У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

тема в кожній країні є основою економічної системи.

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-03-13

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 3.2.2025

PAGE  2

Зміст

Вступ З

Розділ   1.   Загальне   ознайомлення   із   структурою   державної   податкової

інспекції 6

Розділ 2. Загальні положення про юридичний відділ 13.

Розділ 3. Керівництво юридичного відділу 15

Розділ   4. Завдання і функції юридичного відділу 18

Розділ 5. Відповідальність працівників юридичного відділу 23

Розділ   6.    Складання   та   оформлення   службових   документів   в

органах ДПС 25

Висновок 41

Список використаних джерел 44

Додатки


з

ВСТУП

Податкова система в кожній країні є основою економічної системи. Вона, з одного боку, забезпечує фінансову базу держави, а з іншого -виступає головним важелем реалізації державної економічної політики. Податкова система уявляє собою сукупність встановлених в країні податків, зборів і платежів, які взаємопов'язані між собою та органічно друг друга доповнюють, але мають різну цілеспрямованість.

Податки уявляють собою не лише метод формування доходів бюджету, а й інструмент впливу держави на різні сторони діяльності платників податків. Визначивши свою економічну політику, держава визначає напрямок розвитку, а також стратегію і тактику досягнення поставленої мети. Тому податкова система і податкова політика має чітку цілеспрямованість на вирішення конкретних завдань і проблем. Податки в руках держави повинні стати основним інструментом державного регулювання економіки, формування доходів бюджету, стимулювання науково-технічного прогресу, обмеження росту цін та інфляції.

Податкова система зобов'язана забезпечити гарантоване і стабільне надходження доходів до бюджету, а також забезпечити державі можливість впливу на всі сторони соціально-економічного розвитку суспільства.

Податкова система повинна включати в себе такі податки, які б забезпечували стабільну фінансову базу держави, без чого держава не в змозі безперервно фінансувати свої видатки. Найкращими помічниками держави в цьому плані є непрямі податки (податок на додану вартість, акцизний збір, мито), а також такі прямі податки, як податок на прибуток підприємств, прибутковий податок з громадян, плата за землю.

Кожна юридична чи фізична особа зобов'язана приймати участь у фінансуванні державних видатків шляхом сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів, встановлених податковим законодавством.


Основні принципи побудови податкової системи України були визначені в Законі України «Про систему оподаткування», до принципів побудови податкової системи належать такі, як: стимулювання підприємницької діяльності та інвестиційної активності; обов'язковість; соціальна справедливість; рівнонапруженість та пропорційність; рівність та недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації; стабільність: економічна обґрунтованість; рівномірність сплати; компетенція; єдиний підхід до розробки податкового законодавства гнучкість; інфляційна нейтральність; економічна ефективність; адміністративна спрощеність; забезпечення доступності та розуміння норм податкового законодавства для платників податків.

Податки уявляють собою форму фінансових відносин між державою та членами суспільства і являються обов'язковими платежами юридичних та фізичних осіб до бюджету.

За економічним змістом податки є формою фінансових відносин між державою та платниками податків з метою створення загальнодержавного централізованого фонду грошових ресурсів, необхідних для виконання державою її функцій.

В фінансовій термінології застосовується три терміни, які відображають платежі - це плата, відрахування і податок.

Плата передбачає відносини платника з державою. її розмір залежить від розміру ресурсів, які використовуються платником, а надходження плати визначається державною власністю на ці ресурси. Якщо держава втратить право власності на ці ресурси, то вона втратить і ці доходи. Плата може вноситись як за рахунок включення її в собівартість, так і за рахунок прибутку. Це положення визначається чинним законодавством України. В податкову систему України включено такі платежі, як: плата за землю; плата за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності; рентні платежі.

Відрахування передбачають цільове використання платежів. Використання цих коштів може бути повним або частковим за призначенням.


5 Наприклад,      часткове      цільове      використання      мають      збори      за

геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету; збір

за   спеціальне   використання   природних   ресурсів;   збір   за   забруднення

навколишнього   природного   середовища.   Вони   вносяться   в   державний

бюджет, в загальній сумі доходів якого це цільове призначення втрачається.

При цьому розміри фінансування із бюджету на геологорозвідувальні роботи

та відновлення природних ресурсів фактично можуть бути більшими чи

меншими від проведених відрахувань.

Прикладом повного цільового використання коштів є відрахування до загальнодержавних фондів.

До загальнодержавних фондів належать: Фонд для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення; Фонд соціального захисту населення; Пенсійний фонд; Державний інноваційний фонд; Фонд сприяння зайнятості населення.

Використання коштів цих фондів не за цільовим призначенням не дозволяється. Відрахування, в основному, включаються в собівартість, однак, можуть проводитись і за рахунок прибутку.

Податки і збори встановлюються для утримання державних структур та для фінансового забезпечення виконання ними функцій держави -управління, оборони, соціальної та економічної. Податки не мають цільового призначення.

Податки уявляють собою плату суспільства за виконання державою його функцій, відрахування частини вартості валового національного продукту на загальнодержавні потреби, без задоволення яких сучасне суспільство не може існувати.

Одночасно необхідно відмітити, що якщо плата та відрахування можуть сплачуватись як державі так і юридичним чи фізичним особам, то податки - є пріоритетом лише держави і тому вони надходять лише до бюджету.


6

Розділ 1                                 Загальне ознайомлення із структурою державної податкової

інспекції

Податкова служба - це сукупність державних органів, які організують і контролюють надходження податків, податкових і окремих видів неподаткових платежів. Державна податкова служба є апаратом державної виконавчої влади, що здійснює податкову політику і організує стягнення податків, зборів і платежів у розпорядження держави. Вона створена при Кабінеті Міністрів України у складі Державної Податкової Адміністрації України (центральний апарат) і державних податкових адміністрацій (інспекцій) в Автономній республіці Крим, областях, районах, містах і районах.

Головним завданням державної податкової адміністрації є забезпечення додержання законодавства про податки, повний облік всіх платників податків та інших обов'язкових платежів до бюджету, здійснення контролю, забезпечення правильності обчислення і сплати цих .плат Апарат податкової служби України у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України "Про державну податкову службу "[2], рішеннями Верховної Ради України та місцевих Рад народних депутатів. Податкова служба України включає до свого складу державну податкову адміністрацію та спеціальні підрозділи податкової міліції:

Державна податкова служба України включає три рівні:

державна податкова адміністрація України( вища ланка);

державні податкові адміністрації Республіки Крим, областей і міст із районним поділом (середня ланка);

- державні податкові інспекції районів (сільських і міських) та міст
обласного підпорядкування (низова (базова) ланка).

На низову ланку покладається безпосереднє ведення податкової роботи. ДПІ в м. Житомирі яка забезпечує реалізацію єдиної державної податкової


7 політики на території м.  Житомира,  становить низову ланку державної

податкової   адміністрації.    Вона   підпорядкована   Державній   податковій

адміністрації у Житомирській області.

Районна податкова адміністрація координує свою роботу з фінансовими органами, банківськими установами, органами внутрішніх справ, суду, прокуратури, арбітражу, і іншими контролюючими органами.

Начальник ДШ в м. Житомирі призначається керівником Державної податкової адміністрацією у Житомирській області за погодженням з Державною податковій адміністрацією України. Інші працівники податкової інспекції призначаються начальником ДШ в м. Житомирі.

Видатки на утримання податкової інспекції міста визначаються Державною податковою адміністрацією України (ДПАУ) і фінансуються з обласного бюджету. ДШ в м. Житомирі є юридичною особою, має самостійний кошторис видатків, розрахунковий рахунок і печатку із зображенням державного герба України та своїм найменуванням.

