Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Змістовий модуль №2 «Основи діагностики, лікування та профілактики основних хвороб органів травлення»
Практичне заняття №19
«Хронічні панкреатити (ХП)»
Актуальність
Захворюваність на хронічний панкреатит складає 4-8 нових випадків на 100 000 населення в рік. Розповсюдженість від 25 до 30 на 100 000 населення. Загальна кількість хворих на ХП за останні 30 років в світі збільшилась в 2 рази. В Україні розповсюдженість захворювань підшлункової залози (ПЗ) підвищилась на 10,3%, а захворюваність збільшилась на 5,9%.
Правдиву частоту розповсюдженості ХП встановити досить важко, бо діагностика, особливо в начальних стадіях утруднена. Середній термін встановлення діагнозу ХП в залежності від етіології захворювання коливається від 30 до 60 місяців.
Навчальні цілі:
Що повинен знати студент?
Що студент повинен вміти?
видаляти основні клінічні та фізикальні синдроми при ХП;
інтерпритувати результати клінічних, біохімічних та імуноферментних досліджень;
інтепритувати дані езофагогастродуоденоскопії, екскреторної ретроградної панкреатохолангіографії, УЗД органів черевної порожнини, компютерної томографії, оглядової рентгенографії органів черевної порожнини при ХП;
інтерпритувати дані езофагогастродуоденоскопії, ретроградної холецистопанкреатографії;
інтерпритувати дані дуоденального вмісту для визначення зовнішньосекреторної функції підшлункової залози, давати їх клінічну оцінку;
оцінівати функціональні тести для діагностики зовнішньосекреторної недостатності підшлункової залози;
вміти виділити типи зовнішньосекреторної недостатності підшлункової залози
призначати лікування хворим на ХП.
Перелік практичних навичок, які студент повинен засвоїти
огляд шкіри та слизових оболонок4
визначення наявності синдрому мальабсорбції;
обстеження живота;
огляд живота;
поверхнева пальпація живота;
глибока методична ковзна пальпація органів черевної порожнини за Образцовим-Стражеском;
визначення больових точок та зон, які характерні для ХП;
Зміст теми
Хронічний панкреатит (ХП)
Визначення
ХП затяжне прогресуюче захворювання, класичними симптомами якого є рецидивуючі болі у верхній половині живота (80-95%), стеаторея та втрата маси (80%), діарея (50%), а також нудота і блювота.
В перебігу захворювання спостерігаються утворення псевдокист, розвиток діабету, а також, в рідких випадках, плеврального випоту і асциту.
Клініка вираженого ХП характеризується:
В 20-25% випадків спостерігається латентний перебіг захворювання.
В залежності від етіології ХП в клінічній картині переважають ті, чи інші синдроми. Так, при алкогольному ХП частіше зустрічаються кальцифікація ПЗ (58%), екзокринна недостатність (42%) .
Больовий синдром при ХП може проявлятися:
Чинниками механізмами розвитку больового синдрому при ХП може бути гостре запалення ПЗ; підвищення внутрішньопротокового тиску внаслідок обструкції та дилатації панкреатичних і жовчних протоків; тиск збільшеної та запаленої ПЗ на нервові плетіння ; ішемія тканини ПЗ; формування псевдо кист; стеноз та дискінезія спадного відділу 12-палої кишки; наявність та загострення супутніх захворювань, а також наркотична залежність.
Диспепсичний синдром проявляється нудотою, відрижкою, багаторазовою блювотою.
Синдром мальабсорбції характеризується наявністю метеоризму, болю в кістках, діареї 3-10 разів на добу з поліфекалією, стеатореєю та креатореєю.
