Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
У 1920 році Отто Штерн поставив дослід по вимірюванню швидкостей молекул. Схема досліду наведена у плані (вигляд згори). Джерелом частинок (у даному випадку атомів) була платинова дротина L, вкрита зверху сріблом. Вона оточена двома діафрагмами із щілинами S1 і S2, так що і дротина, і щілини знаходяться в одній площині. Вся система поміщена у циліндр Р, відкачаний до досить високого (особливо на той час) вакууму ~10-6 торр. Система могла обертатись навколо осі, якою є дротина.
Штерн пропускав струм через дротину, нагріваючи її до температури випаровування срібла (1235 К). При цьому атоми срібла вилітали у всіх напрямках. Частина атомів проходила через щілини S1 і S2, утворюючи вузький, різко окреслений струмінь атомів, що рухаються в одному напрямку і не взаємодіють між собою так званий молекулярний пучок. Власне, Штерн і є засновником методу молекулярних пучків.
Коли система нерухома, атоми попадають на внутрішню поверхню циліндру у точці А, створюючи зображення щілини S2. Коли ж система обертається, за час проходу атомів від дротини до циліндру останній встигає зміститись, і зображення щілини утворюється у точці А1, або на такій же відстані у інший бік при обертанні у іншому напрямку.
Додому прочитати самостійно про визначення швидкостей молекул у досліді Штерна.
А нас цікавить зараз той факт, що зображення щілини у дослідах Штерна виходило дуже розмитим. Це і не дивно, якщо вважати, що атоми срібла вилітають з поверхні дротини із різними швидкостями. При сталій швидкості обертання, більш швидкі атоми раніше попадуть на стінку циліндру, менш швидкі пізніше.
Тобто, дослід Штерна яскраво свідчить про наявність атомів із різною швидкістю, а за густиною розподілу осадку на стінках циліндру, можна навіть оцінити і розподіл атомів срібла за швидкостями.
Але швидкість частинок не залишається весь час сталою. Зіштовхуючись, вони або набирають, або віддають енергію. Хоча швидкості молекул змінюються, у стані термодинамічної рівноваги властивості газу залишаються сталими. Це є наслідком того, що незважаючи на абсолютно хаотичний характер руху молекул, їх розподіл за швидкостями, як показують і дослід, і теорія, є не довільним, а абсолютно визначеним.
На перший погляд здається, що встановлення закону розподілу зводиться до того, щоб визначити кількість молекул, які мають певну конкретну швидкість. Однак це некоректна постановка задачі, оскільки імовірна кількість молекул, що має саме таку швидкість дорівнює нулю. Насправді, закон про статистичний закон розподілу молекул за швидкостями можна сформулювати так : скільки молекул газу (або яка їх частка) мають швидкості, значення яких лежать у деякому інтервалі, наближеному до заданої швидкості
2. Вирощування кристалів
Аналіз і дослідження вирощених кристалів проводилися на Х-променевому спектроскопі. Саме використання Х-променів дало змогу зясувати характер утворення кристала. Було встановлено, що утворення кристала характеризує перехід йонів, атомів чи молекул з ізотропної (невпо-рядкованої) в анізотропну (впорядковану) фазу. Цей перехід може відбуватися в будь-якому агрегатному стані речовини Початком росту кристала є утворення зародка майбутнього кристала, який можна отримати з пари (це найпростіший випадок), тобто утворення зародків на межі газоподібної, рідкої і твердої фаз, що задається кривою тиску пари, У свій час це явище досліджували М. Смолуховський, Г. Рейс, В. Родебуш.
Утворення зародків значною мірою залежить від домішок. Цю закономірність використовували ще кристалографи XIX ст.
Рівновага між тиском пари маленької краплини та її площею поверхні була визначена В. Томсоном (1881). Згодом було зясовано, що енергія утворення зародка дорівнює енергії утворення кулястої поверхні, яка була визначена Й. Амслером (1942). Потім були отримані зародки з ненасиченої пари (за сталого тиску і змінної температури), зясована частота їх утворення за одну секунду та інші важливі закономірності. Свій внесок у розвязання цих питань зробили М. Фольмер і А. Вебер (1926), Л. Форкош (1937), І. Странський і Р. Каїшев (1931), Р. Беккер і В. Доерінг (1935). Було встановлено, що під час утворення зародка у вигляді краплини суттєвими параметрами є температура Т, тиск пари р, радіус краплини.
Кристали, що містяться в землі, нескінченно різноманітні .
Для отримання кристалічного зародка необхідно враховувати різноманітні форми, обмежені площинами. Бо саме під час утворення зародка окремі складові елементи розміщуються на різних поверхнях або в різних місцях однієї поверхні, які можуть бути досконалими чи мати тріщини. Крім того, існує ймовірність, що окремі складові елементи на зовнішній поверхні можуть зміщуватися. Процес утворення кристалічного зародка досить складний. Математичний розрахунок цього процесу виконали І. Странський і Р. Каїшев (1934).
« Зародки кристалізації можна отримати і в розплавленій речовині охолодженням, зміною тиску і температури, дією магнітного і електричного полів, у-променів і ультразвуку, і Перші експериментальні дослідження розплавлених органічних речовин були проведені Г. Тамманном і його співробітниками (Т922).
Утворення зародка в твердому стані можливе у структурних переходах, які виявляються за певних температур у багатьох кристалах, під час відокремлення тих чи інших компонент, у мішаних кристалах з обмеженою межею розчинності і, нарешті, в рекристалізації з пластичне деформованих полікристалічних металів. Початок згаданих процесів і є початком утворення зародка і врешті-решт самого кристала.
Під час вирощування кристала на його ріст можуть впливати різні чинники. Це, зокрема, температура, тиск, однорідність розчину (розплаву, пари), наявність домішок, електричні й магнітні поля та багато інших чинників. Тому кристали однієї й тієї самої речовини можуть бути різними.
Наприклад, щоб виростити кристал з газоподібної фази, треба щоб різниця температур між кристалом і парою була незначною. За сталої температури і переохолодження вирощують монокристали, які утворюються з пари зі швидкістю росту 2 мм/год. Ступінь переохолодження впливає на форму кристала .