Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Порівняльна характеристика внутрішніх і зовнішніх джерел формування власного капіталу підприємства

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 25.11.2024

Розділ 4

ВНУТРІШНІ ДЖЕРЕЛА
ФІНАНСУВАННЯ ПІДПР
ИЄМСТВ

Внутрішні джерела фінансування операційної та інвестиційної діяльності підприємств. Порівняльна характеристика внутрішніх і зовнішніх джерел формування власного капіталу підприємства.

Самофінансування та його роль у формуванні фінансових ресурсів суб’єктів господарювання. Форми самофінансування.

Поняття тезаврації прибутку підприємства. Нерозподілений прибуток та його економічний зміст. Вплив оподаткування на розподіл і використання прибутку підприємства. Приховане самофінансування. Амортизаційні відрахування та забезпечення наступних витрат i платежів як внутрішні джерела фінансування підприємств.

Cash-flow (чистий грошовий потік) як індикатор фінансування підприємств за рахунок внутрішніх джерел. Методи розрахунку Cash-flow. Звіт про рух грошових коштів.

4.1. Класифікація внутрішніх джерел
фінансування підприємства

У науково-практичній літературі можна зустріти дві основних концепції трактування сутності та класифікації внутрішніх джерел фінансування. Перший підхід зорієнтований на фінансові результати, другий — на рух грошових потоків1. Це зумовлено тим, що не завжди доходи та витрати підприємства, відображені у звіті про фінансові результати, збігаються з грошовими надходженнями (видатками) в рамках операційної та інвестиційної діяльності відповідного періоду. Наприклад, величина виручки від реалізації продукції, відображена у звітності, може не збігатися з грошовими надходженнями від реалізації в тому ж періоді. З іншого боку, не всі витрати, які враховуються при визначенні фінансових результатів певного періоду, пов’язані з грошовими видатками.

До внутрішніх джерел фінансування підприємств здебільшого відносять такі:

  •  чистий прибуток;
  •  амортизаційні відрахування2;
  •  забезпечення наступних витрат і платежів.

Дискусійним є питання віднесення до внутрішніх джерел фінансування грошових надходжень від інвестиційної діяльності, зокрема, процентів, дивідендів, виручки від реалізації необоротних активів, фінансових інвестицій тощо. Прихильники віднесення зазначених надходжень до зовнішніх фінансових джерел обґрунтовують свою позицію тим, що дезінвестиції та фінансові доходи не є результатом операційної діяльності, а отже, не можуть розглядатися як внутрішнє фінансування3.

Рис. 4.1. Внутрішні джерела фінансування підприємств
(За: Olfert O. Finanzierung. Kompendium der praktischen Betriebswirtschaft. Ludwigshafen: Friedrich Kiehl Verlag GmbH, 1999. — S. 359)

На нашу думку, віднесення згаданих надходжень до внутрішніх є виправданим, оскільки за їх рахунок можна покрити потребу підприємства в капіталі, не вдаючись до зовнішніх фінансових джерел, які мобілізуються на ринку капіталів. Принциповим є те, що при внутрішньому фінансуванні капітал, який був вкладений в необоротні та оборотні активи (за винятком грошових еквівалентів), вивільняється і трансформується в ліквідні засоби, у вигляді частини виручки від реалізації та інших доходів, які залишаються на підприємстві після сплати всіх податків. Інакше кажучи, це та частина фінансових ресурсів підприємства, джерелом формування якої є операційна та інвестиційна діяльність і яка не пов’язана із залученням ресурсів на ринку капіталів.

На рис. 4.1 наведена класифікація внутрішніх джерел фінансування підприємств, яка найчастіше зустрічається в німецько- та англомовній економічній літературі.

Як видно з рисунка, окрім вищезгаданих форм фінансування, внутрішню природу мають також фінансові ресурси, які формуються завдяки впровадженню раціоналізаторських заходів. Метою цих заходів є зменшення грошових видатків підприємства в результаті поліпшення організації оборотних активів, зокрема шляхом скорочення операційного циклу та економії на витратах.

Для підприємств, які не мають можливості залучити кошти із зовнішніх фінансових джерел (через низьку кредитоспроможність чи інвестиційну привабливість, недостатнє кредитне забезпечення), внутрішнє фінансування є єдиним способом забезпечення фінансовими ресурсами. Однак суттєвою проблемою, яка при цьому виникає, є проблема контролю власниками за ефективним використанням фінансових ресурсів.

4.2. Самофінансування підприємств

Основним внутрішнім джерелом фінансування є самофінансування, пов’язане з реінвестуванням (тезаврацією) прибутку у відкритій чи прихованій формі. Підкреслимо, що амортизаційні відрахування не належать до самофінансування (як це досить часто можна зустріти у вітчизняній економічній літературі). Ефект самофінансування проявляється з моменту одержання чистого прибутку до моменту його визначення, розподілу та виплати дивідендів, оскільки отриманий протягом року прибуток вкладається в операційну та інвестиційну діяльність. Рішення власників підприємства про обсяги самофінансування є одночасно і рішенням про розмір дивідендів, які підлягають виплаті.

У світовій економічній літературі, залежно від способу відображення прибутку в звітності, зокрема в балансі, виокремлюють:

а) приховане самофінансування;

б) відкрите самофінансування (тезаврація прибутку).

4.2.1. Приховане самофінансування

Ця форма фінансування підприємства пов’язана з використанням прихованого прибутку. Приховування прибутку здійснюється (у розумінні західних фахівців) у результаті формування прихованих резервів. Оскільки приховані резерви проявляються лише при їх ліквідації, приховане самофінансування здійснюється за рахунок прибутку до оподаткування. Отже, відбувається відстрочка сплати податків і виплати дивідендів.

Приховані резерви — це частина власного капіталу підприємства, яка жодним чином не відображена в його балансі, отже, обсяг власного капіталу в результаті формування прихованих резервів буде меншим, ніж це є насправді.

Є два способи формування прихованих резервів у балансі:

1) недооцінка активів (передчасне списання окремих активів, застосування прискореної амортизації, незастосування індексації, використання методу ЛІФО4 при оцінці запасів тощо);

2) переоцінка зобов’язань (наприклад, за статтями «Забезпечення наступних витрат і платежів», «Поточні зобов’язання із внутрішніх розрахунків» тощо).

Підприємства можуть формувати зазначені резерви як вимушено, так і за власними розрахунками. У першому випадку приховані резерви утворюються, якщо законодавство не дозволяє здійснювати індексацію або якщо вона пов’язана з невиправдано високим оподаткуванням.

Величина прихованих резервів в активній стороні балансу дорівнює різниці між балансовою вартістю окремих майнових об’єктів підприємства та їх реальною (вищою) вартістю. Досить часто величину прихованих резервів акціонерних товариств, акції яких котируються на біржі, розраховують як різницю між ринковим курсом акцій та їх балансовим курсом.

Мобілізація прихованих резервів здійснюється:

  •  шляхом реалізації окремих об’єктів основних та оборотних засобів;
  •  у результаті індексації балансової вартості майнових об’єктів, які неможливо реалізувати без порушення нормального виробничого циклу (даний метод реструктуризації активів не пов’язаний з реальним поліпшенням платоспроможності, однак безпосередньо впливає на підвищення кредитоспроможності підприємства).

Формування прихованих резервів може здійснюватися в рамках реалізації певного типу дивідендної політики з метою відстрочення податкових платежів чи з інших фінансово-політичних мотивів підприємства. Грамотно використовуючи облікову політику, за допомогою інструментарію прихованого самофінансування можна забезпечити стратегію стабільних дивідендів. Наявність у підприємства прихованих резервів з погляду кредиторів є позитивним чинником, зокрема в тих випадках, коли як кредитне забезпечення приймається майно, реальна вартість якого є вищою, ніж це відображено у звітності.

До суттєвого недоліку прихованого самофінансування слід віднести порушення принципу достовірності при складанні звітності та підвищення рівня асиметрії в інформаційному забезпеченні її зовнішніх користувачів.

4.2.2. Тезаврація прибутку

Тезаврація прибутку — це спрямування його на формування власного капіталу підприємства з метою фінансування інвестиційної та операційної діяльності.

Величина тезаврації відповідає обсягу чистого прибутку, який залишився в розпорядженні підприємства після сплати всіх податків та нарахування дивідендів. Збільшення власного капіталу в результаті тезаврації прибутку підприємства позначається також як відкрите самофінансування. Інформація про це наводиться в офіційній звітності.

Для визначення рівня самофінансування розраховують коефіцієнт самофінансування:

.

Тезаврований прибуток відображається в балансі за такими позиціями:

  •  у пасиві за статтями: нерозподілений прибуток; резервний капітал; статутний капітал. При тезаврації прибутку, як правило, підвищується курс корпоративних прав підприємства;
  •  в активі він може бути спрямований на фінансування будь-яких майнових об’єктів: оборотних і необоротних; короткострокових і довгострокових.

Необхідно пам’ятати, що нерозподілений прибуток є власністю засновників (учасників) i тому збільшує суму власного капіталу, а сума збитку відповідно зменшує суму власного капіталу.

Серед вітчизняних економістів досить часто висловлюється думка, що нерозподілений прибуток слід спрямовувати переважно на поповнення власних обігових коштів підприємства та формування резервів ліквідності, які можуть бути використані підприємством у разі фінансових ускладнень. З нашого погляду, вказаний підхід є хибним, оскільки наявність ліквідних активів визначається структурою останніх, незалежно від того, за рахунок яких джерел вони сформовані і від наявності резервного капіталу.