Дані при фізикальному огляді хворим :
Ускладнення ХП:
Цукровий діабет, механічна жовтяниця, під печінкова портальна гіпертензія, кальциноз ПЗ, жирова дистрофія печінки, ретенційні кисти та псевдо кисти ПЗ, ерозивно-виразкові ураження 12ПК, ферментний холецистит, стеноз селезінкового кута товстої кишки, тромбоз селезінкової вени з шлунково-кишковою кровотечею та спленомегалією, тромбофлебіти та артеріопатії нижніх кінцівок, ІХС, ретроперітонеальний фіброз з наступним дуоденостазом, випоти в черевну, плевральну та перикардіальну порожнину, анемія, енцефалопатія, рак ПЗ.
Діагностика
Протокол дослідження при ХП складається з:
Лабораторної діагностики:
В дуоденальному вмісті особлива важливо визначити вміст ліпази, бо зниження саме цього ферменту відповідальне, в першу чергу, за мальдігестію та взагалі за прояви зовнішньосекреторної недостатності ПЗ
Найбільшу діагностичну цінність при захворюваннях ПЗ мають визначення сирова точної еластази-1 (чутливість тесту 100%), яка дозволяє виявити наявність чи відсутність гострого панкреатиту або загострення ХП.
Дослідження еластази-1 в калі дозволяє визначити панкреатичну недостатність при легкому ступені в 80-85% випадків, при середньо важкому та важкому ступені в 95-100%.
Проведення цих тестів дозволяє установити або виключити наявність зовнішньосекреторної недостатності ПЗ та її ступінь
Інструментальних методів дослідження:
Дихальних панкреатичних тестів:
13С-тригліцеридний дихальний тест визначає активність саме панкреатичної ліпази в просвіті кишки і дозволяє розмежувати панкреатичну стеаторею від кишкової.
Протеїновий дихальний тест з 13С-мічіний яєчним білком знижується при ХП недостатність трипсину.
Амілазний (13С-кукурузно-крахмальний) дихальний тест дозволяє виявити дефіцит панкреатичної амілази в 12-палій кишці (в нормі наприкінці 4-ої години 10-30%)
Для оцінки ендокринної недостатності ПЗ використовують:
Найбільш специфічним для ХП є аргініновий тест визначення рівня глюкагону в крові після інфузії аргініну зміни є тільки при панкреатогенному, але не при первинному діабеті.
Таким чином, визначення активності панкреатичних ферментів в крові необхідно щодо виявлення «відхилення» ферментів в кров для діагностики атаки ХП, але не задля оцінки зовнішньосекреторної недостатності ПЗ.
Функціональні тести (зондування) показані для діагностики зовнішньосекреторної недостатності ПЗ
КЛАСИФІКАЦІЯ ХП
МКБ-10
К 86.0 Алкогольний ХП
К. 86.1 Інші форми ХП
Інфекційний
Безперервно рецидивуючий
Зворотній (рецидивуючий)
К 86.2 Кіста ПЗ
К 86.3 Псевдокісти ПЗ
К. 86.8 Інші не уточнені захворювання ПЗ
Атрофія
Літіаз
Фіброз
Цироз
Панкреатичний інфантилізм
Некроз: асептичний
Жировий
К. 90.1 Панкреатична стеаторея
Клінічна класифікація ХП
(Узагальнені дані 1-й Міжнародний симпозіум панкреатологів, 1963; Кембриджська конференція, 1983; 2-й Марсельський симпозіум, 1984; Міжнародна Римська конференція, 1988)
ХП класифікується на 3 категорії:
1. Хронічний кальцифікуючий панкреатит:
А. Алкогольний
Б. Нутритивний (тропічний)
В. Спадковий
2. Хронічний ідіопатичний панкреатит
А. Ювенільний (до 35 років)
Б. Синильний (після 65 років)
3. Хронічний обструктивний панкреатит
За важкістю перебігу вдаляють легкий, середньої важкості та важкий перебіг:
Особливості перебігу.
Хронічний кальцифікуючий панкреатит найчастіша форма, переважно алкогольного ґенезу характеризується нерівномірним розподілом вогнищ руйнування тканини з внутрішньопротоковими пробками та каменями, атрофією, стенозуванням панкреатичних протоків.
