Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

тема комплексного економічного аналізу ПКЕА з розміщенням задач аналізу в системі АРМ керівників і спеціал

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 11.11.2024

Білет 21

Завдання 1: Основи організації економічного аналізу та технологія його проведення в умовах комп’ютерної обробки економічної інформації.

Найпрогресивнішою в сучасних умовах є організація технології аналітичного процесу з використанням ЕОМ. Для цього проектується підсистема комплексного економічного аналізу (ПКЕА) з розміщенням задач аналізу в системі АРМ керівників і спеціалістів. Ця система інтегрована до галузевої та територіальної систем управління, диференційована за окремими підсистемами другого порядку:  ПКЕА загальнонаціонального управління; ПКЕА комплексних систем колективного користування; ПКЕА галузевого управління; ПКЕА територіального управління; ПКЕА підприємств; інші функціональні підсистеми; програма управління базою даних; АРМ структурних виробничих ланок; база даних; функціональні АРМ загальногосподарського управління. Використовуючи принцип проектування аналітичних модулів для розв’язання різних типів задач, при впровадженні АРМ розробляють системи програмної технології, які ґрунтуються на типових алгоритмах аналітичних розрахунків. Послідовність розв’язання аналітичних задач у системі: формування, збір, ведення і коректування інформації з аналітичної проблеми; опрацювання файлів за програмами видачі аналітичної інформації за заданим ключем, на певну дату і на запит; опрацювання файлів за програмами підготовки інформації для інших видів аналізу; опрацювання файлів за програмами функціональних АРМ; підготовка файлів до наступної роботи.

Завдання 2

1)Якісні показники - це в основному показники, які характеризують співвідношення результатів і витрат або ресурсів, наприклад, продуктивність праці, рентабельність, витрати на 1 грн. товарної продукції, фондоозброєність праці, матеріаломісткість продукції і т. ін.

2) Інтенсивні фактори пов'язані з найбільш ефективним застосуванням досягнень НТП і забезпечують розвиток економіки за рахунок підвищення продуктивності праці, поліпшення використання ресурсів. Показники інтенсивного розвитку – якісні показники використання ресурсів: продуктивність праці, матеріаловіддача, матеріало місткість, фондовіддача, фондомісткість, кількість оборотів оборотних засобів або коефіцієнт закріплення оборотних засобів.

3) Для виявлення резервів зниження витрат за рахунок ефективніших варіантів виробництва, вибору оптимального співвідношення між споживчою якістю виробу й витратами на його виготовлення використовується функціонально-вартісний аналіз. Функціонально-вартісний аналіз одночасно та у взаємному зв’язку досліджує функції об’єкта і вартість цих функцій, тобто об’єктом ФВА є функції і їхня вартість. Під функціями розуміють споживчі властивості (якість) об’єкта. Вони поділяються на:

1) головну функцію, яка виражає призначення об’єкта;

2) основні функції, що забезпечують виконання головної функції;

3) допоміжні функції, що реалізують основні;

4) зайві або непотрібні функції;

5) шкідливі функції.

4) Кр=Вф / Вс

Завдання 3

Побудувати алгоритм розрахунку впливу факторів за даною моделлю, використовуючи метод абсолютних різниць:

y = a ∙ b ∙ c

y = xzc

yx=x*z0*c0; yz=z*x1*c0; yc=c*x1*c1;x=x1-x0;z=z1-z0;c=c1-c0

Завдання 4

4.1. Які методичні прийоми притаманні горизонтальному економічному

аналізу ?

  1.  Обчислення відносних показників структури

4.2. Який шлях використання резервів є інтенсивним ?

  1.  Подовження часу роботи підприємства

4.3. За якими показниками можна побудувати факторну модель фонду заробітної плати ? Чисельність працівників і середня заробітна плата одного працівника

Завдання 5

1) Парна кореляція - це зв`зок між двома показниками, один з яких є факторним, а інший-результативним.

2) Середні величини — це абстрактні величини, за допомогою яких досягається узагальнення відповідних сукупностей типових, однорідних явищ, процесів, показників. Без обчислення середніх величин неможливо досліджувати процеси з метою виявлення їх закономірностей, вивчати явища за різними сукупностями, вивчати явища, що змінюються, у динаміці, нівелювати нетипові, випадкові варіанти значень показників.

3) Вертикальний (структурний) аналіз - визначення структури підсумкових фінансових показників з виявленням впливу кожної позиції звітності на результат у цілому.

4) Головною метою застосування методів лінійного програмування є математичне формулювання проблеми складання такого плану використання різних способів виробництва, який дозволяє отримати максимальну кількість однорідного продукту при ресурсах, що є в наявності.

Завдання 6.

Використовуючи метод ланцюгових підстановок, проаналізувати зміну обсягу виробництва продукції за рахунок впливу факторів, пов’язаних з трудовими ресурсами. Зробити висновки.

Показники

Попередній рік

Звітний рік

1. Обсяг виробництва продукції, тис. грн.

19875,3

27000,2

2. Середньооблікова чисельність робітників, чол.

90

93

3. Середня кількість днів, відпрацьованих одним робітником, дні

239

245

4. Середня тривалість робочого дня, годин

7,7

7,9

Показники

Попередній рік

Звітний рік

Абсолютне

Відносне

1. Обсяг виробництва продукції, тис. грн. – Y

19875,3

27000,2

7124,9

35,85

2. Середньооблікова чисельність робітників, чол.b

90

93

3

3,33

3. Середня кількість днів, відпрацьованих одним робітником, дніa

239

245

6

2,51

4. Середня тривалість робочого дня, годин - c

7,7

7,9

0,2

2,59

5.Трудові ресурси - d

0,12

0,15

0,03

25

y = a*b*c*d

1)Метод ланцюгових підстановок:

Yo = Ao * Bo * Co * Do = 239*90*7,7*0,12 = 19875,3

y’ = A1*Bo*Co*Do = 245*90*7,7*0,12 = 20374,2

y” = A1*B1*Co*Do = 245*93*7,7*0,12 = 21053,34

y’’’ = A1*B1*C1*Do = 245*93*7,9*0,12 = 21600,18

y1 = a1*b1*c1*d1 = 27000,2 (з умови)

2) Ya = Y’ – Yo = 20374,2 – 19875,3 = 498,9

Yb = Y’’ – Y’ = 21053,34 – 20374,2 = 679,14

          Yc = Y’’’-Y’’ = 21600,18 – 21053,34 = 546,84

Yd = Y1 – Y’’’ = 27000,2 – 21600,18 = 5400,02

Перевірка: Y = Ya + Yb + Yc + Yd

498,9+679,14+546,84+5400,02 = 7124,9

Висновок: результативний показник (трудові ресурси) у звітному періоді збільшився на 7124,9 тис.грн. чи на 35,85% і склав у звітному періоді 27000,2 тис.грн. Дана зміна відбулася за рахунок таких факторів: середньооблікова чисельність, середня кількість днів, середня тривалість робочого дняі. За рахунок того, що сер.кількість днів збільшилася на 6 тис.грн чи на 2,51% трудові ресурси збільшилися на 498,9 тис.грн. За рахунок того, що середньооблікова чисельність робітників збільшилась на 3 чи на 3,33%, обсяг збільшився на 679,14 тис.грн. За рахунок того, що середня тривалість робочого дня збільшилася на 0,2 чи на 2,59%, то обсяг збільшилися на 546,84 тис.грн; за рахунок  того, що трудові ресурси збільшились на 0,03 тис.грн чи на 25%,обсяг продукції зріс на 5400,02 тис.грн.   

Екзаменаційний білет № 22

Завдання 1.  Дати повну відповідь на питання.

Види економічного аналізу та їх класифікація.

Завдання 2.  Дати короткі відповіді на питання.

Завдання 2

1) Фактори можуть бути загальними і специфічними або поодинокими. Загальні фактори діють у всіх галузях економіки, специфічні характерні для підприємств окремих галузей.

Велике значення в економічному аналізі має розподіл факторів на внутрішні і зовнішні. Внутрішні фактори залежать безпосередньо від діяльності підприємства (порушення стандартів, структурні зрушення, поза виробничі та виробничі), зовнішні фактори не залежать від його діяльності(стан ринку,природні умови, соц. Умови). За місцем виникнення можна виділити внутрішньогосподарські, галузеві, регіональні, народногосподарські. Серед внутрішньогосподарських факторів доцільно виділяти фактори оперативної, основної, звичайної діяльності, надзвичайних подій.

Серед факторів виділяють об'єктивні і суб'єктивні. Об'єктивні фактори не залежать від волі і бажання людей, це, наприклад, стихійне лихо. Суб'єктивні фактори залежать від діяльності людей.

Фактори розподіляються на постійні і періодичні. На відміну від постійних, які діють безперервно, періодичні фактори діють час від часу при здійсненні певних заходів, наприклад, впровадженні нових технологій, освоєнні нових ринків збуту.

Фактори також розподіляються на екстенсивні і інтенсивні, основні і неосновні; фактори 1-го, 2-го і т.д. порядку; кількісні і якісні, складні і прості; позитивні і негативні.

2) Показниками екстенсивного розвитку є кількісні показники використання ресурсів: чисельність працюючих, величина використаних предметів праці, об’єм основних виробничих фондів, величина амортизації та авансованих оборотних засобів.

3) Повний цикл проведення функціонально-вартісного аналізу  включає такі етапи: підготовчий, інформаційний, аналітичний, творчий, дослідницький, рекомендаційний і впровадження.

  На підготовчому етапі головну увагу звертають на організаційне забезпечення ФВА, здійснюють вибір об’єкта, визначають вимоги до нього, їх важливість,  цілі аналізу,  програму  його проведення та організацію.

    На інформаційному етапі здійснюють підготовку інформаційних матеріалів, їх систематизацію, обробку і побудову елементної моделі функціонально-вартісного аналізу.

    На аналітичному етапі  дається оцінка вартісних обмежень на створення об’єкта (ціни, витрат ресурсів та інше), будується структурна модель ФВА, проводиться  функціональний, вартісний, генетичний і параметричний аналіз структурної моделі, будують функціонально-вартісну модель, формулюють завдання з реалізації цієї моделі;  вносяться пропозиції щодо виконання об’єктом призначених функцій.

    На творчому етапі, який передбачає вибір найбільш доцільних рішень, здійснюють: класифікацію завдань за ступенем  їх складності та  можливого розв’язання; вибір способу розв’язання завдань;   декількома варіантами; порівняльний аналіз пропозицій і вибір найбільш доцільних варіантів; формування комплексу  пропозицій, побудову варіантів нової структурної моделі.

    На дослідницькому етапі, проводяться дослідження і експериментальна перевірка різних варіантів рішень, вибір найбільш раціонального.

    На рекомендаційному етапі   здійснюється: техніко-економічне порівняння альтернативних пропозицій; комплексна оцінка і кінцевий вибір варіанта побудови об’єкта; оформлення заявок на раціоналізацію і винахідництво, підготовка і затвердження звіту за результатами  функціонально-вартісного аналізу.

    Етап  впровадження полягає в розробці необхідної науково-технічної документації, підготовці і освоєнні виробництва, апробації продукції на ринку.

4) Виконати план за асортиментом - означає виробити кожного виду продукції не менше, ніж це передбачено планом. В інших випадках план за асортиментом вважається невиконаним. Кількісна оцінка виконання плану за асортиментом в цілому по підприємству передбачає порівняння фактичного випуску кожного виду продукції в натуральному та грошовому виразі з плановим. Отриманий результат порівнюється з підсумковим плановим обсягом випуску товарної продукції.

Завдання 3.

Побудувати алгоритм розрахунку впливу факторів за даною моделлю, використовуючи метод ланцюгових підстановок:

y = a ∙ b ∙ c ∙ d

y=a0 *b0*c0*d0

y/=a1**b0*c0*d0

y//=a1*b1* c0*d0

y///= a1*b1* c1*d0

y////= a1*b1* c1*d1

Δya=y/-y

Δyb=y//-y/

Δyc=y///-y//

Δyd=y////-y///

Δy=Δya+Δyb+Δyc+Δyd

Завдання 4.  Оберіть одну правильну відповідь.

4.1. Які методичні прийоми притаманні факторному детермінованому аналізу ?

  1.  Елімінування

4.2. Чим визначається сукупний резерв підприємства ?

  1.  Різницею між виробничим потенціалом і досягнутим рівнем виробництва

4.3. Яка група працівників враховується при обчисленні показників плинності кадрів ?

  1.  Звільнені за власним бажанням і за порушення дисципліни

Завдання 5. Закінчити речення:

1) Управлінський аналіз являє собою дослідницьку діяльність, спрямовану на вивчення системи цілей підприємства, стратегії їх досягнення, організаційної структури управління, специфіки управлінських процесів та організаційної культури.

2) При наявності кратної  моделі найбільш доцільним є застосування методу ланцюгових підстановок.

3) Балансовий метод передбачає співставлення взаємопов'язаних показників господарської діяльності з метою визначення й виміру їх взаємного впливу, а також виявлення резервів щодо підвищення ефективності виробництва (баланс робочого часу працівників виробництва або обслуговування, баланс пасивів і активів у бухгалтерському обліку).

4) Зв’язок називають функціональним, якщо кожному значенню факторного показника відповідає певне невипадкове значення результатної змінної величини (функції).

Завдання 6.

На основі наведених даних дати комплексну оцінку діяльності підприємств, використовуючи метод відстані від еталону. Зробити висновки.

№ підприємств

Темп росту, %

обсягу продукції

чистого прибутку

продуктивності праці

1

2

3

4

101,5

99,7

105,4

102,3

102,4

100,3

102,1

98,9

100,8

103,0

101,4

100,5

Бал, що прис-воєно показнику

5

4

3

№№ підприємства

Темпи росту показників, %

Rj

Місце

Обсяг виробництва

продукції

 

Чистого прибутку

Продуктивність

праці

%

Х1

%

Х1

%

Х1

1

101,5

0,99

102,4

1,04

100,8

1,002

0,04

2

2

99,7

0,97

100,3

1,01

103,0

1,02

0,04

2

3

105,4

1,03

102,1

1,03

101,4

1,01

0,04

2

4

102,3

1

98,9

1

100,5

1

0

1

Бал, що присвоєно показнику

5

4

3

Вихідні дані доповнюємо строчкою, що характеризує еталонне підприємство: всі показники мають найкраще серед наведених значення. Використовуючи формулу, вихідні показники стандартизуємо у відношенні відповідного показника еталонного підприємства.