Фінансування підприємства за рахунок тезаврації прибутку має як переваги, так і недоліки. До основних переваг самофінансування слід віднести такі:

  •  залучені кошти не потрібно повертати та сплачувати винагороду за користування ними;
  •  відсутність затрат при мобілізації коштів;
  •  не потрібно надавати кредитне забезпечення;
  •  підвищується фінансова незалежність та кредитоспроможність підприємства.

Недоліки самофінансування (тезаврації) у тезовому вигляді можна охарактеризувати таким чином:

  •  оскільки на реінвестування спрямовується чистий прибуток, попередньо він підлягає оподаткуванню, в результаті чого вартість цього джерела фінансування збільшується;
  •  обмежені можливості контролю за внутрішнім фінансуванням знижують вимоги до ефективного використання коштів;
  •  помилковість інвестицій (оскільки рентабельність реінвестицій може бути нижча за середньоринкову процентну ставку, можливе зниження ефективності ринку капіталів у цілому).

Рішення на користь реінвестицій власниками прийматиметься в тому разі, якщо рентабельність вкладень в дане підприємство буде вищою, ніж прибутковість можливих зовнішніх альтернатив. При прийнятті рішень щодо доцільності самофінансування слід враховувати також вплив податкового фактору на розподіл і використання прибутку підприємства. Згідно з законодавством України суми грошових коштів або вартість майна, що надходять платнику податку у вигляді прямих5 інвестицій або реінвестицій в корпоративні права, емітовані таким платником податку, в тому числі грошові або майнові внески, відповідно до договорів про спільну діяльність без створення юридичної особи на території України не включаються до складу валового доходу.

4.3. Збільшення статутного капіталу
без залучення додаткових внесків

Збільшення статутного капіталу підприємства без залучення додаткових внесків власників здійснюється шляхом підвищення номінальної вартості акцій або на основі безплатного розміщення серед держателів додаткових корпоративних прав (акцій) пропорційно до належної кожному власнику частки статутного капіталу. При цьому використовуються такі основні джерела:

1. Чистий прибуток звітного періоду (одночасно із тезавра-
цією збільшується власний капітал).

2. Додатковий вкладений капітал або інший додатковий капітал у межах суми дооцінки необоротних активів.

3. Прибуток, тезаврований у попередніх періодах (резервний капітал чи нерозподілений прибуток минулих років).

В останніх двох випадках змінюються пропорції власного капіталу: той, що приносить дивіденди, і той, на який вони не нараховуються, а курс корпоративних прав має тенденцію до падіння.

Зазначимо, що резервний капітал можна спрямовувати на виплату дивідендів чи на збільшення статутного капіталу у сумі, що перевищує мінімально встановлений (законодавством чи статутом підприємства) його обсяг.

Порядок збільшення розміру статутного капіталу акціонерного товариства за рахунок раніше сформованих резервів чи реінвестицій включає таку послідовність дій:

а) прийняття рішення про збільшення розміру статутного капіталу акціонерного товариства та оформлення відповідного протоколу;

б) публікація у друкованих органах Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України, або офіційному виданні фондової біржі повідомлення про збільшення розміру статутного капіталу товариства;

в) надання протоколу рішення щодо збільшення розміру статутного капіталу та копії надрукованого повідомлення до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку не пізніше 10 днів після його опублікування;

г) внесення та реєстрація змін до статуту товариства, пов’язаних зі збільшенням розміру статутного капіталу;

д) реєстрація випуску акцій;

е) оформлення та депонування нового глобального сертифіката випуску акцій (у разі бездокументарної форми випуску акцій);

є) внесення інформації до системи реєстру власників іменних цінних паперів (у разі документарної форми випуску акцій);

ж) виготовлення бланків та видача акціонерам сертифікатів акцій (у разі документарної форми випуску акцій).

У разі збільшення статутного капіталу акціонерного товариства за рахунок реінвестиції чи резервів інформація про випуск акцій реєстрації не підлягає, відкрита підписка на акції не здійснюється.

Повідомлення про збільшення розміру статутного капіталу товариства має містити такі відомості: реквізити підприємства; спосіб та розмір збільшення статутного капіталу; дату і номер рішення (протоколу) про емісію акцій; загальну суму випуску акцій із зазначенням номінальної вартості, кількості, типу та категорії акцій; термін початку та закінчення приймання заяв від акціонерів у разі їх згоди на спрямування нарахованої кожному з них суми дивідендів на збільшення розміру статутного капіталу (виплату дивідендів акціями); обсяг прав, що надаються у разі випуску привілейованих акцій, порядок і місце отримання акціонерами додаткової кількості акцій (акцій нової номінальної вартості).

Майновий стан власників у результаті збільшення капіталу за рахунок коштів підприємства не змінюється, оскільки трансформація резервів і нерозподіленого прибутку в номінальний капітал є ніщо інше як фінансування збільшення капіталу за рахунок невиплаченого власникам прибутку (дивідендів) чи здійснених ними ж внесків у додатковий капітал. Ринковий курс реагує на емісію додаткових (безкоштовних) акцій зменшенням ринкової ціни корпоративних прав. Ринкова ціна збільшується в період тезаврації прибутку в інші позиції власного капіталу: резерви, страхові фонди тощо. З теоретичного погляду, капітал акціонера (кількість акцій, помножена на їх ринкову вартість) до збільшення статутного капіталу дорівнює обсягу капіталу після його збільшення.

Приклад 4.1

Статутний капітал АТ дорівнює 800 тис грн; номінальна вартість акцій — 100 грн. Прийнято рішення про збільшення статутного капіталу за рахунок нерозподіленого прибутку та резервного капіталу, які перевищують необхідний, передбачений законодавством розмір. Співвідношення, з яким відбувається збільшення статутного капіталу, становить 4 : 1. Величина резервів і нерозподіленого прибутку — 1000 тис. грн. Сума збільшення — 200 тис. грн.

Розрахунковий курс акцій до збільшення — 1800/800 = 225 %.

Розрахунковий курс після збільшення — 1800/1000 = 180 %.

Це означає, що чотири акції номіналом 100 при курсі 225 % перед збільшенням капіталу коштуватимуть 900 грн. Чотири акції + 1 додаткова акція після збільшення статутного капіталу за курсу 180 % дорівнюватимуть знову ж таки 900 грн.

У розглянутому прикладі збільшення номінального капіталу здійснюється не з метою залучення додаткових коштів на підприємство (залучення відбулося при формуванні резервів і нерозподіленого прибутку), а з інших причин, наприклад з метою зменшення ринкової ціни акцій. Високий курс має недолік: це перешкоджає широкій диверсифікації акцій, оскільки приватні інвестори, як правило, побоюються вкладати кошти в акції з високою купівельною ціною. Ефекту зниження курсу можна досягти і без збільшення номінального капіталу. Це можна зробити шляхом зменшення номінальної вартості акцій з одночасним збільшенням їх кількості (Splitting — подрібнення).

Іншою причиною збільшення статутного капіталу даним методом може бути розширення бази для нарахування дивідендів — з метою проведення політики стабільної ставки виплати дивідендів з одночасним збільшенням абсолютної суми дивідендних виплат (висока ставка дивідендів свідчить про ризиковість підприємства).

Якщо раніше тезаврований прибуток спрямовується на збільшення статутного капіталу, то обсяг активів не змінюється, якщо на виплату дивідендів — то активи зменшуються. При трансформації резервів і нерозподіленого прибутку в інші позиції власного капіталу ефекту фінансування не виникає. При спрямуванні їх на покриття збитків обсяг капіталу приводиться у відповідність з наявними активами.

4.4. Забезпечення наступних витрат i платежів

До внутрішніх джерел фінансування належать також створювані з власної ініціативи підприємств забезпечення (резерви) для відшкодування майбутніх витрат, збитків, зобов’язань, величина яких є невизначеною. У складі забезпечень наступних витрат і платежів (розділ 2 пасиву балансу) відображаються нараховані у звітному періоді майбутні витрати і платежі, величина яких може бути визначена тільки на основі прогнозних оцінок, а також залишки коштів цільового фінансування і цільових надходжень.

Забезпечення створюється при виникненні внаслідок минулих подій зобов’язання, погашення якого ймовірно призведе до зменшення ресурсів, що втілюють в собі економічні вигоди, та його оцінка може бути розрахунково визначена. Забезпечення використовуються для відшкодування лише тих витрат, для покриття яких вони були створені. Забороняється створювати забезпечення для покриття майбутніх збитків від діяльності підприємства.

Ефект фінансування за рахунок забезпечень проявляється завдяки існуванню часового розриву між моментом їх формування (нарахування) та використання (грошових виплат). Залежно від цього визначають можливий строк використання їх як джерела фінансування. Якщо забезпечення мають короткостроковий характер, однак нарахування здійснюються регулярно (револьверно) і зберігаються стабільні залишки на відповідних рахунках, то їх можна трактувати як довгостроковий капітал.

Забезпечення можуть відноситися або на рахунок витрат підприємства (у складі інших операційних витрат), або відшкодовуватися за рахунок прибутку. Величина забезпечень визначається на основі прогнозних розрахунків фінансових і бухгалтерських служб підприємства. Розмір забезпечень, які відносяться на валові витрати, лімітується податковим законодавством.

Забезпечення наступних витрат і платежів можна розглядати як один із інструментів прихованого самофінансування6. За своїми характеристиками забезпечення можна трактувати як позичковий капітал підприємства з невизначеними строками та сумами погашення. 