Структурні та функціональні зміни прогресують навіть тоді, коли ліквідована первинна причина захворювання. Етіологічним чинником звичайно є хронічне зловживання алкоголем, дієта з низьким вмістом білка (квашиоркор), низько- або високо ліпідні дієти, гіперкальциемія. Також мають місцек спадкові варіанти. Кальцифікуючий панкреатит може розвиватися при прийомі деяких лікарських препаратів азатіоприн, гіпотиазид, сульфаніламідів та ін. Патогенез в значній мірі пов'язаний з недостатністю секреції літостатину білка панкреатичних каменів, PSP, який запобігає преципітацію солей кальцію. Ця форма захворювання має схильність до загострень та ускладнень (панкреонекроз), що загрожують життю хворого. Особливо вірогідний розвиток атаки після алкогольного ексцесу.
Хронічний обструктивний панкреатит результат обструкції головного панкреатичного протоку за рахунок пухлини, стриктури або папілярного стенозу; зустрічається не часто характеризується лізісом та частковою обструкцією залоз; протоковий епітелій завжди збережений; панкреатичні камені та кальцифікація не спостерігається.
Ураження розвивається рівномірно дістальніше місця обструкції. Характерні дифузна атрофія та фіброз екзокринної тканини ПЗ при збереженні протокового епітелію в місці обструкції.
Основні причини обструктивного ХП пухлини, що закупорюють проток ПЗ, стеноз фатерова соска, псевдо кисти або рубці після гострого панкреатиту, травми, що звужують просвіт протока ПЗ.
Запальний ХП характеризується атрофією паренхими ПЗ, яка заміщується ділянками фіброзу, що інфільтрований мононуклеарами. У вітчизняній літературі запальний ХП нерідко називають інфільтративно-фіброзним.
Фіброз ПЗ дифузний фіброз ПЗ (пери- та інтралобулярний), що супроводжується втратою значної частини паренхими та характеризується прогресуючою зовнішньо- та внутрішньосекреторною недостатністю ПЗ та є результатом інших форм ХП. Ця Фома у вітчизняній літературі часто має назву фіброзно-склерозуючого або індуративного ХП.
Морфологічна класифікація панкреатитів (Кембридж, 1984)
Стадія |
Дані ЕРХПГ |
Дані УЗД та КТ |
Норма |
Відсутність візуальних змін всієї ПЗ |
Відсутність візуальних змін всієї ПЗ |
Сумнівна |
Менше ніж 3 змінений протока |
Розширення головного протока |
Легка |
Більше ніж 3 змінений протока |
Розмір порожнин менше 10 мм. Нерівність протоків Вогнищевий гострий панкреатит |
Більше ніж 2 ознак із наступних |
Гетерогенність паренхими Посилення ехогенності стінок протоків |
|
Помірна |
Аномалія головного протоку та його гілок |
Нерівномірність контурів головки та тіла |
Виражена |
Аномалія головного протоку та його гілок Більше 1 ознаки із наступних |
Розмір порожнин більше 10 мм Збільшення ПЗ в розмірах більше ніж в 2 рази; Внутрішньо протокові дефекти або камені; Обструкція або стриктури протоків |
ЕТІОЛОГІЯ ХП
Зловживання алкоголем (70-80%).
Обструкція панкреатичних протоків (кальцінати, оддіт гіпертрофія сфінктера, папіліт).
Наявність ЖКХ.
Гострий панкреатит в анамнезі.
Ураження вірусом гепатиту В, С, А, вірусом паротиту, цитомегаловірусом. Панкреатит при паразитарній інвазії. Інфікування Н. pylory.
Вплив хімічних речовин ( в т.ч. ліків).Гіперліпідемія. Гіперкальциемія. Спадковість. Нутритивні чинникі: обмеження білка та жирів. Дефіцит в їжі антиоксидантів.