 

За формулою знаходимо комплексну рейтингову оцінку кожного підприємства. Найбільш ефективним вважається підприємство, комплексна  рейтингова оцінка якого найменша.

Висновок:    Підприємство №4 має найменшу комплексну рейтингову оцінку, тому його можна вважати найкращим.

Дані отримані за методом відстані до еталону слід вважати більш достовірними, так як він враховує не тільки розташування підрозділів за кожним з показників, але й ступінь відхилення значень.

Екзаменаційний білет № 23

Завдання 1.  Дати повну відповідь на питання.

Зміст, організація та методика оперативного аналізу.

Поточний (оперативний) економічний аналіз полягає у забезпеченні управління своєчасною дієвою інф-цією про зміну екон ситуації, причини цієї зміни, відхилення від регламентованих параметрів з метою своєчасного вироблення рішень спрямованих на попередження та усунення негативних змін і ефективне маневрування ресурсами та капіталом. Основні завдання: постійне спостереження відхилення показників оперативного управління від їх регламентованих значень за місцем, причинами та відповідальністю осіб; оперативна оцінка екон ситуації внутрішнього та зовнішнього середовища за станом, який склався чи може скластися; розроблення заходів та підготовка варіантів рішень, спрямованих на швидке усунення виявлених недоліків; подання оперативної аналітичної інф-ції органам управління за визначеними регламентами чи на запит користувачів. Оперативний  економічний аналіз має свої характерні риси: терміновість (час проведення аналізу максимально наближений до часу здійснення господарських процесів, а це полегшує і прискорює прийняття відповідних управлінських рішень); дієвість (постійний контроль і оцінка господарської діяльності дає змогу вживати своєчасні заходи спрямовані на недопущення й упередження розвитку негативних змін та використання сприятливого шансу); достовірність (надає можливість проведення аналітичних оцінок і прийняття адекватних рішень за ін-цією, що не систематизується і не проходить статистичного опрацювання); масовість (можливість суцільного спостереження господарських процесів у будь-якому місці та у будь-який час, з широким залученням зацікавлених осіб).

     Оперативний аналіз спрямований на вирішення завдань оперативного управління. По часу він близький до моменту здійснення господарської операції. Оперативний аналіз дозволяє виявити недоліки, диспропорції в процесі здійснення господарської діяльності і прийняття необхідних рішень по нормалізації роботи не чекаючи закінчення певного періоду.

Завдання 2.  Дати короткі відповіді на питання.

Завдання 2

1) За своїм змістом показники поділяються на кількісні і якісні. Кількісні показники показують обсяг ресурсу або результату, наприклад, обсяг виготовленої продукції, чисельність працівників і т. ін. Якісні показники - це в основному показники, які характеризують співвідношення результатів і витрат або ресурсів, наприклад, продуктивність праці, рентабельність, витрати на 1 грн. товарної продукції, фондоозброєність праці, матеріаломісткість продукції і т. ін.

Показники розподіляються на загальні і специфічні. До загальних відносяться показники, що характеризують результати діяльності підприємств усіх галузей економіки, наприклад, товарна, валова, реалізована продукція, витрати, собівартість, прибуток, рентабельність. Специфічні показники характеризують результати діяльності підприємств окремих галузей народного господарства.

Показники поділяються на абсолютні і відносні. Відносні показники визначаються у відсотках, коефіцієнтах або індексах. Абсолютні показники поділяються на натуральні (умовнонатуральні) і вартісні.

При вивченні причиннонаслідкових зв'язків показники поділяються на факторні і результативні. Якщо показник розглядається як результат впливу декількох причин і виступає як об'єкт дослідження, то він називається результативним. Показники, що визначають величину результативного показника, називаються факторними.

По способу формування розрізняють показники:1) нормативні; 2) планові;3) облікові;

4) аналітичні (оціночні).

2)Просторові види економічного аналізу вирізняються за відношенням до досліджуваного  об'єкта. За цією ознакою найсуттєвішим є виділення зовнішнього та внутрішнього  економічного аналізу. Мета   зовнішнього  економічного  аналізу  —   оцінити   місце
господарського  суб'єкта  у  ринковому середовищі  для  визначення стратегії  і  тактики   економічних  відносин,  пошуку  партнерів  і клієнтів,  забезпечення конкурентних  позицій тощо. Він ґрунтується лише  на  тій  інформації,  яку отримує держава  для   контролю  за динамікою  ринкових  регуляторів виконання  державного  замовлення
(контракту),  сплати  податків ціноутворення,  експортно-імпортних операцій,  а також тієї, яка потрібна для Інформування   акціонерів чи  інших  інвесторів про рівень розвитку господарюючого  суб'єкта, ефективність   інвестицій,  ризик  ділового  партнерства,   можливі дивіденди та Ін.
    Внутрішній  економічний аналіз спрямований на  комплексне  дослідження  економічного  розвитку  господарюючого  суб'єкта,   його структурних підрозділів для забезпечення  найповнішого  використання його  потенціалу  і  регламентації діяльності всіх   функціональних підсистем.   Він  ґрунтується  на  повній  економічній  інформації
(плановій,  обліковій,  нормативній), яка регламентується  або  на інформації   спеціальних обстежень всіх видів діяльності  підприємства чи його підрозділів.

3) Техніко-економічний аналіз Його метою є оцінка господарської діяльності, виявлення причинних взаємозв'язків і взаємодії різних факторів техніки та економіки, резервів виробництва, опрацювання заходів для раціоналізації використання ресурсів.
Техніко-економічний аналіз - це, в основному, внутрішньогосподарський аналіз. У процесі такого аналізу досліджується діяльність усіх структурних підрозділів підприємства, служб, цехів, дільниць, бригад і окремих робочих місць. Джерелом інформації для такого аналізу є планово-нормативні дані, матеріали оперативного, бухгалтерського обліку, позаоблікові дані. Техніко-економічний аналіз проводиться щоденно, за декаду, місяць, квартал, рік до складання підсумкової звітності. На підставі результатів аналізу приймаються важливі управлінські рішення.
Нині роль техніко-економічного аналізу зросла, бо основні показники, що характеризують ефективність заходів для впровадження нової техніки, технології, організації виробництва, підприємства розраховують і планують самостійно. Звідси й випливає потреба в ретельному аналізі та обґрунтуванні техніко-економічних показників.

4)  Виконати план структури виробництва означає зберегти питому вагу кожного виробу у загальному обсязі продукції. При цьому, структурні зміни можуть мати місце лише при повному виконанні плану з асортименту.
Аналіз виконання плану за структурою проводиться кількома способами: при першому - планове виробництво кожного виду продукції у грошовому виразі множимо на середній відсоток виконання плану випуску продукції в цілому по підприємству; при другому - фактичне виробництво продукції розподіляється за плановою питомою вагою виробів у загальному обсязі. Результати, що отримали, порівнюємо з фактичним виробництвом кожного виду продукції

Завдання 3.

Побудувати алгоритм розрахунку впливу факторів за даною моделлю, використовуючи метод ланцюгових підстановок:

y = a + b – c

у= а0+в0+с0

у!=а1+ в0+с0

у!!= а1+ в1+с0

у!!!= а1+ в1+с1

Δуа=у!-у

Δув=у!!-у!

Δус=у!!!-у!!

Δу= Δуа+Δув+Δус

Завдання 4.  Оберіть одну правильну відповідь.

4.1. Які методичні прийоми притаманні факторному стохастичному аналізу?

  1.  Методи кореляційного аналізу

4.2. Як відношення чисельності звільнених за власним бажанням та за порушення дисципліни до середньооблікової чисельності працівників обчислюється коефіцієнт:

  1.  Плинності кадрів

4.3. Якісний стан основних засобів підприємства характеризує коефіцієнт:

  1.  Навантаження основних засобів
  2.  Фондовіддачі
  3.  Фондомісткості
  4.  Здатності

Завдання 5. Закінчити речення:

  1.   До методів експертної оцінки відносять «мозкового штурму», колективних експертних оцінок, контрольних запитань, колективного блокнота, асоціацій та аналогій, семикратного пошуку, морфологічний метод аналізу

2) Суть вертикального аналізу полягає у вивченні  структури  активів  підприємства , тобто  частини  оборотних   коштів, основних  засобів, нематеріальних  активів  в  загальній  сумі  активів  балансу.  Метою цього  аналізу є  вивчення  структури  та динаміки  ресурсів підприємства та  джерел їх  формування для  ознайомлення  з  загальною  картиною фінансового  стану. 

3) Методи динамічного програмування застосовуються з метою планування й аналізу економічних процесів за часом.

4) Для комплексної оцінки діяльності підприємств застосовують методи : метод сум, метод геометричної  середньої, метод суми місць, метод відстаней

Завдання 6.

Використовуючи наведені дані та метод абсолютних різниць, оцінити вплив на зміну транспортних витрат основних факторів, що їх визначають. Зробити висновки.

Показники

план

фактично

1. Фізичний обсяг  вантажообороту, тонн

440

447

2.Середня відстань одного перевезення, км

12

11

3.Середній тариф, тис.грн.

0.04

0.05

Затверджено на засіданні кафедри 11.04.07 р., протокол № 15.

Метод абсолютних різниць

Показник

Попередній

Звітний

Відхилення

Абсол.

Відн.

1. Фізичний обсяг  вантажообороту, тонн

440

447

7

1,59

2.Середня відстань одного перевезення, км

12

11

-1

-8,33

3.Середній тариф, тис.грн.

0,04

0,05

0,01

25

У Транспортні витрати

211,2

245,85

34,65

16,4

Інтергальний метод:

  1.  ∆у (а)= +  =() = -0,02 + 51,04 = 51
  2.  ∆у (в)=+  = -0,02 + = -19,96
  3.  ∆у (с) =  = (-0,02) + = 3,62.

Перевірка:

∆у = ∆у (а) + ∆у (в) + ∆у (с)

∆у = 51 + (-19,96) + 3,62 =  = 34,65.

Метод абсолютних різниць:

У = а * в *с

∆у (а) = ∆а * В0 * С0

∆у (в) = А1 * ∆в * С0

∆у (с) = А1 * В1 * ∆ с

∆у = ∆у (а) + ∆у (в) + ∆у (с)

Висновок. Результативний показник ( сума транспортних витрат) у звітному періоді збільшилися на 34,65 тис. чи на 16,4% і склали у звітному періоді 245,85 тис.грн.

Дана зміна відбулася за рахунок зміни факторів: обсягу вантажообороту, середньої відстані та середнього тарифу. Обсяг вантажообороту у звітному періоді порівняно з попереднім збільшився на 7 тонн чи на 1,59, а середня відстань у звіт. періоді порівняно з попереднім зменшилася на 1 км чи на 8,33%.

За рахунок того,що середній тариф у зв.періоді порівняно з попереднім збільшився на 0,01 тис. чи на 25%, транспортні витрати збіл. на 211,2 тис.грн.

Екзаменаційний білет № 24

Завдання 1. Дати повну відповідь на питання.

Зміст, організація та методика ретроспективного аналізу.

Наступний (ретроспективний) аналіз полягає у системному комплексному дослідженні результатів господарської діяльності під-ва чи інших об’єктів за наслідками їх розвитку у певному аналітичному періоді. Основні напрями ретроспективного екон аналізу: комплексна оцінка стану виробничо-фінансової та інших видів діяльності; діагностика внутрішніх та зовнішніх резервів підвищення ефективності господарювання; визначення тенденцій і закономірностей змін та адаптованості екон системи будь-якого порядку до умов зовнішнього середовища; оцінка ступеня виправданості ризику підприємницької ініціативи; оцінка зміни місця та ролі екон системи у ринковому середовищі; обґрунтування висновків та пропозицій щодо зміни стратегій і тактики господарського керівництва.

Ретроспективний ЕА. Ретроспективний ЕА – це аналіз підсумків господарської діяльності за звітний період. Основні завдання:

1.Обєктивна оцінка результатів фін.-госп. діяльності п-тва у звітному періоді.

2. Оцінка виконання плану за основними показниками госп. діяльності.

3. Оцінка динаміки основних показників у звітному періоді, порівняння з базисними.

4. Оцінка впливу основних факторів на результати госп. діяльності.

5. Виявлення невикористаних резервів, підвищення ефективності госп. діяльності.

Субєкти: економічна служба, керівники функціональних підрозділів, вище керівництво.Обєкти: товарно- матеріальні, трудові, фінансові ресурси; джерела утворення коштів підприємства; результати діяльності підприємства; фактори, що впливають на ефективність використання ресурсів і результатів госп. діяльності; функції управління п-твом. Ретроспективний аналіз є найбільш повним аналізом діяльності п-тва. Він включає в себе результати оперативного аналізу і є інф. базою для прогнозного налізу. Інформація, що забезпечується ретроспективним аналізом розподіл. на 3 групи:  1. Фін. і госп. законодавство.2. Нормативно-довідкова інформація. 3. Фактографічна (характеризує діяльність п-тва). Найбільш розповсюджений є ретроспективний аналіз. Його перевага – наявність достатньо повної інформації про діяльність підприємства в пройденому періоді. Методично він забезпечується найкраще, його недолік в тому , що резерви виявляються після здійснення операції.

Завдання 2.  Дати короткі відповіді на питання.

  1.  Які види порівняння використовуються у економічному аналізі?звітних показників з виробничою програмою, звітних показників з минулими періодами, зв.показн. з середніми галузевими або кращими, звітн. Показн. Попередн.періоду з бізнес-планом поточного року. – приклад(форми порівняння).

Порівняння бувають просторовими і часовими. Просторове порівняння досліджує інформ. Ємкість різних систем показників і відмінностей у структурі зв’язків у різних структурах об’єктів господарювання.

Часове порівняння виявляє тенденції зміни структури зв’язків відповідно до розвитку економ. Явищ і госп. Процесів.

2. Від чого залежить оцінка можливості підвищення ефективності виробництва?

1 видами витрат і ресурсів джерелами підвищення;

2 напрямками розвитку і удосконалення виробництва;

3 місцем реалізації у системі управління виробництвом

3. Охарактеризуйте інформаційну базу зовнішнього аналізу. даних бухгалтерської звітності. Зовнішній аналіз базується, зазвичай, на даних бухгалтерської звітності, тобто на тій вельми обмеженій частині інформації про діяль-ність підприємства, яка доступна для кола окремих зацікавлених сто-ронніх осіб і організацій (акціонери, інвестори, кредитори, податківці).Результатами зовнішнього аналізу є загальна оцінка майнового і фінансового стану підприємства. Тому окрім сторонніх осіб і орга-нізацій споживачами аналітичної інформації є керівництво підпри-ємства.

