Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Рідний край на території України

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 9.11.2024

Тема. Рідний край на території України.

Мета. Продовжувати формувати поняття про природу України, поглибити поняття «рідний край», «географічна карта», «рівнини», «гори», «низовини», «природні зони», «компас»; формувати навички роботи з географічними картами, підручником, зошитом. Розвивати пізнавальний інтерес, спостережливість. Виховувати любов та бережливе ставлення до природи рідного краю.

Обладнання: фізична карта України, географічний атлас Житомирської області: адміністративно-територіальний устрій, фізична карта, природні зони області; ілюстрації природи рідного краю(ліс, луки, болото, річка), ілюстрації рослин і тварин рідного краю, краєвидів міста Житомира та Коростишева.

Література: Я і Україна (Громадянська освіта. Природознавство). 4 клас: Розробка уроків / Н.В. Діптан, А.А. Назаренко, Л.П. Хитяєва. –Х.: Веста, 2009.-с.261;

Енциклопедія серія «Це цікаво» Тварини нашої планети. – Харків: МОСТ – Торнадо, 2003. – 272с.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

- Доброго дня, діти. Сідайте рівненько та приготуйтеся мене уважно слухати. Звати мене Катерина Юріївна і сьогодні я проведу у вас урок природознавства.

ІІ. Підсумок спостережень за змінами у природі і праці людей.

  •  Насампепед , підведемо підсумки наших спостережень за навколишнім середовищем.

План

 у неживій природі

  •  Діти, скажіть яка пора року вже закінчується?
  •  Скільки днів залишилося до закінчення зими?
  •  Яку має особливість місяць лютий?(найкоротший, 29 днів)
  •  Як називається такий рік, коли в місяці лютому 29 днів?(високосний, разу 4 роки)
  •  Як змінилась висота Сонця на небосхилі?
  •  Як змінюється у зв’язку із цим тривалість дня і ночі?
  •  Яка температура повітря сьогодні?
  •  Який стан неба?
  •  Який вітер: сильний, слабкий чи помірний?
  •  Чи є опади сьогодні? Які опади переважають взимку?
  •  Які інші явища ви спостерігали сьогодні(- туман, - іній, - ожеледь).

у живій природі

  •  В якому стані перебувають рослини взимку?
  •  Яких птахів ви спостерігали в садах, у парках, біля осель?
  •  Як ви допомагаєте птахам взимку?
  •  Який корм кладете до годівничок?

у трудовій діяльності людини

  •  Яку роботу виконують люди взимку у садах, на полях, на фермах, на вулицях міст чи сіл?

Народні прикмети:

  •  За народним календарем, вчора був день Федора, якщо в цей день добра погода-будуть ще морози; який день - таке й літо.
  •  Діти,яка вчора була погода?
  •  Які прислів’я, приказки вам відомі про зиму (місяці зими)?(«Чим більше снігу – тим більший урожай зернових», «Лютий холодний і сухий-серпень спекотний».
  •  Діти, будьте  і надалі такими спостережливими.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

- Яку тему ви вивчали на попередньому уроці?

- Перевіримо, ваші знання, провівши тестування. Я вам роздам тести, а вам потрібно вибрати правильну відповідь і відповісти на одне запитання.

                                                       Тести
І-В
1. Як називається природнича наука, яка вивчає взаємозв’язки живих організмів між собою та із складовими факторами неживої природи?
А) соціологія;
+Б) екологія;
В) біохімія.
2. Як впливає вирубка лісів на ґрунти? 
А) міліють;
Б) сохнуть;
+В) вивітрюються.
3. Як називають сучасний стан навколишнього природного середовища?
+А) екологічна криза;
Б) екологічна катастрофа;
В) економічна криза.
4. Як впливає вирубка лісів на водойми?
А) розливаються;
+Б) міліють;
В) вивітрюються.
5. Яка найбільша техногенна катастрофа сталася в Україні 1986 року?
+А) вибух на Чорнобильській АС;
В) вибух на тепловій ЕС;
Б) вибух на АС Фукусіма-1.
6. Як називається найстаріший заповідник України,який має міжнародне значення? 
А) Горгани;
+Б) Асканія нова;
В) Лебедині острови;
7. Наведіть приклади негативного впливу людини на природу.