Травми ПЗ ( в т.ч. операції).
Комбінація факторів.
Серед етіологічних чинників на першому місці стоїть прийом алкоголю 80%, ідіопатичних ПХ складає 10%, ЖКХ - 5%, на спадкові та інші чинники приходиться 5%.
ПАТОГЕНЕЗ ХП
Паренхима ПЗ складається з ендокринної та екзокринної залозистої тканини. Ацинарні клітини, що складають екзокринну залозисту тканину, продукують травні ферменти в неактивній формі (зимогени), які видаляються в протоки, що містять бікарбонат натрію, і далі - в тонку кишку, де проходить їхня активація. Цей процес, якщо він проходить в ПЗ, здатен викликати виражену деструкцію залози, з приводу чого екзокринна частина органу має сильну захисну систему регуляції активності зимо генів.
При порушенні захисної системи травні ензими зумовлюють пряме ураження паренхими органу, що разом з імунною відповіддю, яка розвивається в подальшому, клінічно проявляється як панкреатит.
При ХП стан, що розвивається в результаті панкреатичного ураження з наступною імунною відповіддю, сприяє цитотоксичному ураженню ацинарних клітин. Активація імунної системи супроводжується протизапальною відповіддю (інтерлейкіни та ін..) і наступною стимуляцією процесів фіброзу, що перебігає при участі активованих панкреатичних зірчастих клітин.
Патогенетичні аспекти алкогольного ХП.
Хронічний прийом алкоголю викликає пряме ураження клітин ацинусів ПЗ та внітрішньопротоковий викид білка з наступним обизвествлінням клітин. Підвищується тиск секрету, що призводиться до розширення протовів. В наступному розвивається запалення та фіброз клітин або навіль їхній некроз. Це приводить до розвитку псевдо кист та екзот- і ендокринної недостатності ПЗ.
Патогенетичні аспекти біліарного ХП.
ЖКХ, міліарна або дуоденальна гіпертензія, порушення в протоковій та сфінктер ній системах міліарної зони, дискінезія ЖВШ, запальні та інші ураження великого дуоденального соска приводять до регургітація в протоки ПЗ жовчі та вмісту 12-палої кишки. Це веде до активації ферментів панкреатичного соку, ураження клітин ацинусів та розвитку хронічного запалення в ПЗ.
Патогенетичні аспекти спадкового ХП
В ході інтенсивних досліджень був відкритий специфічний «ген сприйнятливості» - PRSS1 («протеаза, серін,1»), що кодує структуру катіонного трипсиногену, мутації якого вірогідно виявляють в родинах хворих на спадковий ХП. В результаті такої мутації спотворюється структура аутолітичного сайту, що забезпечує швидке саморуйнування молекули в середовищі з низьким вмістом іонів кальцію. Низька концентрація цих іонів запобігає активації типсином специфічної пептидної ділянки трипсиногену. При високих же концентраціях кальцій звязується з остатками аспарагінової кислоти на ділянці активаційного пептиду трипсиногену, в результаті чого наступає швидка активація трипсиногена трипсином.
Зниження секреції та рівня SPS-білків в результаті зовнішнього впливу (алкоголь, хімічні речовини) або генетичних дефектів сприяють підвищенню концентрації Са+ в панкреатичному соку. Кальцій стимулює мікрокристалізацію та утворення кальцинатів в протоках ПЗ, що призводить до їх закупорки з наступною дилатацією. Розвивається підвищення внутрішньопротокового тиску з наступною дифузною атрофією ацинарного апарату та розвитком фіброзу.
