У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Методичні рекомендації з підготовки та рейтингової оцінки дипломних робіт для студентів спеціальності

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-06-09

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 7.4.2025

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

Юридичний факультет

Методичні рекомендації

з підготовки та рейтингової оцінки

дипломних робіт

для

студентів спеціальності „Правознавство”

(освітньо-кваліфікаційний рівень "Cпеціаліст права")

КИЇВ – 2009


Методичні рекомендації з підготовки та рейтингової оцінки дипломних робіт для студентів спеціальності "Правознавство"
.

Укладачі:

д.ю.н. Балюк Г.І., д.ю.н. Гриценко І.С., к.ю.н. Ковальчук Т.Г.

 

.

Рецензенти: д.ю.н. Безклубий І.А.

                      к.ю.н. Мірошниченко А.М.

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

на засіданні Вченої Ради

юридичного факультету

Протокол № 11 від

„26” червня 2009 р.

ПОГОДЖЕНО

з науково-методичною комісією

"____" ______________ 2009 р.

___________________________

Підпис голови НМК факультету


1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Виконання дипломної роботи є завершальним етапом підготовки висококваліфікованого спеціаліста за спеціальністю "Правознавство". Підвищення якості підготовки фахівців-правників потребує забезпечення високого рівня дипломних робіт, що подаються на захист, так як при підготовці дипломних робіт найбільш повно розкривається творчий потенціал, демонструються знання, які отримані за час навчання, а також навички практичної діяльності, отримані в процесі проходження виробничих практик. У зв'язку з цим дані Методичні рекомендації містять вимоги, спрямовані на підвищення якості дипломної роботи.

При написанні дипломної роботи студент повинен показати вміння:

• формулювати мету і завдання проведеного дипломного дослідження;

• складати план дослідження;

• вести пошук наукової та практичної інформації у тому числі з використанням сучасних технологій;

систематизувати, аналізувати та узагальнювати виявлену наукову літературу, нормативні акти і практичні матеріали по темі;

• використовувати основні методи наукового пізнання та дослідження;

 формулювати висновки, що містять наукові та практичні результати проведеного дослідження;  

 самостійно розробляти і обгрунтовувати пропозиції, спрямовані на вдосконалення чинного законодавства, правозастосовчої практики і т.д.

Методичні рекомендації підготовлені по кожному з етапів виконання  дипломної роботи і мають своєю метою надання допомоги студентам у підготовці та виконанні дипломної роботи на високому професійному рівні та у визначені терміни.

Послідовність виконання дипломної роботи в загальному вигляді можна представити так:

1. Вибір актуальної теми дипломного дослідження і її затвердження; 

2. Написання дипломної роботи:

2.1. Збір наукової літератури та нормативних актів по темі дипломної роботи;

2.2. Збір практичного матеріалу в державних органах, на підприємствах, установах, організаціях;

2.3. Обробка та аналіз отриманої інформації теоретичного та практичного характеру із застосуванням методів наукового пізнання й дослідження;

2.4. Формулювання висновків, вироблення рекомендацій щодо вирішення проблемних питань теми дослідження та апробація отриманих результатів.

3. Оформлення дипломної роботи у відповідності з встановленими вимогами.

4. Підготовка до захисту і публічний захист дипломної роботи.


2. ГРАФІК ПІДГОТОВКИ ДИПЛОМНО
Ї РОБОТИ

2.1. Підготовка дипломної роботи ведеться згідно з наступним графіком:

Вид роботи

Термін виконання

Вибір теми дипломної роботи студентом; узгодження теми з науковим керівником та затвердження на кафедрі

до 15 вересня

Оформлення дипломного завдання, складання робочого плану; узгодження дипломного завдання і робочого плану із науковим керівником та затвердження завідувачем відповідної кафедри; реєстрація (перереєстрація) теми дипломної роботи.

.

до 30 вересня

Отримання студентами дипломних завдань за самостійним розподілом кафедр.

з 1 по 15 жовтня

Здача першого розділу дипломної роботи науковому керівнику.

до 15 грудня

Здача остаточного варіанту дипломної роботи науковому керівнику.

до 20 березня

Переробка дипломної pобoти з урахуванням зауважень наукового керівника.

до 10 квітня

Оформлення і здача остаточного варіанту дипломної роботи для підготовки відгуку наукового керівника.

10 квітня - 20 квітня

Здача переплетеного варіанту дипломної роботи на кафедру та підготовка рецензії рецензентом

до 30 ківтня

Попередній захист дипломної роботи.

травень

Публічний захист дипломної роботи.

травень-червень (згідно з розкладом)

2.2. Вказані види робіт можуть бути конкретизовані науковим керівником за погодженням із студентом при складанні календарного плану підготовки дипломної роботи.