4. Які групи показників якості промислової продукції?загальні: питома вага нової продукції у загальному обсягу випуску продукції; індивідуальні: корисність, надійність, технологічність; непрямі: штрафи за неякісну продукцію, обсяг бракованої продукції, втрати від браку.

Завдання 3.

Побудувати алгоритм розрахунку впливу факторів за даною моделлю, використовуючи метод абсолютних різниць:

y = x ∙ z ∙ c

Уx=     x*z0*c0

Уz= x1* Δ z  *c0

Уx=  x1*z1*Δc

Δy=yx+yz+yc

Завдання 4.  Оберіть одну правильну відповідь.

4.1. Метод економічного  аналізу полягає у:

  1.  Діалектичному підході до вивчення господарських процесів у їх становленні і розвитку

4.2. Інтенсивність використання основних засобів характеризує:

  1.  Фондовіддача

4.3. Ефективність використання трудових ресурсів  характеризує:

  1.  Продуктивність праці

Завдання 5. Закінчити речення:

  1.   Під фактором розуміють умови, необхідні для здійснення господарських процесів, а також причини, які впливають на зміну параметрів економічної системи
  2.   При наявності адитивної чи мультиплікативної  моделі найбільш доцільним є застосування методу ….ланц. підстановок,.моделювання детермінованих функціональних зв’язків.
  3.  Методи теорії масового обслуговування можна застосовувати при розвязку соц..-економ. Задач, пов’язаних з організацією обслуговування та ремонту устаткування, проектування потокових ліній, планування маршрутів міського транспорту, організацією телеф. Служби.
  4.   Показники ділової активності застосовуються з метою …..дозволяє мінімізувати ризик неуспіху в умовах економічної нестабільності ринкового середовища та конкуренції.

Завдання 6.

Використовуючи інтегральний метод, визначити вплив на зміну суми транспортних витрат зміни обсягу перевезеного вантажу, середньої відстані  перевезень та середнього тарифу. Зробити висновки.

Показники

За планом

Фактично

1. Обсяг перевезеного вантажу, тис. т

2100

1950

2. Середня відстань, км

30

28

3. Середній тариф, тис. грн.

0,04

0,07

Показник

Попередній

Звітний

Відхилення

Абсол.

Відн.

С Обсяг перевезеного вантажу, тон

2100

1950

-150

-7,14

В Середня відстань, км

30

28

-2

-6,66

А Середній тариф, тис.грн

0,04

0,07

0,03

75

У Транспортні витрати

2520

3822

1302

51,67

Інтергальний метод:

  1.  ∆у (а)= +  =() = 3 + 911,7 = 1762,5
  2.  ∆у (в)=+  = 3 + = -222
  3.  ∆у (с) =  = 3 + = -238,5.

Перевірка:

∆у = ∆у (а) + ∆у (в) + ∆у (с)

∆у = 1762,5+(-222)+(-238,5) = 1302.

Висновок. Результативний показник (сума транспортних витрат) у звітному періоді збільшилися на 1302 тис. чи на 51,67% і склали у звітному періоді 3822 тис. грн.

Дана зміна відбулася за рахунок зміни факторів: обсягу перевезеного вантажу, середньої відстані та середнього тарифу. Обсяг перевезеного вантажу у звітному періоді порівняно з попереднім зменшився на 150 тонн чи на 7,14, а середня відстань у звіт. періоді порівняно з попереднім зменшилася на 2 км чи на 6,66%.

За рахунок того,що середній тариф у зв.періоді порівняно з попереднім збільшився на 0,03 тис. чи на 75%, транспортні витрати збіл. на 2520 тис.грн.

Екзаменаційний білет № 25

Завдання 1.  Дати повну відповідь на питання.

Зміст, організація та методика перспективного аналізу.

Перспективний аналіз проводиться до початку здійснення виробничо-фінансової д-сті в наступному звітномуу періоді. Змістом перспективного аналізу є надання інформації щодо очікуваних результатів виробничо-фінансової діяльності з метою визначення їх можливих значень у майбутньому, вироблення стратегії і тактики, планування подальшого розвитку підприємства і його структурних підрозділів.

Перспективний аналіз порівняно з поточним і оперативним аналізом має свої особливості, які обумовлені метою, завданням, джерелами інформації, методами, послідовністю аналізу .

Методи перспективного аналізу:

Методи парної і множинної кореляції, Методи аналізу динамічних рядів, Спектральний аналіз, Методи екстраполяції динамічних рядів, Сітьові графіки; Методи лінійного програмування

Залежно від періоду прогнозу, перспективний аналіз поділяється на такі види:

  1.  Аналіз на поточну перспективу.
  2.  Аналіз на короткострокову перспективу.
  3.  Аналіз на середньострокову перспективу.
  4.  Аналіз на довгострокову перспективу.

Перспективний аналіз здійснюється у перспективній або довгостроковій системі управління. Він покликаний забезпечити обгрунтування прогнозованих результатів господарської діяльності, які відображені в довгострокових планах і програмах на 5, 10, 15 та більше років, давати оцінку очікуваного і фактичного виконання цих програм.

За допомогою перспективного аналізу визначаються можливі у перспективі економічні та соціальні результати розвитку науки і техніки, розробляються науково обгрунтовані програми соціального, економічного і технічного розвитку галузей народного господарства, оптимальні управлінські рішення, які забезпечують досягнення стратегічних цілей.

На рівні підприємств такий аналіз являє собою вивчення чинників розвитку підприємства, їх взаємозв’язку та впливу на результативні показники в динаміці за довгий період часу.

У перспективному аналізі головна увага приділяється з’ясуванню можливих причинно-наслідкових зв’язків, які у майбутньому будуть обумовлювати формування результативних

показників, тобто аналіз проводиться до здійснення господарських процесів, попередньо. Ця особливість тісно пов’язує його з прогнозуванням довгострокової перспективи. При такому аналізі вивчається стійкість чинників, зміна показників у минулому з метою з’ясування тих факторів, які будуть відігравати суттєву роль у майбутніх періодах.

Аналіз фактичних результатів діяльності за довготерміновий звітний період свідчить про наявність у ньому елементів ретроспективного аналізу, тобто аналізу здійснених процесів та їх результатів.

Оцінка очікуваного виконання перспективних планів та програм – важливе завдання перспективного аналізу. Вона грунтується на результатах вивчення фактичних чинників формування показників на минулу частину планового періоду і прогнозування їх прояву на частину періоду, що залишилася. У ході аналізу встановлюються напрями дії чинників (позитивних і негативних), їх розмір і сталість на фактично отримані та майбутні результати, які сприяють чи гальмують розвиток. Таким чином можна своєчасно виявити слабкі місця, нові резерви і прийняти необхідні управлінські рішення.

Завдання 2.  Дати короткі відповіді на питання.

  1.  Які види групування використовуються у економічному аналізі? Аналітичні – призначені для виявлення взаємозалежності, взаємозв’язку і взаємообумовленості між об’єктами,які досліджуються., структурні – призн. Для вивчення складу структури п-ств, підрозділів, типові – призначені для розподілу типових різноманітних явищ на соціально-економічні сукупності, типи або класи.

2. Як обчислити темп економічного зростання ?

- виражений коефіцієнтом або у відсотках відносний показник динаміки економічного розвитку, що становить собою співвідношення двох рівнів ряду динаміки. Т.з. показує, яку частку певний рівень становить щодо іншого рівня, взятого за базу порівняння.

3. Хто є суб'єктом внутрішнього аналізу? Керівники та спеціалісти всіх структурних підрозділів.

4. Які показники характеризують ефективність використання матеріальних ресурсів?

а) фондовіддача;

б) продуктивність праці;

в) прибутковість;

г) матеріаломісткість.

Завдання 3.

Побудувати алгоритм розрахунку впливу факторів за даною моделлю, використовуючи  логарифмічний метод:

y = x ∙ z

lg y=lgx*lgz

Δy=(Δy*(lgx1:x0):(lgy1:y0)  +  (Δy*(lgz1:z0)):( lgy1:y0)  

Завдання 4.  Оберіть одну правильну відповідь.

4.1. Характерною особливістю методу економічного аналізу  господарської діяльності підприємства є:

  1.  Використання системи економічних показників

4.2. Як відношення чисельності працівників механізованої праці до  загальної чисельності обчислюється рівень: 

  1.  Механізації праці

4.3. Як відношення обсягу реалізації продукції до середньої вартості основних засобів  обчислюється:

  1.  Фондовіддача

Завдання 5. Закінчити речення:

  1.  Управлінський аналіз призначено для включає оцінку вир-ва, реалізації, витрат і собівартості продукції; наявності, руху і ефективності використання рес-сів під-ва; а-з прибутку за центрами відповідальності і за центрами витрат, а-з рентабельності під-ва.
  2.   Сутність методу ланцюгових підстановок полягає в розрахунку впливу окремих факторів на сукупний результат(полягає у послідовній заміні базової величини впливу фактора на його аналізоване значення за умови, що значення ін.. факторів залишаються незмінними.
  3.   Екстенсивним можна вважати фактор, який забезпечується за рахунок кількісного збільшення обсягів функціонуючих факторів виробництва і практично за збереження незмінними їх попередніх техніко-технологічних параметрів.
  4.   Показники рентабельності використовують з метою дослідження відносних характеристик фінансових результатів діяльності підприємства (провод.  Рейтинг. Оцінка ефективн.сфер діяльності, вкладення капіталу, випуску продукції тощо)

Завдання 6.

Використовуючи наведені дані та метод ланцюгових підстановок, проаналізувати динаміку зміни оборотності оборотних активів в днях за рахунок зміни доходу від реалізації продукції та середньорічної вартості оборотних активів. Зробити висновки.

тис. грн.

Показники

Попередній рік

Звітний рік

1. Дохід (виручка) від реалізації продукції

19419,6

23660,6

2. Середньорічна вартість оборотних активів

1240,7

1380,5

Показники

Попередній рік

Звітний рік

Абсолютне

Відносне

1. Дохід (виручка) від реалізації продукції – Y

19419,6

23660,6

4241

21,84

2. Середньорічна вартість оборотних активів a

1240,7

1380,5

139,8

11,27

3.Коеф оборотності оборотних активів - b

15,65

17,14

1,49

9,52

Метод ланцюгових підстановок

Y(0)=a(0)*b(0)=19419,6

Y’=a1*b(0)= 1240,7*15,65 = 19416,955

Y1=a1*b1=23660,6

a= y’-y(0)= 19416,955 – 19419,6 = - 2,645

b=y1-y’= 23660,6 – 19416,955 = 4243,645

a+yb=  (-2,645) + 4243,645 = 4241

Висновок: Результативний показник (коеф об обактивів) у звітному періоду збільшилась на 1,49 тис.грн. або на 9,52 і склали у звітному періоді 17,14 тис. грн. Дана зміна відбулася за рахунок зміни факторів: доходу продукції та середньорічної вартості оборотних активів. За рахунок того, що серед вартість об активів у звітному періоді порівняно з попереднім збільшилась на 139,8 тис. грн..чи на 11,27%, коеф обор об активів зменшилися на 2,645 тис.грн. За рахунок того, що дохід виробництва у звітному періоді збільшився на 4241 тис. грн. чи на 21,84%, коеф об об активів збільшились на 4243,645.

Білет №26

1.Комплексний економічний аналіз, його сутність та зміст.

Комплексний економ.аналіз – процес дослідження множинних причино-наслідкових зв’язків щодо формування показників ефективності діяльності суб’єктів господарювання як єдиної системи економіного та соціального розвитку. Комплексний економ.аналіз здійснюється за допомогою спеціальних методів, що сприяють виявленню комплексних резервів поліпшення використання наявних ресурсів.Головними джерелами інформації для комплексного економічного аналізу є такі: Баланс - форма № 1; Звіт про фінансові результати -форма № 2; Звіт про рух грошових коштів - форма № 3; Звіт про власний капітал - форма № 4, дані первинного аналітичного і синтетичного обліку, які розшифровують і деталізують окремі статті балансу за звітний і минулі періоди, бізнес-план, нормативи, план технічного розвитку підприємства, інвентарні картки обліку основних засобів, проектно-кошторисна та технічна документація, планові і звітні калькуляції собівартості продукції, позаоблікова інформація тощо.Зміст комплексного економічного аналізу - полягає у тому, що він є системою спеціальних знань, пов'язаних з дослідженням тенденцій і закономірностей господарського розвитку, науковим обгрунтуванням планів, норм, нормативів, оцінкою досягнутих результатів, пошуком, виміром, обгрунтуванням розміру резервів підвищення ефективності виробництва та розробкою заходів щодо їх використання, формуванням і підготовкою управлінських рішень, контролем за їх виконанням.Схема формування й аналізу системи показників, що відображає результати виробничо-фінансової діяльності має логіко-методологічний підхід до розв'язання завдання, організації, інформаційного забезпечення і змісту комплексного економічного аналізу.У практичному аспекті кожний розділ комплексного економічного аналізу має вхідні і вихідні показники, які є об'єктом загального і чинникового аналізу. За допомогою узагальнюючих показників здійснюється зв'язок між окремими розділами в системі економічного аналізу. При цьому кожний розділ має відносно обособлену систему аналітичних показників, з яких утворюються узагальнюючі показники.У загальному вигляді зв'язки і залежності різних показників, що характеризують виробничо-фінансову діяльність, послідовність їх аналізу, можна відобразити у вигляді схеми:

1) аналіз маркетингових досліджень

2) аналіз організаційно-технічного рівня виробничо-фінансової д-сті і зовнішніх умов функціонування п-в

3) аналіз використання основних запасів і немат.активів

4) аналіз використання мат.ресурсів

5) аналіз використання персоналу п-ва

6) аналіз виробництва і реалізації продукції

7) аналіз собівартості продукції

8) аналіз інвестиційних вкладень

9) аналіз формування розміщення і використання власного і залученого капіталу

10) аналіз фін.рез-тів д-сті п-ва та розподілення прибутку

11) аналіз грошових потоків п-ва

12) аналіз фін.положення, платоспроможності і ліквідності п-ва

13) узагальнююча оцінка ефективності д-сті п-ва

14) прогнозування виробничо-фінансової д-сті і фін.стану п-ва на майбутнє

2. 1. Які види середніх величин використовуються у економічному аналізі?

    Середня арифметична

   Середня гармонійна

   Середня квадратична

  Середня геометрична хронологічна

2.2 Охарактеризуйте етапи організації аналітичної роботи на підприємстві.