ДШ в м. Житомирі виконує наступні функції:

- здійснює контроль за додержанням законодавства про податки і
платежі;

- контролює своєчасність подання платниками податків бухгалтерських
звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів,
пов'язаних з обчисленням податків і платежів, а також перевіряють
вірогідність цих документі щодо правильності визначення об'єктів
оподаткування та обчислення податкових платежів;

- забезпечує повний облік платників податків та платежів, а також
своєчасність їх надходження;

- перевіряє законність валютних операцій, дотримання порядку
розрахунків із споживачами з використанням контрольно-касових апаратів,
товарно-касових книг, лімітів готівки в касах та її використання для
розрахунків за товари, роботи та послуги;


- забезпечує застосування та своєчасне стягнення сум фінансових
санкцій, передбачених Законом "Про державну податкову службу
"[2] та
іншими законодавчими актами України за порушення законодавства про
податки, а також стягнення адміністративних штрафів за ці порушення,
допущені службовими особами підприємств, установ, організацій та
громадянами;

проводить всебічні перевірки фактів приховування та заниження сум податків і платежів;

аналізує причини та оцінює дані про факти порушення законодавства про їх оподаткування;

в межах своєї компетенції під час здійснення контрольних функцій з'ясовує неправомірність дій підприємств, установ, організацій та громадян, що можуть свідчити про злочинну діяльність або створювати умови для такої діяльності, та передає наявну інформацію з цих питань відповідним спеціальним органам з боротьби з організованою злочинністю;

подають відповідним фінансовим органам звіти про надходження до бюджетів податків та платежів;

подають, правоохоронним органам матеріали про факти порушень, за які передбачено кримінальну відповідальність, а також подають до судів та арбітражних і судів позови до підприємств, організацій, установ та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами;

розглядає заяви, пропозиції з питань оподаткування і скарги на дії службових осіб державних податкових адміністрацій.

ДШ в м. Житомирі складається з ряду функціональних підрозділів, які в тісному взаємозв'язку співпрацюють між собою, забезпечуючи виконання функцій, покладених на податкову службу України. ДПІ в м. Житомирі має право накладати адміністративні штрафи:

- на керівників та інших службових осіб підприємств, установ і
організацій, винних у несвоєчасній подачі форми бухгалтерських звітів,


9

податкових  декларацій,   розрахунків  та  інших  документів,   пов'язаних  з

обчисленням і сплатою податків і платежів, (у розмірі від 5 до 10 розмірів мінімальної заробітної плати); на керівників та інших службових осіб підприємств, організацій, установ, включаючи установи НБУ, комерційні банки та інші фінансово-кредитні установи, які порушують права податкових адміністрацій, тобто протидіють проведенню податкового контролю, (у розмірі від 10 до 20 мінімальних заробітних плат);

- на службових осіб підприємств, установ і організацій, а також на
громадян, які виплачують доходи, винних у неотриманні, неперерахуванні
до бюджету сум прибуткового податку з громадян, у неповідомленні або
несвоєчасному повідомленні держаним податковим адміністраціям за
встановленою формою відомостей про доходи громадян, (у розмірі
3-х
мінімальних заробітних плат);

на громадян, винних у неподанні або несвоєчасному поданні декларацій про доходи, чи у включені до декларацій про доходи перекручених даних (від одного до п'яти мінімальних розмірів заробітної плати);

на громадян, які займаються підприємницькою діяльністю без державної реєстрації чи без спеціального дозволу (ліцензії), якщо його отримання передбачено законодавством, (від трьох до п'яти мінімальних розмірів заробітної плати з конфіскацією виготовленої продукції);

на громадян, які здійснюють продаж товарів без придбання одноразових патентів або з порушенням терміну їх дії чи здійснюють продаж товарів не зазначених у деклараціях (від одного до десяти мінімальних розмірів заробітної плати).

До функціональних обов'язків відділу оподаткування доходів підприємства відносять:

- здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства;
контроль за своєчасністю подання платниками податкових декларацій,
бухгалтерської звітності, забезпечення перевірки правильності і повноти їх


10

складання; контроль за своєчасністю і повнотою перерахування обов'язкових

платежів до бюджету; організація заходів щодо стягнення перерахування несвоєчасно внесених до бюджету належних податків, застосування до платників фінансових санкцій, накладання фінансових санкцій, накладання адміністративних штрафів і контроль повноти їх сплати;

- передачу правоохоронним органам матеріали про факти порушення
законодавства, за які передбачена карна відповідальність;

- розгляд заяв, пропозицій і скарг підприємств, які зв'язані з
оподаткуванням та безпосередньою роботою осіб податкової адміністрації.

Основними завданнями відділів управління документальних перевірок юридичних осіб є: забезпечення контролю за дотриманням підприємствами та установами всіх форм власності законодавства по обчисленню і справлянню податку на прибуток, на дану вартість та акцизного збору; узагальнення матеріалів перевірок, підготовка проектів, доповідей, наказів, розпоряджень, а також пропозицій щодо реалізації цих матеріалів; підготовка і передача податковій поліції рішень по матеріалах перевірок та заходів по попередженню недоліків і порушень податкового законодавства.

Головними завданнями відділу справляння податків з фізичних осіб є:

забезпечення організації роботи відповідних відділів з питань повноти обліку платників податків;

контроль за дотриманням податкового законодавства, повнотою сплати до бюджету податків з фізичних осіб та державного мита та своєчасністю подання платниками декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків.

Завданням управління місцевих податків і зборів є забезпечення належної організації оправлення місцевих податків та зборів, ресурсних платежів та неоподатковуваних доходів до відповідних бюджетів, належної аналітичної та контрольної роботи.

Відділ валютного контролю здійснюють перевірку законності валютних операцій, що проводяться резидентами і нерезидентами на території України,


ї Управління по роботі з платниками встановлює постійні двосторонні зв'язки з питань податкового законодавства з юридичними та фізичними особами.

До функцій цього відділу входять:

надання    консультацій,    письмових    роз'яснень    щодо    порядку нарахування та сплати податків, заповнення декларацій;

- організація і проведення семінарів з питань оподаткування, випуск
плакатів, буклетів, брошур, тощо.

Відділ примусового стягнення податків здійснює спільну роботу з галузевими міністерствами та відомствами, органами виконавчої влади по погашенню заборгованості по платежах до бюджету з платників податків.

Відділ комп'ютеризації організує:

- роботу по впровадженню АРМів та окремих задач отриманих в
практичному використанні в районній інспекції;

- роботу по впровадженню локальних обчислювальних мереж;

- надання методичної та практичної допомоги відділам ДШ по
впровадженню в практичну роботу комп'ютерної техніки, тощо.

В секторі державного реєстру фізичних осіб здійснюється державна реєстрація фізичних осіб як платників податків.

Юридичний відділ тісно співпрацює з іншими підрозділами ДШ розробляє заходи на забезпечення правового застосування законодавства в апараті податкової адміністрації міста.

Працівники державної податкової інспекції при виконанні службових обов'язків є представниками держави й охороняються законом на рівні з працівниками правоохоронних органів.

Збитки, пов'язані з виконанням працівниками податкової інспекції службових обов'язків, що були ним завдані, або їх майну, компенсуються в установленому чинним законодавством порядку .

Службові особи державної податкової інспекції зобов'язані суворо дотримуватись Конституції й законів України, що охороняють права та


інтереси громадян, підприємств, установ, організацій. За невиконання або неналежне виконання службовими особами державної податкової адміністрації своїх обов'язків вони притягуються до дисциплінарної та кримінальної відповідальності згідно з чинним законодавством.[9]

Службові    особи    державної    податкової    інспекції    забезпечують дотримання комерційних та службової таємниці.


Розділ 2                          Загальні положення про юридичний відділ

Юридичний відділ (далі - Відділ) є самостійним структурним підрозділом ДШ в м. Житомирі і підпорядковується безпосередньо начальнику ДШ. Начальник відділу безпосередньо підпорядковується начальнику ДШ в м. Житомирі. Працівники відділу підпорядковуються безпосередньо начальнику юридичного відділу, який призначається на посаду та звільняється безпосередньо начальником ДШ в м. Житомирі за погодженням з начальником юридичного управління ДПА в Житомирській області.