Для визначення патогенетично-функціонального варіанту ХП необхідно враховувати наступне. При ураженні ацинарних клітин ферменти, що в них знаходяться, попадають в інтерстиціальну рідину, потів в лімфу, кров, а пізніше зявляються в сечі. Панкреатичні ферменти також проникають в кров із секреторних ходів та протоків ПЗ. Крім того ферменти всмоктуються в проксимальних відділах тонкої кишки. Тобто підвищення рівня ферментів в крові та сечі може бути повязано з деструкцією ацинарних клітин, підвищенням внутрішньопротокового тиску. Такі захворювання звуться гіперферментними, бо вони супроводжуються феноменом «відхилення» ферментів у кров («відхиляють» від звичайного шляху екскреції).
При декомпенсації екзокринної функції органу - вона знижується, зменшується продукція ферментів та їх вміст в крові і дуоденальному вмісті. Такі захворювання ПЗ називають гіпоферментними.
В залежності від того є ХП гіпо- або гіперферментним визначається вибір лікувальної тактики.
Алгоритм лікування ХП
Етіологічне лікування:
Патогенетичне лікування:
Гіперферментні панкреатити:
Гіпоферментні панкреатити
Поетапна схема лікування
больового синдрому при ХП (за даними ВООЗ)
Етап 1.
Етап 2.
Етап 3.
Лікування зовнішньосекреторної недостатності ПЗ
Легкий ступінь лікується за допомогою дієтотерапії
Середньої важкості та важкий ступінь показано призначення ферментних препаратів з урахуванням їхнього складу та рівня особистих ферментів ПЗ (дослідження дуоденального вмісту та копрограми).
Ферментні препарати: панкреаль Кіршнера, лікреаз, креон, панкреатин, дігестал, мезим-форте, пангрол 10 000, пан цитрат, солізім, солмілаза, фестал Н та інші.
Вимоги до сучасних ферментних препаратів:
Механізм дії ферментних препаратів:
Побічні дії ферментних препаратів:
Корекція тонусу сфінктера Одді.
При рубцевому стенозі ендоскопічна папилосфінктеротомія.
При рефлюксі блокатори дофамінових рецепторів сульпірин, еглоніл, церукал, мотіліум, цираприд.
Інгібітори протеаз (ІП)
Виділяють природні та штучні ІП.
Природні: знижують активність в крові калікреїну, що зменшує синтез брадикініну та призводить до зменшення набряку ПЗ та інтенсивності болю.
Представники: контри кал, гордокс, трасилол, салол, апротинін, пантрипін, фой (габексат).
Штучні: гальмують перехід трипсиногену в трипсин.
Представники: Е-амінокапронова кислота, метілурацил, пентаксил.
Корекція порушень мікроциркуляції
Проводиться за допомогою гепарину, ноотропілу, курантилу, тренталу препаратів, що сприяють нормалізації мікроциркуляції.
Крім того використовують розчини реополіглюкіну (200 мл), реополіглюкін-компламін-тренталову суміш, антагоністи фактору активації тромбоцитів лексипафант (в Україні не зареєстрований).
Лікування ХП, що асоційовані з вірусної інфекцією.
Циклоферон, лаферон (Україна); нітрон А (США); роферон А (Швейцарія); реальдірон (Літва); ацикловір (зовіракс, герпевір).
Комбінована імуномоделююча терапія.
Симптоматична терапія
При гіперферментних ХП
При гіпоферментних ХП
Показання до хірургічного лікування
Контроль початкового рівня знань
1. Хворий на скаржиться на печію, відригування, що посилюється при нахилі тулуба, біль за грудиною при ковтанні. Чим зумовлена дана клінічна картина?
С. Виразкою шлунка
Д. Виразкою 12-палої кишки
Е. Хронічним холециститом
2. У чоловіка 52 років, що страждає на ГЕРХ, прогресує слабкість, серцебиття, запаморочення. Обєктивно: блідість шкіри та слизових оболонок, ангулярний стоматит. Пульс 112 уд/хв., АТ 90/60 мм рт.ст. Тони серця приглушени, систолічний шум на верхівці серця. Печінка та селезінка не пальпуються. Чим зумовлені дані зміни?