2.3. Дотримання остаточних термінів виконання названих робіт є для студента обов'язковим і враховується при оцінці роботи.

2.4. Оформлену у відповідності з цими рекомендаціями дипломну роботу (за наявності відгуку наукового керівника) студент переплітає (зшиває), після списку використаних джерел ставить дату здачі роботи на кафедру і підписує роботу.

3. НАУКОВИЙ КЕРІВНИК І ЙОГО ЗАВДАННЯ

З метою надання студенту теоретичної та практичної допомоги в період підготовки та написання дипломної роботи йому призначається науковиий керівник. Науковий керівник періодично, за попередньою домовленістю зі студентом – дипломником, отримує від нього відомості про хід підготовки дипломної роботи і консультує з питань теми дослідження, які викликають труднощі.

Завдання наукового керівника змінюються на різних етапах виконання дипломного дослідження, зокрема: 

1. На етапі підготовки до дипломного дослідження науковий керівник консультує у виборі теми, розглядає та корегує робочий план дослідження, затверджує дипломне завдання, календарний графік і дає рекомендації щодо переліку джерел.

2. На етапі написання та оформлення роботи науковий керівник виступає в ролі опонента, вказуючи дипломнику на помилки, відсутність достатньої аргументаціі; сформульованих речень, стилю і т.д.

3. Після отримання закінченої дипломної роботи науковий керівник виступає в якості експерта. Він дає письмовий відгук на дипломну роботу. У відгуку всебічно аналізується якість дипломної роботи, відзначаються її позитивні моменти і недоліки, не усунуті дипломником в ході написання та оформлення. Науковий керівник виставляє оцінку за кожним критерієм та підсумкову рейтингову оцінку дипломної роботи, рекомендує або не рекомендує її до захисту. Висновок про готовність дипломної роботи до захисту можливий лише в тому випадку, якщо рейтингова оцінка не нижче 3 балів. Після цього робота направляється кафедрою на рецензування. Відрецензовану роботу допускає до захисту завідуючий кафедрою. Якщо рейтингова оцінка складає 2 бали, дипломна робота повертається студенту на доопрацювання на короткочасний термін, погоджений з науковим керівником і завідувачем кафедрою.

4. ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ СТУДЕНТА-ДИПЛОМНИКА

Студенту, який навчається на останньому курсі вищого навчального закладу, необхідно знати такі права та обов'язки, пов'язані з підготовкою та написанням дипломної роботи:

1. Дипломнику надається право вибору теми дослідження і вирішення питання щодо наукового керівництва для підготовки та виконання своєї дипломної роботи, у звязку з чим студент звертається на кафедру із заявою про затвердження теми та призначення наукового керівника (додаток № 1).

2. Одночасно з вибором та узгодженням теми з науковим керівником студент оформляє та узгоджує з ним дипломне завдання ( додаток 2), календарний (додаток 3) і робочий план дипломної роботи.

3. Далі дипломник зобов'язаний зареєструвати дипломне завдання на відповідній кафедрі.

4. Після реєстрації дипломного завдання студент залишає оригінал дипломного завдання собі, а керівнику передає його копію.

5. Студент, який не зареєстрував тему дипломної роботи у встановлені терміни, зобов'язаний отримати дипломне завдання та робочий план у лаборантів кафедр відповідно до самостійного розподілу кафедри.

6. Далі студент здійснює роботу з підготовки, написання та оформлення дипломної роботи, в терміни, передбачені календарним планом.

7. Після перевірки першого варіанту дипломної роботи науковим керівником дипломник зобовязаний доопрацювати роботу з урахуванням зауважень і рекомендацій наукового керівника. Він має право, будучи автором дипломної роботи, врахувати їх, або відхилити, тому що за повноту і правильність розробки теми, за її зміст і оформлення відповідальність лежить на дипломнику.

8. Закінчену дипломну роботу студент підписує на останній сторінці списку використаної літератури.

9. Оформлену і готову для переплітання роботу до 20 квітня студенту слід здати своєму науковому керівнику для підготовки відгуку.

10. Дипломну роботу з отриманим відгуком наукового керівника слід переплести в друкарні, після чого здати на кафедру.

11. До захисту дипломної роботи студент повинен ознайомитись на кафедрі із рецензією на свою роботу.

12. Дипломник зобов'язаний представити результати свого дослідження на попередньому захисті в терміни, встановлені кафедрою. Студент повинен підготуватися для відповіді на зазначені у відгуку наукового керівника та рецензента помилки та зауваження.

13. У терміни, встановлені розкладом, дипломник зобов'язаний з'явитися для захисту дипломної роботи у ДЕК.

