Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема 6. Фондовий ринок.
Важливою складовою фінансового ринку виступає ринок цінних паперів.
Ринок цінних паперів це специфічна сфера ринкових відносин, де обєктом операцій є цінні папери. На ньому здійснюється емісія, купівля-продаж цінних паперів, формується ціна на них, урівноважуються попит і пропозиція.
Завданням ринку цінних паперів є створення умов та забезпечення більш повного та швидкого переливу заощаджень в інвестиції, за ціною, яка задовольняла б обидві сторони. Через фондовий ринок акумулюються грошові нагромадження кредитно-фінансових інститутів, корпорацій, підприємств, держав, приватних осіб і спрямовуються на виробниче та невиробниче вкладення капіталів.
Фондовий ринок має будуватися на таких принципах:
1.Соціальна справедливість забезпечення створення рівних можливостей і спрощення умов доступу інвесторів та позичальників до ринку фінансових ресурсів, недопущення монопольних проявів дискримінації прав і свобод субєктів ринку цінних паперів.
2.Надійність захисту інвесторів створення необхідних умов для реалізації інтересів субєктів фондового ринку та забезпечення їх майнових прав.
3.Регульованість створення гнучкої та ефективної системи регулювання фондового ринку.
4.Контрольованість створення надійно діючого механізму обліку і контролю, запобігання і профілактики зловживань та злочинності на ринку цінних паперів.
5.Ефективність максимальна реалізація всього потенціалу фондового ринку в мобілізації та розміщенні фінансових ресурсів у перспективні сфери національної економіки, що сприятиме її прогресу та задоволенню життєвих потреб населення.
6.Правова упорядкованість створення розвиненої правової інфраструктури забезпечення діяльності фондового ринку, яка чітко регламентує правила поведінки і взаємовідносини його субєктів.
7.Прозорість, відкритість забезпечення надання інвесторам повної і доступної інформації, що стосується умов випуску і обігу на ринку цінних паперів, гласності фінансово-господарської діяльності емітентів, усунення проявів дискримінації субєктів фондового ринку.
8.Конкурентність забезпечення необхідної свободи підприємницької діяльності емітентів і ринкових посередників, створення умов для змагання за найбільш вигідне залучення вільних фінансових ресурсів та встановлення немонопольних цін на послуги фінансових посередників за умов контролю дотримання правил добросовісної конкуренції учасників фондового ринку.
Сутність фондового ринку проявляється у забезпеченні ним таких функцій:
1.Здатність акумулювати кошти населення та підприємств (заощаджень, нагромаджень, тимчасово вільного капіталу).
2.Створення умов для формування великого капіталу концентрація коштів, що дасть можливість вирішувати складні економічні завдання.
3.Створення необхідних резервів капіталу шляхом збільшення частки капітальних вкладень у валовому національному продукті та національному доході, що сприяє оздоровленню й зміцненню фінансової системи держави.
4.Залучення вітчизняного та іноземного капіталу в економіку України в результаті створення механізму інвестування й розширення сфери впливу капіталу на економічні процеси.
5.Оптимізація галузевої, виробничої та регіональної структури з допомогою:
- міграції капіталу відтоку капіталу з галузей, де його надлишок, у галузі, де його бракує;
- переливання капіталу з малорентабельних галузей і регіонів у високорентабельні;
- вирівнювання норми прибутку на вкладений капітал.
6.Збалансування попиту і пропозиції капіталу, а відтак і баланс виробництва та споживання матеріальних цінностей.
7.Узгодження майнових державних, інституціональних та індивідуальних інтересів у процесі обігу цінних паперів.
8.Сприяння виникненню нових господарських інститутів, що відповідають новим економічним відносинам.
9.Стабілізація курсу національної валюти.
10.Створення конкуренції системи банківського кредиту, що забезпечує поліпшення якості обслуговування клієнтів (реципієнтів).
11.Економія суспільних витрат обігу, поліпшення системи взаєморозрахунків підприємств, зниження їх заборгованості, розвиток товарообороту.