До основних видів забезпечень, які можуть створюватися на підприємствах, належать такі:

  •  забезпечення виплат персоналу;
  •  додаткове пенсійне забезпечення;
  •  виконання гарантійних зобов’язань;
  •  реструктуризація;
  •  виконання зобов’язань за ризиковими (обтяжливими) контрактами тощо.

Забезпечення виплат персоналу. Найтиповішим видом забезпечень, з яким обізнані вітчизняні економісти, є резерв на виплату відпусток. Він створюється з метою рівномірного включення майбутніх витрат на виплату відпусток до витрат звітного періоду (наприклад, місяця). Величина резерву визначається як добуток фактично нарахованої заробітної плати працівникам і процента, обчисленого як відношення річної прогнозованої суми на оплату відпусток до загального бюджету оплати праці. При безпосередньому нарахуванні відпускних працівникам відповідна сума уже не включається до витрат звітного періоду, а нараховується за рахунок коштів сформованого резерву. Створення резерву відпусток не спричиняє жодних наслідків у податковому обліку. Валові витрати виникають у підприємства безпосередньо в момент нарахування відпускних до виплати (тобто в момент використання зарезервованих сум).

До забезпечень виплат персоналу належать також інші суми нарахованих у звітному періоді витрат i платежів персоналу, що здійснюватимуться в майбутніх звітних періодах. До таких виплат потрібно віднести витрати на обов’язкові відрахування (збори) для забезпечення виплат на оплату відпусток, зокрема збори на обов’язкове державне пенсійне та соціальне страхування, обов’язкове соціальне страхування на випадок безробіття.

Резерв на додаткове пенсійне забезпечення. Хоча законодавством України передбачена можливість реалізації програм додаткового пенсійного забезпечення за рахунок створення внутрішньовиробничих пенсійних фондів, у практиці господарювання вітчизняних підприємств вони ще не набули поширення. Між тим залишки у фондах (які є складовою забезпечень наступних витрат) на підприємствах країн з розвинутою ринковою економікою розглядаються як важливе джерело фінансування.

Якщо трудовим договором між працівником та працедавцем передбачаються грошові компенсації у разі непрацездатності, інвалідності, смерті чи старості, то протягом активної діяльності працівника нараховуються внески у відповідні фонди. Грошові видатки з цих фондів здійснюються лише з настанням певних обставин (вихід на пенсію, настання страхового випадку тощо), як правило, через багато років. Таким чином, підприємства мають у своєму розпорядженні постійні залишки коштів, які використовуються для покриття потреби в капіталі. Ці кошти можна розглядати як довгостроковий позичковий капітал.

Особливе значення цьому джерелу фінансування надають на підприємствах Німеччини. У крупних німецьких компаніях залишки на відповідних фондах сягають 15 % валюти балансу і нерідко перевищують величину статутного капіталу7. Це пояснюється особливостями німецької пенсійної системи, значну роль в якій відіграють саме підприємства-роботодавці, що, в свою чергу, стимулюється податковим законодавством (частина відрахувань у відповідні фонди виводиться з-під оподаткування). Для порівняння: на українських підприємствах питома вага всіх забезпечень у структурі капіталу становить всього близько 1 % (дані 2000 р.).

Резерв на виконання гарантійних зобов’язань. По товарах, на які встановлено гарантійний термін, до обов’язків продавця (виробника) входить виконання гарантійних зобов’язань протягом терміну гарантії. У разі виявлення дефектів або фальсифікації товарів протягом гарантійного терміну експлуатації споживач має право вимагати від продавця (виробника) їх усунення та відшкодування заподіяних збитків. З метою рівномірного віднесення на собівартість продукції витрат на гарантійний ремонт (обслуговування) підприємство може сформувати резерв на виконання гарантійних зобов’язань. Величина резерву встановлюється, виходячи з рівня гарантійних замін, установленого підприємством на основі прогнозних оцінок. Згідно з податковим законодавством до складу валових витрат платника включаються будь-які витрати на гарантійний ремонт (обслуговування) або гарантійні заміни товарів, проданих платником податку, вартість яких не компенсується за рахунок покупців таких товарів. При цьому сума, що відноситься на валові витрати, не може перевищувати 10 % сукупної вартості проданих товарів, по яких не закінчився строк гарантійного обслуговування.

Забезпечення для відшкодування витрат на реструктуризацію створюється у разі наявності затвердженого керівництвом підприємства плану реструктуризації з конкретними заходами, строками їх виконання та сумою очікуваних витрат під час і після початку реалізації цього плану. Аналогічно до інших видів забезпечень залишки резерву витрат на реструктуризацію та виконання гарантійних зобов’язань можуть використовуватися як джерела прихованого фінансування підприємств.

Виняток із загальних правил, що стосуються забезпечень, становлять кошти цільового фінансування i цільових надходжень, які згідно з П(С)БО також включаються до складу забезпечень наступних витрат і платежів. Залишки цільового фінансування (субсидії, асигнування з бюджету та позабюджетних фондів, цільові внески фізичних та юридичних осіб) можна розглядати як власний капітал. До того ж ці кошти надходять на підприємство ззовні. Щоправда, в умовах розвинутого ринку такого роду надходження на підприємствах практично відсутні. Саме тому ми не зупинятимемося на їх характеристиці.

4.5. Чистий грошовий потік (Cash-flow)

Показник Cash-flow8 почав використовуватися в 50-х роках ХХ століття американськими аналітиками при аналізі цінних паперів та звітності підприємств. Чистий рух грошових коштів у результаті операційної діяльності прийнято позначати як операційний Cash-flow, чистий рух коштів від інвестиційної діяльності — як інвестиційний Cash-flow. Різниця між вхідними та вихідними потоками в рамках фінансової діяльності (у вузькому розумінні) — Cash-flow від фінансової діяльності.

Чистий Cash-flow (рух грошових коштів) по підприємству за звітний період розраховується як арифметична сума Cash-flow від усіх видів діяльності. Він дорівнюватиме приросту грошових коштів та їх еквівалентів за означений період.

Основою розрахунку загального Cash-flow є операційний Cash-flow, який характеризує величину чистих грошових потоків, що утворюються в результаті операційної діяльності, тобто частину виручки від реалізації, яка залишається в розпорядженні підприємства в певному періоді після здійснення всіх грошових видатків операційного характеру. Цей показник можна розглядати як критерій оцінки внутрішнього потенціалу фінансування підприємства. Достатній розмір операційного Cash-flow створює сприятливі передумови для залучення фінансових ресурсів із зовнішніх джерел. Наявність операційного Cash-flow характеризує здатність підприємства:

а) фінансувати інвестиції за рахунок внутрішніх фінансових джерел;

б) погашати фінансову заборгованість;

в) виплачувати дивіденди.

Структурно-логічна схема виникнення та використання операційного Cash-flow наведена на рис. 4.2.

Рис. 4.2. Виникнення та використання операційного
Cash-flow (За: Ziegenbein K. Controlling. 4 Aufl. — Ludwiegshafen:
Kiel, 1992.
— S. 219)

Операційний Cash-flow та загальну суму грошових надходжень у рамках інвестиційної діяльності можна розглядати як внутрішнє джерело фінансування.

Базу для визначення Cash-flow від операційної діяльності утворюють дані звіту про фінансові результати (про прибутки і збитки) та баланс підприємства. Серед економістів до цього часу немає єдності щодо методології визначення Cash-flow. Класичний спосіб розрахунку операційного Cash-flow полягає в тому, що до чистого прибутку підприємства (після оподаткування) за визначений період додаються амортизаційні відрахування, нараховані у цьому самому періоді, та приріст забезпечень.

Якщо від «класичного» (брутто) Cash-flow відняти суму нарахованих дивідендів, то одержимо — нетто Cash-flow. Однак при використанні цього підходу до визначення чистого грошового потоку не враховуються зміни у складі поточних активів та пасивів, які також суттєво впливають на величину грошових коштів підприємства.

Дискусійним є питання віднесення до складу операційного Cash-flow процентів за користування позичками. Хоча за логікою, сплата процентів мала б належати до грошових видатків у рамках фінансової діяльності, згідно з П(С)БО і міжнародними стандартами складання фінансової звітності ця позиція відноситься до операційного Cash-flow9. Для спрощення розрахунків у подальшому ми також відноситимемо зазначені грошові нарахування та видатки до операційних.

На практиці поширення набули два основні методи розрахунку Cash-flow від операційної діяльності, які враховують згадані зміни у складі оборотних активів і поточних зобов’язань і передбачають віднесення процентів за користування позичками до складу операційних витрат:

1. Прямий метод, при використанні якого чистий грошовий потік (Cash-flow) від операційної діяльності розраховується як різниця між вхідними та вихідними грошовими потоками, що мають безпосереднє відношення до операційної діяльності підприємства. До вхідних грошових потоків належать: грошові надхо-
дження від продажу товарів у звітному періоді; погашення дебіторської заборгованості; інші грошові надходження від операційної діяльності (від реалізації оборотних активів, операційної оренди активів тощо). До вихідних грошових потоків належать грошові видатки на покриття витрат, які включаються у собівартість продукції, адміністративних витрат, витрат на збут, інших витрат у рамках операційної діяльності, а також податки на прибуток та проценти за користування позичками.