5. ВИБІР ТЕМИ ДИПЛОМНОЇ РОБОТИ ТА ЇЇ ЗАТВЕРДЖЕННЯ

Студентам надається право вибору теми дипломної роботи, з урахуванням актуальності правової проблеми, можливості отримання фактичних даних, а також наявності спеціальної наукової літератури. При виборі теми студент керується орієнтовним переліком тем дипломних робіт, що пропонуються викладачем кафедри і затвердженим рішенням відповідної кафедри. Він сам може запропонувати тему дипломної роботи, погодивши її з науковим керівником.

Основні вимоги при виборі теми дипломної роботи зводяться до її відповідності спеціальності, стислості назви (назва теми повинна чітко вказувати на мету дослідження і його завершеність). Обрана тема не повинна повторюватися з темами дипломних робіт попереднього і поточного навчального року.

Іноді для більшої конкретизації до назви теми доцільно додавати невеликий (3-5 слів) підзаголовок. Слід уникати формулювань, які починаються зі слів "Дослідження питання ..."," Деякі питання ...", "Дослідження деяких шляхів ..."," Актуальні проблеми ... " "До питання ...", "Удосконалення ... " і т.п., і які не відображають  достатньою мірою суть правової проблеми.

Після узгодження з науковим керівником теми дипломної роботи, дипломником повинен бути розроблений план (зміст) наукового дослідження і заповнене дипломне завдання.

Дипломник звертається із заявою на ім’я зав. кафедри про затвердження теми та призначення наукового керівника.

Науковий керівник представляє затверджене ним дипломне завдання і схвалений план (зміст) дипломного дослідження завідуючому кафедрою для подальшого узгодження теми дипломного дослідження. Узгоджується дипломне завдання завідувачем кафедрою, до дисциплін якої відноситься обрана тема.

На підставі узгодженого з завідувачем кафедри дипломного завдання проводиться реєстрація теми дипломної роботи лаборантом кафедри і на завданні проставляється реєстраційний номер.

У випадку, якщо до 1 жовтня дипломне завдання не оформлено і не погоджено на кафедрі, студенти розподіляються між кафедрами, які визначають наукового керівника з урахуванням розподіленого навантаження. У цьому випадку до 15 жовтня тема дипломної роботи для студента визначається за пропозицією наукового керівника, який розробляє димломне завдання, план і узгоджується з завідувачем кафедри.

На підставі реєстрації тем, кафедри готують списки прізвищ випускників, тем їх дипломних робіт та прізвища наукових керівників, які передаються кафедрі, відповідальній за підготовку та прийняття рішення про закріплення тем дипломних робіт.

Рішення кафедри про зміну теми або заміну наукового керівника може мати місце, в порядку виключення, за погодженням з завідувачем кафедри не пізніше, ніж за 4 місяці до терміну здачі готової дипломної роботи на кафедру.

6. СТРУКТУРА І ЗМІСТ ДИПЛОМНОЇ РОБОТИ

Дипломна робота як кваліфікаційна робота має чітко визначену структуру. Структурними частинами роботи обов'язково є:

- титульна сторінка;

- дипломне завдання;

- календарний план;

- відгук керівника;

- реферат (бібліографічний);

- анотацію (на двох мовах);

- зміст;

- вступ;

- основна частина (розділи, підрозділи);

- висновки;

- список використаних джерел;

- додатки. 

Зазначена послідовність має зберігатися в роботі.

6.1. Титульна сторінка дипломної роботи оформляється згідно додатком 2.

У верхній її частині вказується найменування вищого навчального закладу. Ближче до правого краю титульної сторінки обов'язково вказується "До захисту допустити" за підписом завідувача кафедри, де виконується дослідження, із зазначенням ініціалів його імені, по-батькові, прізвища та дати.

Далі в середній частині титульної сторінки вказується тема дипломної роботи. Ближче до її правого краю вказуються ініціали імені та по-батькові, прізвище дипломника (у називному відмінку); науковий ступінь, вчене звання, ініціали імені та по-батькові, прізвище наукового керівника (у називному відмінку).

Нижня частина титульної сторінки містить місто і рік її написання (без слова "рік").

6.2. Дипломне завдання оформляється згідно з додатком 2.

У графі дипломного завдання "Затверджено" повинен міститися підпис наукового керівника (із зазначенням його наукового ступеня, вченого звання, а при їх відсутності - посади, ініціалів імені та по-батькові, прізвища у називному відмінку, дати).

Середня частина дипломного завдання містить прізвище, ім'я, по-батькові студента, його групу, курс, форму навчання, спеціальність (у родовому відмінку).

Назва теми в дипломному завданні студента і в рішенні кафедри про затвердження тем дипломних робіт та призначення наукових керівників повинні бути ідентичними.

Термін здачі дипломної роботи керівнику для підготовки відгуку узгоджується студентом з науковим керівником і не може бути пізніше 20 квітня.

