Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Katecheza: W sieci miłości
Cele:
- uwrażliwienie uczniów na znaczenie symboli w chrześcijaństwie;
- uświadomienie uczniom wspólnotowego charakteru Kościoła;
- zwrócenie uwagi młodzieży na znaczenie miłości jako fundamentu naszej religii.
Pomoce dydaktyczne: kartki formatu A4 z rysunkiem obrączki, nożyczki, taśma klejąca.
Przebieg katechezy 1. Wprowadzenie
Katecheta prosi klasę o podanie wszelkich skojarzeń związanych ze słowem: obrączka. Najciekawsze z nich wypisujemy na tablicy. Młodzież najczęściej wymienia wszelkie skojarzenia z książką „Władca Pierścieni" J. R. R. Tolkiena oraz z małżeństwem.
Następnie klasę dzielimy na grupy cztero-; pięcioosobowe i rozdajemy po 2 kartki formatu A4, na których jest umieszczona kserokopia figury przypominającej obrączkę.
Prosimy młodzież, by w ciągu pięciu minut zaproponowała napis na obrączce ślubnej i umieściła go na rysunku. Napis ten powinien być dewizą i deklaracją, którą składają sobie małżonkowie. Może być to skrót lub pełny tekst (skrót powinien być wyjaśniony pod rysunkiem). W trakcie pracy młodzieży, katecheta może jako podkład włączyć muzykę.
2. Rozwinięcie. Po upływie wyznaczonego czasu, grupy prezentują swoje projekty (najlepiej by była to jedna osoba wydelegowana z grupy) i krótko wyjaśniają, dlaczego taki, a nie inny napis umieścili na obrączce. Projekty te można rozwiesić na jednej części tablicy. Katecheta krótko wyjaśnia symbolikę obrączki jako znaku zawartego przymierza.
Następnie rozdajemy każdej grupie kserokopie 21 rozdziału Ewangelii św. Jana i prosimy, by młodzież w grupach przeanalizowała ten fragment, aby wyszukała - ich zdaniem - najistotniejsze słowa i zapisała je na drugiej obrączce (druga karta A4 z kserokopią obrączki). Po upływie wyznaczonego czasu, przedstawiciele każdej grupy prezentują swoje prace. Młodzież szczególnie podkreślała deklarację miłości ze strony św. Piotra.
Jedna z osób - za pomocą nożyczek i taśmy klejącej - przeplata (tak jak pokazano niżej) poszczególne pierścienie, tak by tworzyły sieć. Nasze obrączki eksponowały znaczenie miłości czy to małżeńskiej, czy między Bogiem a człowiekiem. Ta miłość powinna nas splatać, byśmy tworzyli coś na wzór sieci, która z jednej strony ukazuje naszą zależność od siebie, a z drugiej jest symbolem misji w świecie, byśmy dawali autentyczne świadectwo o Ewangelii i pociągali innych do Jezusa, na wzór sieci.
3. Zakończenie Katecheta zachęca młodzież do wyjazdu na czuwanie w Wigilię Zesłania Ducha Świętego. Czuwanie będzie miało miejsce nad jeziorem Lednica, koło Gniezna 29 maja 2004. Tytuł tegorocznego czuwania to: „Daj się złowić w sieć Miłości!".
Można podkreślić, że muzyka towarzysząca katechezie, to właśnie śpiewy z Lednicy. Warto podać również młodzieży strony internetowe, pokazać plakaty reklamujące czuwanie. Jeśli istnieje taka możliwość, katecheta może pokazać fragment reportażu lub wycinki z prasy na temat tego czuwania.