ІІ-В
1. Як впливає вирубка лісів на ґрунти? 
А) міліють;
Б) сохнуть;
+В) вивітрюються.
2. Як називається природнича наука, яка вивчає взаємозв’язки живих організмів між собою та із складовими факторами неживої природи?
А) соціологія;
+Б) екологія;
В) біохімія 
3. Яка найбільша техногенна катастрофа сталася в Україні 1986 року?
+А) вибух на Чорнобильській АС;
В) вибух на тепловій ЕС;
Б) вибух на АС Фукусіма-1.
4. Як називають сучасний стан навколишнього природного середовища?
+А) екологічна криза;
Б) екологічна катастрофа;
В) економічна криза.
5. Як називається найстаріший заповідник України,який має міжнародне значення? 
А) Горгани;
+Б) Асканія нова;
В) Лебедині острови;
6. Як впливає вирубка лісів на водойми?
А) розливаються;
+Б) міліють;
В) вивітрюються.
7. Наведіть приклади позитивного впливу людини на природу.

                                                                                                                                                                                   ІV. Актуалізація опорних знань.

  •  Діти, послухайте вірш, автором якого є учениця 4 класу, який називається «Люблю тебе, мій рідний краю».

Люблю тебе, моя маленька Батьківщино

Твої простори й щем твоїх пісень

Люблю твої замріяні собори

І серпанкову тінь твоїх ночей

Люблю тебе, поліський світлий краю.

Твоє коріння в сутінку віків.

Хай осява тебе те сонячне проміння

Що лине із замріяних ланів.

  •  Які почуття викликає у вас цей вірш?
  •  Що ви можете назвати своєю малою Батьківщиною?

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні ми розпочинаємо вивчати новий розділ «Твій рідний край», з якого дізнаємося про розташування нашого краю на карті України, про те, які у нас особливості погоди; які бувають корисні копалини; який рослинний і тваринний світ поширений у нашій місцевості. Тема сьогоднішнього уроку:»Рідний край на території України».

- Діти, які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово «Житомирщина», тобто які почуття у вас виникають, що ви уявляєте, які синоніми можна підібрати до цього слова?

( Наприклад: Житомирщина - мій рідний край,  річки, озера, моя Батьківщина, болота, частина України, обласний центр місто Житомир, (інші міста - Коростень, Бердичів, Овруч, Новоград-Волинський, Коростишів, Бердичів)).

- Які картини природи ви уявляєте, коли говорите «Житомирщина»? (ліси, болота, поля).

V.  Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

План

  1.  Житомирщина на території України. Територіальний поділ Житомирської області. (Практична робота).
  2.  Форми земної поверхні рідного краю. (Практична робота).
  3.  Природні водойми рідного краю. (Практична робота).
  4.  Природні зони на території області. Клімат. Рослинний і тваринний світ.
  5.  Орієнтування на місцевості на території рідного краю.

  1.  Житомирщина на території України. Територіальний поділ Житомирської області.

Житомирщина – край, в якому ви живете, навчаєтеся, а згодом будете працювати. Житомирщина – чудовий край річок та озер, незайманих боліт і родючих ланів, соснових лісів та дібров, березових гаїв. Обласний центр - місто Житомир. Був заснований у 884 р. Розташована на пн. України.

Як свідчить легенда, свою назву місто одержало від імені дружинника київських князів Аскольда і Діра - Житомира, що ніби-то відмовився служити ворогам князів, сховався в лісах і оселився на скелі при злитті рік Кам'янки і Тетерева. У інших легендах розказується, що тутешні жителі відвіку торгували хлібом, жили мирно. Є свідчення про те, що в старовину навіть у центрі міста сіяли жито, ячмінь, стояли вітряні млини. Про місто говорили: «мир і жито», «мир житичів». Можливо також, що Житомир - скорочена форма від слова «животомир», тобто символ мирного спокійного життя.