Перший етап (підготовчий) включає в себе роботи організаційного характеру, що гарантують достатню глибину й оперативність аналізу (планування, визначення об'єктів аналізу, складання програми та ін.); другий - основний етап - це власне аналітичні роботи (збір і обробка даних, їх систематизація і зіставлення, виявлення впливу факторів і т. д.); на третьому (підсумковому) етапі узагальнюють і оформлюють результати аналізу, а також розробляють пропозиції щодо їх реалізації.

2.3 Що характеризують показники фондовіддачі та фондомісткості?

Фондовіддача - це показник, який показує кількість виручених коштів з одного рубля, вкладених коштів в основні фонди. Слід зазначити, що в умовах науково-технічного прогресу значне збільшення фондовіддачі ускладнено швидкою зміною устаткування, що потребує в освоєнні, а також збільшенням капітальних вкладень, що спрямовуються на поліпшення умов праці, охорону природи і т.п.

Фондомісткість - величина, зворотна фондовіддачі. Вона показує скільки потрібно вкласти коштів в основні фонди, щоб отримати один карбованець виручки. Якщо фондовіддача повинна мати тенденцію до збільшення, то фондомісткість - до зниження.

2.4 Яка мета аналізу фінансових результатів  підприємства?

Мета аналізу фінансових результатів підприємства -  визначити повноту та якість їх отримання оцінку динаміки абсолютних та відносних показників зясувати спрямованість ступінь і частку впливу окремих факторів на  зміну прибутку і рентабельності,

виявити та оцінити можливі резерви їх зростання

3. Побудувати алгоритм розрахунку впливу факторів за даною моделлю, використовуючи інтегральний метод:  y = x ∙ z

    Yx =x1*z1-x0*z1= z1(x1-x0)

   Y”x = x1*z1-x0*z1= z0(x1-x0)

   Yx=(Y’x+ Y”x)/2

  Yz =x1*z1-x1*z0= z1(x1-x0)

  Yz = x0*z1-x0*z0= z0(x1-x0)

  Yx=(Yx+ Yx)/2

Завдання 4.  Оберіть одну правильну відповідь.

4.1. Яке завдання вирішується на підготовчому етапі економічного аналізу господарської діяльності ?

Розробка програми аналізу

4.2. До абсолютних відносять показники:

Обсяг реалізації продукції

4.3. Як відношення чисельності звільнених працівників до середньоблікової чисельності обчислюється коефіцієнт:

Обороту робочої сили з вибуття

5. Закінчити речення:

  1.   Зовнішні фактори в економічному аналізі поділяють на
  2.   До методів детермінованого факторного аналізу відносять: методи елімінування, логарифмічний метод, інтегральний метод
  3.   Методи теорії ігор  можна застосовувати для вибору оптимальних рішень, при організації статистичного спостереженя та контролю, організації господарських взаємовідносин з партнерами та інш.
  4.  Загальний коефіцієнт покриття показує  скільки   грошових   одиниць
    оборотних
        засобів   припадає   на   кожну    грошову    одиницю
    короткострокових
      зобов’язань. Тобто він характеризує  достатність
    оборотних коштів підприємства для погашення своїх боргів  протягом
    року.

Завдання 6.

Використовуючи наведені дані та метод ланцюгових підстановок, дати оцінку зміні оборотності оборотних активів за рахунок зміни доходу (виручки) від реалізації та середнього залишку оборотних активів. Зробити висновки.

Показники

Попередній рік

Звітний рік

1. Дохід (виручка) від реалізації продукції, тис. грн.

42607,0

40500,0

2. Середній залишок оборотних активів, тис. грн.

1810,1

1575,5

Показники

Попередній рік

Звітний рік

Абсолютне

Відносне

1. Дохід (виручка) від реалізації продукції – Y

42607,0

40500,0

-2107

-4,95

2. Середній залишок оборотних активів a

1810,1

1575,5

-234,6

-12,96

3.Коеф оборотності оборотних активів - b

23,54

25,71

2,17

9,20

Метод ланцюгових підстановок

Y(0)=a(0)*b(0)=42607,0

Y’=a1*b(0)= 1575,5 * 23,54 = 37087,27

Y1=a1*b1=40500,0

a= y’-y(0)= 37087,27 – 42607,0 = -5519,73

b=y1-y’= 40500 – 37087,27 = 3412,73

a+yb=  (-5519,73) + 3412,73 = -2107

Висновок: Результативний показник (коеф об обактивів) у звітному періоду збільшилась на 2,17 тис.грн. або на 9,2 і склали у звітному періоді 25,71 тис. грн. Дана зміна відбулася за рахунок зміни факторів: доходу продукції та середнього залишку оборотних активів. За рахунок того, що серед залишок об активів у звітному періоді порівняно з попереднім зменшився на 234,6 тис. грн..чи на 12,96%, коеф обор об активів зменшилися на 5519,73 тис.грн. За рахунок того, що дохід виробництва у звітному періоді зменшився на 2107 тис. грн. чи на 4,95%, коеф об об активів збільшились на 3412,73.

Білет27

Завдання 1.  Дати повну відповідь на питання.

Резерви підвищення ефективності виробництва та їх класифікація.

Економічна сутність резервів підвищення ефективності виробництва полягає в найбільш повному та раціональному використанні зростаючого потенціалу з метою отримання більшої кількості високоякісної продукції при найменших витратах живої та уречевленої праці на одиницю продукції.

Класифікація   резервів   підвищення   ефективності   виробництва здійснюється за певними ознаками:

1)за просторовою ознакою (внутрішньогосподарські резерви, галузеві резерви, регіональні, загальнодержавні)

2) за часовою ознакою (невикористані, поточні, перспективні)

3) за стадіями життєвого циклу (резерви на передвиборничій стадії, на виробничій стадії, резерви експлуатації та утилізації виробу)

4)за стадіями процесу суспільного виробництва (резерви у сфері виробництва і у сфері обігу)

5) за видами ресурсів (предмети праці, засоби праці, трудові ресурси, ітерактивні ресурси, природні р-си)

6)за х-ром впливу на результати виробництва (екстенсивні та інтенсивні)

7) за рівнем  витрато ємкості використання резервів (утворені за рахунок скорочення витрат видів ресурсів; за рахунок впровадження досягнень НТП без докорінної реконструкції виробництва; за рахунок впровадження досягнень НТП з докорінною реконструкцією виробництва)

8) за способом виявлення (явні резерви:умовні, безумовні; приховані)

9) за часом виникнення (резерви, не враховані при розробці планів норм та нормативів; резерви, що виникли після складання планів).

Пошук резервів підвищення ефективності фінансово-господарської діяльності здійснюється за такими етапами:

1.  Виявлення структури собівартості готової продукції.

2.  Оцінка ресурсів, які обмежують темпи зростання виробництва і зменшення собівартості.

3.  Пошук    резервів    за    всіма    стадіями    життєвого    циклу виробництва (або іншого об'єкта аналізу).

Встановлення комплексності резервів, тобто досягнення економії та підвищення ефективності використання, відбувається одночасно всіх видів ресурсів.

Завдання 2.  Дати короткі відповіді на питання.

  1.  Які основні умови використання методу порівняння?

Метод порівняння-найбільш універсальний метод пізнання економічних явищ і процесів, дослідження їх зміни і розвитку, початковий етап реалізації аналізом своєї цільової функції

Умови: Коректність порівняння за часовими, просторовими та за сукупністю властивостей показників які ми порівнюємо

  1.  Які показники характеризують ефективність використання основних засобів?

Фондовіддача основних засобів, рентабельність основних засобів, абсолютна сума прибутку на одну гривню основних засобів

  1.  Які показники характеризують прогресивність і якість продукції?

Інтегральний, середньозважений

  1.  Що є об'єктом аналізу фінансового стану підприємства?

Платоспроможність, кредиспроможність , фінансові результати діяльності підприємства

3. Дати прогноз обсягу реалізованої продукції на 9-й рік, якщо: обсяг реалізованої продукції 8-го року ряду динаміки – 846,0 тис. грн., коефіцієнт регресії – 4,25 тис. грн., коефіцієнт кореляції – 0,9.

846 =A0 +8*4*4.25

846=A0+34

A0=846-34

A0=812

A1=4.25-коеф регресії

Y=A0+A1*x  x-роки

Y=812+4.25*9=850.25

Завдання 4.  Оберіть правильну відповідь на питання.

4.1. Яке завдання вирішується на заключному етапі аналізу господарської діяльності ?

Узагальнення результатів аналізу

4.2. Які показники можна віднести до відносних?

  1.  Ступінь виконання плану випуску продукції
  2.  Технічний рівень підприємства досліджується з метою:

Підвищення ефективності управління технічним розвитком підприємства

Завдання 5. Закінчити речення:

  1.  Предметом економічного аналізу є діяльність підприємств і їх підрозділів, а також інших господарських формувань, спрямована на досягнення максимальних результатів за мінімальних витрат.
  2.  Функціонально – вартісний аналіз представляє собою евристичний метод дослідження функцій об’єкта що направлений на оптимізацію техніко-економічних параметрів на всіх стадіях життєвого циклу
  3.  Якщо коефіцієнт кореляції дорівнює 0,5,  це означає, що кореляція є позитивною і те що зв'язок вважається середньої
  4.  Вирівнювання динамічного ряду певного показника здійснюється для того, щоб визначити аналітичну залежність

Завдання 6.

Показники

Базисний період

Звітний період

1. Обсяг виробництва продукції, тис. грн.

1704,0

2908,8

2. Кількість верстатів, шт.

20

24

3. Відпрацьовано верстато-годин

2130

2020

Визначити зміну обсягу виробничої продукції  за рахунок зміни к-сті  верстатів, відпрацьованих верстато-годин, випуску продукції  за 1 верстою годину одним верстатом. Розрахунки здійснити інтегральним методом, за результатом скласти висновки.

Показник

Попередній

Звітний

Відхилення

Абсол.

Відн.

Q Обсяг виробництва продукції

1704

2908,8

1204,8

77,7

А К-сть верстатів , шт

20

24

4

20

В Відпрацьовано верстато-годин

2130

2020

-110

-5,2

С Випуск продукції за 1 верстато-год одним верстатом

0,04

0,06

0,02

50

Q = а*в*с;     с =

С0 =   

С1 =  = 0,06

Інтегральний метод:

∆у (а) =   +  =  +  = -2,39 + 417,2 = 414,27

∆у (в) =   +  =  +  = -2,93 – 118,8 = -121,73

∆ Ус =  +  = 912,27.

Q = ∆ Q (а)+ ∆ Q (в)+ ∆ Q (с) =

Висновок:

Результативний показник (обсяг виробничої продукції)  у звітному періоді порівняно з попереднім збільшився на 1204,8 тис.грн. або на 77,7 % і склали у звітному періоді 2908,8 тисг.грн.

Дана зміна відбулася за рахунок зміни факторів : к-сті верстатів, відпрацьованих верстою-годин, випуск продукції за 1 вер/годин одним верстатом. За рахунок того, що к-сть верстатів у звітному періоді порівняно з попереднім збільшилась  на 4 шт.  чи на 20%, то обсяг вироб.збільшився  на 414,27 тис.грн. За рахунок того, що к-сть відпрацьованих верстато-годин  зменшилась на 110 чи 5,2 % , то обсяг виробництва зменшився на 121,73 тис.грн. За рахунок того, що випуск продукції  за 1 верстато-год одним верстатом збільшилась на 0,02 чи на 50 %, то обсяг виробництва продукції збільшився на 912,27 тис.грн.

Білет №28

Завдання 1.  Дати повну відповідь на питання.

Характеристика методу економічного аналізу.

Під методом економічного аналізу розуміємо науковий спосіб вивчення, становлення та розвитку господарських явищ і процесів. Він є: сукупністю прийомів і способів дослідження господарської діяльності будь-якого економічного об'єкта шляхом виявлення і визначення взаємозв'язку та зміни його параметрів, кількісного й якісного вимірювання впливу окремих факторів та їхньої сукупності на цю зміну. Метод економічного аналізу спрямований на пізнання внутрішньої природи зміни і розвитку економічних систем за параметрами їх інформаційної моделі.

Характерні ознаки методу економічного аналізу такі:

1. Розкладання та деталізація складних економічних систем. Діалектичний підхід полягає в тому, що будь-яке явище чи процес розглядають як складну систему, і в процесі дослідження треба виділити їх елементну будову за цільовими ознаками аналізу та взаємозв'язки цих елементів. Такий поелементний поділ дає змогу глибше пізнати природу будь-якого явища чи процесу, чинники їх зміни та розвитку і, як наслідок, проводити синтез знань про ці системи та формувати організаційно-економічні механізми управління ними.

2. Виявлення та визначення взаємозв'язків елементів досліджуваної системи і причинно-наслідкових зв'язків зміни їх параметрів. Метод аналізу передбачає з'ясування типу та характеру зв'язків, побудову алгоритму факторної залежності і визначення послідовності оцінок впливу факторів.

3.Вимірювання ступеня впливу факторів на зміну параметрів економічної системи та визначення їхньої пайової участі у зміні загального результату їх сукупної дії. Цей процес залежить від того, наскільки правильно визначений алгоритм зв'язку і від коректності проведених обчислень. Вичерпність і точність аналітичних результатів перевіряють за критерієм балансової узгодженості (сума часткових результатів впливу окремих факторів дорівнює результату їх сумарної дії).

4. Оцінка аналітичних результатів та обґрунтування висновків за цільовою функцією дослідження. Для узагальнення важливим є досягнення об'єктивності оцінок.

Всеохоплюючим способом вивчення законів природи і суспільстває діалектичний метод пізнання процесів та явищ у взаємозв’язку, взаємообумовленості, русі, зміні і розвитку.Діалектичний метод пізнання законів природи та суспільства слугує теоретичною і методологичною основою методів усіх наук .у тому числі і економічного аналізу.Економічний аналіз базується на політичній економії, розкриває економічні закони розвитку суспільства, допомагає оцінити тенденції розвитку господарської діяльності.

Метод еконовічного аналізу- це система прийомів і способів комплексного, взаємопов`язаного та беспреривного дослідження динамічного розвитку виробничих відносин у нерозривній єдності з продуктивними силами , розкриття факторів, тенденцій і закономірностей цього розвитку , обгрунтовання і прийняття  оптимальних управлінських рішень , виявлення і мобілізації внутришньогосподарських  резервів.

Метод економічного аналізу базується на дедукції та індукції.

