Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

і Тіла що переміщуються з тертям одне відносно одного можуть доторкатися своїми поверхнями або рухатися од

Работа добавлена на сайт samzan.net:


                               Сили тертя.  

  З явищем тертя ми зустрічаємось повсякчас. Наприклад, ми говоримо перед походом: ”Не натріть ноги”, у школі: ”Зітріть з дошки запис”.

  Тертям називають опір стичних тіл їх руху одне відносно одного. Тертям супроводиться кожний механічний рух, і ця обставина має відповідні наслідки в сучасному технічному прогресі. Тіла, що переміщуються з тертям одне відносно одного, можуть доторкатися своїми поверхнями або рухатися одне в середовищі іншого. Рухи тіл одне відносно одного можуть і не виникнути через наявність тертя, якщо рушійна сила менша від сили тертя. Сила тертя- це сила опору рухові двох тіл, що стикаються. Тертя пояснюється двома причинами: нерівностями тертьових поверхонь тіл та молекулярною взаємодією між ними. Якщо вийти за межі механіки, то слід сказати, що сили тертя мають електромагнітне походження, так само, як і сили пружності.

  Відомо кілька видів тертя, серед них - тертя спокою, тертя ковзання, тертя кочення, опір середовища.

  Кожна з двох зазначених причин тертя в різних випадках проявляє себе по-різному. Так, стичні поверхні твердих тіл мають значні нерівності, то основна складова сили тертя буде зумовлена саме цією обставиною, тобто шорсткістю тертьових поверхонь. Коли ж стичні поверхні двох тіл добре відшліфовані й гладенькі, то основною складовою сили тертя будуть сили зчеплення між молекулами цих поверхонь тіл.

   У житті людини, в природі, побуті, в техніці тертя відіграє і позитивно, і негативну роль. Часто  тертя є корисним, внаслідок чого воно широко використо-вується в техніці і побуті. Так, саме завдяки тертю підошв взуття об підлогу будинків, об дорогу чи зем-лю ми ходимо. Тертя рухових коліс різних видів транспорту об опору, землю, дорогу, рейки спричи-нює разом із силою тяги рух автомобілів, трамваїв, тролейбусів, поїздів, самохідних сільськогосподарсь-ких машин тощо.

  Ми настільки зжилися з тертям, що світ без нього здавався б нам просто фантастичним.

            Тертя продовжує служити техніці.      

  З багатьох напрямів використання сил тертя в тех-ніці нагадаємо ще про такі три: передавання рухів за допомогою тертя, обробка матеріалів за допомогою тертя і використання тертя в механічних конструкціях та знаряддя праці.

  Із шкільного курсу фізики відомі такі види передач, як зубчаста і фрикційна. До останнього виду передач належить і пасова, бо вона, як і фрикційна, працює за допомогою тертя.

  Тертя широко використовується для обробки різних матеріалів у таких технологічних процесах, як прокат металів, вальцювання, волочіння. У зв’язку з тим, що тертя завжди супроводиться затратами енергії на його подолання, в тертьових деталях виділяється багато теплоти. На цьому грунтується зварювання тертям різних металів.

  Тертьові поверхні спрацьовуються. Це явище широ-ко використовується в процесах заточування інстру-ментів, шліфування й полірування поверхонь металів, скла, алмазів, дерева та інших матеріалів.

  Тертя відіграє дуже важливу, хоч і малопомітну роль у побуті й техніці. Завдяки тертю між нитками не розповзаються тканини, утримуються на рукоятках молотки, сокири, лопати та інші інструменти; міцно скріплюються різні матеріали, деталі інструментів, різноманітних пристроїв і споруд. Болтами з гайками, гвіздками, шурупами, клинами скріплюють частини конструкцій, використовуючи сили тертя.

               Тертя- ворог техніки.

  Досі ми розглядали те корисне, що дає нам тертя. Тепер розглянемо, чим тертя шкідливе, як у сучасній техніці зменшують вплив сил тертя.

  Як уже зазначалося, внаслідок тертя:

А) спрацьовуються тертьові поверхні різних деталей машин і споруд;

Б) затрачається енергія на подолання сил тертя, внаслідок чого зменшується ККД машин, верстатів та іншого технічного устаткування.

  Наведемо приклади. Вага вантажного автомобіля КамАЗ-5320, який щойно вийшов з воріт заводу, 6.8 кН. Цей автомобіль має багато тертьових деталей, в тому числі 70 підшипників кочення, 35 шестерень, десятки різних втулок тощо. Якщо через деякий час внаслідок спрацювання від тертя робочих деталей автомобіль втратив у масі лише 1 кг, то навіть після ремонту він буде непридатним для експлуатації.

  Щороку тертя автомобільних шин об дорогу знищує половину світового виробництва каучуку.

  У сучасій техніці шкідливу дію тертя у виробничих процесах зменшують так:

А) вкривають тертьові поверхні металів з низьким коефіцієнтом тертя ковзання;

Б) відшліфовують тертьові поверхні до дзеркального блиску;

В) тертя ковзання в усіх можливих випадках замі-нюють тертям кочення;

Г) змащують тертьові деталі.

  Сукупність перелічених заходів дає істотний результат.

  Висновок: корисне тертя допомагає нам жити. Ми поліруємо, шліфуємо, ходимо, машини їздять по до-рогам. Одяг тримається своєї форми, завдяки тертю між нитками. З іншої сторони тертя є шкідливим. На подолоння сил тертя затрачається значна кількість енергії, а також спрацьовуються тертьові поверхні. Основне завдання для вчених всього світу є розробка нових  матеріалів, які зменшують дію шкідливих сил тертя.

     

                                                                                                                                                           




1. тематика 5
2. Тема 1 ПРЕДМЕТ МЕТОДЫ И ФУНКЦИИ ЭКОНОМИКИ 1
3. Оценк
4. а на наименование работ и затрат наименование объекта Основание- чертежи Смет
5. Экспериментальное исследование обманов слуха
6. Ночные хищники - совы
7. Кодирующее устройство для кода Файера
8. ТЕМАТИКЕ Для студентов 5 курса по специальности 15602 01 Геодезия Матрицы
9. Твердые бытовые отходы- мусоросжигание
10. Сельское хозяйство и аграрная политика
11. ТО ИДЕТ НЕ СОВСЕМ ТАК КАК ХОТЕЛОСЬ БЫ Когда беременная женщина мечтает о том как она будет жить со своим
12. РАЗВИТИЕ И ДИАГНОСТИКА МЫШЛЕНИЯ В ПОДРОСТКОВОМ ВОЗРАСТЕ
13. ЛЕКЦИЯ 46 ЗАКОНЫ СОХРАНЕНИЯ В МЕХАНИКЕ Мировоззренческая методологическая и практическая ценнос
14. 15-07-2014 CULT-ENVI 510 1928 WC 18 LYVG SVNETI SVNETI09-08 19-08-2014 CULT-ENVI 510 1928 WC 21 LYVG GLFCU rdquo;RTWELIrdquo; KKHETI 09-09 1
15. Основы автоматики и системы автоматического управления 1.html
16. Характеристика степени выраженности жестокости и агрессивности у современных подростков и юношей
17. тематичних наук Дніпропетровськ ~6 Дисертацією є рукопис
18. за высокого уровня летальных исходов СПИД оказался в центре внимания исследователей всего мира
19. Устав железнодорожного транспорта Российской Федерации Собрание законодательства Российской Федера.html
20. тематический анализ 3 семестр Числовые ряды- основные понятия