Відділ структурних підрозділів немає. Відділ   здійснює   правове   забезпечення   діяльності   інспекції,   щодо організації та ведення позовної (претензійної) роботи, супроводження справ у судах, застосування нормативно - правових актів та іншої юридичної роботи.

У своїй практичній діяльності відділ керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, Указом Президента України від 11 грудня 2001 року № 1207/2001 "Про деякі заходи щодо зміцнення юридичних служб державних органів", постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1995 року № 690 "Про Загальне положення про юридичну службу міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, державного підприємства, установи, організації", іншими нормативно-правовими актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Положеннями про юридичну службу органів ДПС України та Положенням про юридичне управління ДПА в області, наказами ДПА України з питань правової роботи, цим Положенням, з питань організації та методики ведення правової роботи відділ керується рекомендаціями Міністерства юстиції У країни. [9]


14

Відділ здійснює свої функції та повноваження безпосередньо через

працівників юридичного відділу. Робота в   відділі здійснюється відповідно до квартальних планів.

Організація роботи відділу здійснюється відповідно до цього Положення, що затверджується начальником ДПІ в м. Житомирі, після погодження з начальником юридичного управління ДПА в Житомирській області.

Перевірка стану організації та результатів роботи відділу здійснюється працівниками юридичного управління ДПА в області або за наказом Державної податкової адміністрації в Житомирській області із залученням представників інших підрозділів.

Покладання на працівників відділу обов'язків та завдань, що не передбачені Положенням про юридичну службу у органів ДПС України та цим Положенням і не стосуються правової роботи, не дозволяється.

Працівникам відділу встановлюються та виплачуються посадові оклади, надбавки, премії, матеріальна допомога, передбачені чинним законодавством України для працівників органів виконавчої влади, у т.ч. юридичних служб органів ДПС України.

Посадові особи юридичного відділу є за правовим статусом посадовими особами державної податкової служби України, яким присвоюються спеціальні звання відповідно до ст.15 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" за якими зберігається правовий та соціальний захист, передбачений законодавством України.

Для належного виконання завдань і функцій відділ забезпечується окремим приміщенням, телефонним зв'язком, сучасними засобами оргтехніки, транспортом для виконання службових обов'язків, законодавчими та іншими нормативними актами, довідковими матеріалами, іншими посібниками та літературою з правових питань, підключенням до мережі Інтернет та інших інформаційно-довідкових мереж.


15 Розділ 3.

Керівництво відділом

Очолює відділ і здійснює безпосереднє керівництво ним начальник юридичного відділу.

На посаду начальника відділу призначаються особа яка відповідає кваліфікаційним вимогам встановленим наказом ДПА України № 363 від 23.08.05р.

Начальник відділу призначається на посаду наказом ДШ за погодженням з начальником юридичного управління ДПА в Житомирській області.

На період відпустки начальника відділу або його відсутності з інших причин обов'язки начальника відділу виконує інший працівник відділу, про що видається відповідний наказ ДШ. Начальник юридичного відділу:

- організовує юридичну роботу в ДШ спрямовану на правильне
застосування, неухильне додержання вимог актів законодавства, інших
нормативних документів, які відносяться до завдань та функцій відділу.

- здійснює безпосереднє керівництво відділом, відповідає за
організацію роботи щодо виконання покладених на відділ завдань і функцій
та розподіл обов'язків між працівниками відділу відповідно до основних
напрямів здійснення функції юридичного забезпечення;

- бере участь в атестації працівників відділу;

- у межах своєї компетенції надає усні та письмові вказівки і
доручення, обов'язкові для виконання працівниками відділу;

- розглядає скарги на дії працівників юридичного відділу та у межах своєї компетенції приймає щодо них рішення або готує пропозиції керівництву про притягнення до відповідальності;

- особисто перевіряє, а також організовує перевірки стану юридичної
роботи підпорядкованих працівників, заслуховує їх звіти;


16

- розробляє положення про відділ та посадові інструкції працівників відділу;

- подає начальнику інспекції пропозиції щодо прийняття на роботу,
переміщення, звільнення працівників відділу, їх заохочення, встановлення
посадових окладів, надбавок та притягнення до дисциплінарної
відповідальності;

- здійснює загальну організацію щодо: забезпечення роботи з
судами, забезпечення правового аналізу та експертизи нормативно-правових
актів, правового супроводження господарської, управлінської та кадрової
роботи, здійснює контроль за виконанням наказів, розпоряджень і завдань
органу державної податкової служби вищого рівня;

- готує висновки до проектів наказів, розпоряджень, що подаються
на підпис керівництву та пропозиції про законний порядок вирішення
питань, що розглядаються.

- перевіряє дотримання законності в діяльності структурних
підрозділів інспекції;

- отримує від посадових осіб інспекції всі документи, необхідні для
виконання завдань і функцій, покладених на юридичний відділ, згідно з цим
Положенням;

інформує керівництво у разі покладення на відділ виконання роботи чи завдань, що не належать до їх функцій чи виходять за їх межі, а також у випадках коли інші структурні підрозділи інспекції або їх службові особи не подають документи, інші матеріали, необхідні для вирішення завдань та виконання функцій, покладених на юридичний відділ;

бере участь у нарадах, що скликаються керівництвом з питань діяльності ДПІ в м. Житомирі;

залучає працівників структурних підрозділів для участі в судових засіданнях у справах, стороною в яких є ДПІ в м. Житомирі;

дає згоду на призначення на посади, звільнення, притягнення до дисциплінарної або матеріальної відповідальності працівників відділу;


/ - вимагає від працівників відділу чіткого виконання обов'язків і

функцій, передбачених трудовим законодавством, Законом України "Про державну податкову службу в Україні", цим Положенням та посадовими інструкціями;

- користується комп'ютерними мережами і базами даних, у тому числі з обмеженим правом доступу за наявності відповідно оформленого допуску та з дотриманням вимог Закону України "Про державну таємницю";

- у разі переслідування працівників відділу у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків, інформує начальника ДПІ, а також начальника юридичного управління ДПА в області. [23]


Розділ 4                 Завдання і функції юридичного відділу.

Згідно з положенням про юридичний відділ ДШ в м. Житомирі на нього покладені такі функції: Функція "Керівництво"

1. забезпечення виконання встановлених податковим органом вищого
рівня завдань, встановлення розподілу обов'язків щодо керівництва
підрозділами ДПІ в м. Житомирі та визначенні ступеня відповідальності
начальників, заступників начальників, керівників підрозділів та спеціалістів;

2. контроль за використанням робочого часу працівниками;

- забезпечення достовірності оперативної та статистичної звітності;

3. організація збереження державної таємниці та контроль за її станом.
Функція "Робота з персоналом"

- здійснення заходів щодо підвищення професійного рівня працівників
структурних підрозділів.