2. Непрямий метод. Вихідною величиною при використанні цього методу є фінансові результати від операційної діяльності. Здійснюється зворотний до прямого методу розрахунок: операційні прибутки (збитки) коригуються на статті доходів (зменшуються) і витрат (збільшуються), які не впливають на обсяг грошових засобів (амортизація, забезпечення наступних витрат і платежів), а також на суму змін в оборотних активах та поточних зобов’язань, що пов’язані з рухом коштів у рамках операційної діяльності та сплатою процентів за користування позичками.

Схема розрахунку операційного Cash-flow з умовними сумами прямим і непрямим методами наведена в табл. 4.1. Базова інформація для розрахунків взята із дод. 1, 2 та 3 до цього розділу.

Таблиця 4.1

Розрахунок операційного Cash-Flow, тис. грн

ПРЯМИЙ МЕТОД

Сума

(+) Грошові надходження від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)

1200

(–) Грошові виплати постачальникам за сировину, матеріали, послуги тощо

600

(–) Грошові видатки на утримання персоналу

400

(+) Інші грошові надходження, які не належать до інвестиційної та фінансової діяльності

(–) Інші грошові видатки для покриття операційних витрат, які не стосуються інвестиційної та фінансової діяльності

100

(–) Сплата процентів за користування позичками

15

(–) Сплата податків на прибуток

24

= Cash-flow (операційний)

61

НЕПРЯМИЙ МЕТОД

Сума

(+) Чистий прибуток від операційної діяльності

56

(+) Витрати, не пов’язані з грошовими виплатами

70

(–) Доходи, не пов’язані з грошовими надходженнями

(–) Приріст; (+) Зменшення оборотних активів (крім грошових коштів, їх еквівалентів, поточних фінансових інвестицій, інших статей неопераційних оборотних активів)

–70

(–) Зменшення; (+) Збільшення поточних зобов’язань, у т. ч. відсотки (крім короткострокових кредитів банків та інших статей, не пов’язаних з операційною діяльністю)

+5

= Cash-flow (операційний)

61

(–) Інвестиції в необоротні активи

245

(+) Дезінвестиції

50

(±) Доходи (збитки) від інвестиційної діяльності

+30

= Free Cash-flow (перед фінансуванням)

104

Якщо операційний Cash-flow скоригувати на позитивний (негативний) Cash-flow від інвестиційної діяльності, то ми отримаємо так званий Free (незалежний) Cash-flow, який характеризує здатність підприємства забезпечити операційну діяльність та планові інвестиції за рахунок внутрішніх фінансових джерел (незалежно від зовнішнього фінансування). Від’ємне значення Free Cash-flow, як це має місце в нашому прикладі (див. табл. 4.1), показує, що для здійснення запланованих видатків підприємство має потребу у зовнішньому фінансуванні в обсязі 104 тис. грн, яка утворилася в результаті дефіциту внутрішніх джерел фінансування. Позитивне значення Free Cash-Flow свідчить про наявність надлишку коштів, які можуть бути використані для таких цілей:

  •  виплата дивідендів;
  •  погашення банківських позичок;
  •  викуп власних корпоративних прав.

Розрахунок Free Cash-flow має значення як при ex-post аналізі10, оскільки дає змогу користувачам звітності зробити висновок про потенціал внутрішнього фінансування в попередніх періодах, так і під час ex-ante аналізу11, оскільки є базовою величиною для прогнозування вхідних і вихідних грошових потоків, пов’язаних з фінансовою діяльністю. Теперішня вартість очікуваного майбутнього Free Cash-flow може використовуватися як критерій оцінки вартості підприємства в рамках концепції максимізації доходів власників (SVK). У рамках фінансового контролінгу показник Free Cash-flow використовується також як індикатор раннього попередження про можливі проблеми у сфері управління дебіторською заборгованістю та запасами, збутовій сфері тощо. Вважається, що цей показник швидше і виразніше сигналізує про негативний розвиток, ніж показники прибутковості12.

Прямий метод розрахунку використовується, як правило, під час внутрішнього аналізу в рамках фінансового контролінгу для оцінки впливу руху грошових коштів на нинішню та потенційну ліквідність підприємства. За зовнішнього аналізу визначити чистий рух грошових коштів прямим методом неможливо за браком необхідної інформації, зокрема щодо грошових видатків підприємства на придбання сировини, матеріалів, на утримання персоналу тощо. Саме тому при оцінці кредитоспроможності чи інвестиційної привабливості підприємства використовується непрямий метод розрахунку Cash-flow, за якого використовується інформація, що міститься в офіційній звітності.

4.6. Показники Cash-flow

Показники, базою розрахунку яких є операційний Cash-flow, широко використовуються при оцінці фінансового стану підприємства та визначенні його кредитоспроможності. В той час як раніше в континентальній Європі при прийнятті рішення про видачу кредитів банки орієнтувалися в основному на вартість кредитного забезпечення, сьогодні головним критерієм при-
йняття відповідних рішень є
Cash-flow, який прогнозується отримати позичальником, оскільки насамперед саме за рахунок цього джерела підприємства можуть погасити позички та проценти за ними13.

Показник Cash-flow характеризується більшою об’єктивністю порівняно з чистим прибутком чи показниками рентабельності, розрахованими з використанням прибутку, адже при розрахунках Cash-flow є менше можливостей для маніпуляцій, зокрема пов’язаних з обліковою політикою підприємства та формуванням прихованих резервів. Так, чистий прибуток зі збільшенням рівня амортизаційних відрахувань та забезпечень наступних витрат зменшується, в той же час Cash-flow залишається незмінним. Показник Cash-flow можна розглядати з трьох позицій:

1) як індикатор ліквідності та платоспроможності підприємства;

2) як показник результативності фінансово-господарської діяльності (індикатор теперішньої та майбутньої дохідності підприємства);

3) як індикатор спроможності до фінансування за рахунок внутрішніх джерел.

До основних показників Cash-flow, які розраховують на практиці, належать такі:

1. Показник тривалості погашення заборгованості. Визначається шляхом ділення позичкового капіталу нетто (зменшеного на суму грошових коштів, їх еквівалентів, поточних фінансових інвестицій та чистої реалізаційної вартості поточної дебіторської заборгованості)14 на Cash-flow (операційний). Під позичковим капіталом розуміють усі зобов’язання підприємства: короткострокові, довгострокові, забезпечення наступних витрат і платежів тощо. Слугує індикатором спроможності підприємства за рахунок власних ресурсів виконувати свої зобов’язання. Показує, скільки років (чи періодів) підприємству потрібно (за даного рівня операційного Cash-flow), щоб розрахуватися зі своїми боргами за рахунок результатів операційної діяльності. Якщо тривалість погашення заборгованості становить 1—3 роки, то це нормальна ситуація з погляду перспектив виконання підприємством своїх зобов’язань; 4—5 років — задовільна; понад 5 років — незадовільна15. Для підприємств торгівлі розрахунок цього показника має свої особливості: ефективна заборгованість у такому разі може зменшуватися на величину запасів товарів на складі (якщо вони є ліквідними).

2. Показник обернено пропорційний до тривалості погашення заборгованості. Відношення Cash-flow до заборгованості (нетто). Показує здатність підприємства розрахуватись зі своїми боргами за рахунок грошових надходжень від операційної діяльності.

3. Показник самофінансування інвестицій, %. Визначається шляхом ділення операційного Cash-flow на величину чистих інвестицій (сума приросту нематеріальних активів, основних засобів і довгострокових фінансових інвестицій). Показує частку інвестицій, профінансовану за рахунок внутрішніх джерел. Чим вищий цей показник, тим менше підприємство вдавалося до залучення зовнішніх фінансових ресурсів при фінансуванні інвестицій.

4. Чиста Cash-flow-маржа, %: показник відношення Cash-flow (операційного) до обороту від реалізації продукції. Характеризує величину Cash-flow, яка припадає на одиницю обороту від реалізації. Показує, скільки процентів виручки від реалізації залишається на підприємстві після здійснення всіх платежів у рамках операційної діяльності.

5. Показник відношення Cash-flow до власного капіталу. Показує чистий грошовий потік на одиницю власного капіталу.

Недоліком показників, розрахованих на базі Cash-flow, є те, що їх можна лише частково використовувати при порівнянні ефективності діяльності різних підприємств. Це зумовлено дією чинника амортизації. У тих підприємств, які інтенсивно нараховують знос і запускають в дію нове, дороге обладнання, за інших рівних обставин, рівень Cash-flow буде вищим, ніж у тих підприємств, які використовують менше обладнання чи беруть його в оренду (лізинг), однак працюють з однаковою ефективністю. Саме тому під час обґрунтування відповідних рішень фінансові аналітики повинні звертати увагу також на структуру Cash-flow.

4.7. Звіт про рух грошових коштів

Рух грошових коштів — надходження і вибуття грошових коштів та їх еквівалентів. Інформація про надходження і видатки грошових коштів підприємства міститься у звіті про рух грошових коштів. Він є вітчизняним еквівалентом звіту про Сash-flow, який складають підприємства відповідно до вимог IAS-716 та GAAP17. Зміст і форма звіту про рух грошових коштів та загальні вимоги до розкриття його статей визначаються Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 4.

