Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Міністерство охорони здоров'я України
Національний медичний університет імені О.О.Богомольця
СТЕПАНЕНКО АЛЛА ВАСИЛІВНА
УДК 614.2:[616-082-052 (477).004.12]:001.8
СИСТЕМА ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯКОСТІ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ НАСЕЛЕННЮ УКРАЇНИ ТА НАУКОВЕ ОБГРУНТУВАННЯ ЇЇ РЕАЛІЗАЦІЇ
14.02.03 - Соціальна медицина
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук
Київ - 2001
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Українському інституті громадського здоров'я МОЗ України
Науковий консультант: |
доктор медичних наук, професор Нагорна Антоніна Максимівна, Український інститут громадського здоров'я МОЗ України, заступник директора з наукової роботи |
Офіційні опоненти: |
Академік АМН України, доктор медичних наук, професор Романенко Анатолій Юхимович, Український науковий центр радіаційної медицини АМН України, керівник лабораторії доктор медичних наук, професор Сайдакова Наталія Олександрівна, Інститут урології та нефрології АМН України, головний науковий співробітник доктор медичних наук, професор Уваренко Анатолій Родіонович, Український центр наукової медичної інформації та патентно-ліцензійної роботи МОЗ України, директор |
Провідна установа: |
Дніпропетровська медична академія МОЗ України, кафедра соціальної медицини, організації і управління охорони здоров'я |
Захист відбудеться " 1 " лютого 2001 р. о 13.30 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.003.01 при Національному медичному університеті імені О.О.Богомольця за адресою: 03057, Київ-57, пр. Перемоги, 34, медико-профілактичний корпус Національного медичного університету, аудиторія №2.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Національного медичного університету імені О.О.Богомольця за адресою: 03057 м. Київ-57, вул. Зоологічна, 3
Автореферат розісланий " 27 " грудня 2000 р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради |
О.П.Яворовський |
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність проблеми.Забезпечення якісною медичною допомогою населення України є пріоритетним напрямком стратегічного планування політики охорони здоров'я, якою передбачається поліпшення функціонування медичної галузі на основі підвищення якості медичної допомоги, створення системи її забезпечення і контролю (А.М.Сердюк, 1996; Б.П.Криштопа, 1997; Р.В.Богатирьова, 1999; В.М.Пономаренко, 1999; В.Ф.Москаленко, Ю.В.Вороненко, 2000).
Проблема організації, управління та ефективного функціонування системи забезпечення якості медичної допомоги існує не тільки в Україні, а і в багатьох інших країнах незалежно від їх політичної та ідеологічної орієнтації, типу системи охорони здоров'я тощо. Вирішення питання залежить від пріоритетних соціально-економічних цінностей суспільства, додержання принципів доступності та рівноправності в наданні медичної допомоги тощо. Здоров'я нації та зусилля по його підтримці, в загальносуспільному, гуманістичному розумінні є неминущою цінністю (В.П.Корчагин, Н.Б.Найговзина, 1999; О.П.Щепин и соавт., 2000; M.Vienonen et al., 1999, та ін.).
Погіршання соціально-економічної ситуації в Україні негативно позначається на динаміці показників здоров'я населення, ускладнює процеси розвитку медичної галузі, що характеризується недостатньою ефективністю надання медичної допомоги, зменшенням її доступності і якості та незадоволеністю нею населення.
Досягнення прийнятного для суспільства рівня охорони здоров'я та гарантії якості медичного забезпечення можливе в умовах реалізації інтенсивного розвитку системи, оскільки екстенсивний напрямок вичерпав свої можливості.
В Україні впродовж багатьох десятиріч основні принципи забезпечення якості медичної допомоги формувалися відповідно до державної моделі охорони здоров'я і були адекватні поставленим завданням (И.А.Логвиненко, Т.А.Бажан, В.И.Лахтионов, 1991; Л.А.Пиріг і співавт., 1998, та ін.).
