Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Практичне заняття № 3.
Тема: Спеціальна термінологія і професіоналізми
Питання для обговорення:
Студенти повинні:
Знати: історію виникнення термінів, професіоналізмів; сфери уживання термінів та професіоналізмів; мету, потребу у вживанні їх; специфічні особливості вживання та відмінності, повязані зі сферою професійної діяльності, правила вживання термінів, правила правопису слів-термінів та слів іншомовного походження.
Вміти: володіти літературною професійною мовою; влучно, доцільно, доречно використовувати терміни, професіоналізми, фразеологізми в усному і писемному мовленні; визначати їх у тексті, пояснювати значення; надавати перевагу власне українським термінам у побудові думок; добирати відповідні синонімічні, антонімічні варіанти для більш конкретного пояснення мовних ситуацій; працювати з термінологічними словниками для вибору потрібних термінів, фразеологізмів; виконувати різноманітні практичні завдання, спрямовані на засвоєння теми; орієнтуватися у фахових текстах, використовуючи їх дидактичні можливості.
Література:
Завдання до практичного заняття № 3:
Вправа 1. Прочитайте вступну частину головного обвинувача від США Джексона на Нюрнберзькому процесі, випишіть ключові поняття-терміни, пояснивши їх значення.
Панове судді! Честь відкривати перший в історії процес із злочинів проти загального миру накладає важку відповідальність. Злочини, які ми намагаємося засудити і покарати, настільки зловмисні, злісні і мають настільки руйнівні наслідки, що цивілізація не може потерпіти, щоб їх ігнорували, бо вона загине, якщо вони повторяться.
Той факт, що чотири великі держави, які захоплені перемогою і які страждають від нанесеної їм шкоди, утримали руку розплати і передали своїх полонених ворогів на Суд справедливості, є одним із найвидатніших прикладів тієї данини, яку влада платить розуму.
Цей Трибунал, хоча він і є нововведенням і експериментом, не є результатом абстрактних міркувань і не був створений задля того, щоб виправдати правові теорії. Цей судовий розгляд віддзеркалює практичне намагання чотирьох великих держав використати міжнародне право для того, аби протидіяти найбільшій загрозі нашого часу агресивній війні. Здоровий глузд людства вимагає, щоб закон не обмежувався покаранням рядових людей за здійснені ними незначні злочини. Закон також повинен карати людей, які набували величезної влади і використовують її навмисно й водночас для того, щоб привести до дії зло, яке не дасть порятунку жодному вогнищу в світі.
Такого роду грандіозних масштабів справа і передана нам на розгляд, панове судді!
На лаві підсудних сидить 20 морально зламаних людей. Відчуваючи докори тих, ким вони керували, майже до такої самої міри, як і горе тих, на кого вони напали, ці люди назавжди тепер позбавлені можливості особисто творити зло.
Зараз важко угледіти в цих жалюгідних полонених ознаки тієї влади, за допомогою якої вони як нацистські лідери колись панували над значною частиною земної кулі і наганяли жах на більшість її населення. їх особиста доля не має великого значення для людства.
Цей судовий розгляд набуває такої важливості тому, що ці вязні представляють у своїй особі зловісні сили, які будуть таїтися в світі ще до того, як тіла цих людей перетворяться на попіл. Ці люди живі символи расової ненависті, терору і насилля, пихатості й жорстокості, породжених владою.
Це символи жорстокого націоналізму і мілітаризму, інтриг і провокацій, які протягом одного покоління неодноразово втягували Європу в безодню війни, знищуючи її чоловіче населення, руйнуючи її будинки, сіючи злидні. Вони до такої міри приєднали себе до створеної ними філософії і до керованих ними сил, що прояв до них милосердя буде означати перемогу і заохочення того зла, яке повязане з їхніми іменами.
Цивілізація не може дозволити собі будь-який компроміс зі спеціальними силами, які здобувають нову могутність, якщо ми поведемося двозначно або нерішуче з людьми, в особі яких ці сили продовжують своє існування.
Вправа 2. Визначте, у якому професійному середовище вживаються подані слова і словосполучення. Поясніть їх значення.
Рентабельність, ембарго, державний обвинувач, неосудність, дебет, кредит, нарадча кімната, держмито, виручка від реалізації, електрон, молекула, менеджмент, вирок, юстиція, аудит, атом, матерія, ревізія, центральна нервова система, сила тяжіння, Чорне море, атлас, опір матеріалів, сканер, принтер.
Вправа 3. У словнику іншомовних слів знайдіть значення нижчеподаних слів. Складіть речення з виділеними словами.
Тероризм, санкція, саботаж, субституція, презумпція, рецидивіст, нотаріус, легалізація, депортація, інкримінувати, гауптвахта, амністія.
Вправа 4. Перекладіть запропоновані слова та словосполучення українською мовою.
Оказывать сопротивление, обжаловать взыскание, приговор окончательный и обжалованию не подлежит, взятка, гражданский иск, действие уголовно-процессуального закона, возобновление уголовного дела, тайна совещания судей, руководствоваться законом, истец, заключение под стражу, невменяемость.
Вправа 5. Укладіть словник термінів за визначенням. Скористайтеся довідником, поданим нижче.
Демонстративна дія, що застосовується з метою зриву якихось заходів, пропозицій тощо це …
Скасування, оголошення недійсним будь-якого акта, договору, прав це …
Затвердження верховним органом державної влади міжнародного договору, який з цього моменту набирає юридичної сили для даної держави, це …
Продовження строку чинності договору, угоди, векселя це…
Страховий документ, що засвідчує укладання договору особистого або майнового страхування і його умови, це …
Документ, що стверджує повноваження певної особи, - це …
Слова для довідок: мандат, пролонгація, поліс, анулювання, ратифікація, обструкція.
Вправа 6. Серед стійких словосполучень, що подані нижче, є термінологічні, офіційно-ділові та фразеологічні. Розподіліть їх відповідно до класифікації.
Поточний рахунок, доводити до відома, пропускати повз вуха, брати участь, точити ляси, орендна плата, додана вартість, узяти верх, вжити термінових заходів, штрафні санкції, дебіторська заборгованість, згідно з графіком, пекти раки, піймати облизня, мати на меті, розрахунковий рахунок, трудові спори, довготерміновий кредит, внести пропозицію, мати авторитет.
Вправа 7. Наведіть приклади професіоналізмів (до десяти слів і словосполучень), що вживаються у вашому професійному колі. З трьома з них складіть речення. Зясуйте, у чому відмінність цих слів від слів-термінів.