Функція "Правове забезпечення діяльності податкової інспекції" 1.     забезпечення  законності  в  діяльності  інспекції  при  виконанні завдань, функцій і прав, передбачених Законом України "Про державну податкову службу в Україні";

.2. участь, спільно з іншими структурними підрозділами інспекції у розробці заходів, спрямованих на забезпечення правильного застосування податкового законодавства;

3. організація претензійної та ведення позовної роботи, в т.ч. по супроводженню актуальних та резонансних справ, направленої на забезпечення надходжень до бюджетів усіх рівнів, забезпечення представництва та захисту в установленому законодавством порядку інтересів держави, під час розгляду правових питань і спорів щодо оподаткування та у зав'язку з порушенням законних інтересів органу ДПС та її посадових осіб;


4. подача до судів (господарських судів) позовів до підприємств,
установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними
(господарського зобов'язання або правочину) і стягнення у дохід держави
коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках
- коштів,
одержаних без установлених законом підстав, заяви про визнання
підприємств
- боржників банкрутами;

  1.  організація роботи щодо стягнення (погашення) в судовому порядку податкового боргу платників податків шляхом подання позовів про стягнення заборгованості перед бюджетами і державними цільовими фондами за рахунок їх активів (майна);
  2.  супроводження справ у судах щодо позовів юридичних осіб, фізичних осіб, суб'єктів господарської діяльності, громадян до органу ДПС України, поданих до судів (господарських судів);

  1.  за наявності достатніх законних підстав та відповідних доказів підготовка та передача на розгляд до ДПА в Житомирській області висновку про недоцільність оскарження судових рішень, ухвал, постанов, які винесені всупереч інтересам органів ДПС, який візується керівниками відповідних структурних підрозділів ДШ (контрольно-перевірочної роботи, оподаткування юридичних осіб, адміністрування облікових показників та звітності, забезпечення податкових зобов'язань, оподаткування фізичних осіб, юридичного, податкової міліції, в тому числі начальником слідчого відділу та інші);[2]
  2.  проведення спільних заходів з органами прокуратури з питань направлення до суду матеріалів щодо захисту інтересів держави та застосування податковими органами норм адміністративного та іншого законодавства;

участь у підготовці пропозицій про внесення змін до законів, нормативно-правових актів з питань оподаткування;

9. забезпечення систематизованого обліку, зберігання законодавчих і
нормативних актів, що надходять до органу ДПС;


20

10. здійснення правової оцінки проектів нормативно-правових  актів та

надання до них відповідних зауважень і пропозицій, а також проектів наказів, розпоряджень та інших проектів правових актів, що подаються на підпис керівництву інспекції, їх візування за наявності віз керівників зацікавлених структурних підрозділів;

  1.  надання структурним підрозділам органу ДПС практичної правової допомоги та роз'яснень щодо застосування норм податкового законодавства;
  2.  участь в організації і проведенні семінарів, інших занять з правових питань з підвищення правових знань працівників органу ДПС;
  3.  аналіз і узагальнення практики організації претензійної та правової роботи, яка проводиться органом ДПС;

14. участь у вивченні практики та ефективності застосування
податкового законодавства, підготовка пропозицій щодо його
вдосконалення;

  1.  надання правової оцінки проектам договорів (контрактів) та їх візування;
  2.  підготовка керівництву інспекції довідкових матеріалів з чинного законодавства;

17. надання правових висновків щодо правомірності списання
матеріальних цінностей;

18. сприяння правильному застосуванню норм трудового, житлового,
пенсійного, іншого законодавства, що зачіпають права й законні інтереси
працівників органів державної податкової служби, внесення пропозицій
керівництву інспекції про поновлення порушених прав та, в разі невиконання
вимог законодавства, при звільненні працівника з роботи, переведенні на
іншу роботу, притягненні до дисциплінарної чи матеріальної
відповідальності, надання письмового висновку з пропозиціями щодо
усунення порушень;

19. участь у розгляді матеріалів за наслідками службових розслідувань і
перевірок та надання правових висновків за фактами виявлених порушень;


21 20. участь в організації роботи щодо виконання наказів і розпоряджень,

рішень і доручень податкового органу вищого рівня, керівництва інспекції,

запитів, звернень народних депутатів та платників податків.

Функція "Адміністрування податку на додану вартість"

1. організація та забезпечення застосування нормативно-правових актів з
питань ПДВ;

2. участь у засіданнях господарських судів та надання інформації
регіональній ДПА у разі визнання судом (господарським судом) рішення
контролюючого органу або органу стягнення щодо інструкцій або
податкових роз'яснень (у тому числі форми обов'язкової звітності)
недійсним, а також оскарження такого рішення.

Функція "Інформаційна робота з органами державної податкової служби і зовнішніми організаціями"

1. отримання та опрацювання запитів:

державної податкової адміністрації регіону;

інших органів державної податкової служби;

зовнішніх організацій;

2. виконання запитів податкових органів зарубіжних країн за
дорученням ДПА регіону;

3. направлення запитів до:

державної податкової адміністрації регіону;

інших органів державної податкової служби;

зовнішніх організацій. Функція "Загальне діловодство"

  1.  здійснення контролю за підготовкою та оформленням документів, їх своєчасним виконанням у державних податкових інспекціях, вжиття заходів щодо скорочення термінів проходження та виконання документів, узагальнення та аналіз даних про хід та результати цієї роботи;
  2.  розробка номенклатури справ.

Функція "Збереження документів на паперових носіях"


  1.  приймання, комплектація та реєстрація первинних податкових документів на паперових носіях, що надходять до відповідного підрозділу, для зберігання;
  2.  забезпечення порядку надання інформації з паперових носіїв;

3. забезпечення захисту інформації на паперових носіях.
Функція "Модернізація державної податкової служби України"

1. участь у діяльності робочих груп, які створюються відповідним розпорядчим документом обласних ДПА для забезпечення виконання робіт, що передбачені проектами та програмами.


Розділ 5. Відповідальність посадових осіб юридичного відділу.

Державна податкова адміністрація України має право скасовувати рішення інших органів державної податкової служби, а державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції у містах з районним поділом (крім міст Києва та Севастополя) - рішення нижчестоящих державних податкових інспекцій у разі їх невідповідності актам законодавства. Цей порядок не застосовується щодо рішень податкової міліції.

Посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

За невиконання або неналежне виконання посадовими особами органів державної податкової служби своїх обов'язків вони притягаються до дисциплінарної, адміністративної, кримінальної та матеріальної відповідальності згідно з чинним законодавством.

Збитки, завдані неправомірними діями посадових осіб органів державної податкової служби, підлягають відшкодуванню за рахунок коштів державного бюджету.

Посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати комерційної та службової таємниці.[2]

Начальник юридичного відділу і працівники відділу несуть відповідальність у порядку, встановленому законодавством:

за невиконання або неналежне виконання завдань і функцій, передбачених цим Положенням та посадовими інструкціями;

за збереження документації, допущення витоку службової інформації, втрати документів, за несанкціонований збут, розповсюдження, зміни, знищення,   блокування,   перехоплення   або   копіювання   інформації,   яка


24 обробляється на ПЕОМ, в автоматизованих системах, комп'ютерних мережах

згідно з законом України від 23.12.2004р № 2289-IV „Про внесення змін до

КК та КПК України";

за недодержання правил і норм охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії і протипожежного захисту, правил внутрішнього розпорядку інспекції;

за збереження та ефективне використання майна і оргтехніки, закріплених за ним.

Притягнення до дисциплінарної або матеріальної відповідальності начальника та працівників відділу здійснюється відповідно до наказу начальника ДПІ та погодженням з начальником юридичного управління ДПА в Житомирській області.

Відділ працює в тісній взаємодії з іншими підрозділами інспекції, установами, підприємствами, організаціями відповідно до функцій і прав, зазначених у цьому Положенні. Порядок взаємодії з іншими структурними підрозділами визначає Голова Державної податкової адміністрації України.


>

 25

Розділ 6                                     Складання та оформлення службових документів в органах ДПС

Документування управлінської діяльності полягає у фіксації за встановленими правилами на паперових або магнітних носіях управлінських дій, тобто у створенні документів.

Підставою для створення документів в О ДПС є необхідність засвідчення наявності та змісту управлінських дій, передавання, зберігання і використання інформації протягом певного часу або постійно.

Управлінські документи за назвою, формою і складом реквізитів повинні відповідати положенням чинних державних стандартів та іншим нормативним документам з питань діловодства і цій Інструкції.

Управлінська діяльність ОДПС здійснюється шляхом видання розпорядчих документів.[28]

З питань, що становлять взаємний інтерес і належать до компетенції різних державних органів, приймаються спільні розпорядчі документи. Ці спільні розпорядчі документи приймаються у формі, що визначається державним органом, який перший візує документ.