Сучасний етап розвитку системи охорони здоров'я характеризується періодом адаптації до діяльності в ринкових умовах, багатоукладністю форм власності в системі охорони здоров'я. Тому існуючі до теперішнього часу принципи і види контролю якості, механізми його забезпечення не відповідають потребам сьогодення і не можуть задовольнити як споживачів, так і надавачів медичної допомоги. Виникла нагальна необхідність розробки нових, відповідних сучасному стану розвитку галузі форм гарантування якості медичної допомоги на основі сертифікації (акредитації і ліцензування) та стандартизації медичної допомоги.
Насамперед це стосується обгрунтування, створення і впровадження нових механізмів контролю якості діяльності медичного закладу, розробки формалізованих технологій та уніфікованих принципів оцінки якості надання медичної допомоги в нових умовах діяльності галузі. Саме такий підхід вирішення проблеми забезпечує інтенсивний розвиток системи охорони здоров'я і дозволяє вирішувати як медичні, так і правові та фінансові питання взаємодії суб'єктів охорони здоров'я. Особливого звучання проблема набуває в аспекті інтеграції України у світове товариство при вирішеннізавдань, поставлених ВООЗ щодо удосконалення і безперервного розвитку якості медичної допомоги населенню з орієнтацією на кінцеві результати для забезпечення права громадян на охорону здоров'я шляхом його збереження і зміцнення.
До теперішнього часу численні дослідження стосовно якості в охороні здоров'я України були присвячені окремим питанням і недостатньо обгрунтовувались науковими розробками системного характеру (И.М.Андреева, В.М.Дидыченко, 1990; В.М.Шишкін, 1997; Т.О.Олексіюк, А.П.Гук, В.В.Омельченко, 1999, та ін.).
Актуальність проблеми щодо створення системи забезпечення якості медичної допомоги, обгрунтування та розробка нових її компонентів у період трансформації ринкових механізмів в охорону здоров'я і зумовили виконання нашої роботи.
Зв'язок роботи з науковими програмами. Основні наукові розробки дисертаційної роботи увійшли до проекту “Комплексної цільової програми реформування системи охорони здоровя України” (1998р.), проекту "Національної програми розвитку системи охорони здоров'я" (1999р.), проекту міжгалузевої програми "Здоров'я нації" (2000р.), що подані до МОЗ України.
Дисертація є фрагментом науково-дослідних робіт, що виконувались в Українському інституті громадського здоров'я МОЗ України: № держреєстрації 0195V025427 - “Розробити стандарти технологій та якості надання медичної допомоги міському населенню в ЛПУ”, 0197V014298 - “Наукові підходи до акредитації медичних закладів та визначення рівня якості їх діяльності”, 0198V000968 - “Наукове забезпечення процесу державної акредитації медичних закладів на основі інформаційних технологій”, 0198V007361 - “Вивчення медико-соціальної ефективності впровадження та використання медичних стандартів, підготовка до видання та видання уніфікованих стандартів медичних технологій”, 0197V015256 -“Обгрунтувати та розробити програму реформування галузі охорони здоровя і забезпечити її супроводження 1997-2000рр.”.
Мета дослідження:науково обгрунтувати і розробити систему забезпечення якостімедичної допомоги населенню України з використанням нових механізмів оцінки і контролю якості.
Задачі дослідження обгрунтовані поставленою метою і передбачали:
Об'єктом наукового дослідження є стандартизація лікувально-діагностичного процесу, механізми контролю якості на основі акредитації лікувально-профілактичних установ України. Предмет, який міститься в межах об'єкту дослідження - система якості медичного забезпечення населення України. Дослідження охоплює період 1991-2000 років.