А. Гемолізом еритроцитів
В. Хронічним гастритом
C. Анемією, яка викликана ГЕРХ
Д. Анемією, яка викликана вииразкою шлунка
Е. Анемією, яка викликана вадою серця
А. Колоноскопія
В. рН-метрія
С. Ультразвукове дослідження
D. Рентгеноскопія шлунка
Е. Езофагогастродуоденоскопія
А. ЕКГ
В. рН-метрія
С. Езофагогастродуоденоскопія
Д. Рентгеноскопія шлунка
Е. Ультразвукове дослідження
5. Хвора 29 років скаржиться на печію, відрижку повітрям, періодичні болі при ковтанні. Який попередній діагноз найбільш ймовірний?
А. Гострий гастрит.
В. Хроонічний гастрит типу А.
С. Хронічний гастрит типу В
Д. ГЕРХ
Е. Виразкова хвороба шлунка.
6. У 20-річного службовця з'явились болі в епігастрії, які супроводжувались печією. Прийом їжі знімає біль. Часто приймає соду, яка полегшує стан на короткий період часу. Який з перелічений методів найбільш інформативний для діагностики:
А. Фракційне дослідження шлункового вмісту
В. Рентгеноскопія шлунково-кишкового тракту
С. Фіброезофагогастродуоденоскопія
Д. рН-метрія шлунка
Е. Дуоденальне зондування
7. Хворий 35 років скаржиться на болі в епігастрії після їжі, печію та відрижку. При фіброгастродуоденоскопії виявлена ерозії нижньої третрини стравоходу. Найбільш вірогідний діагноз?
А. ГЕРХ
В. Хронічний гастрит
С. Виразка шлунка
Д. Хронічний гастродуоденіт
Е. ІХС
8. Хворий 42 років скаржиться на утруднення при ковтанні твердої їжі, біль в нижній частині грудини, гикавку. Ваш попередній діагноз?
А. Рак стравоходу
В. Дивертикул стравоходу
С. ГЕРХ
Д. Хронічний езофагіт
Е. Рак шлунка
9. Хвора 49 років з підвищеною масою тіла скаржиться на біль в епігастрії та печію вночі. Який метод дослідження найдоцільніший?
А. ЕКГ
В. Фракційне дослідження шлункового соку
С. УЗД
Д. Рентгеноскопія шлунка
Е. Езофагогастродуоденоскопія
10. Хворий скаржиться на інтенсивний біль під мечоподібним відростком, який посилюється вночі, не проходить, а збільшується після їжі. Про яке захворювання можна думати в першу чергу?
А. Виразка 12-палої кишки
В. Виразка шлунка
С. Хронічний гастрит типу А
Д. ГЕРХ
Е. Хронічний гастрит типу В
Контроль кінцевого рівня знань
А. ГЕРХ
В. Хронічний гістрит типу А
С. Хронічний гастрит типу В
Д. Рак шлунка
Е. Всі вищеперераховані
А. Порушенням усмоктування заліза
В. Зниженням вмісту соляної кислоти
С. Зниженням фактора Кастла
Д. Наявністю антитіл до клітин шлунка
Е. Розвитком ерозій стравоходу
А. Зменшується після блювання
В. Посилюється під час сну
С. Посилюється при дефекації
Д. Супроводжується гіркотою в роті
Е. Збільшується після блювання
А. Дуоденостаз
В. Підвищення внутрішньочеревного тиску
С. Гастростаз
Д. Підвищення кислотності шлункового вмісту
Е. Зниження кислотності шлункового вмісту
А. Неерозивна та ерозивна ГЕРХ
В. Стравохідна та позастравохідна ГЕРХ
С. Стриктури стравоходу
Д. Стравохід Баррета
Е. Всі вище перераховані
А. Посилення після їжі
В. Посилення під час їжі
С. Тривалий та пекучий характер болю
Д. Ірадіація болю по ходу стравоходу
Е. Білю натщесерце
А. Ускладнення виразки шлунка
В. Ускладнення виразки 12-палої кишки
С. Ускладнення ГЕРХ
Д. Ускладнення хронічного гастриту
Е. Ускладнення цирозу печінки
А. Виразки стравоходу
В. Виразки шлунка
С. Анемія
Д. Тонкокишкова метаплазія епітелію в слизовій стравоходу
Е. Метаплазія епітелію кардіального відділу шлунка
А. Діагностувати ГЕРХ
В. Діагностувати виразкову хворобу
С. Виявити рівень секреції шлунка
Д. Діагностувати H. pylori
Е. Діагносувати цироз печінки
А. Інгібітор протонної помпи + прокінетик
В. Н2-блокатор гістамінових рецепторів+антациди
С. Спазмолітики + прокінетики
Д. М-холінолітик+ Н2-блокатор гістамінових рецепторів
Е. Спазмолітики+анальгетики
Ситуаційні завдання.