Підставами для прийняття розпорядчих документів є:

Конституція України, закони України, інші нормативно-правові акти органів державної влади, а також рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, що видані у межах їх повноважень;[1]

провадження виконавчої і розпорядчої діяльності з метою виконання ОДПС покладених на нього завдань у відповідності до Закону України «Про державну податкову службу в Україні», потреба у правовому регулюванні діяльності.

Розпорядчі документи, що надходять до ОДПС від органів вищого рівня, доводяться підвідомчим організаціям до виконання шляхом:


26

прийняття рішень колегії, видання наказів або розпоряджень, в яких

конкретизуються завдання для ОДПС;

видання інформаційного листа або надсилання фотокопій документів разом із супровідним листом, якщо вони не потребують конкретизації завдань для ОДПС.

Документи, що видаються на підставі розпорядчих документів органів вищого рівня, повинні мати посилання на них із зазначенням назв цих документів, дат, номерів і заголовків

Управлінська діяльність ОДПС здійснюється шляхом видання таких організаційно-розпорядчих документів:

рішень колегії;

наказів;

розпоряджень;

положень про структурні підрозділи;

посадових інструкцій;

актів;

протоколів;

службових листів тощо. (Додаток А-Д).

Вимоги щодо складання та оформлення актів перевірки суб'єктів підприємницької діяльності, рішень про застосування та стягнення фінансових санкцій, постанов по справах про адміністративне правопорушення, розпорядження про припинення операцій по рахунках у фінансово-кредитних установах та інших документів, складання яких обумовлено специфікою діяльності ОДПС, повинні визначатись відповідними нормативними документами з питань основної діяльності державної податкової служби України.

Рішення колегії.

Рішення колегії провадяться в життя наказами ОДПС або доводяться до відома виконавців у формі витягу з протоколу засідання колегії.[25]


27 Текст рішень, як правило, складається з двох частин: констатуючої і

розпорядчої.  Перша включає вступ,  оцінку ситуації,  при необхідності -

підставу для видання рішення або посилання на нормативно-правовий акт. У

розпорядчій частині дається перелік заходів, визначаються виконавці та

терміни виконання.

Рішення підписується головою і секретарем колегії.

Наказ

Видається керівником ОДПС на правах єдиноначальності і в межах своєї

компетенції. Наказ видається з питань основної діяльності, кадрової роботи

ОДПС,

праці і заробітної плати тощо, а також з метою повного і своєчасного

виконання законів, рішень та доручень органів вищого рівня.

Накази  включають такі реквізити:  вид документа (наказ)  і дата:

індекс;   місце   видання   або   складання;   заголовок  тексту;   текст;   підпис

керівника; відмітка про погодження; прізвище і номер телефону виконавця.

Проект наказу обов'язково погоджується з юридичною службою і

виконавцями та (або) їх безпосередніми керівниками.

Розпорядження

Видається керівником або заступником керівника ОДПС у межах

своєї компетенції з оперативних питань і для організації виконання доручень

органів вищого рівня, наказів ОДПС, рішень колегій тощо.

Цей документ, як правило, має обмежений термін дії і стосується

вузького кола питань структурних підрозділів і посадових осіб.

Реквізити розпоряджень в основному повторюють реквізити наказів. У

розпорядчій   частині   слово   наказую   заміняється   словами:   зобов'язую,

пропоную, доручаю, вимагаю і т. п.

Проект   розпорядження   обов'язково   погоджується   з   юридичною

службою і виконавцями.

Положення про структурний підрозділ


Положення про самостійний структурний підрозділ ОДПС визначає і
конкретизує головні завдання і функції самостійного структурного
підрозділу, а також права і відповідальність його керівника.
 Положення

затверджується керівником ОДПС.

Положення про структурний підрозділ ОДПС повинно включати такі

розділи: загальні положення; завдання і функції; керівництво; права керівника структурного підрозділу; відповідальність керівника структурного підрозділу і взаємовідносини.

У розділі „Загальні положення" визначаються: місце структурного підрозділу в організаційній структурі ОДПС і його підпорядкування; нормативні документи, на підставі яких здійснюється його діяльність; структура підрозділу.

Розділ „Завдання і функції"" визначає основні завдання, за якими оцінюється діяльність структурного підрозділу; чіткий і конкретний перелік функцій, які він повинен виконувати у розрізі ділянок роботи, напрямів діяльності, несамостійних структурних підрозділів, що входять до його складу, тощо. Перелік функцій повинен бути достатнім, щоб забезпечити виконання поставлених перед ним завдань.

У розділі „Керівництво" зазначається назва посади керівника структурного підрозділу; кваліфікаційні вимоги, які ставляться перед претендентом на цю посаду;

порядок передачі обов'язків керівника на період його відпустки тощо. Розділ  „Права керівника структурного  підрозділу"  визначає права керівника як колективного виконавця завдань і функцій, закріплених за підрозділом.

Права керівника структурного підрозділу повинні бути чітко визначені, вони мають бути повними і достатніми для забезпечення виконання покладених на підрозділ завдань і функцій. Особливо слід визначити, якими правами наділяється керівник структурного підрозділу у відносинах з іншими структурними підрозділами ОДПС, міністерствами,


відомствами, установами, підприємствами, організаціями і громадянами, з яких питань він може приймати рішення та які документи має право затверджувати, візувати, підписувати.

Права інших працівників структурних підрозділів визначаються посадовими інструкціями.[28]

У розділі „Відповідальність керівника структурного підрозділу" зазначається, що відповідальність за роботу структурного підрозділу повною мірою несе керівник. Відповідальність інших працівників структурного підрозділу визначається посадовими інструкціями.

Розділ „Взаємовідносини" визначає взаємовідносини структурного підрозділу з іншими структурними підрозділами ОДПС.

Положення про самостійний структурний підрозділ є основним документом, що регламентує усі сторони діяльності колективу по виконанню поставлених завдань. Перелік посадових осіб, з якими повинно бути погоджено положення, визначає керівник ОДПС.

Порядок складання положень про несамостійні структурні підрозділи, що входять до складу самостійного структурного підрозділу, або посадових інструкцій їх керівникам, визначається керівником самостійного структурного підрозділу за погодженням з керівником ОДПС.

Посадова інструкція

Посадова інструкція працівника структурного підрозділу розробляється і вводиться з метою: чіткого визначення вимог, що ставляться до певної посадової особи;

раціонального розподілу обов'язків між працівниками структурного підрозділу; наділення працівника необхідними правами; підвищення відповідальності працівника за доручену ділянку роботи. Посадова інструкція затверджується керівником ОДПС або керівником структурного підрозділу, якщо йому такі повноваження делеговані. Додаток (А)


Вимоги посадової інструкції повинні враховуватися при найманні працівника на роботу, при його атестації, притягненні працівника до відповідальності у разі невиконання або неналежного виконання обов'язків.

Посадова інструкція повинна відповідати чинному законодавству, а також положенню про структурний підрозділ.

Для керівника структурного підрозділу посадова інструкція не розробляється, оскільки він діє на підставі положення про структурний підрозділ.

Посадова інструкція складається з таких розділів: загальні положення; кваліфікаційні  вимоги  і необхідний  рівень  знань;  обов'язки;  права; відповідальність.

У заголовку посадової інструкції вказується назва посади в давальному відміннику. Якщо керівник підрозділу має кількох заступників, то до назви посади включають також напрям діяльності. При розподілі праці за об'єктами спеціалізації в заголовку посадової інструкції вказується об'єкт спеціалізації. Наприклад: Посадова інструкція діловоду по реєстрації вхідної кореспонденції.

У розділі „загальні положення" зазначається: безпосередня підпорядкованість працівника; його основні завдання; нормативні документи, якими працівник керується в роботі; перелік безпосередньо підпорядкованих працівнику структурних підрозділів, ділянок роботи, напрямів діяльності або посадових осіб; заміна при необхідності інших посадових осіб на період їхньої тимчасово; відсутності. При потребі в посадовій інструкції зазначається, що на працівника покладається повна матеріальна відповідальність, якщо це передбачено чинним законодавством.

