Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Попова О.В.
Поняття та види джерел корпоративного права
Джерелами корпоративного права це система його форм, в яких містяться корпоративні норми. Насамперед це нормативно-правові акти, сукупність яких становить корпоративне законодавство. Воно має комплексний характер, адже цього вимагають практичні потреби максимального врахування всіх аспектів зв'язків між суб'єктами корпоративних відносин при реалізації ними корпоративних прав цивілістичних, адміністративних, фінансових, податкових тощо. Тому корпоративне законодавство охоплює нормативно-правові акти, які містять норми і приватного, і публічного права, тобто різних його галузей.
Корпоративне законодавство становлять ЦК, ГК, закони, підзаконні нормативно - правові акти: постанови Кабінету Міністрів України, а також акти, що приймаються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, Фондом державного майна України, Антимонопольним комітетом України та іншими органами державної влади. До цих актів належать, зокрема, ті, що регулюють емісію цінних паперів.
Корпоративне законодавство в Україні охоплює:
Локальні корпоративні акти - це всі внутрішні акти, які приймаються органами юридичних осіб приватного права, не можна визнати ані нормативними, ані навіть індивідуальними, а ті документи, які приймаються відповідними органами корпорації, є правочинами: одноособовим органом одностороннім правочином, а колегіальним - багатостороннім (статут, засновницький договір,положення).
Корпоративний звичай відображає правило, підсумок постійного й однакового застосування правил (наприклад, завершувати роботу в певний час, ставити до відома керівництво про факти, що порушують звичний розпорядок життя організації).
Для корпоративних відносин важливе значення мають не тільки державне та локальне регулювання, а й певні правила, соціальні норми і культура ділових відносин. Хоча безпосередній вплив зазначених суспільних цінностей неможливо точно вимірити, їх значення для практики корпоративного управління, яка розвивається, все більше визнається суспільством. Існування неписаних правил, соціальних норм важливий фактор, який пояснює, чому аналогічна з технічної точки зору юридична база може привести до різних результатів у сфері корпоративного управління.
Судова практика - (рішення КСУ дає офіційне тлумачення, то вони, хоча і мають деякі властивості джерел права, що надають цим актам нормативний характер, на наш погляд, не можуть бути з формальних підстав прирівняні до джерел права, в тому числі і цивільно-процесуального). НПА: Рекомендації «Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин» Президія ВГСУ від 28.12.2007 р. № 04-5/14; Постанова Пленуму ВСУ «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» від 24.10.2008 р. № 13;