Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
1. Діяльність людини має складну ієрархічну будову. вона складається з декількох шарів або рівнів. Назвемо ці рівні, рухаючись зверху вниз. Це, по-перше, рівень особливих діяльностей (або особливих видів діяльності); потім рівень дій; наступний - рівень операцій; нарешті, найнижчий - рівень психофізіологічних функцій.
Дія - це основна одиниця аналізу діяльності. За визначенням дія - це процес, спрямований на реалізацію мети. Таким чином, у визначення дії входить ще одне поняття, яке необхідно визначити - мета. Це образ бажаного результату тоесть, того результату, який має бути досягнутий у ході виконання дії.
Характеризуючи поняття "дія", може виділити наступні чотири моменти. перший: дія включає в якості необхідного компонента акт свідомості у вигляді постановки і утримання целі.Второй: дія - це одночасно і акт поведінки. Отже, теорія діяльності зберігає також досягнення біхевіоризму, роблячи об'єктом вивчення зовнішню активність тварин і людини.
2. Потреби це необхідність підтримки стабільності оптимальних параметрів життєдіяльності організму комфортного стану.
Потреби зароджуються на тлі виниклого дискомфорту. Вони визначають спрямованість психіки даної людини, підвишену збудливість її до окремих сторін дійсності. Суттєво, що в процесі задовільнення потреби відбувається як розвиток особистості, так і зміна оточуючого середовища, в якому живе людина. А це означає, що саме адаптивні процвси і потреби є рушійною силою розвитку та активності людини. Потреби мають одночасно і активний і пасивний характер, бо, з одного боку, вони задають людині умови біосоціального комфортного існування і повязані з виникненням дефіциту в комфортній сфері соціальній або біологічній. З іншого потреби стимулюють активність людини, спрямованої на усунення цього дефіциту і стабілізації комфортного стану.
Властивістю потреб є також діалектична єдність їх субєктивної і обєк-тивної сторін.
Потреби людини також є базові, похідні та вищі.
БАЗОВІ ПОТРЕБИ це потреби в матеріальних умовах і способах життя, у спілкуванні, пізнанні, діяльності та відпочинку. Вони диктуються обєктив-ними законами життя індивіда в суспільстві та його розвитку як особистості.
ПОХІДНІ ПОТРЕБИ це потреби, що формуються на основі базових. До них належать емоційні, культурні, поведінкові, навчальні і ін.
ВИЩІ ПОТРЕБИ це потреби, повязані з такими аспектами життя людини, як її жертовність заради інших людей, творчістю особистості та т.ін.
Мотиви діяльності людини завжди повязані з її цілями. При цьому цілі і мотиви можуть збігатися, але не обовязково. Для того, аби предмет чи явище дійсності стало метою нашої діяльності, необхідно попереднє усвідомлення людиною, що даний предмет має відношення до задоволення наявної у неї потреби, і потреба цього предмету спонукає людину до відповідної дії Тільки у цьому випадку мотиви і цілі збігаються . У психічному житті людини є й такі особистісні тенденції та установки, які недостатньо усвідомлюються нею або зовсім не усвідомлюються. І тоді цілі та дійсні мотиви розбігаються і навіть можуть протистояти одне одному.
Отже в основі будь-якої поведінки лежать потреби, що психологічно виявляються як мотиви, які в свою чергу, реалізуються в низці психологічних явищ: інтересах, прагненнях, переконаннях та установках.
4. Діяльність розвивається з розвитком свідомості і разом з тим є основою формування свідомості. Розвиток діяльності складний і тривалий процес. Спочатку активність має характер імпульсивної поведінки (вроджені реакції на сильний подразник, їжу.) У сучасної людини є безліч різних видів діяльності, число яких приблизно відповідає кількості наявних потреб.
В перший рік зявляється дослідницька поведінка: дитина накопичує інформацію про світ. З року формується практична поведінка, в якій дитина засвоює, як користуватись побутовими речами. Одночасно розвивається комунікативна поведінка і засвоєння мови. Перший вид діяльності, що зявляється в онтогенезі гра. Її спонукає потреба в активності, її джерело наслідування і досвід. Ціль гри сам процес діяльності, а не предметний результат. В грі дитина оволодіває способами застосування речей і відносинами між людьми. Засвоєння суспільного досвіду є результатом научіння, при якому не ставиться цілі навчитись будь-чому. Засвоєння досвіду це ніби побічний результат досягнення інших цілей. Учіння, як вид діяльності, зявляється, коли ставиться ціль навчитись будь-чому. Суспільство організовує процес передачі суспільного досвіду у формі навчання та виховання.
Праця діяльність, спрямована на виробництво суспільно-корисних продуктів (матеріальних або ідеальних). Цілі діяльностей визначаються не особистими потребами, а задаються суспільством. (виробництво телевізорів має сенс лише тоді, коли вони потрібні для суспільства). Праця діяльність соціальна за природою (цілями) і за характером (неможлива без розподілу праці). Праця є необхідною умовою появи і розвитку свідомості. Застосування і виготовлення знарядь відрізняє працю від простого присвоєння продуктів природи. В праці людина керується обєктивними властивостями предметів, а не їх біологічним значенням.
Тому людина повинна відкрити ці властивості, а для цього необхідні вищі процеси переробки інформації: мислення і уява.