Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
66. Принципи формування анкети. Типи і види питань, які використовують при формуванні анкети.
Оскільки соціологи дуже часто використовують анкетування, треба сказати, що одним з найскладніших і найвідповідальніших моментів проведення дослідження є процес складання анкети. Звичайно анкета складається з кількох блоків: поведінка і продукти діяльності респондента; мотиви поведінки; оцінки і думки; основні дані про особу опитуваного.
Анкета складається з декількох частин:
Ввідна частина респонденту пояснюються задачі дослідження, його ціль та важливість.
Разминочная часть завязка бесіди, легкі питання, нейтральні.
Основна частина ядро анкети.
Паспортичка біографічні питання як закриті, так і відкриті.
Великого вміння вимагає постановка і формування питань. Треба, щоб вони були максимально зрозумілими, тлумачилися однозначно, щоб не примушувати людей ухилятися від відповіді.
Застосовують два типи питань закриті та відкриті.
Закриті запитання містять підказки, варіанти відповідей, з яких респонденту залишаеться лише вибрати ті, що йому найбільше підходять. Якщо мова йде про явища дискретні, то варіантів може бути два „так”, „ні”.
Відкрите запитання передбачає вільну форму відповіді, не містить ніяких підказок. Їх недолік полягає в тому, що відповідь важко піддати статистичній обробці, складно формалізувати для введення даних до компютера. Відповіді можливо аналізувати лише кожному окремо.
Не має певного порядку побудови анкети. Загальноприйнято лише, що на початку слід вміщувати прості запитання найбільш загального характеру, потім поступово їх конкретизувати. Особливе значення мають перші запитання, які повинні не тільки ввести респондента в курс справи, а й викликати в нього бажання відповідати на них.
Також дуже важливо, щоб респонденту не була зрозуміла позиція автора анкети, щоб вона виглядала „нейтральною”.
Іноді, для того щоб краще зясувати, наскільки опитувані компетентні в якійсь проблемі, застосовують питання-пастки, дають пропозицію висловити свою думку про явища, які насправді не існують.
Розташовуючи запитання в анкеті, треба враховувати вплив їх одне на одне, коли вони стоять поряд.
Для остаточної обробки анкети іноді використовують так званий нюрнбернзький метод „запускають” анкету серед своїх знайомих, які відверто викладають свою думку про неї.