У графі "Робота виконується на базі ..." вказується найменування підприємства, об'єднання або державного органу, на базі якого випускник проходить переддипломну практику і здійснює збір практичних матеріалів, що використовуються в роботі.

У графі "Теоретичне завдання" вказуються основні напрями (завдання) дослідження теми, наукові та практичні матеріали, нормативні акти, які підлягають обов'язковому вивченню при виконанні роботи.

Графа "Практичне завдання" визначає конкретний очікуваний результат дослідження по темі. При плануванні результатів можуть використовуватися наступні слова: "обгрунтування ..."," аргументація ...", "підготовка ...", "розробка ...", "систематизація ..."," уточнення ... "і т.п. Наприклад, підготовка та аргументація пропозицій щодо зміни або доповнення законодавства, розробка рекомендацій по застосуванню законодавства (в тому числі локальних нормативних актів), написання тез, статті для опублікування в збірнику студентських наукових робіт та ін.

У графі "Сфера застосування" вказується газузь (вид) діяльності, в якій можуть бути або будуть використані (впроваджені) результати дослідження. Наприклад, практична діяльність підприємства "...", законодавчий процес ..., наукова діяльність ..., навчальний процес з дисципліни "....". Підготовка наукової доповіді, тез наукової доповіді, статті за темою або її частини (самостійно або з науковим керівником) є формами апробації результатів, а тому також вказуються в цьому пункті дипломного завдання.

У графі сьомій фіксується номер і дата реєстрації дипломного завдання на відповідній кафедрі.

6.3. Календарний план підготовки та виконання дипломної роботи сприяє раціональному розподілу часу, який відведено на:

підбір нормативних актів, спеціальної наукової літератури, практичних матеріалів за темою дослідження та їх вивчення;

узагальнення зібраних практичних, статистичних та інших матеріалів;

проведення порівняльного аналізу законодавства України та інших країн;

підготовку та переробку розділів дипломної роботи; підготовку остаточного її варіанту;

оформлення роботи у відповідності з встановленими вимогами; підготовку її до захисту. 

Календарний план оформляється згідно з додатком 3. У ньому пропонується орієнтований перелік і термін виконання роботи. Календарний план підлягає затвердженню науковим керівником.

6.4. Відгук наукового керівника представляє собою аналіз та оцінку якості дипломної роботи за критеріями рейтингової оцінки дипломних робіт (див. п.п.7, 8 даних рекомендацій). Відгук повинен:

містити обов'язкове письмове обгрунтування оцінки за кожним критерієм;

відображати переваги і недоліки, виявлені помилки з посиланнями на текст роботи;

враховувати підтвердження результатів дипломного дослідження (документи про апробацію та впровадження результатів).

Відгук на дипломну роботу повинен бути не менше 1,5 сторінок, готується керівником до переплетення роботи, а також повинен бути підшитий в ній.

6.5. Реферат дозволяє одержати короткі бібліографічні відомості про дипломну роботу. Він оформлюється у відповідності з додатком 4.

Обсяг реферату повинен складати не менше 1200 і не більше 2000 знаків (15-20 рядків комп'ютерного тексту). Структура реферату включає: відомості про кількість сторінок, додатків і використаних в роботі джерел; перелік ключових слів; об'єкт та предмет дослідження; мету роботи; отримані результати та їх новизну, сфери застосування отриманих результатів.

При заповненні графи "Об'єкт дослідження" необхідно враховувати, що під об'єктом дослідження розуміється сфера наукових пошуків (процес, явища), в межах якої існує і виявлена досліджувана правова проблема. Проблема - це невідповідність між фактично існуючим в реальній дійсності і бажаним станом об'єкта дослідження.

У графі "Предмет дослідження" зазначаються суспільні відносини в сфері явища або діяльності (процесу), які вивчаються і, які є визначальними для конкретного дослідження. Саме на предметі дослідження необхідно зосередитися дипломникові, оскільки тема дипломної роботи, як правило, визначається предметом дослідження. Зміст графи реферату "Предмет дослідження" безпосередньо відображається в темі дипломної роботи. Необхідно мати на увазі, що об'єкт та предмет дослідження співвідносяться між собою як загальне і часткове.

У графі "Результати дослідження" вказується інформація про конкретні результати дослідження, отримання яких було поставлено за мету і зафіксовано в графі "Практичне завдання" дипломного завдання студента.

При оприлюдненні результатів наукового дослідження в матеріалах періодичної преси у графі "Результати дослідження" повинні бути вказані повні бібліографічні дані наукової роботи у відповідності з вимогами до оформлення літератури.

Сфера застосування результатів дослідження залежить від їх характеру. Так, розробки, запропоновані дипломником, можуть бути:

розглянуті і застосовані або рекомендовані для застосування в практичній діяльності окремих підприємств, організацій, установ;

застосовані в навчальному процесі з певної дисципліни та теми;

апробовані шляхом виступу з науковою доповіддю на науковій конференції або опублікування тез, наукових статей в збірниках студентських наукових робіт та ін.

