Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
PAGE \* MERGEFORMAT 14
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства освіти і науки,
молоді та спорту України
29 березня 2012 року № 384
Форма № Н - 3.03
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ДОНЕЦЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ УПРАВЛІННЯ
Кафедра адміністративного права
УХВАЛЕНО
рішення вченої ради факультету
права та соціального управління
від ______________ № ________
ПРОГРАМА
нормативної навчальної дисципліни
«Кримінальне право» (загальна частина)
галузь знань 0304 «Право»
напрям підготовки 6.030401 «Правознавство»
ОКР бакалавр
факультет права та соціального управління
форма навчання заочна
курс IІІ
Донецьк 2013
Програма навчальної дисципліни «Кримінальне право» (загальна частина) для студентів 3 курсу заочної форми навчання освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр», галузь знань 0304 «Право», напряму підготовки 6.030401 «Правознавство» / Укладач: Кочко В.В. Донецьк: ДонДУУ, 2013. 14 с.
Розробник:
викладач кафедри
адміністративного права В. В. Кочко
Завідувач кафедри
адміністративного права,
к.ю.н., доцент І. Л. Олійник
Розглянуто та схвалено
на засіданні кафедри
адміністративного права
Протокол № 1 від «29» серпня 2013 р. ВСТУП
Програма вивчення нормативної навчальної дисципліни «Кримінальне право» складена відповідно до освітньо-професійної програми підготовки «бакалавр» (стаціонарна форма навчання), спеціальності «Право».
Предметом вивчення навчальної дисципліни «Кримінальне право» є відносини, що виникають із приводу вчинення злочинів та застосуванням за це покарань.
Нормами кримінального права регулюються основні положення про склад злочину, кваліфікацію злочинів, застосування покарання та особливості відповідальності неповнолітніх, а також вивчаються склади злочинів за відповідними групами суспільних відносин.
Міждисциплінарні звязки: курс «Кримінальне право» базується на положеннях теорії та історії держави і права, конституційного права. Також вивчення цього курсу тісно повязане з кримінальним процесуальним правом, адміністративним правом, цивільним правом. Звязок кримінального права із конституційним простежується через встановлення конституційно-правових принципів, що знаходять свій подальший розвиток у кримінальному законодавстві. Кримінальне та адміністративне право зближує схожість методу правового регулювання. Кримінальне, як і цивільне право, регулює захист відносин, повязаних з інститутом власності.
Програма навчальної дисципліни складається з таких змістових модулів:
1. Метою викладання навчальної дисципліни «Кримінальне право» є розкрити зміст поняття кримінального права як самостійної галузі права, з урахуванням суттєвих змін в сфері кримінально-процесуального (прийняття нового Кримінального процесуального кодексу України) та іншого законодавства, його роль та місце як необхідного правового інструмента регулювання кримінально-правових відносин; сформувати систему теоретичних знань з курсу «Кримінальне право» та практичних навичок щодо вирішення ситуацій у застосуванні кримінального законодавства.
Основними завданнями вивчення дисципліни «Кримінальне право» є:
Програмою дисципліни передбачено, щоб після вивчення предмета «Кримінальне право» студент повинен
знати:
вміти:
На вивчення навчальної дисципліни відводиться 216 годин/ 6 кредитів ECTS.
2. Інформаційний обсяг навчальної дисципліни
Змістовий модуль 1
Тема 1. Поняття і система кримінального права
Поняття кримінального права. Загальна характеристика кримінального кодексу України. Завдання, функції та принципи кримінального права. Система кримінального права. Кримінальне право суміжні галузі права. Наука кримінального права.
Тема 2. Кримінальна відповідальність та її підстави
Поняття кримінальної відповідальності. Форми реалізації кримінальної відповідальності. Підстави кримінальної відповідальності.
Тема 3. Закон про кримінальну відповідальність
Поняття, структура і ознаки кримінального закону. Структура кримінального кодексу. Чинність карного закону в часі і просторі. Зворотна сила карного закону. Видача осіб, що скоїли злочин. Тлумачення кримінальних законів.
Змістовий модуль 2
Тема 4. Поняття злочину
Поняття і ознаки злочину. Малозначність діяння. Значення визнання діяння малозначимим у практиці роботи правоохоронних органів. Класифікація злочинів і їх значення. Критерії відмежування злочину від інших правопорушень у науці кримінального права.
Тема 5. Склад злочину
Поняття і значення злочину. Елементи і ознаки складу злочину. Види складу злочинів. Кваліфікація злочинів.
Тема 6. Об'єкт злочину
Поняття об'єкта злочину в кримінальному праві і його значення для визначення характеру суспільної небезпеки злочину. Види об'єктів злочину і їх характеристика. Двуоб'єктні і багатооб'єктні злочини. Поняття предмета злочину і його відмінність від об'єкта злочину.