Для досягнення поставленої в роботі мети було використано ряд методів. Аналіз комплексу заходів забезпечення якості медичної допомоги населенню проведений на основі аналітико-статистичного методу. Дослідження щодо ступеня задоволеності населення якістю медичної допомоги здійснено з використанням медико-соціологічного методу. Ефективність впровадження сучасних механізмів контролю якості медичної допомоги досліджувалась методом експертних оцінок, а розробка інформаційних технологій - за допомогою методу проектування інформаційно-аналітичних систем. Наукове обгрунтування і розробка системи забезпечення якості медичної допомоги здійснені з використанням методу системного підходу та аналізу, методу описового моделювання.
Наукова новизнаодержаних результатів полягає в тому, що вперше в Україні:
Теоретична цінністьодержаних результатів полягає в розробці моделі забезпечення якості медичної допомоги з включенням науково обгрунтованих сучасних компонентів гарантії якості. Розроблені методичні підходи до створення уніфікованих стандартів медичних технологій, визначена сфера їх діяльності і принципи впровадження, обгрунтована комплексна оцінка діяльності медичного закладу, що сприяє отриманню максимально обєктивних даних. Створені інформаційні технології контролю якості медичної допомоги забезпечують зворотний звязок між медичними установами тауправлінськими структурами всіх ієрархічних рівнів.
Практичне значеннядослідження. Проведене наукове дослідження зі створення системи забезпечення якості медичної допомоги в Україні дозволило обєктивно вивчити стан проблеми, обгрунтувати нові механізми контролю якості надання медичної допомоги і діяльності медичних закладів, методологію їх розробки та технологію впровадження для підвищення якості надання медичної допомоги населенню України.
Уперше в Україні розроблені єдині для медичної галузі “Тимчасові уніфіковані стандарти медичних технологій діагностично-лікувального процесу стаціонарної допомоги дорослому населенню в ЛПУ України”, “Тимчасові стандарти обсягів діагностичних досліджень, лікувальних заходів та критерії якості лікування дітей”, що створені для лікувально-профілактичних установ ІІ, ІІІ і IV рівнів надання медичної допомоги. Галузеві стандарти медичних технологій визначають гарантовані обсяги і види спеціалізованої медичної допомоги, що надається населенню України в лікувально-профілактичних установах.
Проведене удосконалення стандартів акредитації лікувально-профілактичних установ України слугує покращанню процесу державної акредитації. Розроблені автоматизовані інформаційні системи “Державна акредитація ЛПУ” і “Стандарти медичних технологій” підвищують ефективність професійної діяльності лікаря, апарату управління лікарні, організаторів охорони здоровя всіх рівнів, що удосконалює процес управління системою забезпечення якості медичної допомоги.
Результати проведених наукових досліджень впроваджені на різних рівнях.
Особистий внесок здобувача.Автор самостійно визначила напрямок, методологію і програму проведеного наукового дослідження, здійснила аналіз основних принципів контролю якості медичної допомоги, що склалися в ЛПУ України до періоду реформ. Розробила інструментарій та здійснила медико-соціологічне дослідження з вивчення якості надання медичної допомоги населенню в ЛПУ всіх регіонів України (4450 пацієнтів, 947 медичних працівників). Виконала медико-статистичну обробку даних, здійснила аналіз і оцінку отриманих результатів дослідження. Розробила науково-методичні підходи до створення галузевих уніфікованих стандартів медичних технологій діагностично-лікувального процесу стаціонарної допомоги дорослому і дитячому населенню, теоретично обгрунтувала їх роль і місце в системі якості медичної допомоги. Здійснила наукове обгрунтування процесу ліцензування і удосконалення механізму акредитації закладів охорони здоров'я на основі корекції стандартів акредитації. Здійснила розробку концептуальної моделі автоматизованої інформаційної системи (АІС) для підтримки нових механізмів забезпечення якості медичної допомоги, науково-методичну частину роботи із впровадження АІС в діяльність ЛПУ. Обгрунтувала механізм удосконалення галузевих медичних стандартів, розробила експертні форми для оцінки їх використання, провела статистичне опрацювання матеріалу (1600 карт). Здійснила розробку моделі системи забезпечення якості медичної допомоги населенню України і науково обгрунтувала концептуальні основи управління системою якості.