При цьому необхідно враховувати, що застосування результатів, отриманих при написанні дипломної роботи, має бути підтверджено відповідними документами (при впровадженні в навчальний процес – випискою протоколу із засідання кафедри, при впровадженні у практичну діяльність-довідкою підприємства та ін).

6.6. Анотація оформляється двома мовами, які відрізняються від мови рукопису дипломної роботи, наприклад, російською та англійською - при написанні роботи українською мовою. У тексті анотації необхідно відобразити інформацію про зміст і результати дипломної роботи. Об'єм анотації - до 0,5 сторінки комп'ютерного тексту. Тексти анотацій на різних мовах повинні бути ідентичними за змістом (додаток 5).

6.7. У змісті відображаються всі частини дипломної роботи - вступ, номери та назви розділів з відповідним зазначенням підрозділів, висновки, список використаної літератури, додатки, із зазначенням початкових номерів сторінок кожної з названих частин роботи (додаток 6). План (зміст) роботи повинен відображати суть проблеми і логіку дослідження. Бажано коротко і чітко формулювати назви розділів, підрозділів. Назви розділів повинні визначатися темою дипломної роботи і не виходити за межі предмету дослідження.

6.8. Вступ - відповідальна частина дипломної роботи, яка дає загальну характеристику всьому дослідженню. У вступі обов'язково слід відобразити:

Актуальність теми та її обгрунтування.

Актуальність (лат. actualis - дієвість) теми - це важливість, відповідність теми дипломної роботи сучасним потребам певної галузі права та перспектив її розвитку, практичним завданням певної сфери діяльності.

При обґрунтуванні актуальності обраної теми відображається стан і ступінь її розробки. З цією метою в стислому вигляді дається короткий огляд стану законодавства, ступінь розробки теми в спеціальній науковій літературі, проблеми, що виникають на практиці при реалізації норм права. З цього повинен слідувати висновок, що ця тема ще недостатньо вивчена (розкрита лише частково, не в обраному аспекті) і тому потребує подальшої розробки.

Відсутність підстав для такого висновку означає, що тема не актуальна, а її дослідження є недоцільним.

Мета та завдання дипломного дослідження.

Мета дипломної роботи полягає в кінцевому результаті, на досягнення якого спрямоване дослідження. При її формулюванні не слід вживати слова "дослідження ...","вивчення ...", оскільки вони вказують на спосіб досягнення мети, а не на саму мету. Цілі, зазначені в рефераті і у вступі, повинні бути ідентичними.

Мета дипломної роботи реалізується через конкретні завдання. Не варто захоплюватися їх кількістю, так як це призводить до громіздкості роботи. Завдання дослідження формулюються у формі переліку дій: вивчити ...,проаналізувати ..., встановити ..., з'ясувати ..., обгрунтувати ... та ін. 

Отримані результати дослідження.

При формулюванні наукової новизни отриманих результатів можна використати такі вирази: "здійснено комплексне ..."," розроблена нова класифікація ...", "досліджені специфічні зв'язки ..." та ін. 

Практичне значення результатів дипломної роботи підтверджується короткими відомостями про впровадження результатів дослідження із зазначенням організацій, в яких здійснена їх реалізація, форм реалізації (акти, рішення, рекомендації та ін.), та реквізитів відповідних підтверджуючих документів. Важливо зазначити соціальний і науково - правовий ефект, отриманий на основі впровадження результатів дослідження.

Рекомендований обсяг вступу – 3-5 сторінок комп'ютерного тексту (формату А-4).

6.9. Основна частина дипломної роботи - це її головна структурна частина, яка розкриває основний зміст дослідження. Тут викладається матеріал, який містить:

- опис досліджуваних фактів, явищ, закономірностей, суспільних відносин;

- аналіз законодавства по темі, його порівняння із законодавством зарубіжних країн, міжнародних організацій, обгрунтування наявних недоліків у ньому, необхідність його вдосконалення, форми та шляхи подальшого вдосконалення;

- огляд наукової та спеціальної літератури за темою, основні етапи розвитку наукової думки з обраної проблеми; короткий, критичний виклад результатів наукових робіт дослідників, що займалися відповідними питаннями;

- дискусійні питання, пов'язані з переглядом усталених поглядів і уявлень у сфері здійснюваного дослідження;

- аналіз практики застосування законодавства по темі роботи на прикладі конкретних підприємств, об'єднань, організацій, установ, державних органів;

- власні висновки про наявність правових проблем;

- запропоновані дипломником шляхи вирішення проблем, виявлених в процесі дослідження, обов'язкова їх аргументація.