Тема 7. Об'єктивна сторона злочину
Поняття і ознаки об'єктивної сторони. Значення об'єктивної сторони при кваліфікації злочину. Суспільно небезпечне діяння (дія чи бездіяльність). Умови кримінальної відповідальності за злочинну бездіяльність. Нездоланна сила, нездоланно фізичний примус, психічний примус і їх значення для рішення питання про кримінальну відповідальність за суспільно небезпечну дію або бездіяльність. Поняття суспільно-небезпечних наслідків. Види суспільно небезпечних наслідків. Значення наслідків в кримінальному праві. Злочини з матеріальним і формальним складом: значення такого поділу. Питання причинного зв'язку між суспільно небезпечним діянням (дією чи бездіяльністю) і злочинним наслідком. Види причинного зв'язку і їх характеристика Вплив необхідного причинного зв'язку на кваліфікацію злочину і призначення покарання. Факультативні ознаки об'єктивної сторони і їх вплив на кваліфікацію злочинів
Тема 8. Суб'єкт злочину
Поняття суб'єкта злочину. Поняття неосудності та її критерії. Обмежена осудність. Відповідальність за злочини, вчинені в стані сп'яніння. Спеціальний суб'єкт злочину
Тема 9. Суб'єктивна сторона злочину
Поняття і значення суб'єктивної сторони. Поняття і значення вини. Форми вини в кримінальному праві, їхнє значення для кваліфікації злочину і призначення покарання. Умисел та його види. Необережність та її види. Змішана форма вини. Мотив і мета злочину. Помилка та її значення для кримінальної відповідальності
Змістовий модуль 3
Тема 10. Стадії злочину
Поняття і види стадій здійснення злочину. 3акінчений злочин. Незакінчений злочин і його види. Поняття замаху на злочин, його об'єктивні і суб'єктивні ознаки. Кримінальна відповідальність за незакінчений злочину. Добровільне відмовлення від вчинення злочину і його соціальне і правове значення. Відмінність діяльного каяття від добровільної відмови від доведення злочину до кінця.
Тема 11. Співучасть у злочині
Поняття і ознаки співучасті. Види співучасті. Форми співучасті. Відповідальність співучасників. Спеціальні питання відповідальності за співучасть. Причетність до злочину.
Тема 12. Множинність злочинів
Поняття множинності злочинів. її соціальна і юридична характеристика. Одиночний злочин як складовий елемент множинності злочинів. Види одиночних злочинів. Повторність злочинів. Сукупність злочинів і її ознаки. Види сукупності злочинів. Відмежування сукупності злочинів від суміжних понять. Рецидив злочину і його ознаки.
Тема 13. Обставини, що виключають злочинність діяння
Поняття і види обставин, що виключають суспільну небезпеку і протиправність діяння. Поняття «необхідна оборона» та її значення як юридичної гарантії, що забезпечує захист інтересів держави і кожного громадянина. Перевищення меж необхідної оборони. Уявна оборона. Затримання особи, що вчинила злочин. Крайня необхідність. Поняття фізичного і психічного примусу. Виконання наказу чи розпорядження. Діяння, пов'язане з ризиком. Виконання спеціального завдання по попередженню чи розкриттю злочинної діяльності організованої групи чи злочинної організації.
Тема 14. Звільнення від кримінальної відповідальності
Поняття, правові підстави, порядок і види звільнення від кримінальної відповідальності. Звільнення від кримінальної відповідальності в зв'язку з дійсним каяттям. Підстави й умови звільнення. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з примиренням винного з потерпілим. Підстава й умови звільнення. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з передачею особи на поруки. Підстава й умови звільнення. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку зі зміною обстановки. Підстави і поняття зміни обстановки. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням термінів давнини.
Змістовий модуль 4
Тема 16. Система і види покарань
Система покарань. Види покарань. Основні покарання. Додаткові покарання. Покарання, що можуть призначатися як основні так і додаткові.
Тема 17. Призначення покарання
Принципи призначення покарання. Загальні положення призначення покарання. Обставини, які обтяжують покарання. Обставини, що пом'якшують покарання. Призначення покарання за сукупністю злочинів. Призначення покарання за сукупністю вироків. Призначення більш м'якого покарання, ніж передбачено законом.
Тема 18. Звільнення від покарання та його відбування
Поняття і види звільнення від покарання та його відбування. Звільнення від покарання у зв'язку з втратою суспільної небезпеки особи, яка скоїла злочин. Звільнення від відбування покарання з випробуванням. Поняття, підстави й умови його застосування. Звільнення від відбування покарання у зв'язку із закінченням термінів давності виконання обвинувального вироку. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання. Поняття й умови його застосування. Заміна не відбутої частини покарання більш м'яким. Поняття, підстави й умови його застосування. Звільнення від відбування покарання вагітних жінок і жінок, що мають дітей у віці до трьох років. Звільнення від покарання через хворобу, на підставі закону України про амністію чи акта про помилування.
Тема 19. Судимість
Поняття і правові наслідки судимості. Погашення судимості. Зняття судимості. Обчислення термінів погашення судимості.