Результати досліджень співавторів наукових публікацій у цій дисертаційній роботі не використані.
Апробація роботи. Результати досліджень та основні положення дисертації опубліковані в тезах та доповідались на конгресах, з'їздах, конференціях.
На міжнародних науково-практичних конференціях:"Управление, организация и финансирование здравоохранения в странах СНГ" (Алма-Ата, 1995); "Жінки України: сучасний статус і перспективи" (Одеса, 1995); Українсько-Канадського партнерства в охороні здоров'я "Ефективність реформи охорони здоров'я" (Київ, 1997); "Медицинские приложения математических и инженерных наук" (Харків, 1998); “Підвищення ефективності державного управління: стан, перспективи та світовий досвід” (Київ, 2000); "Влияние многонациональных миссий ВС НАТО на организациюздравоохранения" (Київ, 2000).
На конгресах та з'їздах: Сьомому конгресі Всесвітньої Федерації Українських лікарських Товариств (Ужгород, 1998); на Третьому з'їзді соціальних гігієністів і організаторів охорони здоров'я України (Одеса, 1997); на Другому з'їзді нейрохірургів України (Одеса, 1998).
На науково-практичних конференціях державного рівня: “Удосконалення системи медико-статистичної інформації для управління охорони здоровя України”(Харків, 1995); “Реабілітація хворих похилого віку із захворюваннями серцево-судинної системи і церебральною судинною патологією”(Київ, 1997); "Медицина і суспільство" - до 40-ї річниці Інституту геронтології (Київ, 1998); “Інформаційне забезпечення охорони здоровя в єдиному медичному просторі столиці держави”(Київ, 1998); "Оптимизация системы оказания медицинской помощи городскому населению" (Донецьк, 1998); "Сучасний стан, організація та перспективи України в нових умовах економічного розвитку з урахуванням змін форм власності" (Київ, 1999); "Організація та управління системою охорони здоров'я, її правове і фінансове забезпечення на сучасному етапі реформування галузі" (Житомир, 1999); "Організація системи якості медичної допомоги, медичних послуг населенню з застосуванням інформаційних технологій" (Київ, 1999); на всеукраїнській конференції "Міжнародні стандарти задля миру і добробуту" (Київ, 2000); на національному семінарі МОЗ України "Реформування системи охорони здоров'я в ім'я людини" (Львів, Харків, Одеса, 1999).
Матеріали дисертації доповідались на засіданні Президії Вченої медичної ради МОЗ України (Київ, 1998); на апаратній нараді у Міністра охорони здоровя України щодо стану впровадження тимчасових галузевих уніфікованих стандартів медичних технологій відповідно до Наказу №226 від 27.07.98р. (Київ, 2000).
Публікації.Результати дисертації опубліковані в 47 наукових працях, у т.ч. в 4 колективних монографіях, в 26 статтях у наукових журналах, перелік яких затверджений ВАК України та інших країн (в одноосібному авторстві ), 6 статтях - в збірниках наукових праць, в 8 матеріалах і тезах конгресів, зїздів і конференцій, 2 методичних рекомендаціях.
Обсяг і структура роботи. Дисертація викладена на 210 сторінках основного тексту, має 16 таблиць та 31 рисунок. Робота складається зі вступу, аналітичного огляду, 6 розділів власних досліджень, заключення, висновків, практичних рекомендацій, додатків. Список літератури містить 410 джерел, з них 1- іноземних авторів.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
Матеріали і методи дослідження. Дослідження виконані для реалізації мети і завдань роботи, проводились з використанням сучасних методів. Розроблені програма, обсяг, матеріали і методи наукового дослідження представлені на рис. 1.
Перший етап програми включав вибір напрямку дослідження, формування
cd - d3
cd '
cd- .
30 (1028 ).
26 (935 ).
d1 . -168 - 86.
d0 e4
V e5
cf -, , -, , - 4450 .
2. - 524 .
3. ' - 423