Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема 2. Фактори зовнішнього впливу
на поведінку споживачів
Мета лекції: розуміння аудиторією сутності факторів біологічної і соціокультурної детермінації поведінки споживачів і механізмів їх впливу.
Ключові питання теми
1. Структура елементів біологічного і соціокультурного впливу на поведінку споживачів.
2. Концепція культури.
3. Соціальна структура суспільства.
Використовувані терміни
Вторинна група група, що складається з індивідів, стосунки між якими мають безособистісний і формалізований характер.
Групи спрямування це групи, з якими індивід прагне себе асоціювати.
Дисоціативні групи групи, членства в яких індивід мотивовано уникає.
Закон це норма, яка гарантується державою і тому має прямо примусовий характер.
Звичаї це неформальні норми повсякденного життя, що передаються від покоління до покоління.
Зразки це рекомендовані моделі поведінки, яких важко досягати, але за належного старання, характеру і здібностей реальні.
Ідеали це норми, що задають напрямок дій, але не передбачають, що люди повинні досягти цілей.
Культура це сукупність стійких форм соціальної взаємодії, закріплених у нормах і цінностях, засобах комунікації.
Мова це засіб спілкування за допомогою символів, що розуміються належними до даної культури людьми.
Мораль це сукупність норм поведінки, що регулюють важливі принципи поведінки людей.
Неформальні групи це первинні групи, для яких характерна нечітка структура, відсутність формалізації статусів.
Норми це правила, зразки поведінки, що підтримуються культурою.
Обовязок службові інструкції або моральні норми, які людина змушена виконувати відповідно до свого суспільного становища.
Первинна група складається з членів, що звязані особистісними стосунками, знають один одного і взаємодіють між собою.
Право це норми поведінки, що закріплюються законом.
Релігія це сукупність норм культового характеру.
Референтна група це група, чия передбачувана позиція або цінності використовуються індивідом як основа для повсякденної поведінки.
Роль це статус людини в дії.
Соціальна група соціальна спільність людей, обєднаних на підставі ряду ознак, що стосуються змісту спільно виконуваної ними діяльності або характеру спілкування.
Соціальні санкції розгалужена система винагород за виконання норм та згоду з ними і покарань за відхилення від них.
Соціальний статус це співвідносне положення (позиція) індивіда або групи в соціальній системі.
Соціальна стратифікація ієрархічно організована структура соціальної нерівності, що існує у визначеному суспільстві, у визначений історичний відрізок часу.
Статус це комплекс прав, обовязків, соціальних очікувань, властивих даній статусній позиції.
Статусна позиція це місце в соціальному просторі, яке наділене визначеним статусом.
Субкультура це підсистема культури, що включає в себе сукупність стійких специфічних форм взаємодії, властивих певній соціальній групі або прошарку.
Формальні групи складаються зі статусних позицій і людей, що їх займають, мають чітку структурну організацію з формальним визначенням статусу кожної позиції.
Цінність це результат оцінювання людиною порівняльних якостей кількох обєктів з погляду своїх або прийнятих за свої суспільних інтересів.
1. Структура елементів біологічного і соціокультурного впливу на поведінку споживачів
Характерною рисою моделювання споживчої поведінки в маркетингу є визнання суверенітету споживача здатності споживача самостійно розподіляти свої доходи й у такий спосіб впливати на структуру суспільного виробництва.
Основою суверенітету споживача є свобода споживчого вибору, яка виявляється в тому, що споживач, керуючись особистими смаками, власними перевагами та уявленнями про корисність, володіючи визначеними ресурсами, обирає найкращий для себе набір товарів і послуг з безлічі доступних.
Насправді така воля майже завжди обмежена. Велика частина характеристик людини і планів її поведінки задається через включеність в ширші системи життєдіяльності. У будь-який момент часу поведінка людини піддається біологічній і соціально-культурній детермінації.
Біологічна детермінація поведінки людини навколишнім середовищем реалізується за допомогою впливу на параметри поведінки:
У сучасному світі вплив біологічних чинників на поведінку людини значною мірою нейтралізується соціальним середовищем. Тому саме соціально-культурна детермінація поведінки має вирішальне значення для маркетингового управління поведінкою споживачів.
Адекватність співвідношень між соціальними силами, їх сподіваннями, вимогами і природою людини забезпечується через цілеспрямований вплив суспільства на поведінку індивіда соціальний контроль. Соціальний контроль включає сукупність соціокультурних норм і цінностей, які обмежують поведінку індивіда, а також санкції, застосовувані для реалізації цих норм і цінностей (рис. 2.1).
Рис. 2.1. Звязок цінностей, норм, санкцій і зразків споживання
Виділяють три форми соціального контролю:
Залежно від способу накладання санкцій колективного або індивідуального соціальний контроль може бути зовнішнім і внутрішнім (самоконтроль).
Внутрішній контроль виявляється в тому, що індивід самостійно регулює свою поведінку, погоджуючи її з загальноприйнятими нормами.
Зовнішній контроль сукупність інститутів і механізмів, що забезпечують дотримання загальноприйнятих норм поведінки і законів.
З погляду рівня формалізації соціального контролю суспіль-
ства, що має впливати на споживача, санкції можна класифікувати згідно з матрицею, представленою на рис. 2.2.
Рис. 2.2. Санкції соціального контролю
Неформальний контроль реалізується в загальноприйнятих нормах поведінки, у звичаях і традиціях, у суспільній думці.