Дедукція - це розклад (аналіз) загального на частки, індукція – узагальнення (синтез) часток у загальне.

Аналіз і синтез завжди знаходяться в діалектичній єдності, доповнюють одне одного.

Метод економічного аналізу направлений на: розчленування предметів і явмщ на частини; вивчення і виявлення внутрішніх зв’язків предметів і явищ; узагальнення і підведення підсумків гоподарської діяльності.

В основі методу економічного аналізу лежить система способів і прийомів аналізу господарської діяльності як єдиного цілого та формалізованoгo описання результатів аналізу у вигляді системи показників.

Завдання 2.  Дати короткі відповіді на питання.

  1.  Які методи економічного аналізу відносяться до традиційних?

До традиційних відносять методи економічного аналізу абсолютних, відносних і середніх величин; методи порівняння, групування, індексний, ланцюгових підстановок, балансовий і ін.

  1.  На основі яких коефіцієнтів визначається щільність зв'язку між показниками?

Коефіцієнт кореляції та детермінації

  1.  Які етапи аналізу організаційно-технічного рівня виробництва?

Проводять аналіз у наступній послідовності:

1) оцінка основних показників рівня технології з метою визначення її прогресивності й економічності;

2) виявлення технічних і організаційних чинників, що обумовили рівень технології;

3) розробка основних напрямків удосконалювання технології виробництва на найближчі роки і визначення прогресивних показників, що повинні бути досягнуті.

  1.  Які показники характеризують ефективність використання ресурсів підприємства?

До основних показників, які характеризують ефективність використання фондів належать фондовіддача Фв іматеріаловіддача Мв, а також показники, обернені до них, відповідно фондомісткість Фм і матеріаломісткість Мм. 

Завдання 3.

Побудувати алгоритм розрахунку впливу факторів за даною моделлю, використовуючи метод ланцюгових підстановок:

Ya=a1/b0-a0/b0 . Yb=a1/b1-a1/b0

Y=Ya+Yb

Завдання 4.  Оберіть одну правильну відповідь.

4.1. Який метод  належить до загальнонаукових методів економічного аналізу?

Моделювання

4.2. Які показники можна віднести до обсягових?

Чистий прибуток

4.3. Науково-технічний рівень підприємства характеризують показники:

Прогресивності технології

Завдання 5. Закінчити речення:

1.В економічному аналізі використовують такі види середніх величин:    

Середня арифметична

   Середня гармонійна

   Середня квадратична

  Середня геометрична хронологічна

2.Результати стохастичного аналізу представляють з певною імовірністю, яку обов’язково необхідно розрахувати. Загалом направлений на вивчення непрямих зв'язків між показниками господарської діяльності

3.Відносне відхилення фактичного значення певного показника від попереднього показує, у скільки разів порівнянна величина більша базисної, або яку частку вона становить відносно базисної

4.Оперативний економічний аналіз представляє собою одну з найважливіших функцій оперативного управління, бо в умовах постійного зростання ритму і зміни господарських ситуацій він дає змогу приймати науково обгрунтовані управлінські рішення, спрямовані на швидке і високоякісне усунення причин, що негативно впливають на виробничі процеси. 

Завдання 6.

На основі наведених даних розрахувати і проаналізувати динаміку показників фінансової стабільності. Зробити висновки.

тис. грн.

Актив

На початок періоду

На кінець періоду

Пасив

На початок періоду

На кінець періоду

1. Необоротні кошти

1852,6

2159,7

1. Власний капітал

3127,0

3929,7

2. Оборотні активи

5557,6

5671,4

2. Довгостроко-ві зобов’язання

82,8

120,4

2.1. Запаси

2846,4

2791,2

3. Поточні зобов’язання

4200,4

3781,0

2.2. Грошові кошти та їх еквіваленти

730,0

886,2

2.3. Дебіторська заборгованість

1927,0

1880,0

2.4. Поточні фінансові

54,2

114,0

Баланс

7410,2

7831,1

Баланс

7410,2

7831,1

показники

На поч.

На кін.

Абсолютне відхил.

відносне

1.коеф. автономії

2.коеф. мультиплікації власного капіталу

3.коеф. фін. стійкості

4.коеф. фін. левериджу

5.коеф. загальної заборгованості

6.коеф. довгост.зал.позичкового капіталу

7.коеф. маневрування

8.коеф. структури довгостр. вкладень

0,42

2,37

0,73

0,03

0,58

0,03

0,43

0,04

0,5

1,99

1,01

0,031

0,5

0,03

0,48

0,06

0,08

-0,38

0,28

0,001

-0,08

0

0,05

0,02

19,05

-16,03

38,36

3,33

-13,79

0

11,63

50

Коеф. Автономності = власний капітал/баланс (0,7)

Коеф. мультиплікації власного капіталу = 1/коеф. Автономності = баланс/ВК (1-4)

Коеф. Фін. стійкості = ВК/зобов’язання (2,35)

Коеф. фін. левериджу = довгострок. зобов’язання/ВК (не має)

Коеф. загальної заборгованості = сума зобов’язань/баланс (0,3)

Коеф. довгострок. залучення позичкового капіталу = довгострок. зобов’язання/(ВК+ довгострок. зобов.)

Коеф. Маневрування = власний оборотний капітал/ВК

Власний об. капітал = об. активи + поточ. зобов’язання  

Коеф. структури довгостр. Вкладень = довгострок. зобов’язання/необоротні активи

Білет 29

Завдання 1.  Дати повну відповідь на питання.

Методичні основи аналізу фінансових результатів діяльності підприємства..

Аналіз прибутку займає провідне місце в системі комплексного економічного аналізу, оскільки за ним оцінюється ступінь досягнення кінцевої мети діяльності підприємства. Показники прибутковості є визначальними в оцінках ефективності функціонування господарюючого суб'єкта за всіма видами діяльності: виробничою, комерційною, фінансовою та інвестиційною. Абсолютними показниками є суми прибутку (чи збитку) за структурою його утворення чи розподілу і використання. Відносні показники фінансових результатів — значення рентабельності, які характеризують відносний (у процентах) ступінь прибутковості вкладеного капіталу в цілому і за його структурою, здійснених витрат чи отриманого доходу. Ці показники розраховують залежно від мети оцінки відносної прибутковості.

Мета аналізу фінансових результатів визначити повної) га якість їх отримання, оцінку динаміки абсолютних і відносних показників, з'ясувати спрямованість, ступінь і частку впливу окремих факторів на зміну прибутку і рентабельності, виявити та оцінити можливі резерви їх зростання.

Основні завдання аналізу фінансових результатів:

  1.  аналіз обґрунтованості плану (прогнозу) досягнення фінансових результатів;
  2.  аналіз і оцінка динаміки показників прибутку і рентабельності;
  3.  аналіз виконання планових показників з прибутку і рентабельності;
  4.  визначення та вимірювання впливу факторів на відхилення прибутку і рентабельності;
  5.  виявлення резервів підвищення фінансових результатів діяльності підприємств та обгрунтування заходів щодо їх мобілізації; аналіз розподілу і використання прибутку.

При  аналізі  фінансових  результатів дослідження  проводять у двох аспектах. У першому аспекті фінансовий результат оцінюють як ступінь досягнення кінцевої мети та визначення ефективності ви-робничо-фінансової діяльності. Тут пріоритетною є оцінка ступеня використання сприятливих можливостей та упущеної вигоди. Другий аспект передбачає визначення пріоритетів вкладення капіталу за видами діяльності, за масштабами у стратегічному та тактичному вимірах, які дають максимальний приріст фінансового результату.

Загальний аналіз фінансових результатів діяльності підприємств згідно з діючою в Україні системою визнання цього результату за НП(С)БО передбачає аналіз результатів звичайної діяльності і надзвичайних подій.

Фінансові результати можуть оцінювати в аналітичних дослідженнях та піддавати факторній діагностиці, якщо вони визнані за вимогами НП(С)БО. Загальним критерієм їх визнання є ймовірність збільшення або зменшення майбутньої економічної вигоди господарських операцій та достовірність їх оцінки.

Завдання 2.  Дати короткі відповіді на питання.

  1.  Які види відносних величин використовуються у економічному аналізі?

1) динаміки;

2) виконання плану;

3) планового завдання;

4) структури;

5) інтенсивності;

6) координації;

7) порівняння

  1.  Які джерела позаоблікової інформації?

Документи що регулюють господарську діяльність а саме офіційні документи, господарсько-правові документи матеріали вивчення передового досвіду  технічна і технологічна документація матеріали спеціальних досліджень усна інформація

  1.  Назвіть і охарактеризуйте основні етапи загального аналізу виробництва продукції.

Аналіз показників індикативного плану в-цтва  продукції

Аналіз нормативів регулювання ринку в-цтва продукції

Аналіз виробничого потенціалу п-ства

Аналіз організації виробничого процесу

Аналіз резервів в-цтва продукції

Аналіз впливу змін у в-цтві на кінцеві фін-економ. Показники діяльності

4. Як розраховується показник оборотності активів у днях обороту?

Од=Со*Д/Р

Д-к-сть днів за яку обчисл. Оборот

Со – середній залишок оборот активів за анал. Період

Р- сума обороту

Завдання 3.

Побудувати алгоритм розрахунку впливу факторів за даною моделлю, використовуючи логарифмічний метод:

y = a ∙ b ∙ c

 Ya = Y(( lga1/a0 ) / lg y1/y0)

 Yb = Y(( lgb1/b0 ) / lg y1/y0)

 Yc = Y(( lgb1/b0 ) / lg y1/y0)

 Y=Ya*Yb*Yc

Завдання 4.  Оберіть одну правильну відповідь.

4.1. До економіко-логічних методів належать:

  1.  Ланцюгові підстановки

4.2. Укажіть джерела облікової інформації

Статистична звітність підприємства

4.3. Рівень організації виробництва характеризують показники:

4.Фондо- та енергозабезпеченості праці

Завдання 5. Закінчити речення:

1.Методика економічного аналізу – це сукупність методів і прийомів обробки економічної інформації для вивчення окремих показників або їх системи з метою оцінки виробничо-фінансової діяльності підприємств і їх структурних підрозділів.

2.В процесі розрахунку коефіцієнта ритмічності потрібно середній відсоток виконання завдання щодо асортименту(до виконання завдання зараховують фактичний випуск у межах завдання і одержану суму зіставляють з завданням випуску)

3.До прямих витрат відносять витрати на собівартість конкретного виду продукції прямо, безпосередньо у відповідності з обґрунтованими нормами та нормативами.(основні мат, з/п, соц. Відрах.)

4.В економічному аналізі пошук резервів здійснюють з метою  отримання запасу виробництва для забезпечення гарантій виконання договорів а також невикористані можливості зростання та вдосконалення в-цтва

Завдання 6.

Показники

За планом

Фактично

1. Фонд оплати праці, тис. грн.a

830,0

849,0

2. Середньооблікова чисельність, чол. - b

324

320

3. Обсяг реалізованої продукції, тис. грн. – y

2468,0

2534,0

Показники

Попередній

звітний

Відхилення

абсолютне

Відносне,%

Фонд ЗП,тис.грн. (Y)

830,0

849,0

19

2,29

Обсяг виробництва, тис.грн. (а)

2468,0

2534,0

66

2,67

Середньооблікова чисельність працівників (x) - d

324

320

-4

-1,23

У Продуктивність праці (a/x)=b

7,61

7,91

0,31

4,06

Середньорічна ЗП (y/x)=c

2,56

2,65

0,09

3,64

Y=c*x

X= a/b=(a/(a/x)=a*(x/a))

Y=c*(a/b)

y = a*b*c

Екзаменаційний білет № 30

Завдання 1.  Дати повну відповідь на питання.

Методичні основи аналізу факторів виробництва.

Фактори, які впливають на обсяг виробленої продукції: трудові ресурси, основні засоби, матеріальні ресурси. Мета аналізу кадрового потенціалу- якісно оцінити трудові ресурси, ефективність їх використання, виявити резерви підвищення продуктивності праці та соціального захисту працівників. При аналізі кадрового потенціалу необх оцінити:

  1.  Трудовий потенціал підприємства та його підрозділів
  2.  Ступінь відповідності загальноосвітнього та кваліфікаційного складу кадрів, їх структури сучасному науково-технічному рівню виробництва і його організації
  3.  Забезпеченість виробництва кадрами
  4.  Ступінь обґрунтованості завдань з підвищ продуктивності праці та зниження трудомісткості продукції
  5.  Резерви підвищення продуктивності праці

Аналіз кадрового потенціалу підприємства можна розбити на блоки:

1)Узагальнюючий аналіз кадрового потенціалу підприємства(аналіз ринку праці, аналіз демографічної ситуації)

2)Аналіз забезпеченості підприємства робочими кадрами(аналіз чисельності та структури робочих кадрів, аналіз руху робочих кадрів)

3)Аналіз організації праці (аналіз умов праці, аналіз нормування праці, аналіз фонду робочого часу)

Мета економічного аналізу основних засобів- визначити ступінь  забезпечення підприємства  основними засобами за умови  найбільш інтенсивного їх використання та пошуку резервів підвищення їх віддачі.

Завдання економічного аналізу основних засобів:

  1.  Аналіз обсягу та структури основних засобів і їх відповідності вимогам технічного прогресу та оптимальним параметрам виробництва
  2.  Визначення технічного стану оз, темпів, форм і методів їх оновлення
  3.   Аналіз використання наявного парку устаткування
  4.  Виявлення резерів поліпшення використання основних засобів
  5.  Розрахунок кінцевих виробничо- фінансових результатів поліпшення використання основних засобів

Мета аналізу мат ресурсів- визначити забезпеченість підприємства різними видами матеріальних ресурсів з погляду конкурентоспроможності його діяльності, пошуку та оцінка резервів їх раціонального використання та зниження матеріаломісткості продукції.

Завдання 2.  Дати короткі відповіді на питання.

  1.  Які графічні методи використовуються у економічному аналізі?

Найбільш поширені діаграми і лінійні графіки. Лінійні графіки (ламана частотність) застосовуються для відображен-ня даних за визначений часовий період, а також у разі потреби порівняння декількох наборів даних, коли на графіку буде зо-бражена не одна ламана лінія, а декілька.

  1.  Як класифікують інформаційне забезпечення економічного аналізу ?

Нормативно-довідкова інформація, планова інф, облікова інф, звітно-статистична інф, дані спеціальних обстежень.