Необхідність звіту про рух грошових коштів зумовлена тим, що користувачі звітності повинні мати інформацію не лише про зміни в складі майна підприємства і джерел його формування, доходах і витратах, а й про грошові надходження та виплати, які здійснювалися протягом звітного періоду. Отже, метою складання звіту про рух грошових коштів є надання користувачам фінансової звітності повної, правдивої та неупередженої інформації про зміни, що відбулися у грошових коштах підприємства та їх еквівалентах за звітний період. Фінансові аналітики, співробітники фінансових та контролінгових служб підприємств повинні вміти читати відповідні форми звітності з тим, щоб робити правильні висновки про нинішній та потенційних фінансовий стан підприємства. На основі інформації, яка міститься у звіті, можна дійти висновків про:

  •  чистий рух грошових коштів (Сash-flow) протягом звітного періоду в результаті операційної, інвестиційної та фінансової діяльності;
  •  суми надходжень і видатків, що виникають у результаті цих видів діяльності;
  •  величину інвестиційних вкладень підприємства у звітному періоді та рівень їх фінансування за рахунок внутрішніх фінансових джерел;
  •  обсяг фінансових ресурсів, які підприємство залучило із зовнішніх джерел;
  •  зміну ліквідних засобів протягом звітного періоду.

Для правильного тлумачення показників звітності фінансист повинен розуміти причинно-наслідкові взаємозв’язки, які існують між окремими формами звітності. У дод. 4 наведено приклад звіту про рух грошових коштів, який складено на основі інформації, що міститься у балансі та звіті про фінансові результати (дод. 2 і 3). В основі розрахунків руху грошових коштів у результаті операційної діяльності, який передбачено в П(С)БО 4, покладено непрямий метод визначення Сash-flow.

Чистий рух грошових коштів у результаті операційної діяльності визначається шляхом коригування прибутку (збитку) від звичайної діяльності до оподаткування на суми:

  •  наведені в негрошових статтях;
  •  змін запасів, дебіторської та кредиторської заборгованості, пов’язаної з операційною діяльністю, протягом звітного періоду;
  •  наведені в статтях, пов’язаних з рухом грошових коштів у результаті інвестиційної та фінансової діяльностей.

У статті «Прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування» відображається прибуток або збиток від звичайної діяльності до оподаткування за звітний період, наведений у звіті про фінансові результати (110 тис. грн). Показник прибутку насамперед коригується на статті витрат, які не призводять до грошових видатків: амортизація; забезпечення, нереалізовані курсові різниці, нараховані проценти за користування позичками.

За статтею «Амортизація необоротних активів» відображаються амортизаційні відрахування з матеріальних і нематеріальних необоротних активів, нараховані протягом звітного періоду (в нашому прикладі 60 тис. грн). Щодо забезпечень, то у графі «Надходження» відображається збільшення, у графі «Видаток» — зменшення у складі забезпечень наступних витрат і платежів за відповідним розділом балансу. Оскільки в нашому прикладі величина забезпечень протягом розглядуваного періоду зросла на 10 тис. грн, у звіті про рух грошових коштів слід відобразити надходження коштів. У статті «Витрати на сплату процентів» відображаються витрати на сплату процентів за користування кредитами і позичками, нарахованих протягом звітного періоду (20 тис. грн).

Оскільки прибуток від звичайної діяльності до оподаткування визначається з урахуванням неопераційних (наприклад, фінансових) доходів та витрат, з метою визначення операційного Сash-flow слід «очистити» згаданий прибуток від доходів від володіння (дивіденди, проценти тощо) та реалізації фінансових інвестицій, а також від продажу основних засобів, нематеріальних активів, інших довгострокових активів, від обміну оборотних активів на необоротні і фінансові інвестиції, від неопераційних курсових різниць, інших прибутків і збитків від інвестиційної та фінансової діяльності. У нашому прикладі інші фінансові доходи, зокрема дивіденди, становлять 30 тис. грн, отже, у відповідній статті звіту про рух грошових коштів за позицією «Видатки» слід відобразити 30 тис. грн.

За позицією «Прибуток (збиток) від операційної діяльності до зміни в чистих оборотних активах» відображається різниця між сумами грошових надходжень і сумами грошових видатків, відображених за попередніми статтями: 110 + 60 + 10 + 20 – 30 =
= 170 тис. грн.

Стаття «Зменшення (збільшення) оборотних активів» покликана зафіксувати вплив змін у складі операційних оборотних активів на наявність грошових коштів у підприємства. Зрозуміло, якщо оборотні активи зростають, значить на їх фінансування витрачаються кошти, і навпаки. Саме тому у графі «Надходження» відображається зменшення, а у графі «Видаток» — збільшення статей оборотних активів (крім статей «Грошові кошти та їх еквіваленти», «Поточні фінансові інвестиції» та інших статей неопераційних оборотних активів), що відбулись протягом звітного періоду. При цьому не враховуються зміни в складі оборотних активів, які є наслідком негрошових операцій інвестиційної (обмін на необоротні активи, фінансові інвестиції тощо) та фінансової діяльності (виплата дивідендів або погашення зобов’язань з фінансової оренди виробничими запасами, продукцією, товарами тощо, негрошові внески до статутного капіталу тощо). Оскільки операційні оборотні активи досліджуваного підприємства зросли на 70 тис. грн (див. дод. 2), відповідне значення слід відобразити за позицією «Видатки».

У нашому прикладі сума витрат, що мали місце протягом поточних або попередніх звітних періодів, але належать до наступних звітних періодів, не змінилася (див. дод. 2). Саме тому у відповідній статті звіту поставлено прочерк.

У статті «Збільшення (зменшення) поточних зобов’язань» у графі «Надходження» відображається збільшення, у графі «Видаток» — зменшення у статтях розділу балансу «Поточні зобов’язання» (крім статей «Короткострокові кредити банків», «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями», «Поточні зобов’язання за розрахунками з учасниками», сум зобов’язань за процентами та інших зобов’язань, не пов’язаних з операційною діяльністю). При цьому не враховуються зміни в складі поточних зобов’язань, які є наслідком негрошових операцій інвестиційної та фінансової діяльності (погашення поточного зобов’язання шляхом передачі необоротних активів і фінансових інвестицій, зарахування внесків до капіталу тощо) або виправлення помилок минулих років. Змін операційного характеру у відповідній статті не відбулося, отже, у звіті поставлено прочерк.

У статті «Збільшення (зменшення) доходів майбутніх періодів» у графі «Надходження» відображається збільшення, у графі «Видаток» — зменшення у складі доходів майбутніх періодів протягом звітного періоду. Як видно з дод. 1, доходи, отримані у поточному або попередніх звітних періодах, які належать до наступних звітних періодів, у підприємства відсутні. Цим пояснюється відсутність даних за цією статтею звіту.

У статті «Грошові кошти від операційної діяльності» відображається різниця між сумами надходжень і видатків, відображених у попередніх статтях: 170 – 70 = 100 тис. грн.

За статтею «Сплачені проценти» відображаються суми грошових коштів, фактично використаних у звітному періоді на сплату процентів за користування кредитами і позичками. Підкреслимо, що у цій статті відображаються не нараховані, а саме сплачені суми (15 тис. грн). Те саме стосується статті «Сплачені податки на прибуток», де показується використання грошових коштів для сплати податків на прибуток (24 тис. грн).

У статті «Чистий рух коштів до надзвичайних подій» показується надходження або видаток коштів, відображених у статті «Грошові кошти від операційної діяльності», з урахуванням видатку коштів на сплату процентів і податків.

У статті «Чистий рух коштів від операційної діяльності» відображається результат руху коштів від операційної діяльності з урахуванням руху коштів від надзвичайних подій. Операційний Cash-flow становить 61 тис. грн (100 – 15 – 24) і збігається з відповідним показником, отриманим за спрощеним розрахунком, наведеним у табл. 4.1.

Рух грошових коштів у результаті інвестиційної діяльності. Інвестиційний Cash-flow визначається на основі аналізу змін у статтях розділу балансу «Необоротні активи» та статті «Поточні фінансові інвестиції» як різниця між вхідними та вихідними грошовими потоками за цими статтями.

Вхідні грошові потоки в результаті інвестиційної діяльності формуються з таких складових:

  •  грошові надходження від реалізації фінансових інвестицій — суми, які надійшли на підприємство від продажу акцій або боргових зобов’язань інших підприємств, а також часток у капіталі інших підприємств (у нашому прикладі, частина фінансових інвестицій реалізована за балансовою вартістю 50 тис. грн);
  •  надходження грошових коштів від продажу основних засобів, нематеріальних активів, дочірніх підприємств та інших господарських надходжень;
  •  надходження грошових коштів у вигляді процентів за аванси грошовими коштами та позичками, наданими іншим сторонам за фінансовими інвестиціями в боргові цінні папери, за використання переданих у фінансову оренду необоротних активів тощо;
  •  вирахувані з операційного Сash-flow доходи у вигляді дивідендів (30 тис. грн);
  •  надходження грошових коштів від повернення авансів (крім авансів, пов’язаних з операційною діяльністю) і позичок, наданих іншим сторонам;
  •  надходження грошових коштів від ф’ючерсних, форвардних контрактів, опціонів тощо.

До вихідних грошових потоків у рамках інвестиційної діяльності належать такі:

  •  виплати грошових коштів для придбання акцій або боргових зобов’язань інших підприємств, а також часток участі у спільних підприємствах;
  •  грошові виплати, спрямовані на придбання основних засобів, нематеріальних активів та інших необоротних активів (крім фінансових інвестицій); визначається як різниця між первісною вартістю основних засобів на початок і кінець періоду, збільшена на вартість реалізованих необоротних активів;
  •  грошові кошти, сплачені за придбані дочірні підприємства та інші господарські одиниці (за вирахуванням грошових коштів, придбаних у складі майнового комплексу);
  •  аванси (крім пов’язаних з операційною діяльністю) і позички грошовими коштами, надані іншим сторонам (крім авансів і позичок фінансових установ);
  •  виплати грошових коштів за ф’ючерсними, форвардними контрактами, опціонами тощо (за винятком випадків, коли такі контракти укладаються для операційної діяльності підприємства або виплати класифікуються як фінансова діяльність).