Тема 20. Особливості кримінальної відповідальності і покарання неповнолітніх
Особливості звільнення неповнолітніх від кримінальної відповідальності. Звільнення від кримінальної відповідальності із застосуванням примусових заходів виховного характеру, звільнення неповнолітніх від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності, види покарань, що застосовуються до неповнолітніх та особливості їхнього
призначення,особливості звільнення неповнолітніх від покарання та його відбування, звільнення від покарання із застосуванням примусових заходів виховного характеру, звільнення від відбування покарання з випробуванням, звільнення від покарання у зв'язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку, умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, погашення і зняття судимості.
Тема 21. Примусові заходи медичного характеру та примусове лікування
Поняття і мета примусових заходів медичного характеру. Особи до яких
застосовуються примусові заходи медичного характеру. Види примусових заходів медичного характеру. Особливості продовження, зміни чи припинення застосування примусових заходів медичного характеру. Примусове лікування.
Тема 22. Основні питання загальної частини кримінального права іноземців
Загальна характеристика кримінального законодавства Франції і Німеччини. Кримінальне право Англії і США. Кримінальне право Росії. Школи (основні напрямки) науки кримінального права. Класична школа кримінального права, антропологічна школа кримінального права, соціологічна школа кримінального права.
3. Рекомендована література
53. Кримінальний кодекс України. Науково-практичний коментар за ред. Є.Л. Стрєльцова. Х.: Одіссей, 2012
54. Кримінальний кодекс України. Науково-практичний коментар за заг. ред. В.В.Сташиса, В.Я Тація. К.: Концерн «Видавничий Дім «Ін Юре», 2003
Електронні ресурси для самостійної роботи
http://reyestr.court.gov.ua/ - Єдиний державний реєстр судових рішень України
http://www.pravo.vuzlib.net/ - електронна правова бібліотека, корисна інформація і доступна для безкоштовного скачування наукових статей, підручників та іншої наукової літератури
http://sug.kiev.ua/ - судово-юридична Інтернет-газета. Містить корисну інформацію з актуальних проблем сучасного правотворення та правозастосування.
http://portal.rada.gov.ua/ - офіційний сайт Верховної Ради України. Містить вю законодавчу базу України, є зручним для пошуку необхідних законодавчих актів (розділ «Законодавство»).
http://www.yurincom.com/ua/legal_bulletin_of_Ukraine/ - загально-національна правова газета «Юридичний вісник України». Містить повні тексти статей з актуальних проблем правового сьогодення.
4. Форма підсумкового контролю успішності навчання д/залік.
5. Засоби діагностики успішності навчання:
При організації навчання за кредитно-модульною системою для визначення рівня знань студентів застосовується процедура формування підсумкової оцінки з навчальної дисципліни «Кримінальне право» за двома складовими результатами поточної начальної діяльності та результатами діагностики якості знань при складанні екзамену (у письмові формі). Поточна навчальна діяльність передбачає послідовне та систематичне накопичення балів за виконання всіх запланованих видів робіт, зазначених у робочій навчальній програмі дисципліни.
Система контролю успішності студента включає наступні різновиди: поточний, модульний, підсумковий модульний та семестровий (академічний) контроль.
Поточний контроль здійснюється під час проведення семінарських та практичних занять і має на меті перевірку і визначення рівня підготовленості студента до виконання конкретної роботи. Форми проведення поточного контролю під час навчальних занять визначаються кафедрою і відображаються у робочій навчальній програмі навчальної дисципліни (у розділах «Розподіл дисципліни «навчального модуля» на змістові модулі, її обсяг і форми модульного контролю» та «Засоби контролю знань студентів з кожного залікового модуля»). Вони можуть бути різними: усне опитування, обговорення проблемних питань, розвязання ситуаційних завдань, виконання тестів, виконання аудиторних та поза аудиторних контрольних робіт.
Модульний контроль за окремий заліковий модуль морже здійснюватися як під час проведення останнього семінарського або практичного заняття в межах окремого залікового модуля, так і у вигляді проведення модульної контрольної роботи (МКР), якщо це окремо передбачено змістом робочої навчальної програми. Переважна форма проведення модульного контролю виконання за встановленим кафедрою порядком тестових завдань, які повинні бути представлені в повному обсязі у робочій навчальній програмі або видані у вигляді окремих матеріалів.
Підсумковий модульний контроль є відображенням рівня опрацювання студентом теоретичного та практичного матеріалу, рівня засвоєння ним вказаного матеріалу. Підсумковий модульний контроль відображає результат накопичення студентом балів (від 1 до 100 балів) в процесі поточної навчальної діяльності.
Повний і остаточний підсумок вивчення студентами навчальної дисципліни здійснюється під час семестрового (академічного) контролю. При семестровому контролі враховуються результати всіх попередніх видів контролю вивчення навчальної дисципліни.
Загальна підсумкова оцінка з навчальної дисципліни виводиться із суми балів за поточну успішність.
На семестровий (академічний) контроль графіком навчальним процесом передбачено по одному тижню в кожному семестрі.
Перелік питань для семестрового контролю, що охоплює зміст навчальної дисципліни та виноситься на семестровий (академічний) контроль, наводиться в робочій навчальній програмі (розділ «Перелік питань до підсумкового контролю знань студентів»).