  1.  Перелічіть показники обсягу, якості і структури продукції.
  2.  Вартісними показниками обсягу є обсяги товарної, валової, реалізованої, чистої, умовно – чистої продукції, нормативної вартості обробітку, валового і внутрізаводського обороту, обсяг незавершеного виробництва.

Натуральними показниками обсягу є обсяг продукції в натуральних одиницях по номенклатурі і асортименту.

Показники якості одиничні:

показники призначення (техніко-економічні)

показники надійності, довговічності і безпеки

показники технологічності

показники стандартизації і уніфікації

екологічні показники

економічні показники

естетичні показники

патентно-правові показники

Загальні показники якості продукції:

Частка принципово нових (прогресивних) виробів у загальному їх обсязі.

Коефіцієнт оновлення асортименту продукції.

Частка продукції, що виготовляється, на яку одержано сертифікати.

Частка продукції для експорту в загальному їх обсязі на підприємстві.

Частка виробничого браку.

Відносний обсяг сезонних товарів, реалізованих за зниженими цінами.

Кількість одержаних рекламацій на продукцію за відповідний проміжок часу.

  1.  Що характеризують показники ліквідності?

Показники ліквідності характеризують здатність позичальника забезпечити своєчасне виконання своїх зобов'язань, надають можливість передбачати вірогідність повернення ним позики згідно з угодою.

Завдання 3.

Побудувати алгоритм розрахунку впливу факторів за даною моделлю, використовуючи метод зважених кінцевих різниць:

y = x ∙ z

Завдання 4.  Оберіть одну правильну відповідь.

4.1. До економіко-математичних методів належать:

  1.  Симплекс-метод +
  2.  Балансовий метод
  3.  Ланцюгові підстановки
  4.  Метод різниць

4.2. Укажіть джерела позаоблікової інформації

  1.  Статистична звітність
  2.  Акти ревізій та перевірок +
  3.  Регістри бухгалтерського обліку
  4.  Бухгалтерська звітність

4.3. Рівень управління характеризують показники:

  1.  Рівнів спеціалізації та кооперування виробництва
  2.  Прогресивності технології
  3.  Структури органів управління +
  4.  Рівня автоматизації виробництва

Завдання 5. Закінчити речення:

  1.  За ступенем деталізації  фактори поділяються на прості і складні
  2.  Парна кореляція – це зв`зок між двома показниками, один з яких є факторним, а інший-результативним.
  3.  Детерміноване моделювання – це моделювання, яке дає змогу оцінити кількісний вплив кожного фактора за динамікою зміни узагальнюючих параметрів.
  4.  Ретроспективний економічний аналіз  представляє собою аналіз, який проводиться після здійснення господарської операції

Завдання 6.

Показники

Попередній рік

Звітний рік

1. Середньооблікова чисельність робітників, осіб.

120

115

2. Середньорічна вартість основних засобів, тис. грн

1070,4

1036,2

показники

Попередній

звітний

Відхилення

абсолютне

Відносне,%

1. Середньооблікова чисельність робітників, осіб.b

120

115

-5

-4,17

2. Середньорічна вартість основних засобів, тис. грн.. – Y

1070,4

1036,2

-34,2

-3,19

3.Фондоозброєність - a

8,92

9,01

0,09

1,01

Y=a*b

Метод ланцюгових підстановок

  1.  Y(0)=a(0)*b(0)=1070,4

Y’=a1*b(0)=9,01*120 = 1081,2

Y1=a1*b1=1036,2

  1.  a= y’-y(0)=1081,2 – 1070,4 = 10,8
  2.  b=y1-y’=1036,2 – 1081,2 = -45
  3.  a+yb=10,8+(-45) = 34,2

Висновок: Результативний показник (фондоозброєність) у звітному періоду збільшилась на 0,09 тис.грн. або на 1,01 і склали у звітному періоді 9,01 тис. грн. Дана зміна відбулася за рахунок зміни факторів: середньої чисельності роб.сили та середньорічної вартості основних засобів. За рахунок того, що середня чисельність роб.сили у звітному періоді порівняно з попереднім зменшилась на 5 осіб чи на 4,17%, фондоозброєність зменшилися на 45 тис.грн. За рахунок того, що середньорічна вартість ОЗ у звітному періоді зменшилась на 34,2 тис. грн. чи на 3,19 %, фондоозброєність збільшились на 10,8.

Екзаменаційний білет № 31

Завдання 1.  Дати повну відповідь на питання.

Методичні основи аналізу виробництва та реалізації продукції, робіт та послуг.

Завдання:

-оцінка ступеня виконання плану і динаміки вир-ва і реаліз продукції, робіт, послуг

-визначення впливу факторів на зміни обсягу вир-ва і реалізації

-виявлення внутрішньогосподарських резервів збільшення випуску та реалізації продукції

-розроблення управлінських рішень.

Суб’єкт аналізу:внутрішні та зовнішні користувачі інформації

Обєкт :обсяг і структура випущеної продукції

-обсяг і структура реалізованої продукції

-фактори, що впливають на обсяг і структуру випущеної прод

-трудові рес

-основні засоби, ступінь їх викор

Аналіз вир-ва прод проводиться  за обсягом вир-ва і за асортиментом

Аналізуються показники якості продукції(заг.,індивід.,непрямі)

Етапи загального аналізу вир-ва та реаліз прод:

1)Оцінка виконання плану випуску прод в цілому,в розрізі видів прод, в розрізі структ підрозділів

2)Оцінка динаміки випуску пром. прод в цілому, за структурою.

3)Обчислення й оцінка показників ритмічності та рівномірності випуску промислової прод

Завдання 2.  Дати короткі відповіді на питання.

  1.  Охарактеризуйте метод економічного аналізу.

Це діалектичний підхід до вивчення господарських процесів у їх становленні і розвитку.

  1.  Які види відносних величин використовуються в економічному аналізі ?

Темп зростання, темп приросту

3. Як розрахувати коефіцієнт сортності?розраховується як відношення вартості всієї продукції, яка випускається, до умовної вартості всього обсягу продукції, вираженої в цінах вищого сорту.

4. Охарактеризуйте  етапи аналізу ділової активності.

Завдання 3.

Побудувати алгоритм розрахунку впливу факторів за даною моделлю, використовуючи інтегральний метод:

y = a ∙ b ∙ c

y=y1-y0=а1*в1*с1 –а0*в0*с0

Змінаy під впливом фактора а:

Yа=1/2а(в0*с1+в1*с0) +1/3а*в*с

Змінаy під впливом фактора в:

Ув=1/2 в(а0*с1+а1*с0)+1/3а*в*с

Змінаy під впливом фактора с:

Ус=1/2с(а0*в1+а1*в0)+1/3а*в*с

Сумарний результат

Y=Yа+Yв+Yс

Завдання 4.  Оберіть одну правильну відповідь.

4.1. Яка з перелічених наук є фундаментальною ?

  1.  Теорія економічного аналізу
  2.  Економічна теорія +
  3.  Статистика
  4.  Аналіз господарської діяльності підприємства

4.2. Що таке моделювання об’єкта економічного аналізу?

  1.  Мета економічного аналізу
  2.  Прийом економічного аналізу
  3.  Завдання економічного аналізу
  4.  Метод управління об’єктом аналізу +

4.3. Як відношення витрат на науково-дослідні роботи до обсягу реалізації обчислюється коефіцієнт:

  1.  Рентабельності витрат
  2.  Витратовіддачі
  3.  Оборотності витрат на науково-дослідну роботу
  4.  Наукомісткості  +

Завдання 5.  Закінчити речення:

  1.   Інформаційним    забезпеченням     комплексного  економічного аналізу є  нормативно-довідкова, планова,облікова, звітно-статистична інформація, дані спеціальних обстежень
  2.   Функціонально – вартісний аналіз представляє собою мінімізацію витрат при збереженні та підвищенні функціональних можливостей
  3.  Предмет економічного аналізу -  господарська діяльність підприємств і об'єднань у всій її багатогранності вираження у системі економічних показників, а також в інших джерелах інформації.
  4.  Умовами застосування методу порівняння є  однорідність порівнювальних величин та методології їх розрахунку; наявність порівняння показників в часі та просторі

Завдання 6.

Проаналізувати вплив на зміну продуктивності праці одного працюючого факторів, що пов’язані зі змінами в структурі чисельності працівників підприємства. Зробити висновки.

Показники

План

Фактично

1. Обсяг виробництва продукції, тис. грн.

2638,0

2953,0

2. Середньооблікова чисельність працівників, усього, осіб.

у тому числі:

працівників виробничих підрозділів, осіб.

з них: робітників, осіб.

153

131

126

149

125

116

Показники

План

Фактично

Абсолютні

Відносні

1. Обсяг виробництва продукції, тис. грн.

2638,0

2953,0

315

11,94

2. Середньооблікова чисельність працівників, усього, осіб.

у тому числі:

працівників виробничих підрозділів, осіб.

з них: робітників, осіб.

153

131

126

149

125

116

-4

-6

-10

-2,61

-4,58

-7,94

3.Продуктивність праці

17,24

20,14

20,94

19,82

23,62

25,45

2,58

3,48

4,51

14,96

17,28

21,54

Висновок: Продуктивність — ефективність використання ресурсів— праці, капіталу, землі — в процесі виробництва різних товарів і надання послуг. Продуктивність праці  – це виробіток продукції на одного працюючого. Взагалі середньооблікова чисельність працівників, як робітників, як працівників виробничих підрозділів, так і взагалі, показника зменшуються фактично. Працівники виробничих підрозділів, а саме їх продуктивність праці становить фактично 125 осіб, порівняно з планом збільшилась на 3,48 або на 17,28%, В свою чергу, продуктивність праці робітників також збільшилась на 4,51 або на 21,54% та становить фактично 116 осіб.

Отже, продуктивність праці тісно пов'язана з її інтенсивністю, що відображає ступінь напруженості праці за одиницю часу і вимірюється кількістю витраченої енергії людини. Чим вищий рівень інтенсивності праці, тим вища її продуктивність.

Екзаменаційний білет № 32

Завдання 1.  Дати повну відповідь на питання.

Методичні основи аналізу витрат на виробництво та собівартості продукції.

Загальний аналіз витрат виробництва та собівартості продукції включає:

-Оцінка виконання плану собівартості

-Оцінка собівартості прод в цілому і за видами продукції

-Визначення абсолютної суми економії або перевитрат по загальному обсягу продукції внаслідок зміни собівартості 1 продукції

-Оцінка структури собівартості продукції та її динаміки

Визначення шляхів зниження собівартості за результатами аналізу

-Прийняття управлінських рішень, спрямованих на зниження собівартості і забезпечення контролю за їх виконанням

Для аналізу впливу на собівартість продукції зміни прямих матеріальних витрат заст. модель: умовно-змінні мат затрати дорівнюють добутку питомої ваги і-го виду сировини в натур виразі, ціни і-го виду сировини та кількості виробів.

За допомогою ланцюгових індексів визначається зміна матер витрат за рах:

-зміни питомих витрат сировини в вартісному виразі

-зміни питомих витрат сировини в натуральному виразі

-зміни ціни на сировину

Завдання 2.  Дати короткі відповіді на питання.

1. Що є предметом економічного аналізу? господарська діяльність підприємств і об'єднань у всій її багатогранності вираження у системі економічних показників, а також в інших джерелах інформації.

2. До яких методів економічного аналізу відноситься метод групування?економіко-логічних

3. Що характеризують показники рентабельності? Показники рентабельності характеризують ефективність використання майна або його частин, а також витрат на виробництво реалізованих виробів.

4. Як розраховується фондоозброєність? Розраховується фондоозброєність відношенням середньорічної вартості основних виробничих фондів до середньооблікової чисельності працівників підприємства.

Завдання 3.

Побудувати алгоритм розрахунку впливу факторів за даною моделлю, використовуючи метод ланцюгових підстановок:

y = x ∙ z

Yo=X0*Z0 ;  Y’=X1*Z0 ; Y1=X1*Z1 ; Yx=Y’-Y0 ;   Yz=Y1- Y’  ; Y=Yx+Yz

Завдання 4.  Оберіть одну правильну відповідь.

4.1. Моделі в економічному аналізі – це:

  1.  Умовний образ об’єкта аналізу, що відображає його основні характеристики  +
  2.  Метод економічного аналізу
  3.  Система показників, які характеризують об’єкт аналізу і фактори, що обумовлюють його зміни
  4.  Система показників, які характеризують об’єкт аналізу

4.2. Вкажіть об’єкт економічного аналізу

  1.  Економічна служба підприємства
  2.  Господарське законодавство
  3.  Витрати виробництва   +
  4.  Економічні показники

4.3. До кількісних відносяться показники:

  1.  Кваліфікації працівників
  2.  Сортності продукції
  3.  Прогресивності технології
  4.  Обсягу реалізації продукції  +

Завдання 5. Закінчити речення:

  1.  Множинна кореляція – це кореляційна залежність між кількома ознаками стохастичного звязку
  2.  Коефіцієнт автономії показує наскільки підприємство незалежне від позикового капіталу
  3.  Суть диференційного методу полягає у використанні одиничних показників якості, коли визначається, за якими показниками досягнуто рівня базового зразка, а за якими ці значення відрізняються.
  4.  Методи оптимальних рішень базуються на оптимізації вир-госп діяльності, оцінці напруженості бізнес –планів, визначенні видів обладнання, визначенні видів ресурсів

Завдання 6.

На основі наведених даних розрахувати темп економічного зростання підприємства. Зробити висновки.

Показники

Попередній рік

Звітний рік

1. Обсяг виробництва продукції, тис. грн.

5420,6

5604,8

2. Середньооблікова чисельність, чол.

130

125

3. Середньорічна вартість основних засобів, тис. грн

786,0

900,0

4. Обсяг матеріальних витрат, тис. грн.

2005,6

2280,7

5. Середньорічна вартість оборотних засобів, тис. грн.

2458,0

2115,3

6. Коефіцієнт загальної рентабельності активів

0,24

0,35

Показники

Попередній

рік

Звітний

рік

Абсолютне

відхилення

Відносне

відхилення

1. Обсяг виробництва продукції, тис. грн.

5420,6

5604,8

184,2

3,39

2. Середньооблікова чисельність, чол.

130

125

-5

-3,84

3. Середньорічна вартість основних засобів, тис. грн

786,0

900,0

114

14,5

4. Обсяг матеріальних витрат, тис. грн.

2005,6

2280,7

275,1

13,72

5. Середньорічна вартість оборотних засобів, тис. грн.