Основна частина дипломної роботи складається з розділів (як правило, не менше трьох) і підрозділів. Кожний розділ починається з нової сторінки. Тексту кожного розділу може передувати передмова з коротким описом обраного напрямку. В кінці кожного розділу формулюються висновки з коротким викладом наукових і практичних результатів, отриманих у процесі аналізу описаних в розділі питань.

Викладений матеріал не повинен виходити за межі як аналізованого питання, розділу, так і теми в цілому.

6.10. Висновки – послідовний, логічний, чіткий виклад головних отриманих результатів дипломного дослідження, що дозволили розкрити тему і досягти мети, сформульованої у вступі дипломної роботи.

Висновки повиннні містити коротке обгрунтування того нового, істотного, що внесено дипломником у вивчення і вирішення проблеми.

Для опису результатів прийнятні наступні вирази: "систематизовано ..."," уточнено ...", "встановлено ...", "обгрунтовано (аргументовано )..." і т.п. При цьому слід уникати у висновку дипломної роботи таких формулювань, як "був проведений аналіз ..."," вивчено ...", "зроблений порівняльний аналіз ..." і т.п.

У висновку обов'язково даються відомості про впровадження і використання отриманих результатів дослідження, які повинні бути підтверджені відповідними документами.

Практичні результати (методичні рекомендації, локальні акти і т.д.) повинні підтверджуватися:

- довідкою про впровадження або про готовність впровадження конкретних результатів дипломної роботи (додаток 8), оформленою письмово із дотриманням вимог діловодства (вихідні дані - №, дата, підпис керівника з розшифровкою його прізвища, дата, печатка і т.д.)

- копіями публікацій і титульної сторінки відповідного видання, які додаються до роботи, з підтвердженням наявності такої публікації науковим керівником у відгуку і згадкою в рефераті дипломної роботи в графі "Результати дослідження";

- документами, що підтверджують направлення до компетентних нормотворчих органів проектів нормативно - правових актів про внесення змін і доповнень в чинні законодавчі акти та ін. 

Теоретичні результати можуть підтверджуватися:

- виписками з протоколів засідань кафедри про використання матеріалів у навчальному процесі з зазначенням найменування навчальної дисципліни та теми;

- виписками з протоколу засідання секції студентської наукової конференції про виступ студента з доповіддю з питань теми дипломного дослідження та ін.

Обсяг висновку повинен складати не більше 2-3 сторінок комп'ютерного тексту.

6.11. Список використаних джерел становить одну з істотних частин дипломної роботи та відображає обсяг і основу самостійної, творчої роботи студента.

Список використаних джерел (додаток 7) слід розміщувати в порядку згадування джерел у тексті із наскрізною нумерацією за зростанням в квадратних дужках.

Посилання на нормативно-правові акти робиться в списку використаної літератури один раз - при першому їх згадувані в тексті роботи із зазначенням останнього офіційного джерела опублікування та наступних джерел, в яких є зміни та доповнення до цих актів. При наступному використанні нормативно - правових актів посилання на них робиться тільки в тексті шляхом словесної вказівки на такий акт без їх повторного винесення в загальний список.

Посилання на наукові публікації повинні оформлятися при кожному їх згадуванні із зазначенням джерела і сторінки, на якій знаходиться досліджуваний матеріал. При повторному посиланні на літературні джерела їх опис може бути скорочено до даних про автора та назву джерела із зазначенням сторінки, що використовується (Комарницький В.М. Правовий режим зон надзвичайних екологічних ситуацій в Україні. - С. 28).

Всі джерела повинні бути описані у відповідності з правилами бібліографії. Не допускається включення до Списку тих джерел, які не аналізуються в роботі.

6.12. Додатки оформляють як продовження дипломної роботи після Списка використаних джерел.

В якості додатків можуть бути тільки матеріали, що підтверджують отримані дипломником результати за темою дослідження.

Таблиці, дані практики, статистика, інші матеріали, які використовуються при підготовці роботи, розміщуються в тексті роботи.

Кожний додаток (формат А-4) слід починати з нової сторінки із зазначенням у правому верхньому куті слова "Додаток". Якщо в роботі більше одного додатку, їх нумерують послідовно арабськими цифрами без знака № (Додаток 1). Кожний додаток повинен мати змістовний заголовок. Роздруківки з ЕОМ повинні відповідати формату А4 (бути розрізаними). Додатки включаються в загальну нумерацію сторінок роботи.

У тексті роботи посилання на наявність додатка зазначається в круглих дужках.

7. ОФОРМЛЕННЯ ДИПЛОМНОЇ РОБОТИ

Дипломна робота як кваліфікаційна робота повинна характеризуватися не тільки високим змістовним рівнем, відповідною структурою, але і належним оформленням. Тому одночасно з написанням тексту дипломної роботи здійснюється її оформлення. Дипломник повинен дотримуватися нижче перерахованих вимог при оформленні роботи.

