Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

коаліція юристів Бібліотека юриста Авторські роботи Бібліотека онлайн Дисертації онлайн.html

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 6.11.2024


Студрада - коаліція юристів

  1.  Бібліотека юриста
  2.  Авторські роботи
  3.  Бібліотека онлайн
  4.  Дисертації онлайн
  5.  Зразки документів

Вхід

Начало формы

Користувач: *

Пароль: *

  1.  Створити нову реєстрацію
  2.  Просити новий пароль

Конец формы

Навіґація

  1.  Бібліотека юриста
  2.  Авторські роботи
  3.  Бібліотека онлайн
  4.  Дисертації онлайн
  5.  Зразки документів
  6.  Отримати поїнти

Пошук

Начало формы

Конец формы

Головна » Історія держави та права України конспект лекцій ЛНУ (м.Львів) 2009р. » ДЕРЖАВА І ПРАВО УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ У СКЛАДІ ВЕЛИКОГО КНЯЗІВСТВА ЛИТОВСЬКОГО ТА РЕЧІ ПОСПОЛИТОЇ

2. Виникнення українського козацтва. Запорізька Січ

 

Після Люблінської унії розпочалась широка полонізація українських земель. Так, у 1569 р. була проведена ревізія земель у Волинському, Подільському і Брацлавському воєводствах, і король став масово роздавати польській шляхті землі на Київщині, Брацлавщині і Задніпров`ї, де панівними стали католицизм, польські мова і право. Найбільш полонізованою була Галичина, яка ще з 14 ст. стала провінцією Польського королівства. Найшвидше полонізувалась Холмщина і Підляшшя, де ще здавна оселилось багато дрібної польської шляхти. На Україні почали з`являтись величезні латифундії польської і місцевої шляхти; так, вінницький староста Калиновський отримав усю південну Київщину, а канівський і черкаський староста (обраний у 1550 р.) Олександр-Дмитро Вишневецький (прозваний у народі Байда), з роду волинських удільних князів Гедиміновичів, захопив третину земель Полтавщини.

У підсумку, 3 чинники спричинились до зародження українського козацтва:

1. земля опинилась у власності кількох десятків українських магнатських сімей, притому селяни на цих землях звільнялись від будь-яких повинностей на 20-40 рр., тож виросло ціле покоління, яке не знало кріпацтва;

2. постійна небезпека від татарських нападів зумовила навики володіння зброєю і ведення воєнних дій;

3. масова роздача землі польській і спольщеній шляхті, посилення панщини, безправ`я селян, бідних міщан і дрібних ремісників призвели до їх масової втечі (зокрема, з Полтавщини у 1630-1640 рр. втекло понад 20 тис. селян) у гори до опришків або на доволі вільні простори Східної України та у Причорноморські степи (зокрема, по нижній течії Дніпра) і Московське прикордоння, де вони почали засновувати поселення – слободи, села, хутори.

Провідники і ватажки втікачів-поселенців виділились в окрему категорію населення – козаків; вперше це слово згадується наприкінці 14 ст. і позначало людей, які займались вільним ремеслом чи обороною краю; у половецькій мові це – “вартовий, воїн”, у турецькій – “незалежна людина, волоцюга”. Козаки були вільними людьми, об`єднувалисьу ватаги, групи і разом полювали, рибалили, нападали на татар, відбиваючи полонених і награбоване; більшість серед них становили українці, та були і поляки, білоруси, росіяни, молдавани та ін.Вільні козаки-поселенці утворили нову суспільну організацію – громаду, в якій кожен вважався вільним від кріпацтва, отримував формально рівні з усіма права користуватись господарськими угіддями і промислами, брати участь у самоврядуванні – у виборах козацької старшини (отаманів, суддів, писарів тощо). Козацтво було соціально неоднорідним – до нього входило зубожіле і заможне селянство, міщанство, іноді нижче духовенство і навіть дрібна українська шляхта; серед них з`являється майнова диференціація – виділяються заможні козаки (сімейнігородові), які походили, головно, з Київщини і Брацлавщини та мали господарства, хутори, пасіки тощо, і низові козаки.

З початку 16 ст. у степах за Дніпровими порогами козаки почали засновувати укріплені табори з військовими залогами – січі – як оборонні пункти; королівські урядовці, зокрема старости прикордонних земель, використовували їх для захисту кордонів від татар. З середини 16 ст. вони вже утворили певну організацію - кіш (кош) – як об`єднання січей;козаки, що входили до нього, становили гарнізон. У 1553-1554 рр. неспольщений православний князь Дмитро Вишневецький остаточно організував козаків, побудувавши за Дніпровими порогами на острові Мала Хортиця форт Запорізька Січ, яка вже з 70-80-х рр. почала виступати як самостійна держава. А на початку 17 ст. козацтво стало могутньою самостійною політичною і військовою силою, яка очолила створення у середині 17 ст. (в роки національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького) незалежної Української держави.