12.Сприяння реалізації науково-технічних досягнень через створення акціонерних венчурних фірм і впровадження інших заходів для заохочення використання нової технології.
13.Зростання ефективності управління підприємствами, передовсім акціонерними.
14.Розвиток самоуправління, зокрема з допомогою випуску муніципальних облігацій.
15. Створення умов для інтеграції у світову економічну систему, завдяки використанню загальносвітових принципів і стандартів функціонування фондового ринку.
2.Біржовий ринок.
Біржа це некомерційна ринкова структура або частка організованого, регулярно діючого ринку товарів та послуг у рамках якого здійснюється ряд операцій (перерозподіл капіталу, товарів та інших фондових цінностей).
Фондова біржа це організований ринок, де власники цінних паперів здійснюють через її членів, які виступають як посередники, угоди купівлі-продажу. Отже, фондові біржі це спеціалізовані установи, які створюють умови для постійно діючої централізованої торгівлі цінними паперами шляхом обєднання попиту, пропозиції на них, надання місця, системи і засобів як для первинного розміщення, так і для вторинного обігу цінних паперів.
Фондова біржа є, по суті, організаційним ринком цінних паперів, який функціонує на підставі офіційно зареєстрованих правил ведення торгівлі, за якими угоди щодо розміщення та купівлі-продажу цінних паперів або їх похідних здійснюються обмеженою кількістю біржових посередників.
Юридичні особи, визначені законодавством як організаційно оформлені централізовані ринки та електронні торговельно-інформаційні мережі (ЕТІМ), на яких постійно здійснюється торгівля цінними паперами або їх похідними, можуть одержати статус фондової біржі, якщо вони відповідають таким вимогам:
Фондова біржа акціонерне товариство, яке зосереджує попит і пропозицію на цінні папери, сприяє формуванню їх біржового курсу та здійснює свою діяльність відповідно до Закону України “Про цінні папери та фондову біржу”, статуту і правил фондової біржі.
Фондову біржу можуть створити не менше як 20 засновникоів торгівців цінними паперами, які мають дозвіл на здійснення комерційної і комісійної діяльності з цінними паперами за умови внесення ними до статутного фонду не менше 10 000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Статут та правила фондової біржі затверджуються її вищим органом. У статуті фондової біржі визначаються:
-назва та місце знаходження фондової біржі;
-найменування та адреса засновників;
-розмір статутного фонду;
-умови прийняття в члени і виключення з членів фондової біржі;
-організаційна структура фондової біржі;
-компетенція і порядок створення керівних органів фондової біржі;
-порядок і умови відвідування фондової біржі;
-порядок і умови застосування санкцій, встановлених фондовою біржею;
-порядок припинення діяльності фондової біржі.
Фондова біржа виконує низку функцій:
Основним принципом функціонування ФБ є принцип добровільної участі.
Член фондової біржі це юридична особа, яка володіє біржовим місцем як засновник або акціонер біржі і має право укладати угоди від свого імені.
Під позабіржовим ринком розуміють ринкові відносини, що складаються на вторинному ринку цінних паперів “поза” або “поряд” з торгівлею на фондових біржах.
В Україні організаційно оформлений позабіржовий ринок почав формуватися у 1996 році. Нині існує кілька обєднань професійних учасників рмнку цінних паперів, які прагнуть до створення позабіржової системи торгівлі цінними паперами на базі компютерних технологій. Одне з таких обєднань асоціація «Позабіржова фондова торговельна система» (ПФТС).
3.Фондовий ринок України.
Головними передумовами становлення ринку цінних паперів в Україні є:
Процес розвитку ринку цінних паперів стимулюють наступні фактори:
До основних тенденцій розвитку ринку цінних паперів в Україні можна віднести:
Основними факторами, які сьогодні стримують розвиток ринку цінних паперів, є:
Пріоритетні напрями розвитку ринку цінних паперів України
визначені Концепцією функціонування та розвитку фондового ринку України, схваленою Постановю Верховної Ради України від 22 вересня 1995 року.