У розділі „Кваліфікаційні вимоги і необхідний рівень знань" необхідно конкретизувати вимоги і необхідний рівень знань відповідно до умов діяльності певного структурного підрозділу. Під кваліфікаційними вимогами маються на увазі вимоги до рівня спеціальної підготовки або освіти, а при необхідності - і до практичного стажу роботи. Під необхідним


31

рівнем знань  - вимоги в галузі знань директивних,  нормативних актів,

методичних  матеріалів,   якими  повинен  керуватися  працівник,   а  також спеціальні знання відповідних галузей науки і практики.

У розділі „Обов'язки" визначаються необхідні для виконання дії працівником, що обумовлюються специфікою посади. При визначенні обов'язків працівника слід враховувати, що вони повинні забезпечити виконання певних функцій структурного підрозділу.[9]

У посадовій інструкції не наводяться обов'язки, покладені на працівника загальними нормами законодавства про працю.

У розділі „Права" визначаються дії, які може здійснювати працівник з метою забезпечення виконання покладених на нього обов'язків. У посадовій інструкції не наводяться права, надані працівнику загальними нормами законодавства про працю.

Для кожної посадової особи необхідно визначитися, з яких питань вона може приймати рішення, затверджувати, підписувати або візувати документи. Окремим категоріям працівників можуть бути надані права їх представництва в інших органах від імені ОДПС.

Працівник, що має підлеглих, повинен мати права щодо них: давати доручення, вимагати пояснення при невиконанні або неналежному виконанні ними своїх обов'язків, вносити пропозиції на їх заохочення тощо.

У розділі „Відповідальність" зазначається, що працівник несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання обов'язків тощо.

Порядок затвердження і зберігання посадових інструкцій визначається керівником ОДПС.

Посадові інструкції для заступників керівника ОДПС, як правило, не складаються. Керівник ОДПС наказом встановлює розподіл обов'язків серед своїх заступників за функціональним принципом, а також їх взаємозаміну на період відпусток або відсутності з інших причин.

Акт


32 Складається однією або кількома особами, що стверджують встановлені

факти та події.

Реквізити акта: назва організації; назва виду документа (Акт); дата; номер; місце складання або видання; заголовок тексту; текст; відмітка про наявність додатків: підпис;

гриф ствердження (при необхідності).

Заголовок тексту включає назву або короткий зміст факту, події, які актуються. Текст акта складається з двох частин: вступної та констатуючої.

Вступна частина будується за схемою:

Підстава:...

Комісія у складі;...

Голова:...

Члени комісії: ...

При переліку осіб, що брали участь у складанні акта, вказуються їхні посади, ініціали, прізвища. Якщо акт складається комісією, першим вказується голова комісії, його посада, ініціали і прізвище. Прізвища членів комісії розташовуються за алфавітним порядком, нумеруються арабськими цифрами і друкуються через півтора інтервалу.

У констатуючій частині вказуються цілі і завдання, зміст та характер зробленої роботи, фіксуються встановлені факти.

Текст акта повинен містити відомості про кількість екземплярів і місце їх знаходження.

Дата акта повинна відповідати даті його складання.

Службовий лист При здійсненні оперативних зв'язків з установами,   підприємствами, організаціями і окремими громадянами ОДПС в межах своєї компетенції може направляти листи. Як правило, листи складаються у випадках, коли


33

неможливо або важко здійснити бездокументний обмін інформацією та усні

роз'яснення, вказівки (особисті або за телефоном), інструктування тощо.

До складання листів ставляться ті ж вимоги, що й до інших службових документів.

Зміст листа загалом індивідуальний. Листи мають бути, як правило, присвячені одному питанню. Складові частини (реквізити) всіх листів такі:

назва й адреса установи відправника листа;

номер і дата;

назва й адреса одержувача;

заголовок;

номер і дата листа, що правили за основу для складання відповіді;

текст;

перелік додатків із зазначенням кількості аркушів та примірників;

підпис керівника;

прізвище виконавця та номер його телефону .

У нижньому лівому кутку листа робиться відмітка про виконання документа і направлення його до справи. Якщо лист виконується не на бланку, тоді для кутового штампу залишають місце - 15 міжрядкових інтервалів.

Службові листи за змістом можуть бути: супровідні, інформаційні, гарантійні, листи-запитання, листи-відповіді тощо.

Доповідна записка (довідка)

Це документ інформаційного характеру, що описує і встановлює факти, паді, може бути службового і особистого характеру.

Доповідна записка службового характеру складається на запит або за вказівкою вищого органу чи посадової особи. Доповідна записка, що видається посадовій особі всередині ОДПС, підписується виконавцем, а та, що скерована до вищого органу, - керівником ОДПС.

Доповідна записка, що видається за межі ОДПС, оформляється на бланку і містить у собі такі реквізити: вид документа; адресат; дата; місце


34

складання; заголовок тексту; текст; підпис. Внутрішня доповідна записка

оформляється на внутрішньому бланку - бланку структурного підрозділу ОДПС або на чистих аркушах паперу.

Доповідна записка особистого характеру оформляється на бланках або на чистих аркушах паперу і має такі реквізити: вид документа; індекс; дата; текст; підпис; печатка. У тексті зазначається назва установи, якій видається документ. Доцільно починати текст доповідної записки з подання в називному відмінку прізвища, імені та по батькові особи, про яку подаються відомості. Не рекомендовано вживати архаїчні звороти типу «цим повідомляємо», «дійсно працює» тощо.

Оскільки текст доповідної записки (довідки) особистого характеру, як правило, типовий, слід користуватися трафаретними бланками, виготовленими друкарським способом, де від руки заповнюються лише окремі частини реквізитів.

Пояснювальна записка Цим  документом  пояснюють зміст  окремих положень  основного документа (плану, звіту, проекту і т.п.) або інформують керівника ОДПС чи структурного підрозділу про явища і факти, що сталися, про виконану роботу тощо.

Залежно від змісту і призначення пояснювальні записки діляться на дві групи:

записки службового характеру; записки працівників з приводу їх поведінки, роботи і т. п.

Пояснювальні записки оформляються аналогічно доповідним запискам (довідкам). Викладення тексту може бути прямим або зворотним (висновок передує доводам).[9]

Довіреність Згідно   з   Цивільним   кодексом   України   довіреністю   визнається письмове     повноваження,     що     видається     установою     (організацією, підприємством тощо) або окремою особою іншій для подання третій особі


35 (установі,    організації,   підприємству   тощо)   при   здійсненні   будь-яких

юридичних дій, отриманні грошових або матеріальних цінностей.

Довіреність може бути службовою та особистою.

Серед особистих найбільш поширеним документом є довіреність на

одержання грошей.  Така письмова довіреність не вимагає обов'язкового

нотаріального посвідчення. Підпис особи, яка довіряє, може бути засвідчено

керівництвом    установи,    в    якій    ця    особа    працює,    адміністрацією

стаціонарного   лікувального   закладу,   де   вона   перебуває   на   лікуванні,

відповідною військовою частиною тощо.

Особиста довіреність пишеться в довільній формі. Обов'язкові реквізити довіреності: назва документа (довіреність); прізвище, ім'я, по батькові особи, яка довіряє; прізвище, ім'я, по батькові особи, якій довіряють; зміст; назва установи (організації, підприємства тощо), в якій повинні бути виконані довірені операції; підпис особи, яка довіряє; дата видачі; посада та підпис особи, що засвідчує підпис особи, що довіряє; кругла печатка.

Розписка

Розписка - це письмовий документ, який підтверджує дію, яка вже здійснилася, найчастіше - одержання грошей або матеріальних цінностей.