Практична робота

- Розгорніть свої атласи на с. 2.

1) На фізичній карті України знайдіть і покажіть свій рідний край - область, у якій ми живемо. Назвіть обласний центр.

2) Визначте, у якій частині України знаходиться наш рідний край.

3) З якими областями або країнами межує.

4)  Користуючись масштабом, визначте відстань від обласного центру нашої області до Києва – столиці України.

- Зверніть увагу на порівняння території нашої області з іншими країнами світу, яка площа, скільки жителів проживає.

- Розгорніть атласи на с. 3.Житомирська область поділяється на      районів. Знайдіть на карті м. Коростишів, покажіть територію Коростишівського району.

З якими районами межує Коростишівський район?

Знайдіть, де на території області знаходяться найбільші міста?(Овруч - на пн., Коростень - на пн., Бердичів – на пд.., Новоград Волинський – на зх..).

  1.  Форми земної поверхні рідного краю.

Практична робота

- Розгорніть свої атласи на с. 4. Знайдіть на фізичній карті України Житомирську область. Які є форми земної поверхні на території області?(рівнини).

Яких видів бувають рівнини?(низовини, височини).

На території якої височини і низовини розташована наша область?

  1.  Природні водойми рідного краю.

- Які є природні водойми на території нашої області? Зачитайте назви найбільших річок.

- Якими знаками позначаються болота, озера та водосховища, річки? Яка найбільша річка Житомирщини?

Найбільшою річкою є річка Тетерів. Тетерів – одна з найбільших річок в Україні, бере початок на Поліссі, права притока Дніпра. Довжина Тетерева 385 км. Саме Тетерів забезпечує житомирян водою.

  Ще не так давно річка була глибокою та повноводною, а на її берегах росли густі соснові ліси, в яких водилося багато птахів, звірів, що приваблювало сюди на полювання ще князів і воєвод Київської Русі. Особливо багато тут було великих, майже нелітаючих птахів тетеруків. На сьогоднішній день тетеруки-це дуже рідкісні птахи, живуть на території України, лише у Поліському заповіднику. Але їх назва назавжди залишиться у назві річки Тетерів.

- На території нашої області багато цінних корисних копалин, які ви будете розглядати на окремому уроці. Але особливо багато гранітів. Граніт виходить на поверхню землі, тому береги дуже багатьох річок є скелястими, знаходяться ніби в гранітних ущелинах. (Показ ілюстрацій)

  1.  Природні зони на території області. Клімат. Рослинний і тваринний світ.

- Розгорніть свої атласи на с. 8, 9-багатство рослинного і тваринного світу.

- Повторіть, які природні зони є на території України? (с. 8)

- На території яких природних зон розташована Житомирська область?(с. 9)

- Яка природна зона: мішаний ліс чи лісостеп займає більшу площу на  території Житомирської області? (мішаний ліс)

- На території якої природної зони знаходиться м. Коростишів та Коростишівський район?(Зона мішаних лісів або Українське Полісся).

Прочитайте на с. 8 які є головні лісоутворювальні породи Житомирщини? Багато рослин на нашій території стали рідкісними, через знищення їх людьми. Прочитайте їх назви, розгляньте ілюстрації.

- На с. 9 прочитайте які є тварини на Житомирщині. Зверніть увагу, які тварини занесені до Червоної книги України і перебувають під охороною.

  1.  Орієнтування на місцевості на території рідного краю.              

 Природа Житомирщини багата і різноманітна, тому у кожного з нас виникає бажання чим більше часу перебувати на природі, вивчати її, милуватися нею, восени збирати гриби, а влітку ягоди. Діти, підійміть руку хто любить ходити до лісу? Як ви себе поводите у лісі?