Діяльність органів формального контролю базується на трьох принципах. По-перше, вони покликані попереджати відхилення від норми. По-друге, вони зобовязані стримувати від порушення норм погрозою покарання, щоб індивіди уникали порушення цих норм. По-третє, вони повинні застосовувати визначені санкції (штраф, арешт і т. п.) у випадку порушення індивідом або групою людей соціальних норм.
Залежно від ціннісних орієнтацій виділяють такі типи особистості:
При цьому динамічний аналіз соціальної структури суспільства для прогнозування змін поведінкових реакцій споживачів ґрунтується на такій особистісній типологізації:
Вплив факторів соціально-культурної детермінації визначає:
2. Концепція культури
Культура є найбільш могутнім фактором соціального впливу на судження і поведінку споживачів. Культура це насамперед сукупність цінностей (духовних і матеріальних), а також людська діяльність щодо їх створення, поширення і збереження. Це рівень розвитку суспільства, що охоплює знання, віросповідання, мистецтво, право, мораль, звичаї й будь-які інші навики і звички, що здобуваються людиною як членом цього суспільства.
З погляду вивчення поведінки споживачів і керування нею, найважливішими є такі функції культури:
У поведінці споживачів культура виявляється в існуванні відносно сталих форм та моделей споживання. Вона швидко реагує на всі зміни, що відбуваються в соціумі, і сама впливає на нього, формуючи і визначаючи досить багато соціальних процесів, включаючи процеси групостворення і соціальної мобільності.
3. Соціальна структура суспільства
Знання культури і реальної соціальної структури суспільства, характеру розподілу цінностей між різними соціальними групами і ступеня нерівності між ними дає можливість правильно ідентифікувати типове в поведінці споживачів. Саме завдяки соціокультурній детермінації суспільство якісно відрізняється від довільного, хаотичного скупчення людей, забезпечує визначеність і відносну стійкість відносин обміну, передбачуваність економічної поведінки особистості («надприродної», соціальної сутності людини).
Основу соціальної структури суспільства складають:
Включення і функціонування людини в суспільстві відбувається через її інтеграцію з різними соціальними групами, освоєння нею сукупності соціальних ролей, що визначають її соціальний стан і статус серед інших людей.
Група це два або більше індивіди, що розділяють загальні норми, цінності й вірування і чия поведінка взаємозалежна через формальні або неформальні звязки між індивідами.
Соціальні групи можуть бути класифіковані за рядом ознак. Найбільш корисними критеріями групової належності споживача для маркетологів є:
1. Тип контакту.
2. Привабливість.
3. Членство.
За характером контактів групи поділяють на первинні і вторинні. Первинні групи ті, що характеризуються частими міжособистісними контактами. Вторинні групи з обмеженими міжособистісними контактами.
Привабливість групи це бажання індивіда належати до даної групи. Привабливість змінюється від негативної до позитивної. Групи негативної привабливості можуть впливати на поведінку з тією ж силою, що і групи позитивної привабливості.
При цьому активність і характер участі людини в групі визначаються в основному ступенем стійкості членства й усвідомленістю належності до групи.
Членство людини в соціальних групах, її позиції в суспільстві визначають соціальні ролі, які вона «грає». Поняття «соціальна роль» це запропоновані груповими стандартами шаблони поведінки, що є необхідними й очікуваними від людини в різних ситуаціях, виходячи з позицій у суспільстві. Якби дії людей були непередбачені, напевно, ринкові взаємодії між ними не тільки були б ускладнені, а й сам феномен обміну став би неможливий. Знаючи, яку соціальну роль грає людина, ми передбачаємо її дії, готуючись реагувати на них.
Виконання ролі полягає в тому, щоб виконувати обовязки, детерміновані роллю, і здійснювати свої права стосовно інших.
Входження у різні соціальні ролі є основним процесом формування особистості, зовнішнім проявом адаптивної стратегії людини. Індивідуальність кожної окремої людини виявляється
у виборі прийнятих ролей та адаптації до власного світовідчування.
Потрапляючи у певну ситуацію, людина:
Якщо ситуація незнайома, емоції проявляються інтенсивніше і підбір маски вимагає певного часу. Якщо ж рольова дистанція зведена до нуля, адаптаційна активність також знижена.
У структурі соціальної ролі і рольової взаємодії можна виділити такі основні елементи:
Соціальна роль є функцією соціального стану, що виявляє належність особистості до тієї або іншої спільності й через неї до суспільства і визначає соціальний статус людини.
Поняття соціального статусу характеризує місце особистості в системі суспільних відносин, її діяльність в основних сферах життя і нарешті оцінку діяльності особистості з боку суспільства, що відбивають певні кількісні і якісні показники (зарплата, премії, нагороди, звання, привілеї), а також самооцінку, яка може збігатися або не збігатися з оцінкою суспільства або соціальної групи. Розподіл індивідів за соціальним статусом і система мотивації виконання соціальних ролей, що відповідають цим статусам, складають основу соціального порядку в суспільстві.
Соціальна стратифікація суспільства з урахуванням статусних характеристик його членів здійснюється за такими основними критеріями:
Звязок між соціокультурними цінностями і специфічними цілями споживання, у тому числі обумовленими існуючою системою соціальної стратифікації, показано на рис. 2.3.
Рис. 2.3. Взаємозвязок соціокультурних цінностей
і специфічних цілей споживання
Схема, наведена на рис. 2.3, показує, що:
1) атрибути і переваги продукту відображення соціокультурних цінностей;
2) ці атрибути і переваги продукту засіб досягнення специфічних цілей споживання;
3) специфічні цілі споживання визначають набір домінуючих у суспільстві соціокультурних цінностей.
24
PAGE 23