Розписка пишеться в довільній формі. Основні реквізити розписки: назва документа; посада; прізвище, ім'я, по батькові особи, яка дає розписку; сума грошей або назва матеріальних цінностей; дата. Розписка закінчується підписом автора. Одержану суму грошей вказують цифрами, а в дужках -словами. У цьому документі не може бути жодних виправлень.

Загальні вимоги до складання службових документів

Для складання службових документів ОДПС повинен використовуватись папір A3 (297 х 420 мм), А4 (210 х 297 мм) та А5 (148 х 210 мм). Складання документів на папері довільного формату не дозволяється.

Службові документи повинні оформлятися, як правило, на бланках ОДПС. Бланки виготовляються згідно з вимогами державних стандартів та


36

цієї Інструкції з обов'язковим додержанням таких правил: використовується

два види бланків: бланк для листів і загальний бланк для інших видів організаційно-розпорядчих документів. Виготовлення бланків інших видів документів доцільне у тому разі, якщо створюється значна кількість цих документів;

бланки кожного виду повинні виготовлятися на основі кутового або поздовжнього розміщення реквізитів. Реквізити заголовної частини розміщуються центрованим (початок і кінець кожного рядка реквізиту однаково віддалені від меж площі) або прапоровим (кожний рядок реквізиту починається від лівої межі площі) способом;

бланки повинні виготовлятися друкарським способом на білому папері або папері світлих тонів фарбами насиченого кольору;

бланки документів повинні мати поля: ліве - 20 мм; верхнє - не менше 10 мм: праве і нижнє - не менше 8 мм.

Внутрішні документи (заяви працівників, окремі службові довідки тощо) та документи, створені від імені кількох або більше організацій, оформляються не на бланках.

З метою прискорення виконання документів та правильного формування справ у діловодстві кожний документ повинен містити одне питання.

Винятком є складання протоколів, наказів, планів, звітів та узагальнюючих документів.

Текст документа повинен містити певну аргументовану інформацію, викладену стисло, грамотно, зрозуміло та об'єктивно, без повторень та вживання слів і зворотів, які не несуть змістовного навантаження.

Зміст документа має бути пов'язаний із змістом раніше виданих з даного питання документів.

Текст документа оформляється у вигляді суцільного зв'язного тексту, анкети, таблиці або поєднання цих форм.


Суцільний зв'язний текст документа містить граматично і логічно узгоджену інформацію про управлінські дії та використовується під час складання правил, положень, листів, розпорядчих документів.

Як правило, тексти розпорядчих документів і листів складаються з двох частин. У першій зазначається підстава або обґрунтування для складання документа, в другій -висновки, пропозиції, рішення, розпорядження або прохання. (Додаток Є)

В окремих випадках текст документа може містити лише одну результативну частину, наприклад: наказ - розпорядчу частину без констатуючої, лист - прохання без пояснення.

Для економії часу на складання службових документів однорідні або близькі за змістом документи повинні уніфікуватися. Суцільний зв'язний текст документа може складатися на основі трафарету або макета, що містять постійну інформацію і пропуски для внесення змінної інформації.

Форма анкети використовується при викладенні цифрова або словесної інформації про один об'єкт за повним обсягом ознак. Анкетні тексти використовуються в організаційно-розпорядчих документах, документах з матеріально технічного постачання і збору, фінансових документах тощо.

Форма таблиці використовується при викладенні цифрової або словесної інформації про кілька об'єктів за рядом ознак. Табличні тексти використовуються в планових, звітно-статистичних, фінансових, бухгалтерських, організаційно-розпорядчих та інших документах.

У таблицях і анкетах, призначених для обробки засобами обчислювальної техніки, об'єкти, ознаки та їх показники при необхідності кодуються.

Відповідальність за зміст службового документа покладається на посадову особу, яка його підписує, та керівників структурних підрозділів ОДПС, які його візують.


Відповідальність за підготовку та оформлення службового документа у відповідності до вимог цієї Інструкції, несе керівник структурного підрозділу ОДПС, який є головним виконавцем документа.

Службові документи мусять бути витриманими у офіційно-діловому стилі. Під діловим стилем письма мається на увазі сукупність використовуваних мовних засобів при складанні службових документів.

При оформленні службового документа необхідно пам'ятати, що його автор є не лише службовою особою, а й юридичною - міністерством, відомством, установою тощо. Не слід вживати емоційних виразів та суб'єктивного ставлення до оцінки фактів, що констатуються в тексті документа. Тон службового документа має бути коректним, витриманим.

У розпорядчих документах, що видаються за принципами єдиноначальності (наказ, розпорядження), використовуються форми викладення тексту від першої особи однини, наприклад: наказую, пропоную, зобов'язую.

У розпорядчих документах, що видаються за принципами колегіальності (постанови, рішення), використовується форма викладення тексту від третьої особи однини (постановляє, пропонує).

У спільних розпорядчих документах (наказ, постанова, спільне рішення) використовується форма викладення тексту від першої особи множини (наказуємо, ухвалили, пропонуємо).

У протоколах використовується форма викладення тексту від третьої особи множини (слухали, виступили, ухвалили), а зміст виступів викладається від третьої особи однини.

У документах, що встановлюють права і обов'язки (положення, статути, інструкції і т. п.) і містять опис, підтвердження фактів, подій, оцінку діяльності установи (акт, висновок, довідка, звіт та ін.), використовується форма викладення від третьої особи однини або множини (державний податковий інспектор має право; комісія встановила і т. п.).


39 У листуванні використовується форма викладення тексту від першої

особи множини (вважаємо за доцільне включити до плану, направляємо

висновок, просимо повідомити і т. п.).

У   документах,   які   складають   службові   особи   і   які   адресовані

керівництву      ОДПС      (доповідні,      пояснювальні      записки,      заяви),

використовується   форма  викладу  від  першої  особи   однини  (пропоную

направити, вважаю за необхідне і т. п.).[27]

При підготовці тексту документа бажано:

замінювати   складні   речення   на   прості,   що   сприяє   швидкому сприйняттю тексту документа;

замінювати займенники на іменники;

вживати прямий порядок слів у реченні (підмет передує присудкові) у тому випадку, коли логічний наголос падає на об'єкт дії;

вживати зворотний порядок слів (присудок ставиться перед підметом) тоді, коли логічний наголос падає на саму дію;

вживати    стійкі    (трафаретні)    словосполучення,    що    виражають стандартні аспекти змісту, наприклад:

у порядку винятку...

у порядку обміну досвідом ...

у зв'язку із вказівкою...

відповідно до попередньої домовленості й рішення ...

відповідно до Вашого прохання ...

відповідно до наказу Державної податкової адміністрації України...

незважаючи на наші неодноразові усні й письмові нагадування, до цього часу...

відчуваючи гостру необхідність...

Такі стійкі словосполучення й стандартні вирази полегшують сприйняття службового документа, а також увесь процес його складання, дозволяючи не витрачати час на пошуки формулювань.


Для точності й ясності висловлювання у простих реченнях вживається

певний   порядок   розташування  їх  членів:   означення   мають   передувати

означуваним словам; вставні слова краще ставити на початку речення тощо.

Поряд із цим необхідно пам'ятати, що в діловому мовленні часто

вживаються складнопідрядні речення. Поєднуючи прохання й причини, що

спонукали звернутися із проханням, відмову й переконливу її аргументацію в

рамках   єдиної   конструкції,   складнопідрядні   речення   надають   більшої

переконливості й пом'якшують враження від відмови.

У службових документах складнопідрядні речення вживаються, як правило, для висловлення причинно-наслідкових зв'язків. При побудові цих речень слід пам'ятати, що найуживанішими є складні речення із сполучниками що. який, якщо, за умови, внаслідок того що, щоб. де. як.

Місце підрядного речення залежить від того, до якого члена головного речення воно відноситься. Якщо підрядне речення пояснює лише одне слово головного речення, то воно, як правило, йде слідом за ним.