Але дуже важливо вміти орієнтуватися у лісі, та й на будь-якій місцевості, для того щоб не заблудитися.

  1.  Який прилад використовується для визначення сторін горизонту на місцевості?(компас).

- А чи у кожного з вас є компас?

  1.  А як без компаса можна визначити сторони горизонту?

Прочитайте самостійно текст на с.145 і скажіть, як можна орієнтуватися у природі за різними ознаками.

  1.  З якої сторони кора беріз завжди біліша?
  2.  В якій частині мурашники мають пологіший схил?
  3.  На яких схилах горбів і балок сніг швидше тане, а на яких довго лежить?
  4.  З якої сторони дерев росте мох?

(Вручаю дітям пам’ятки)

VI. Закріплення та осмислення знань.

  1.  Робота в зошитах з друкованою основою.
  2.  Бесіда.

- Які форми земної поверхні у Коростишеві?(хвиляста рівнина, є горби, яри).

- Які водойми переважають?

- Яка твоя участь у збереженні й охороні природи?

- Яка найбільша річка Житомирщини?

- На території якої височини і низовини розташована наша область?

- Як люди охороняють природу?

- Яка ваша участь у збереженні й охороні природи?

На території Коростишівського району створено три природні заповідники: 1 – Ботанічний «Конвалія», 2- зоологічний заказник «Боброве болото», 3 – гідрологічний «Голове болото»(торфове – різні види болотних рослин і тварин).

VII. Підсумок уроку.

- Отже, які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово «Житомирщина», тобто які почуття у вас виникають, що ви уявляєте, які синоніми можна підібрати до цього слова, які картини ви уявляєте?

VIII. Домашнє завдання.

- Розгорніть щоденники, запишемо домашнє завдання:

  1.  опрацювати статтю підручника «Рідний край на території України» с.144-145, уміти відповідати на всі запитання.

2)  Закінчити виконання завдань на с. 3 зошита.




1. КОНТРОЛЬНАЯ РАБОТА По дисциплине - подвижной состав автомобильного транспорта обслуживание и ремонт
2. Реферат- Женские стереотипы в обществе
3. Правовое государство
4. Согласовано с Министерством автомобильной промышленности СССР 23 июля 1984 г
5. 072010 N 66н в редакции приказа Минфина России от 05
6. Тема 42. Методы селекции растений и животных отбор и гибридизация формы отбора СОДЕРЖАНИЕ Введение
7. на тему Современные здоровьесберегающие технологии используемые в детском саду Подготовила- во
8. то списанный портрет
9. РЕФЕРАТ ДИСЕРТАЦІЇ НА ЗДОБУТТЯ НАУКВОГО СТУПЕНЯ КАНДИДАТА ІСТОРИЧНИХ НАУК КИЇВ 1999
10.  Отже предметом вивчення курсу є сучасна українська літературна мова професійної сфери
11. Волшебная палочка
12. Реферат з психології Розвиток когнітивної сфери підлітка У підлітковому віці спостерігається розвиток о
13. Тема 14 ОБЯЗАТЕЛЬСТВА ВОЗНИКАЮЩИЕ ВСЛЕДСТВИЕ ПРИЧИНЕНИЯ ВРЕДА Вопросы по теме 1- Общие условия ответств
14. по теме Отопление и вентиляция жилого дома в г
15. А Заполнить данные исследуемого выбрать вид теста Tb или Click
16. тема трех однофазных токов одинаковой частоты сдвинутых друг относительно друга на 1200
17. Тема 7. РЕГУЛИРОВАНИЕ ПЛАНИРОВАНИЯ В ЗАРУБЕЖНЫХ СТРАНАХ
18. РОССИЙСКАЯ ТАМОЖЕННАЯ АКАДЕМИЯ
19. Инвестиции
20. Задание к теоретической части курсовой работы по дисциплине Объектноориентированное программирование