7.1. Обсяг, шрифт, інтервали. Дипломна робота повинна бути надрукована за допомогою комп'ютера на одній стороні сторінки білого паперу формату А4 (210 х 297 мм) не більше 30 рядків на сторінці по 60-65 знаків у рядку.

Рекомендований обсяг дипломної роботи - 70-75 сторінок тексту комп'ютерного набору (Шрифт - Times New Roman, розмір шрифту - 14, міжрядковий інтервал - полуторний). У облік обсягу роботи не включається дипломне завдання, календарний план, відгук керівника, реферат, анотації, зміст, список використаних джерел та додатки.

Розміри полів повинні бути: ліве - 20 мм, праве - 10 мм, верхнє -20 мм, нижнє - 20 мм.

Окремі друкарські помилки, помилки, які виявлені в процесі написання роботи, можна виправляти підчищенням або замальовуванням білою фарбою (коректором) і нанесенням (наклеюванням) виправленого комп'ютерного тексту.

Текст основної частини роботи поділяють на розділи та підрозділи (при необхідності і підпункти). Кожну структурну частину і кожний розділ необхідно починати з нової сторінки, незалежно від того, яка кількість рядків залишилася на попередній сторінці.

Заголовки структурних частин роботи "ЗМІСТ","ВСТУП", "ВИСНОВОК", "СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ" друкують симетрично тексту, прописними літерами. Назви розділів друкуються прописними літерами після номеру розділу (наприклад: 1. Юридична природа екологічного ризику). Назви підрозділів друкують з абзацу (5 інтервалів) малими літерами (крім першої прописної). Перенесення слів у заголовках не допускаються.

Відстань між назвою розділу (підрозділу) та текстом - 2 інтервали.

7.2. Нумерація сторінок, розділів, підрозділів (підпунктів) проводиться арабськими цифрами. Номери сторінок проставляються у нижньому правому куті, починаючи зі вступу (сторінка третя).

Підрозділи нумерують в межах кожного розділу. Номер підрозділу складається з номера розділу і порядкового номера підрозділу, між якими ставиться крапка.

Ілюстрації (схеми, графіки) і таблиці необхідно ставити в дипломній роботі безпосередньо після тексту, де вони згадуються вперше, або на наступній сторінці.

Ілюстрації позначають словом "Мал." і нумерують послідовно в межах розділів (наприклад, "Мал. 2.1"). Номер ілюстрації, її назву та пояснювальні підписи розміщують  послідовно під ілюстрацією.

Таблиці нумерують послідовно в межах розділу. У правому верхньому куті над відповідним заголовком таблиці розміщують напис "Таблиця" з позначенням її номера. Номер таблиці повинен складатися з номера розділу і порядкового номера таблиці, між якими ставиться крапка ( "Таблиця 2.1").

7.3. Посилання. При написанні дипломної роботи студент зобов'язаний давати посилання на джерела, матеріали або окремі результати, що використовуються в дипломній роботі.

Текст цитати починається і закінчується лапками і наводиться в граматичній формі оригіналу. Цитування повинно бути повним без самостійного скорочення авторського тексту. Пропуск слів без зміни тексту відзначається трьома крапками (...). При непрямому цитуванні слід бути гранично точним у викладі думок автора. Посилання на джерело обов'язкове як при прямому, так і непрямому цитуванні.

Посилатися бажано на останні видання публікацій. На більш ранні видання можна посилатися в тих випадках, коли в них є матеріал, не включений в останнє видання.

При посиланнях на нормативно-правові акти необхідно вказувати їх останнє офіційне опублікування в наступних джерелах: "Відомості Верховної Ради України", "Офіційний вісник України", "Збірник постанов Уряду України", "Голос України", "Урядовий кур'єр", "Бюлетень нормативних актів міністерств та відомств", а також окремі видання за наявності вказівки на їх офіційний характер. При цьому необхідно викладати найменування нормативно-правового акта мовою джерела.

8. Рейтингова оцінка ДипЛОМНИХ РОБІТ

8.1. Рейтинг (в перекладі з англ. - оцінка, розряд) являє собою показник об'єктивної оцінки дипломної роботи, що дозволяє судити про рівень та якість професійної підготовки студента - дипломника. Метою рейтингової оцінки дипломної роботи є:

- стимулювання пізнавальної діяльності студента;

- підвищення ролі та відповідальності наукового керівника в ході виконання дипломником роботи;

- об'єктивізація оцінювання дипломної роботи.