Якщо підрядне речення відноситься до групи присудка або до всього головного речення, тоді розрізняють два випадки: воно йде перед головним, коли акцентуються обставини виконання дій, і після головного, коли пояснює основну ідею складного речення. Наприклад: «З огляду на те, що проект рішення було попередньо узгоджено, нарада тривала менше ніж годину». Або: «Нарада тривала менше ніж годину з огляду на те, що проект рішення було попередньо узгоджено».

З метою скорочення тексту можна вживати дієприслівникові звороти, за допомогою яких формулюються причини, що викликали прийняття того чи іншого управлінського рішення. Дієприслівниковим зворотом треба починати, а не завершувати фразу.

Наприклад: «Враховуючи...; Вважаючи ...; Беручи до уваги...; Керуючись...; Розглянувши поданий до затвердження проект...».


>

 50

Висновок

Податкова система в кожній країні є основою економічної системи. Вона, з одного боку, забезпечує фінансову базу держави, а з іншого - виступає головним важелем реалізації державної економічної політики.

Податкова система уявляє собою сукупність встановлених в країні податків, зборів і платежів, які взаємопов'язані між собою та органічно доповнюють один одного, але мають різну цілеспрямованість.

Основні принципи побудови податкової системи України були
визначені в Законі України «Про систему оподаткування». До
принципів побудови податкової системи належать такі, як:
стимулювання підприємницької діяльності та інвестиційної
активності;
 обов'язковість; соціальна справедливість

рівнонапруженість та пропорційність; рівність та недопущення
будь-яких проявів податкової дискримінації; стабільність:
економічна обґрунтованість; рівномірність сплати; компетенція;
єдиний підхід до розробки податкового законодавства гнучкість;
інфляційна
 нейтральність; економічна ефективність;

адміністративна спрощеність; забезпечення доступності та розуміння норм податкового законодавства для платників податків. Податки уявляють собою форму фінансових відносин між державою та членами суспільства і являються обов'язковими платежами юридичних та фізичних осіб до бюджету.

Податкова служба - це сукупність державних органів, які організують і контролюють надходження податків, податкових і окремих видів неподаткових платежів. Державна податкова служба є апаратом державної виконавчої влади, що здійснює податкову політику   і   організує  стягнення  податків,   зборів   і  платежів     у


51 розпорядження   держави.   Вона   створена   при   Кабінеті   Міністрів

України   у   складі   Державної   Податкової   Адміністрації   України

(центральний    апарат)    і    державних    податкових    адміністрацій

(інспекцій)   в   Автономній   республіці   Крим,   областям   районах,

містах і районах у містах.

Податкова служба України включає до свого складу державну податкову адміністрацію та спеціальні підрозділи податкової міліції.

Важливе значення у податковій системі України відіграють прямі податки. Найрозвинутішою є система прибуткового оподаткування. Залежно від платників податку прибуткове оподаткування класифікують на два види:

оподаткування юридичних осіб;

оподаткування фізичних осіб.

Зміни і доповнення, які внесені до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" докорінно змінюють підхід до оподаткування прибутку підприємств. В провадження нових видів непрямих податків (податку на додану вартість та акцизного збору) було перш за все пов'язано з необхідністю забезпечення достатніх і стабільних доходів бюджету в умовах широкої лібералізації цін та розгортання процесів інфляції і було економічно виправданим.

Тоді, як існуючі податки (з обороту) в основному базувались на обов'язковому дотриманні певного рівня рентабельності і не протидіяли затратному механізму та мали обмежену податкову базу (податок з продажів), податок на додану вартість характеризувався як достатньо ефективний додатковий інструмент.

Згідно із Законом України "Про внесення змін і доповнень до Закону   України   "Про   державну   податкову   службу   в   Україні"


52 головним    завданням    державних    податкових    адміністрацій    є

здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю сплати до бюджету податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів і внесків державних цільових фондів, встановлених законодавством України.

Щодо охорони праці то можна сказати що дане питання стоїть в ДШ м. Житомира на першому місці і контролюється всіма підрозділами. Стан пожежної безпеки у ДШ у м. Житомирі знаходиться на високому рівну, дотримуються усі законодавчі норми та правила. Важливий внесок у цьому начальника адміністративно-управлінського відділу, який регулярно контролює дотримання норм пожежної безпеки та завжди вчасно їх усуває.


Список використаних літературних джерел:

  1.  Конституція України 1996р.
  2.  Про державну податкову службу в України: Закон України 509-ХІІ від 4.12.1990 зі змінами та доповненнями.

З.Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами: Закон України №2181-III від 21. 12. 00р. Зі змінами та доповненнями.

  1.  Про судоустрій в Україні: Закон України 3018-ПІ від лютого 2002р. зі змінами та доповненнями.
  2.  Про загальне положення про юридичну службу, міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, державного підприємства, установи, організації: Постанова Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1995р. №690.
  3.  Про затвердження положення Про правове супроводження судових справ і ведення позовної (претензійної) роботи в органах ДПС України: Наказ ДПА України № 450 від 26 вересня 2003р.
  4.  Про затвердження положення про юридичний Департамент України: Наказ ДПА України №653 від 16 листопада 2004р.
  5.  Указ Президента України "Про затвердження Положення про Державну податкову адміністрацію України" від 13.07.2000р., №886/2000;
  6.  Положення про ДШ у  ківерцівському районі.

  1.  Бондаренко М.О., Ляшенко Ю.І., Савченко Л.А., Саєнко В.В., Самілик Г.М., Цимбалюк А.В. Словник-довідник для працівників державної податкової служби. - К.: ДІЯ, 2001;
  2.  Герасименко О.М., Сторожук Т.М., Ніколайченко В.І., Терещенко В.В. Облік податків, зборів та інших обов'язкових платежів в органах державної податкової служби України: Навчальний посібник. -Ірпінь: Академія ДПС України, 2002;
  3.  


54

13. Дані лов О. Д., Флісак Н.Н. - Податки в Україні учбовий посібник

К. 2003-348С.

  1.  Золотарьова „Історія, проблеми, перспективи розвитку державних податкових інспекцій як місцевих ланок державної податкової служби України: Фінанси, економіка, право №3 2003 с8-12.
  2.  Коростей В. - „Юридична служба в умовах ринку" №12/2000 с47-49.
  3.  Кучерявенко Н.П. Налоговое право: Учебник. -Харьков: Консум, 1998;
  4.  Островерха Р.Е., Сердюк Н.П., Ясинецька Н.М., Іванова Т.С., Клименко І.В. Теорія і практика обліку платників податків в органах ДПС України: Навчальний посібник. -Ірпінь: Академія ДПС України, 2002.
  5.  Полюхович В.І. - Структура і діяльність ДПС. України організаційно-правовий аспект: автореферат кандидата юр. наук К1999.
  6.  Самійлик Г.М. Капріца В.Т. - „Організація правового забезпечення діяльності органів ДПС. України.
  7.  Трофімова «Роль і місце юридичних служб державних податкових органів у бюджетному процесі» // Збірник наукових праць. Ірпінь 2002 ч.2. с250.
  8.  Трофімова Л.В. - Особливості діяльності податківців які виконують функції правового забезпечення // Держава і право Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. К: інститут держави і права ім. В.М. Корецького. НАН України 2003р. СІ65-170.




1. КамАЗ как великий символ «застоя»
2. Причины курения среди студентов
3. Дидактическая игра как средство развития познавательной активности при изучении чисел первого десятк
4. Понятие предмет и метод трудового права Трудовое право ~ одна из важных отраслей права регулирующая тр
5. Поняття ознаки та характеристика
6. варианты разборных легкопереносимых конструкций покрываемых как правило шерстью или кожей юрта палатка
7. Описати загальні правила приготування заквасок
8. тематизированное обобщение национального самосознания
9. Здоровье это еще не все но все без здоровья ничто гласит известный афоризм
10. Языческие верования древних славян