У нашому прикладі загальна сума вхідних грошових потоків від інвестиційної діяльності становить 80 тис. грн (50 + 30), а вихідних — 245 тис. грн (615 – 370). У статті «Чистий рух коштів від інвестиційної діяльності» відображається результат руху коштів (різниця між вхідними та вихідними грошовими потоками). Рух коштів у результаті інвестиційної діяльності складає від’ємне значення — 165 тис. грн, відповідно Free Cash-flow дорівнює 104 тис. грн. Це означає, що підприємство має потребу у залученні фінансових ресурсів із зовнішніх джерел.

Рух грошових коштів у результаті фінансової діяльності (у вузькому розумінні) визначається на основі оцінки змін у статтях балансу за розділом «Власний капітал» і статтях, пов’язаних з фінансовою діяльністю, у розділах балансу «Забезпечення наступних витрат і платежів», «Довгострокові зобов’язання» і «Поточні зобов’язання» («Короткострокові кредити банків» і «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями», «Поточні зобов’язання за розрахунками з учасниками» тощо). До вхідних грошових потоків у результаті фінансової діяльності підприємства належать такі:

  •  надходження грошових коштів від розміщення акцій та інших операцій, що призводять до збільшення власного капіталу на основі залучення зовнішніх джерел (у балансі, як правило, відображається за статтями «Статутний капітал» і «Додатковий вкладений капітал»);
  •  надходження грошових коштів у результаті утворення боргових зобов’язань (позичок, векселів, облігацій, а також інших видів коротко- і довгострокових зобов’язань, не пов’язаних з операційною діяльністю).

Вихідні грошові потоки у рамках фінансової діяльності формуються з таких складових:

  •  виплати грошових коштів для погашення отриманих позичок;
  •  сплачені грошовими коштами дивіденди;
  •  грошові видатки, спрямовані для викупу раніше випущених акцій підприємства;
  •  виплати грошових коштів орендодавцеві для погашення заборгованості за фінансовою орендою та іншими платежами, пов’язаними з фінансовою діяльністю.

У статті звіту про рух грошових коштів «Чистий рух коштів від фінансової діяльності» відображається різниця між відповідними вхідними та вихідними грошовими потоками. Сash-flow від фінансової діяльності в нашому прикладі становить 144 тис. грн, що достатньо для покриття дефіциту коштів, який утворився у результаті операційної та інвестиційної діяльності підприємства.

Слід зазначити: якщо у підприємства були надходження або видаток коштів, пов’язаних з надзвичайними подіями в процесі операційної, інвестиційної чи фінансової діяльності, то дані про це відображаються за статтями «Рух коштів від надзвичайних подій» у відповідних розділах і коригуються відповідні показники Сash-flow. У нашому прикладі руху коштів у результаті надзвичайних подій не було, саме тому для полегшення сприйняття матеріалу відповідні статті звіту в дод. 4 опущені.

Чистий рух коштів за звітний період визначається як різниця між сумою грошових надходжень і видатків, відображених у статтях: «Чистий рух коштів від операційної діяльності», «Чистий рух коштів від інвестиційної діяльності» та «Чистий рух коштів від фінансової діяльності» або як арифметична сума Сash-flow за трьома видами діяльності: 61 тис. грн – 165 тис. грн +
+ 144 тис. грн = 40 тис. грн. Знайдена сума відповідає різниці між статтями залишків грошових коштів на початок і кінець періоду, які відображені в балансі.
Якщо звіт про рух грошових коштів складено правильно, то, додавши до залишку грошових коштів підприємства на початок періоду чистий рух коштів у результаті всіх видів діяльності за звітний період, отримаємо залишок грошових коштів на кінець періоду, який відображається в балансі підприємства.


ДОДАТКИ ДО РОЗДІЛУ

Додаток 1

Інформація внутрішньогосподарського
(управлінського обліку), яка використовується
для розрахунку
Сash-flow прямим методом

Показник

Сума,
тис. грн

1. Грошові видатки на придбання сировини та матеріалів у звітному періоді

600

2. Грошові видатки на виплату заробітної плати, в т. ч. нарахування на неї

400

3. Інші грошові видатки, пов’язані з операційною діяльністю

100

4. Амортизаційні відрахування

60

5. Нараховано процентів за користування позичками

20

6. Сплачено процентів за користування позичками

15

7. Сплачено дивіденди

36

8. Доходи, отримані підприємством від фінансових інвестицій

30

9. Грошові надходження від реалізації фінансових інвестицій

50


Додаток 2

Форма № 1 (П(С)БО 2)

БАЛАНС

станом на ________ 200__ р.

тис. грн

АКТИВ (МАЙНО)

1.01

31.12

І. Необоротні активи

Нематеріальні активи:
— залишкова вартість
— первісна вартість
— знос


110
120
10


105
120
15

Незавершене будівництво

Основні засоби:
— залишкова вартість
— первісна вартість
— знос


320
370
50


510
615
105

Довгострокові фінансові інвестиції

100

50

Довгострокова дебіторська заборгованість

Усього за розділом І

530

665

ІІ. Оборотні активи

Запаси

300

370

Векселі одержані

Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги

160

140

Дебіторська заборгованість за розрахунками:
— з бюджетом
— за виданими авансами


25
15


40
20

Поточні фінансові інвестиції

20

20

Грошові кошти та їх еквіваленти

60

100

Інші оборотні активи

Усього за розділом ІІ

580

690

ІІІ. Витрати майбутніх періодів

10

10

Баланс

1120

1365

Закінчення дод. 2

ПАСИВ (КАПІТАЛ)

1.01

31.12

І. Власний капітал

Статутний капітал

400

500

Додатковий вкладений капітал

50

60

Інший додатковий капітал

5

5

Резервний капітал

150

180

Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) (–)

15

35

Неоплачений капітал (–)

Вилучений капітал (–)

Усього за розділом І

620

780

ІІ. Забезпечення наступних витрат і платежів

Забезпечення виплат персоналу

15

20

Інші забезпечення

5

10

Цільове фінансування

20

20

Усього за розділом ІІ

40

50

ІІІ. Довгострокові зобов’язання

140

150

ІV. Поточні зобов’язання

Короткострокові кредити банків

120

180

Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги

110

120

Векселі видані

Поточні зобов’язання за розрахунками:
— з одержаних авансів
— з бюджетом
— з оплати праці
— з учасниками



60
30



50
30

Інші поточні зобов’язання

5

Усього за розділом IV

320

385

V. Доходи майбутніх періодів

Баланс

1120

1365

Додаток 3

Форма № 2 (П(С)БО 3)

ЗВІТ ПРО ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ

за ________ 200__ р.

тис. грн

Стаття

За звітний
період

Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)

1440

Податок на додану вартість

240

Акцизний збір

Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції

1200

Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)

910

Валовий:
прибуток
збиток


290

Інші операційні доходи

Адміністративні витрати

160

Витрати на збут

30

Інші операційні витрати

Фінансові результати від операційної діяльності:
прибуток
збиток


100

Дохід від участі в капіталі

Інші фінансові доходи (отримані дивіденди)

30

Інші доходи

Фінансові витрати (сплата процентів)

20

Втрати від участі в капіталі

Інші витрати

Фінансові результати від звичайної діяльності до оподаткування:
прибуток
збиток


110

Податок на прибуток від звичайної діяльності

24

Закінчення дод. 3

Стаття

За звітний
період

Фінансові результати від звичайної діяльності:
прибуток
збиток


86

Надзвичайні:
доходи
витрати



Податки з надзвичайного прибутку

Чистий:
прибуток
збиток


86

Дивіденди (довідково)

36


Додаток 4

Форма № 3 (П(С)БО 4)

ЗВІТ ПРО РУХ ГРОШОВИХ КОШТІВ

за ________ 200__ р.

тис. грн

Стаття

Надхо-
дження

Видатки

І. Рух коштів у результаті операційної діяльності

Прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування

110

Коригування на:
— амортизацію необоротних активів
— збільшення (зменшення) забезпечень
— збиток (прибуток) від неопераційної діяльності


60
10


х

30

Витрати на сплату процентів

20

х

Прибуток (збиток) від операційної діяльності до зміни в чистих оборотних активах

170

Зменшення (збільшення):
— оборотних активів
— витрат майбутніх періодів




70

Збільшення (зменшення):
— поточних зобов’язань
— доходів майбутніх періодів





Грошові кошти від операційної діяльності

100

Сплачені:
— проценти
— податки на прибуток


х
х


15
24

Чистий рух коштів від операційної діяльності

61

ІІ. Рух коштів у результаті інвестиційної діяльності

Реалізація:
— фінансових інвестицій
— необоротних активів (майнових комплексів)


50


х
х

Отримані:
— проценти
— дивіденди


30


х
х

Інші надходження

х

Закінчення дод. 4

Стаття

Надхо-
дження

Видатки

Придбання:
— фінансових інвестицій
— необоротних активів (майнових комплексів)


х
х



245

Інші платежі

Чистий рух коштів від інвестиційної діяльності

165

ІІІ. Рух коштів у результаті фінансової діяльності

Надходження власного капіталу

110

х

Отримані позички

70

х

Інші надходження

х

Погашення позичок

х

Сплачені дивіденди

х

36

Інші платежі

х

Чистий рух коштів від фінансової діяльності

144

Чистий рух коштів за звітний період

40

Залишок коштів на початок року

60

х

Залишок коштів на кінець року

100

х


ТЕСТИ І ЗАДАЧІ

Тести

Тест 1. Приховані резерви

  1.  відображаються у статті балансу «Додатковий капітал»;
  2.  можуть формуватися в результаті поповнення забезпечень наступних витрат;
  3.  це частина капіталу підприємства, яка жодним чином не відображена в його балансі;
  4.  дорівнюють різниці між балансовою вартістю окремих майнових об’єктів підприємства та їх реальною (вищою) вартістю;
  5.  утворюються в результаті заниження реалізаційних цін на продукцію.