Кожен християнин чоловічої статі міг вільно увійти-вийти з козацького братства, жінок і дітей у козацтво не приймали. При записі до куреня козаку надавали нове прізвисько. Старшинство поміж козацтвом розподілялось за часом перебування у Запорізькій Січі, і, відповідно, козаки звертались один до одного через “батько-син”. Козацтво поділялось на січових (несімейні) і волосних (сімейні) козаків; окрему категорію становило “лицарство” чи “товариство”, які отримували ці почесні титули-звання за відзнаки у боях чи інші заслуги, за тривалу службу у війську і т.п. Козацтво, яке постійно перебувало у Січі по куренях, - січове (несімейне) - поділялось на “старше” і “молодше” і становило власне козацьке військо. Наприкінці 16 ст. Запорізька Січ нараховувала 5-6 тис. козаків, з яких 1/10, постійно змінюючись, служила січовою залогою, а решта брали участь у походах або займались мирними промислами. Волосне (сімейне) козацтво, на відміну від “лицарства”, теж допускалось у Запорізьку Січ, але не мало права проживати на її території, тому селилось із своїми сім`ями на її околицях – у степах, хуторах, де займалось хліборобством, скотарством, торгівлею, ремеслом і промислами, і проживало у паланках; вони називались підлеглі посполитих січових козаків, “сидні”, “гніздюки”. Поза тим, разом січове і волосне козацтво становили єдине військо Запорізької Січі.

  1.  1

 

  1.  2

 

  1.  3

 

  1.  далі ›

 

  1.  в кінець »

‹ 1. Приєднання українських земель до Великого князівства Литовського і Речі Посполитоївгору3. Суспільний лад українських земель у складі Великого князівства Литовського і Речі Посполитої ›

Якщо Вам потрібна якісна курсова робота або реферат правової тематики, тематику якої Ви не знайшли на нашому сайті - не проблема! Ми виконаємо роботу для Вас в індивідуальному порядку. Якість виконання, актуальність нормативно-правових актів та швидкий термін виконання гарантовано!

Звертайтеся на емейл: alibiorgua@ukr.net

Для партнерів та рекламодавців

Історія держави та права України конспект лекцій ЛНУ (м.Львів) 2009р.

  1.  СТАРОДАВНІ ДЕРЖАВИ І ПРАВО НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ
  2.  ДЕРЖАВА І ПРАВО КИЇВСЬКОЇ РУСІ
  3.  ДЕРЖАВА І ПРАВО ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ (1918-1923 рр.)
  4.  ДЕРЖАВА І ПРАВО ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКОГО КНЯЗІВСТВА
  5.  ДЕРЖАВА І ПРАВО УКРАЇНИ У ПЕРІОД НАРОДНО-ВИЗВОЛЬНОЇ ВІЙНИ 1648-1654 рр.
  6.  ДЕРЖАВА І ПРАВО УКРАЇНИ У ПЕРІОД КОЗАЦЬКО-ГЕТЬМАНСЬКОЇ ДОБИ (СЕРЕДИНА 17 – КІНЕЦЬ 18 СТ.)
  7.  ДЕРЖАВА І ПРАВО ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ У СКЛАДІ АВСТРО-УГОРСЬКОЇ ІМПЕРІЇ (1772-1918 рр.)
  8.  ДЕРЖАВА І ПРАВО У ПЕРІОД ВІДРОДЖЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ (1917-1920 рр.)
  9.  ДЕРЖАВА І ПРАВО УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ У СКЛАДІ ВЕЛИКОГО КНЯЗІВСТВА ЛИТОВСЬКОГО ТА РЕЧІ ПОСПОЛИТОЇ
  10.  1. Приєднання українських земель до Великого князівства Литовського і Речі Посполитої
  11.  2. Виникнення українського козацтва. Запорізька Січ
  12.  3. Суспільний лад українських земель у складі Великого князівства Литовського і Речі Посполитої
  13.  4. Державний устрій українських земель у складі Великого князівства Литовського і Речі Посполитої
  14.  5. Характеристика права українських земель у складі Великого князівства Литовського і Речі Посполитої
  15.  ДЕРЖАВА І ПРАВО УКРАЇНИ У СКЛАДІ РОСІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ
  16.  ЗМІНИ У ДЕРЖАВНОМУ УСТРОЇ І ПРАВІ УРСР У ПЕРІОД ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
  17.  ДЕРЖАВА І ПРАВО УРСР У ПЕРІОД “ВІДЛИГИ” М.ХРУЩОВА (ДРУГА ПОЛОВИНА 1950-х – ПЕРША ПОЛОВИНА 1960-х рр.), У ПЕРІОД “ЗАСТОЮ” Л.БРЕЖНЄВА (СЕРЕДИНА 1960-х – СЕРЕДИНА 1980-х рр.) ТА У ПЕРІОД ПЕРЕБУДОВИ (1986-1991 рр.).

Студрада - коаліція юристів. Центральна юридична бібліотека України 2010-2011 рр. Всі права захищено.

  




1. НИ ЛОБАЧЕВСКОГО Юридический факультет Кафедра уголовного процесса и криминалистики
2. тема выбрана в связи с ее актуальностью
3. There~s plce in the sun for everyone who hs the will
4. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук Ха1
5. Обучение решению арифметических задач детей с общим недоразвитием речи
6. Лабораторная работа ’1 Тема- исследование параметров стабилитрона диода.html
7. Особливості соціальновиховної роботи з засудженими до позбавлення волі 1
8. Сыктывкарский государственный университет Институт социальных технологий Кафедра теоретических и мед
9. Казахстан
10. Номадизм Кочевой тип производства
11. тема обеспечивает возникновение и протекание психических процессов однако сведение психических явлений к ф
12. Скрытые радужные полосы2Микроперфорация3Ныряющая металлизированная нить4Цветоперелетная краска5Защитны
13. Тема- Вивчення керування ОС за допомогою командної стрічки
14.  Экономикогеографическая характеристика Китая
15. ГРАНД МИР Крым г
16.  Теоретические основы и развитие государственной поддержки малого предпринимательства [2
17. Основы гражданского права Российской Федерации
18. Баффи и Ангел ~ не исключение
19. pH в живых организмах
20. ЗА БРАТЦА КРОЛИКА Сказка афроамериканцев США Перевод 3