С. Хронічний гастрит
Д. Хронічний холецистіт
Е. ГЕРХ
А. Зниженням функції антирефлюксного бар'єру
В. Зниженням кліренсу стравоходу
C. Підвищенням внутрішньочеревного тиску
D. Порушенням спорожнювання шлунка
Е. Нездатністю слизової оболонки стравоходу протистояти дії вмісту шлунка, яке закидається до стравоходу
А. Звиканням до засобів, що застосовуються
В. Потребою збільшити дозу засобів, що зазвичай використовуються
С. Наявністю поєднаної патології (ГЕРХ)
Д. Необхідністю змінити засіб для курірування нападу
Е. Необхідністю додати ще один засіб
А. Виразка шлунка
В. Хронічний гастрит
С. Хронічний паркнеатит
Д. ГЕРХ
Е. Діскінезія жовчного міхура
А. Спазмолітики+антациди
В. Аналгетики+антациди
С. Антибактеріальні препарати+інгібітори протонної помпи
Д. Гепатопротекторні препарати+блокатори Н2-рецепторів гістаміну
Е. Інггібітори протонної помпи+прокінетики
А. Шлунка
В. Жовчного міхура
С. Підшлункової залози
D. Кишечника
Е. Стравоходу
А. Інфаркт міокарда
В. Гострий гастрит
С. Гострий панкреатит
D. Жовчна колька.
Е. ГЕРХ
А. Хронічний гастрит типу В
В. Виразкова хвороба 12-палої кишки
С. ГЕРХ
Д. Хронічний панкреатит
Е. Хронічний гепатит
А. Виразкової хвороби шлунку
В. Хронічного гастриту типа А
С. Хронічного панкреатиту
Д. ГЕРХ
Е. Хронічного гепатиту
А. ГЕРХ неерозивна форма
В. ГЕРХ ерозивна форма
С. Хронічний гастрит типу А
D. Жовчнокамяна хвороба
Е. Виразкова хвороба шлунка
Контрольні питання.
Практичні завдання.
1. Провести курацію хворих з ГЕРХ.
2. Дати інтерпритацію отриманим лабораторним методам дослідження.
3. Дати інтерпритацію отриманим інструментальним методам дослідження
4. Виписати рецепти щодо лікування ГЕРХ .
Протокол клінічного розбору хворого (єдина форма)
П.І.П пацієнта______________________________________________________________
Вік________________ професія________________________________________________
Скарги хворого_____________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Anamnesis morbi
Вважає себе хворим з ________________, коли вперше з'явились ____________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Останнє загострення з__________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Anamnesis morbi
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Результати фізікального обстеження хворого:
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Попередній діагноз:
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
План обстеження:
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Результати додаткових методів дослідження:
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Обгрунтування клінічного діагнозу:
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Клінічний діагноз:
Основне захворювання_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Супутнє захворюівання _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ускладнення _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Лікування:
1. Режим__________
2. Дієта___________
3.________________
4.________________
5…….
Матеріали, які необхідні для самопідготовки