2458,0

2115,3

-342,7

-13,94

6. Коефіцієнт загальної рентабельності активів

0,24

0,35

0,11

45,83

Висновок: Обсяг виробництва продукції за звітний період порівняно з попереднім роком збільшився на 184,2 тис. грн.. або на 3,39%, що становить в зв. періоді 5604,8 тис. грн.. Середньооблікова чисельність працівників за звітний місяць обчислюється шляхом підсумовування чисельності працівників облікового складу за кожний календарний день звітного місяця, включаючи святкові (неробочі) і вихідні дні, і ділення одержаної суми на кількість календарних днів звітного місяця, і свідчить про зменшення на 5 осіб порівняно з попереднім роком.

Середньорічна вартість основних засобів за звітний період порівняно з попереднім роком збільшився на 114 тис. грн.. або на 14,5%, що становить в зв. періоді 900 тис. грн.. і в свою чергу, також збільшується і обсяг матеріальних витрат на 275,1 тис. грн.. або на 13,72%. Середньорічна вартість оборотних засобів зменшилась на 342,7 тис грн. або на 13,94% і становить у зв періоді 2115,3 тис. грн..

Коефіцієнт загальної рентабельності активів, характеризує загальний рівень прибутку, що створений всіма використовуваними активами підприємства і тому він становить в звітному періоді 0,35 і з попереднім роком він збільшився на 0,11 тис. грн.. або на 45,83%.

33. МЕТОД І МЕТОДИКА ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ. (ТЕМА 3. 1 пит. Ст.. 27-30)

Або

Метод ЕА в широкому розумінні- це способи і прийоми вивчення явищ природи і суспільства.

Всеохоплюючим способом вивчення законів природи і суспільстває діалектичний метод пізнання процесів та явищ у взаємозв’язку, взаємообумовленості,русі,зміні і розвитку.

Діалектичний метод пізнання законів природи та суспільства слугує теоретичною і методологичною основою методів усіх наук .у тому числі і економічного аналізу.

Економічний аналіз базується на політичній економії, розкриває економічні закони розвитку суспільства, допомагає оцінити тенденції розвитку господарської діяльності.

Метод еконовічного аналізу- це система прийомів і способів комплексного, взаємопов`язаного та беспреривного дослідження динамічного розвитку виробничих відносин у нерозривній єдності з продуктивними силами , розкриття факторів, тенденцій і закономірностей цього розвитку , обгрунтовання і прийняття  оптимальних управлінських рішень , виявлення і мобілізації внутришньогосподарських  резервів.

Метод економічного аналізу базується на дедукції та індукції.

Дедукція - це розклад (аналіз) загального на частки, індукція – узагальнення (синтез) часток у загальне.

Аналіз і синтез завжди знаходяться в діалектичній єдності, доповнюють одне одного.

Метод економічного аналізу направлений на: розчленування предметів і явмщ на частини; вивчення і виявлення внутрішніх зв’язків предметів і явищ; узагальнення і підведення підсумків гоподарської діяльності.

В основі методу економічного аналізу лежить система способів і прийомів аналізу господарської діяльності як єдиного цілого та формалізованoгo описання результатів аналізу у вигляді системи показників.

Або: Метод економ.аналізу являє собою діалектичний підхід до вивчення госп. процесів, в їх становленні та розвитку. Особливості методу: 1) використання системи екон. показників, що характеризують госп-ку діяльність; 2) вивчення причин зміни цих показників; 3) виявлення та вивчення взаємозв’язків між показниками з метою підвищення соц.-економ.ефективності діяльності підприємства. Методика ек.аналізу-це сукупність способів і прийомів  виконання конкретної аналітичної роботи. В методології наукових досліджень виділяють два рівня пізнання: 1р-Емпіричний-спостереження і експеримент; 2)Теоретичний-розробка наукових гіпотез, теорій, відкриття законів і закономірностей. Для економ.аналізу характерний емпіричний рівень пізнання.

  1.  Що є теоретичною основою економічного аналізу? Економічна теорія.
  2.  Що характеризують показники ліквідності? здатність підприємства швидко перетворити активи на гроші.
  3.  Як розраховується матеріаловіддача?

Матеріаловіддача - це обернений до матеріаломісткості показник, що характеризує вихід продукції з кожної гривні витрачених матеріальних ресурсів і розраховується як співвідношення вартості продукції до суми

матеріальних витрат.

4.Охарактеризуйте основні етапи аналізу якісного стану основних засобів.

4.1. Яка з перелічених наук є прикладною ?

2.  Економічна теорія

4.2. Вкажіть джерело фактографічної інформації економічного аналізу

4.  Бухгалтерська звітність

4.3. Дайте визначення методики економічного аналізу

1.  Сукупність засобів та прийомів виконання конкретної аналітичної роботи

Завдання 5. Закінчити речення:

1. Суть методу зважених кінцевих різниць полягає у в тому,  що величина впливу

кожного фактора визначається як за першим,  так і за другим порядком підстановки,  потім

результат підсумовується і від отриманої суми береться середня величина,  яка дає єдину

відповідь про значення впливу фактора. Якщо в розрахунках приймає участь більша кількість

факторів, то їх значення обчислюються по всім можливим варіантам підстановок.

2. Детерміноване моделювання застосовується для оцінки впливу факторів, що пов'язані з результативним показником прямим або зворотнім функціональним зв'язком.

3. Метод системного аналізу відносять до групи методів економіко-математичних.

4. Методи перевірки достовірності інформаційних джерел представляють собою …..

Уся сукупність інформаційних джерел підлягає ретельній перевірці за формою і змістом: з’ясовують точність арифметичних підрахунків та обчислень, відповідність правилам заповнення звітності, наявність необхідних підписів, узгодження даних у різних формах звітності, дотримання термінів її подання, повноту, якість і техніку проведення інвентаризацій; встановлюють відповідність звітних даних чинному стану підприємства, діяльність якого аналізується, доброякісність інформаційних джерел.

Завдання 6.

Використовуючи логарифмічний метод, проаналізувати вплив на зміну обсягу виробництва продукції зміни величини матеріальних ресурсів та матеріаловіддачі. Обчислити відносну економію (перевитрати) матеріальних ресурсів. Зробити висновки.

Показники

За планом

Фактично

1. Обсяг виробництва продукції, тис. грн.

1029,0

1285,2

2. Обсяг матеріальних ресурсів, тис. грн.

2450,0

2520,0

Показники

За планом

Фактично

Абсолютне

Відносне

a1. Обсяг виробництва продукції, тис. грн.

1029,0

1285,2

256,2

24,89

b2. Обсяг матеріальних ресурсів, тис. грн.

2450,0

2520,0

70

2,86

c3.Матеріаловіддача

0,42

0,51

0,09

21,43

с = а / в;    С0 = 0,42;    С1 = 0,51

Логарифмічний метод:

К = ∆а / Lg (а1 / а0);

∆А (в) = К * Lg (в1 / в0);

К = 256,2 / Lg (1285,2/1029,0) = 256,2 / Lg (1,2489) = 2654,92

∆А (в) = 2654,92 * Lg (2520 / 2450) = 32,39

∆А (с) = К * Lg (С1 / С0) =2654,92 * Lg (0,51 / 0,42) = 223.81

Перевірка: ∆а = ∆А (в) + ∆А (с) = 32,39 + 223,81 = 256,2

Висновок: Результативний показник (обсяг реалізації) у звітному періоді порівняно з попереднім збільшився  на 256,2 тис.грн. чи на 24,89 % і склали у звітному періоді 1285,2 тис.грн. Дана зміна відбулась за рахунок зміни факторів: обсягу матеріальних ресурсів, матеріло віддачі.  За рахунок того, що обсяг матеріальних ресурсів збільшився на 70 тис. грн.. або на 2,86%,  то обсяг реалізації збільшився на 32,39 тис.грн. За рахунок того, що матеріаловіддача  збільшилась на 0,09 тис.грн чи на 21,43%, то обсяг реалізації збільшився на 223,81тис.грн.

34. МЕТОДИЧНІ ОСНОВИ АНАЛІЗУ СОБІВАРТОСТІ РЕАЛІЗОВАНОЇ ПРОДУКЦІї.

Важливим показником, характеризуючим роботу промислових підприємств є собівартість продукції. Від її рівня залежать фінансові результати діяльності підприємств, темпи розширенного відтворення, фінансовий стан господарських суб’єктів.

Аналіз собівартості продукції, робіт та послуг має виключно важливе значення. Він дозволяє з’ясувати тенденції зміни данного показника, виконання плану по його рівню,виявити вплив факторів на його збільшення і на цій основі дати оцінку роботи підриємства по використанню можливостей та встановити резерви зниження собівартості продукції.

Об’єкти аналізу собівартості продукції є наступні показники:

-повна собівартість товарної продукції в цілому та по елемнтам затрат;

-затрати на 1 гривню товарної продукції;

-собівартість порівнянної товарної продукції;

-собівартість окремих видів продукції

-окремі елементи та статті витрат

Аналізуючи собівартість продукції розв’язують такі основні задачі:

1)оцінка виконання плану за собівартістю продукції в цілому по підприємству, а також  по окремих видах прдукції;

2)вивчення причин відхилення фактичних затрат від планових у розрізі статей, а також за окремими видами та групами продукції;

3)пошук резервів зниження собівартості продукції та розробка відповідних заходів щодо їх використання.

Джерела інформації:дані звіту по собівартості продукції,звіту про фінансово-майновий стан підприємства і звіту підприємства з праці. Залучаються також планові й звітні калькуляції по окремих видах продукції та відповідні дані бухгалтерського обліку.

На зміну виробничої с/в впливають:

  1.  зміна обсягу випущеної продукції.Розрах.шляхом множення планової с/в на відсоток перевиконання плану по обсягу випущеної продукції; При збільшенні обсягу вир-ва продукції зростають тільки змінні витрати (пряма зарплата робітників, прямі матеріальні витрати та ін.), сума ж постійних витрат, як правило, не змінюється, в результаті знижується собівартість виробів.
  2.  зміна структури випуску продукції.Розрах.таким чином:

планова с/в в перерахунку на фактичний обсяг та асортимент-планова с/в*%виконання плану по обсягу випущеної продукції. 

1. За якою факторною моделлю аналізується фонд заробітної плати – за мультиплікативною

2. Що передбачає стохастичний факторний аналіз? Вибір достатньо корельованих факторів і кількісного вимірювання ймовірності функціонального зв’язку.

3. Назвіть джерела позаоблікової  інформації. Акти ревізій, аудиторські висновки

4. Як розраховується відносна економія матеріальних витрат?

де Фб – середньорічна вартість основних фондів у базовому періоді; Фi – середньорічна вартість у розрахунковому періоді.

4.1. Що таке об’єкт аналізу господарської діяльності ?

1.  Економічні показники

4.2. Вкажіть джерело інформації нормативно-довідкового характеру

1. Баланс підприємства

4.3. Дайте визначення методики  економічного аналізу

2.  Сукупність засобів та прийомів виконання конкретної аналітичної роботи

Завдання 5. Закінчити речення:

1. Суть методу  диференційного обчислення полягає  у

2. Етапами організації аналітичної роботи на підприємстві є

 Підготовчий етап:

 Основний етап

 Завершальний етап:

3. Застосування економетричних методів ґрунтується на лінійній та векторно-матричній алгебрі.

4. Постановка задачі представляє собою ….. етап, на якому визначають сутність аналітичної задачі, вимоги до регламенту розв’язування, до вихідних даних і конкретних результатів.

Завдання 6.

тис. грн.

Показники

За планом

Фактично

1. Обсяг товарної продукції

32000,0

35020,0

2. Собівартість товарної продукції

22720,0

23813,6

Показники

За планом

Фактично

За планом

Фактично

1. Обсяг товарної продукції – Y

32000,0

35020,0

3020

9,43

2. Собівартість товарної продукції – b

22720,0

23813,6

1093,6

4,81

3.Рівень витрат на 1 грн. товарної продукції - a

0,71

0,68

-0,03

-4,22

Y=a*b

Метод ланцюгових підстановок

  1.  Y(0)=a(0)*b(0)=32000

Y’=a1*b(0)=0,71*22720 = 16131,2

Y1=a1*b1=35020

  1.  a= y’-y(0)=16131,2-32000 = -15 868,8
  2.  b=y1-y’=35020 – 16131,2 = 18888,8
  3.  a+yb=18888,8 + (-15868,8) = 3020

Висновок: Результативний показник (витрати на 1 грн. товарної продукції) у звітному періоді зменшились на 0,03 тис. грн. або на 4,22% і склали у звітному періоді 0,68 тис. грн. Дана зміна відбулася за рахунок зміни факторів: собівартості товарної продукції та обсягу продукції. За рахунок того, що собівартість товарної продукції у звітному періоді порівняно з попереднім збільшилась на 1093,6 тис. осіб чи на 4,81%, рівень витрат збільшився на 18888,8 тис. грн. За рахунок того, що обсяг продукції у звітному періоді збільшилась на 3020 тис. грн. чи на 9,43%, рівень витрат зменшились на 15868,8  тис. грн.

35. МЕТОДИЧНІ ОСНОВИ АНАЛІЗУ ТРУДОВИХ РЕСУРСІВ ПІДПРИЄМСТВА

До трудових ресурсів відноситься та частина населення, яка володіє необхідними фізичними даними, знаннями і навичками праці у відповідній галузі. Від забезпечення підп-ва трудовими ресурсами та ефективності їх використання залежить об`єм і вчасність виконання всіх робіт, ефективність використання обладнання,машин і як результат- об`єм вир-ва продукції,її собівартість,прибуток.

Основними задачами аналізу використання трудових ресурсів є:

1 вивчення і оцінка забезпеченості підп-ва та його структурних підрозділів трудовими ресурсами вцілому, а також за категоріями і професіями;

2 визначення і вивчення показників плинності кадрів;

3 виявлення резервів трудових ресурсів, більш ефективного і повного їх використання.

Джерела інформації для аналізу: план економічного і соц.розвитку підп-ва, статистична звітність по результатам праці ф №1 “отчет по труду”, додаток до ф №1 “отчет о движении робочей силы, рабочих  мест”, ф №2 “Отчет о количестве работников в аппарате управления и оплате их труда”, дані табельного обліку і відділу кадрів.

Повноту використання трудових ресурсів можна оцінити за кількістю відпрацьованих днів та годин одним працівником за аналізуємий період часу,а також за ступенем використання фонду робочого часу.Такий аналіз проводиться по кожній категорії робітників,по кожному виробничому підрозділу і в цілому на підприємстві.