Тест 2. Тезаврація прибутку — це

  1.  розподіл чистого прибутку між власниками підприємства;
  2.  спрямування чистого прибутку на формування власного капіталу підприємства;
  3.  приховання прибутку;
  4.  спрямування прибутку виключно на поповнення власних обігових коштів підприємства;
  5.  реструктуризація активів.

Тест 3. До внутрішніх джерел фінансування підприємств належать

  1.  емісійний дохід;
  2.  кредиторська заборгованість за отриманими авансами;
  3.  чистий прибуток;
  4.  амортизаційні відрахування;
  5.  забезпечення наступних витрат і платежів.

Тест 4. Операційний Cash-flow характеризує

  1.  величину чистих грошових потоків, які залишаються в розпорядженні підприємства в результаті основної діяльності;
  2.  величину чистого прибутку підприємства;
  3.  величину вхідних грошових потоків підприємства;
  4.  обсяг реалізації продукції;
  5.  величину чистого прибутку, амортизацію та приріст забезпечень.

Тест 5. Класичний показник Cash-flow характеризує

  1.  здатність підприємства фінансувати інвестиції;
  2.  структуру капіталу підприємства;
  3.  можливості підприємства погашати фінансову заборгованість;
  4.  наявність у підприємства робочого капіталу;
  5.  наявність коштів для виплати дивідендів.

Тест 6. При розрахунку операційного Cash-flow прямим методом використовуються такі показники:

  1.  чистий дохід від реалізації продукції;
  2.  чистий прибуток від операційної діяльності;
  3.  приріст чи зменшення поточних зобов’язань, пов’язаних з операційною діяльністю;
  4.  приріст чи зменшення оборотних активів (крім грошових коштів, їх еквівалентів та поточних фінансових інвестицій);
  5.  витрати, не пов’язані з грошовими виплатами.

Тест 7. При розрахунку операційного Cash-flow непрямим методом слід враховувати такі показники:

  1.  чисті доходи від операційної діяльності, пов’язані з надходженням грошових коштів;
  2.  чистий прибуток від операційної діяльності;
  3.  грошові виплати постачальникам за сировину, матеріали, послуги тощо;
  4.  приріст чи зменшення оборотних активів (крім грошових коштів, їх еквівалентів і поточних фінансових інвестицій);
  5.  витрати, не пов’язані з грошовими виплатами.

Тест 8. При розрахунку Free Cash-flow використовуються такі показники:

  1.  величина операційного Cash-flow;
  2.  надходження власного капіталу;
  3.  обсяг інвестицій у необоротні активи;
  4.  доходи (збитки) від фінансової діяльності;
  5.  доходи (збитки) від інвестиційної діяльності.

Тест 9. Які з наведених висловлювань, що характеризують Free Cash-flow, правильні?

  1.  Free Cash-flow показує залишок грошових коштів на розрахунковому рахунку підприємства на кінець звітного періоду.
  2.  Негативний Free Cash-flow показує потребу підприємства у зовнішньому фінансуванні інвестиційної та операційної діяльності.
  3.  Залишок не реінвестованого Cash-flow може бути використаний для виплати дивідендів.
  4.  Free Cash-flow можна спрямувати на викуп власних корпоративних прав.
  5.  Free Cash-flow — це грошовий потік, який утворився у результаті дезінвестицій.

Тест 10. Які з наведених показників враховуються при визначенні чистого руху коштів (Cash-flow) від інвестиційної діяльності?

  1.  Чистий рух коштів від операційної діяльності.
  2.  Грошові надходження від реалізації фінансових інвестицій.
  3.  Отримані дивіденди.
  4.  Сплачені дивіденди.
  5.  Грошові виплати на придбання необоротних активів.

Тест 11. Які з наведених показників враховуються при визначенні чистого руху коштів (Cash-flow) від фінансової діяльності?

  1.  Чистий рух коштів від інвестиційної діяльності.
  2.  Грошові надходження від реалізації фінансових інвестицій.
  3.  Отримані дивіденди.
  4.  Сплачені дивіденди.
  5.  Грошові виплати на придбання основних засобів.

Тест 12. Показник тривалості погашення заборгованості (з використанням Cash-flow) розраховується

  1.  відношенням Cash-flow (операційного) до обороту від реалізації продукції;
  2.  відношенням позичкового капіталу нетто до Cash-flow (операційний);
  3.  відношенням Cash-flow до заборгованості (нетто);
  4.  діленням Cash-flow на величину чистих інвестицій;
  5.  відношенням Cash-flow до власного капіталу.

Тест 13. До основних показників фінансового стану підприємства, які розраховуються з використанням показника Cash-flow, належать:

1)

2)

3)

4)

5)

Тест 14. Метою складання звіту про Cash-flow є надання користувачам фінансової звітності повної інформації про

  1.  доходи, витрати, прибутки і збитки від діяльності підприємства за звітний період;
  2.  зміни у складі активів і пасивів за звітний період;
  3.  фінансовий стан підприємства на певну дату;
  4.  рух грошових коштів протягом звітного періоду в результаті операційної, інвестиційної та фінансової діяльності;
  5.  зміни у складі власного капіталу за звітний період.

Тест 15. Чистий рух коштів (Cash-flow) по підприємству за звітний період дорівнює

  1.  залишку грошових коштів та їх еквівалентів на кінець періоду;
  2.  сумі Cash-flow від операційної, інвестиційної та фінансової діяльності;
  3.  Free Cash-flow;
  4.  різниці між залишком грошових коштів на початок періоду та залишком грошових коштів на кінець періоду;
  5.  сумі вхідних грошових потоків по підприємству за звітний
    період.

Задачі

Задача 1

Визначити Cash-flow від операційної діяльності підприємства за звітний період непрямим методом за таких даних:

  1.  Чистий прибуток від операційної діяльності — 100 тис. грн.
  2.  Надходження від емісії акцій становлять 250 тис. грн, у т. ч. на збільшення статутного капіталу було спрямовано 200 тис. грн.
  3.  Надходження від емісії облігацій — 50 тис. грн.
  4.  Підприємство нарахувало дивідендів на суму 40 тис. грн.
  5.  Собівартість реалізованої продукції — 800 тис. грн, у т. ч. амортизація нематеріальних активів — 20 тис. грн.
  6.  Сума збільшення операційних оборотних активів 15 тис. грн.

Задача 2

Визначити Cash-flow від операційної діяльності підприємства за звітний період прямим методом за таких даних:

  1.  Чиста виручка від реалізації продукції — 1000 тис. грн.
  2.  Надходження від емісії акцій становлять 250 тис. грн, у т. ч. на збільшення статутного капіталу було спрямовано 200 тис. грн.
  3.  Підприємство нарахувало дивідендів на суму 40 тис. грн.
  4.  Витрати на виробництво реалізованої продукції, пов’язані з виплатою грошових коштів, — 700 тис. грн.
  5.  Сплачено проценти за користування позичками 15 тис. грн.
  6.  Сплачено податок на прибуток від операційної діяльності — 90 тис. грн.
  7.  Амортизаційні відрахування — 10 тис. грн.

Задача 3

Визначити Cash-flow від фінансової діяльності підприємства за звітний період за таких даних:

  1.  Звичайний прибуток підприємства до оподаткування — 100 тис. грн.
  2.  Надходження від емісії акцій становлять 250 тис. грн, у т. ч. на збільшення статутного капіталу було спрямовано 200 тис. грн.
  3.  Надходження від емісії облігацій — 50 тис. грн.
  4.  Підприємство нарахувало дивідендів на суму 40 тис. грн.
  5.  Собівартість реалізованої продукції — 800 тис. грн, у т. ч. амортизація основних засобів — 20 тис. грн.

Задача 4

Визначити Cash-flow від інвестиційної діяльності підприємства за звітний період за таких даних:

  1.  Грошові надходження від продажу акцій інших підприємств — 50 тис. грн.
  2.  Надходження від емісії акцій становлять 250 тис. грн, у т. ч. на збільшення статутного капіталу було спрямовано 200 тис. грн.
  3.  Надходження від емісії облігацій — 60 тис. грн.
  4.  Підприємство нарахувало та виплатило дивідендів на суму
    40 тис. грн.
  5.  Собівартість реалізованої продукції — 800 тис. грн, у т. ч. амортизація основних засобів — 20 тис. грн.
  6.  Кошти, спрямовані на придбання основних засобів, — 70 тис. грн.

Задача 5.