Велике значення для оцінки ефективного використання трудових ресурсів на підпр. в умовах ринкової економіки має показник рентабельності персоналу(співвідношення прибутку до середньорічної чисельності промислово-виробничого персоналу).Оскільки прибуток залежить від рентабельності продажів,коефіцієнта обертає мості капіталу і суми функціонуючого капіталу,факторну модель даного показника можна представити таким чином:

=,або

де П-прибуток від реалізації продукції;ЧР-середньосписочна чисельність робітників;В-виручка від реаліз.прод.;KL-середньорічна сума капіталу;ТП-вартість випуска товар.прод. у діючих цінах;П/ЧР-рентабельність персонала;П/В-рентабельність продажів;KL/ЧР-капіталозабезпеченість праці;В/ТП-доля виручки у вартості  виготовленої продукції;ТП/ЧР-середньорічний виробіток продукції одним робітником у діючих цінах.За першою моделю можна визначити як змінився прибуток на одного працівника за рахунок зміни рівня рентабельності продажів,коефіцієнта обертаємості капітала і капіталозабезпеченості праці.Друга модель дозволяє встановити як змінився прибуток на одного працівника за рахунок рівня рентабельності продажів.питомої ваги виручки в загальному обсязі виробленої продукції та продуктивності праці.Друга модель зручна тим,що дозволяє ув”язати фактори роста продуктивності праці з темпами роста  рентабельності персонала.Для цього зміна середньорічного виробітку продукції за рахунок і-го фактора треба помножити  на фактичний рівень прибутку на гривню товарної продукції.Від”ємний результат впливу окремих факторів можна розцінювати як невикористаний резерв підвищення ефективності використання трудових ресурсів на підпр.

  1.  3 якою метою у економічному аналізі використовують метод деталізації?

Метод деталізації полягає в розчленуванні показників, що характеризують досліджуваний об'єкт, на складові з метою їх ретельного вивчення, аналізу та синтезу. Потреба в цьому методі викликана тим, що загальні показники можуть нівелювати, згладжувати окремі позитивні та негативні відхилення, оскільки вони представлені здебільшого у вигляді сум, добутків, середніх, відносних величин.

Деталізація широко застосовується в наукових дослідженнях і на практиці, особливо в аналізі господарської діяльності. У поєднанні з іншими методами аналізу вона дає змогу всебічно оцінити явище та виявити фактори впливу на нього. Деталізація поглиблює аналіз і сприяє багатоцільовому використанню його результатів.

2. Які методи економічного аналізу використовуються при функціональному зв'язку досліджуваних показників? Економіко-математичні

3. Що характеризує парна кореляція?

Парна кореляція — це зв’язок між двома показниками, один з яких є факторним, а інший — результативним.

  1.  Як розраховується загальна рентабельність?

-узагальнений показ-ник економічної ефективності підприєм-ства, галузі, що дорівнює відношенню вало-вого (балансового) прибутку, отриманого за певний період (як правило, за рік), до серед-ньої вартості основних фондів і нормативної частки обігових коштів за цей період.

4.1. Укажіть джерела поточної бухгалтерської інформації

4.  Регістри бухгалтерського обліку

4.2. Вкажіть джерело облікової інформації

1.  Статистична звітність

4.3. До якісних відносяться показники:

2.  Кваліфікації працівників

Завдання 5. Закінчити речення:

1. Стохастичне  моделювання застосовується для перспективного і порівняльного економічному аналізі, комплексної оцінки результатів господарської діяльності.

2. Резерви класифікується за такими ознаками: джерелами формування;

способом відображення у звітності;

обов’язковістю створення.

3. Оперативний економічний аналіз полягає у забезпеченні управління своєчасною дієвою інформацією про зміну економічної ситуації, причини цієї зміни, відхилення від регламентованих параметрів з метою своєчасного вироблення рішень, спрямованих на попередження та усунення негативних змін і ефективне маневрування ресурсами та капіталом.

4. До методів кореляційно  - регресійного аналізу відносять методи парної і множинної кореляції.

Завдання 6.

Використовуючи наведені дані та методи абсолютних різниць і інтегральний, проаналізувати вплив на зміну обсягу виробництва продукції зміни середньорічної вартості основних засобів та фондовіддачі. Зробити висновки. Дати оцінку застосованим методам детермінованого факторного аналізу.

тис. грн.

Показники

Попередній рік

Звітний рік

1. Обсяг виробництва продукції

8004,0

9021,9

2. Середньорічна вартість основних засобів

870,4

920,6

показники

попередній

звітний

Відхилення

абсолютне

Відносне,%

1. Обсяг виробництва продукції - Y

8004,0

9021,9

1017,9

12,72

2. Середньорічна вартість основних засобів a

870,4

920,6

50,2

5,77

3.Фондовіддача - b

9,19

9,81

0,62

6,75

B=y/a

Інтегральний метод

Y=a*b (мультиплікативна модель)

a= 50,2*(9,19+9,81))/2= 476,9

b=     

Перевірка: a+ b= 476,9 + 555,21 = 1032,11

Метод абсолютних різниць

Y= a*b

a=

b= a1 *

a= 50,2 * 9,19 = 461,338

b= 920,6 * 0,62 = 570,772

Висновок. Результативний показник (фондовіддача) у звітному періоді у порівнянні з попереднім збільшився на 0,62 тис.грн. чи на 6,75 і склали у звітному періоді 9,81 тис.грн.

Дана зміна відбулася за рахунок зміни факторів: середньорічна вартість основних засобів та обсягу продукції.

36)  МЕТОДИЧНІ ОСНОВИ АНАЛІЗУ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА.

Завдання аналізу фінансового стану :

  1.  оцінка фін та ек потенціалу, стабільності та платоспроможності на відповідну даті і в динаміці
  2.  вивчення ефективності використання фінансових ресурсів підприємства
  3.  визначення напрямків використання залучених підприємством засобів

Фінансова звітність характеризує фінансовий стан пд.-ства: баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал.

Аналіз фінансового стану підприємства включає оцінку фінансового-економічного потенціалу (вертикальній і горизонтальний аналіз), і аналіз фінансової стабільності та платоспроможності п-ства.

Для аналізу фінансового стану підприємства використовується система взаємозалежних показників, які базуються на даних бухгалтерської й статистичної звітності підприємства.

Аналіз фінансового стану має дві основні цілі:

оцінити минулу фінансово-господарську діяльність підприємства;

підготувати інформацію, яка необхідна для прогнозування.

Цілі аналізу будуть досягнуті в результаті рішення взаємозалежного набору аналітичних задач:

визначення фінансового стану підприємства на момент проведення аналізу;

виявлення тенденцій і закономірностей розвитку підприємства;

визначення "вузьких" місць, які негативно впливають на фінансовий стан підприємства;

виявлення резервів, які підприємство може використовувати для поліпшення фінансового стану.

Результати фінансового аналізу використовуються:

адміністрацією для прийняття управлінських рішень;

зовнішніми користувачами (банками - для визначення кредитоспроможності підприємства, потенційними інвесторами - для визначення доцільності інвестицій, професійними учасниками фондового ринку - для визначення ціни акцій і тощо).

При аналізі фінансового стану використовують такі його види:

1)     аналіз горизонтальних процентних змін, який характеризує зміни окремих статей фінансової звітності за кілька періодів (років, кварталів, місяців);

2)     аналіз вертикальних процентних змін характеризує співвідношення статей фінансової звітності стосовно вибраної однієї статті (обсяг продажів, валюта балансу);

3)     порівняльний аналіз – співвідношення окремих показників підприємства і показників інших аналогічних підприємств або середньогалузевих показників;

4)     аналіз коефіцієнтів ґрунтується на розрахунку окремих співвідношень показників і його використовують для дослідження взаємозв'язку між компонентами фінансової звітності.

  1.  3 якою метою у економічному аналізі використовується метод деталізації?

Метод деталізації полягає в розчленуванні показників, що характеризують досліджуваний об'єкт, на складові з метою їх ретельного вивчення, аналізу та синтезу.

Потреба в цьому методі викликана тим, що загальні показники можуть нівелювати, згладжувати окремі позитивні та негативні відхилення, оскільки вони представлені здебільшого у вигляді сум, добутків, середніх, відносних величин.

Деталізація широко застосовується в наукових дослідженнях і на практиці, особливо в аналізі господарської діяльності. У поєднанні з іншими методами аналізу вона дає змогу всебічно оцінити явище та виявити фактори впливу на нього. Деталізація поглиблює аналіз і сприяє багатоцільовому використанню його результатів.

  1.  Що характеризує множинна кореляція?

Множинна кореляція – це зв'язок загального результату з багатьма факторами імовірнісного впливу.

  1.  Які джерела інформації нормативно-довідкового характеру?

Нормативна інформація являє собою сукупність норм, кошторисів, нормативів, цін, розцінок, тарифів, процентних ставок та значень інших величин, обчислених до початку формування бухгалтерської інформації в процесі технічної підготовки виробництва, ціноутворення тощо.

  1.  За якою факторною моделлю аналізується рентабельність?

Р : (F : Е) = (Р : N) : (Р : N + Е : N) = (1 – S : N) : (F : N + Е : N) = (1 – U : N + М : N + А : N): (F : N + Е : N),

де:

U : N — витратомісткість продукції;

М : N — матеріаломісткість продукції;

А : N — амортизаційномісткість продукції;

F : N — фондомісткість продукції по основних виробничих фондах;

Е : N — фондомісткість продукції по оборотних коштах (коефіцієнт закріплення оборотних коштів);

Р — балансовий прибуток;

F — середня вартість основних фондів;

Е — середні залишки матеріальних оборотних коштів;

Р : N — рентабельність продукції;

S : N — витрати на 1 грн. продукції за повною собівартістю.

4.1. Хто є зовнішнім користувачем економічної інформації ?

3.  Інвестор

4.2. Яка інформація відноситься до фактографічної ?

2.  Інформація, що характеризує стан досліджуваного об’єкта

4.3.  Прикладом структурного групування є:

2.  Групування активів підприємства у бухгалтерському балансі

Завдання 5. Закінчити речення:

1. До економіко – математичних методів аналізу відносяться лінійне програмування, динамічне програмування, теорія графів, матстатистика

2. Передумовами стохастичного моделювання є ….. можливість скласти сукупність спостережень, тобто можливість повторно виміряти параметри одного і того ж явища в різних умовах, якісна однорідність сукупності, зв’язки якої вивчаються

великій кількості спостережень, що дозволяють з певною надійністю і точністю виявити модельовані зв’язки.

Четверта передумова стохастичного моделювання полягає в наяв¬ності методів, що дозволяють виявити кількісні параметри зв’язків економічних показників.

3. При детермінованому моделюванні використовують такі види факторних систем: подовження, розширення, скорочення, формального розкладу факторної системи.

4. Коефіцієнт поточної заборгованості відносять до системи показників ліквідності.

Завдання 6.

Використовуючи метод ланцюгових підстановок, проаналізувати зміну загальної рентабельності активів підприємства за рахунок зміни чистого прибутку, середньорічної вартості необоротних та оборотних активів. Зробити висновки.

тис. грн.

Показники

Попередній рік

Звітний рік

1. Чистий прибуток

370,9

404,0

2. Середньорічна вартість необоротних активів

230,4

252,2

3. Середньорічна вартість оборотних активів

3890,5

3420,4

Показники

Попередній

Звітний

Абсолютне

Відносне

1. Чистий прибуток - Y

370,9

404,0

33,1

8,92

2. Середньорічна вартість необоротних активів - p 

230,4

252,2

21,8

9,46

3. Середньорічна вартість оборотних активів - z

3890,5

3420,4

-470,1

-12,08

4. Загальна рентабельність активівf

18,001

20,001

2

11,11

1)Метод ланцюгових підстановок:

Fo= Yo/p0*Z0=18,001

F/= Yo/p0*Z1= 370,9 / 230,4*3420,4 = 5506,19

F//= Y1/p0*Z1 =404/230,4*3420,4 = 5997,57

F1= Y1/p1*Z1= 20,001

Fz= F/- Fo=5506,19 – 18,001 = 5488,189

Fy= F// - F/= 5997,57 – 5506,19 = 491,38

Fp= F1- F//= 20,001 – 5997,57 = -5977,569

Перевірка: F= 5488,189 + 491,38 + (-5977,569) = 2

Висновок: Результативний показник загальна рентабельність активів у звітному періоді збільшилась на 2 тис.грн. чи на 11,11% і склала у звітному періоді 20,001 тис. грн.. Дана зміна відбулася за рахунок зміни факторів : чистого прибутку, середньорічної вартості необоротних активів, середньорічної вартості оборотних активів. За рахунок того, що чистий прибуток у звітному періоді порівняно з попереднім збільшився на 33,1 шт., загальна рентабельність збільшилася на 491,38 тис.грн. За рахунок того, що середньорічна вартість необоротних активів збільшилась на 21,8 тис. грн.. , то загальна рентабельність активів зменшилась на 5977,569 тис. грн.. За рахунок того, що середньорічна вартість оборотних активів зменшилась на 470,1 тис.грн. , то заг рентаб активів збільшилась на 5488,189 тис.грн.




1. Что в принципе заставляет их работать у вас а не переходить к конкурентам или в другой сектор бизнеса Поэт.html
2. Фиксация препарата- 11
3. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук Київ ~
4. . Цели и задачи 1
5. тема нормативного регулирования учёта затрат на содержание основных средств
6. Толкование прав
7. СССР и союзники во Второй Мировой войне
8. порог опасности смерти- 180190 дБ; порог потенциальной опасности- 150180 дБ; порог переносимости- 140150 дБ; порог
9. МВД и векселя
10. Unrvel me 2013 Перевод - whocres 22 Kir Riz Амина Строева ni retc Редактирование - Амина Строева Обложка и оформление
11. тема 123 Chicgo music hll Организаторы- Интернациональная Федерация Танца IDF танцевальные школы коллективы и
12. на тему Деловая оценка персонала в России Выполнил- студент группы 080200 Иванов Ива
13. Похвала глупости Роттердамский Эразм
14. Лекция 17 Системы Лицензирование Лицензирование является самым формализованным и наиболее жестким механ
15. Николай Бурлю
16. Скалярное и векторное состояния поля
17. При дезинфекції або знезаражуванні знищуються в основному патогенні мікроорганізми
18. Гуманное лицо Нового Мирового Порядка усиленно насаждаемого НАТО одряхлело еще быстрее чем потрет Дориан
19. Аудит основных средств с практическими примерами
20. Проходка разведочной канавы