Визначити Free Cash-flow (перед фінансуванням), використовуючи такі показники:

  1.  Величина операційного Cash-flow — 100 тис. грн.
  2.  Надходження від емісії облігацій — 60 тис. грн.
  3.  Підприємство нарахувало та виплатило дивідендів на суму 40 тис. грн.
  4.  Грошові надходження від продажу акцій інших підприємств — 50 тис. грн.
  5.  Кошти, спрямовані на придбання основних засобів, — 70 тис. грн.
  6.  Амортизаційні відрахування — 10 тис. грн.

Задача 6

Розрахувати, через скільки звітних періодів за умови збереження заданих тенденцій щодо руху грошових коштів підприємство зможе погасити свою заборгованість за рахунок операційної діяльності, якщо:

  1.  операційний Cash-flow за звітний період — 500 тис. грн;
  2.  довгострокові зобов’язання — 600 тис. грн;
  3.  поточні зобов’язання — 900 тис. грн;
  4.  поточні фінансові інвестиції на кінець звітного періоду —
    30 тис. грн;
  5.  грошові кошти та їх еквіваленти на кінець періоду — 50 тис. грн;
  6.  резерв сумнівних боргів — 40 тис. грн;
  7.  дебіторська заборгованість — 200 тис. грн.

Аналітична вправа

Побудувати спрощений баланс підприємства на кінець року, виходячи з даних на початок року, звіту про рух грошових коштів та розшифровки до нього.

СПРОЩЕНИЙ БАЛАНС ПІДПРИЄМСТВА

АКТИВ (МАЙНО)

1.01

31.12

І. Необоротні активи

560

  •  Нематеріальні активи

60

  •  Основні засоби

400

  •  Довгострокові фінансові інвестиції

100

ІІ. Оборотні активи

380

  •  Запаси

200

  •  Дебіторська заборгованість за товари

70

  •  Дебіторська заборгованість за розрахунками

30

  •  Поточні фінансові інвестиції

30

  •  Грошові кошти та їх еквіваленти

50

ІІІ. Витрати майбутніх періодів

10

Баланс

950

ПАСИВ (КАПІТАЛ)

І. Власний капітал

450

  •  Статутний капітал

300

  •  Додатковий вкладений капітал

60

  •  Інший додатковий капітал

  •  Резервний капітал

70

  •  Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) (–)

20

ІІ. Забезпечення наступних витрат і платежів

10

ІІІ. Довгострокові зобов’язання

130

ІV. Поточні зобов’язання

360

  •  Короткострокові кредити банків

180

  •  Кредиторська заборгованість за товари

120

  •  Поточні зобов’язання за розрахунками з одержаних авансів

40

  •  Інші поточні зобов’язання (проценти)

20

V. Доходи майбутніх періодів

Баланс

950


РОЗШИФРОВКА ДО ЗВІТУ ПРО РУХ ГРОШОВИХ КОШТІВ

Показники

Сума,
тис. грн

1. Грошові видатки на придбання основних засобів

200

2. Грошові видатки на придбання нематеріальних активів

20

3. Приріст запасів

20

4. Приріст дебіторської заборгованості за товари

30

5. Приріст дебіторської заборгованості за операційними розрахунками

визначити

6. Приріст кредиторської заборгованості за товари

45

7. Амортизація нематеріальних активів

10

8. Амортизація основних засобів

40

9. На поповнення резервного капіталу спрямовано 10 % чистого прибутку

визначити

ЗВІТ ПРО РУХ ГРОШОВИХ КОШТІВ

за _________ 200__ р.

тис. грн

Стаття

Надхо-
дження

Видатки

І. Рух коштів у результаті операційної діяльності

Прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування

110

Коригування на:
— амортизацію необоротних активів
— збільшення (зменшення) забезпечень
— збиток (прибуток) від неопераційної діяльності


50
10


х

25

Витрати на сплату процентів

10

х

Прибуток (збиток) від операційної діяльності до зміни в чистих оборотних активах

155

Зменшення (збільшення):
— оборотних активів
— витрат майбутніх періодів




60

Збільшення (зменшення):
— поточних зобов’язань
— доходів майбутніх періодів


45



Закінчення звіту

Стаття

Надхо-
дження

Видатки

Грошові кошти від операційної діяльності

140

Сплачені:
— проценти
— податки на прибуток


х
х


15
30

Чистий рух коштів від операційної діяльності

95

ІІ. Рух коштів у результаті інвестиційної діяльності

Реалізація:
— фінансових інвестицій (довгострокових)
— необоротних активів (майнових комплексів)


40


х
х

Отримані:
— проценти
— дивіденди



25


х
х

Інші надходження

х

Придбання:
— фінансових інвестицій
— необоротних активів (майнових комплексів)


х
х



?

Інші платежі

Чистий рух коштів від інвестиційної діяльності

?

ІІІ. Рух коштів у результаті фінансової діяльності

Надходження власного капіталу

х

Отримані позички (довгострокові)

70

х

Інші надходження

х

Погашення позичок

х

Сплачені дивіденди

х

32

Інші платежі

х

Чистий рух коштів від фінансової діяльності

38

Чистий рух коштів за звітний період

визначити

Залишок коштів на початок року

50

х

Залишок коштів на кінець року

визначити

х

1 Druckarczyk J. Theoriе und Politik der Finanzierung. — S. 398.

2 У запропонованому підручнику автор не зупиняється на дослідженні амортизації як джерела фінансування підприємств, оскільки це питання у вітчизняній економічній літературі висвітлено достатньо повно (див.: Фінанси підприємств: Підручник. — 3-тє вид. / За ред. проф. А. М. Поддєрьогіна. — К.: КНЕУ, 2000).

3 Див.: Boemle M. Unternehmensfinanzierung. — S. 31, 300; Volkart R. Unternehmensfinanzierung und Kreditpolitik. — S. 27.

4 Оцінка запасів за методом ЛІФО (Last in First Out) передбачає, що запаси використовуються у послідовності, протилежній їх надходженню на підприємство, тобто запаси, які першими відпускаються у виробництво (продаж), оцінюються за собівартістю останніх за часом надходження запасів. При цьому вартість залишку запасів на кінець звітного періоду визначається за собівартістю першого за часом одержання запасів.

5 Пряма інвестиція — це господарська операція, яка передбачає внесення коштів або майна до статутного капіталу юридичної особи в обмін на емітовані нею корпоративні права.

6 Süchting J. Finanzmanagement: Theorie und Politik der Unternehmensfinanzierung. 6, Aufl. — Wiesbaden: Gabler, 1995. — S. 264.

7 Perridon L. Finanzwirtschaft der Unternehmen. — S. 464.

8 У різних країнах спостерігалися спроби перекласти термін Cash-flow (рух коштів) іншою, ніж англійська, мовою, однак врешті-решт у більшості розвинутих країн відмовилися від власної версії Cash-flow і використовують у звітності при розрахунках в економічній літературі саме англійський варіант. У вітчизняній літературі досить часто при характеристиці Cash-flow вживається термін «грошовий потік», «чистий грошовий потік», що, на нашу думку, є не досить вдалою версією. В цьому підручнику надалі переважно вживатиметься термін Cash-flow, що є виправданим у контексті переходу вітчизняних підприємств на міжнародні стандарти бухгалтерського обліку та звітності.

9 IAS 7. International accounting standards 1997: deutsche Fassung / International Accouting Standards Commitee. — Stuttgart: Schäfer-Poeschel, 1998. — S. 144—145.

10 Ex-post аналіз — аналіз, що ґрунтується на оцінці фактичних звітних показників.

11 Еx-ante аналіз — аналіз, що ґрунтується на оцінці прогнозних очікуваних величин.

12 Volkart R. Finanzmanagement: Beiträge zu Theorie und Praxis. — S. 245.

13 Volkart R. Unternehmensfinanzierung und Kreditpolitik. — S. 72.

14 Нетто-заборгованість позначається також як ефективна заборгованість (за аналогом до ефективної ставки процента).

15 Helbling C. Bilanz- und Erfolgsanalyse. — 8. ueberarb. Aufl. — Verlag Paul Haupt: Bern-Stuttgart-Wien, 1992. — S. 213.

16 IAS (International accounting standards) — міжнародні стандарти бухгалтерського обліку.

17 GAAP (Generally Accepted Accounting Principles) — набір принципів бухгалтерського обліку, за якими складають фінансову звітність підприємства США.

PAGE  199




1. Личность Ивана IV в историографии, литературе, искусстве
2.  Бюджетне фінансування його форми та методи Бюджетне фінансування це безповоротне безвідплатне виділ
3. www.spishy.ru2 www.slovo.wsreshindex
4. Лабораторная работа Занятие 1
5. Статья Изобразительное искусство Италии 15 века
6. Реферат- Геология месторождений полезных ископаемых
7. . Определение основных понятий курса
8. а. Современные интерпретации теории соотношения факторов производства.html
9. В процессе длительной эволюции во всех странах мира утвердилось преобладание рыночной экономики как ос
10. Маршал Малиновский
11. кому как повезёт
12. Модуль 2 Часткове знімне протезування Змістовий модуль 7 Клінік
13. Лабораторная работа Исследование распределения напряжения по гирлянде изоляторов Содержание 1 Вве
14. Город- Москва Пожелания к будущей работе Должность- менед
15. Чарльз Диккенс
16. Ссылка на группу Заполните поле 2
17. рефераты. Сущность таких методов не простое запоминание а активная интеллектуальная деятельность учащ.html
18. Аудит учета расчетов с поставщиками и подрядчиками1
19. Информационные технологии 1 2 Планирование вывода вагонов и
20. Свободный выбор сделанный по велению сердца оставляет в душе длительное невыразимое ощущение победы полн