8.2. Науковим керівником якість дипломних робіт оцінюється по кожному з критеріїв:

1) обгрунтування актуальності теми, визначення мети, завдань та основних напрямків виконання роботи;

2) ступінь розробки теми на основі аналізу вітчизняної та зарубіжної наукової літератури, нормативних актів: самостійність, повнота, наявність помилок;

3) аналіз практики застосування законодавства по темі;

4) використання наукових методів дослідження, вміння логічно мислити, доводити, робити обгрунтовані висновки по розділах і в цілому по роботі;

5) новизна та рівень (можливість) практичного застосування отриманих результатів, пропозицій та рекомендацій;

6) впровадження результатів роботи;

7) виконання календарного плану і якість оформлення роботи.

8.3. Оцінка визначається за кожним критерієм окремо в цілих балах (2-5 балів), які підсумовуються і сума ділиться на 7 (кількість критеріїв). У відгуці виставляється рекомендована оцінка наукового керівника з округленням до цілих балів.

8.4. Критерії рейтингової оцінки дипломних робіт: 

Вимоги до дипломної роботи

Ступінь виконання дипломником встановлених вимог

Рейтингова оцінка

1

2

3

4

8.4.1.

Актуальність теми, стан розробки, визначення мети й напрямків виконання роботи.

1. Актуальність теми обґрунтована в достатньому обсязі, є аналіз стану наукової розробки, законодавства по темі, чітко визначено мету й напрямки дослідження намічених проблем.

2. Є неточності в обґрунтуванні актуальності теми, мети, напрямків дослідження і аналізу стану розробок теми.

3. Актуальність теми, мета, напрямки дослідження і аналіз стану розробки теми відображені у загальних рисах.

4. Відсутнє обґрунтування актуальності теми, мети, напрямків дослідження й аналіз стану розробок теми.

5

4

3

2

8.4.2.

Ступінь розробки теми, повнота проведення досліджень, наявність помилок

1. Є аналіз вітчизняної й закордонної наукової літератури, періодичної преси, чинного законодавства, дослідження носить самостійний характер, тема повністю розкрита, помилки відсутні.

2. Є аналіз вітчизняної наукової літератури періодичної преси, чинного законодавства, дослідження носить самостійний характер, тема розкрита, суттєві помилки відсутні.

3. Є поверховий аналіз вітчизняної наукової літератури, законодавства або дослідження не носить самостійний характер, тема розкрита частково, допущені помилки при висвітленні основних питань теми.

4. Аналіз наукової літератури, законодавства відсутній, зміст роботи не відповідає затвердженій темі, допущені грубі помилки, зміст роботи запозичений.

5

4

3

2

8.4.3.

Аналіз практики застосування законодавства по темі роботи.

1. У роботі є дані самостійного аналізу практики застосування законодавства на прикладі певної галузі або одного базового підприємства (об'єднання) або державного органу.

2. У роботі даний загальний аналіз практичної діяльності підприємств (об'єднань) чи державних органів на основі опублікованих матеріалів практики.

3. У роботі міститься поверховий аналіз практичної діяльності підприємств (об'єднань) або державних органів без вказівки джерел або окремих прикладів із практики.

4. Матеріали практики і їхній аналіз у дипломній роботі відсутній.

5

4

3

2

8.4.4.

Використання наукових методів дослідження, уміння логічно мислити, доказувати, робити обґрунтовані висновки по розділах і в цілому по роботі.

1.Підтверджено вміння студента: систематизувати наявну нормативну базу, наукову літературу, практику по темі; здійснювати постановку теоретичних і практичних проблем на основі проведеного аналізу; формулювати висновки, пропозиції, рекомендації  по кожному розділу; обґрунтовувати свою точку зору по розділах і роботі в цілому; ураховувати результати відповідної галузі права, науки; використовувати основні методи наукового пізнання;

2. Підтверджено вміння студента: проводити загальну систематизацію наявної нормативної бази, наукової літератури, практики по темі; формулювати висновки, пропозиції по роботі; частково обґрунтовувати свою точку зору; враховувати результати відповідної галузі права, науки; використовувати основні методи наукового пізнання.

3. Підтверджено вміння студента: поверхово систематизувати наявну нормативну базу, наукову літературу, практику по темі; формулювати загальні висновки, пропозиції, рекомендації без врахування результатів відповідної галузі права, науки; використовувати основні методи наукового пізнання;

4. Відсутнє підтвердження вміння студента: систематизувати нормативну базу, наукову літературу, практику по темі; формулювати висновки по кожному розділу і обґрунтовувати свою точку зору; використовувати основні методи наукового пізнання.

5

4

3

2

8.4.5

Отримані результати, пропозиції, рекомендації  їхня новизна

1. Автором самостійно розроблені й обґрунтовані нові пропозиції, спрямовані на вдосконалення діючого законодавства і правозастосовчої практики, які    заслуговують на увагу й підтримку (рекомендації, положення, інструкції, проекти змін і доповнень нормативних актів і т.д.).

2. У роботі кваліфіковано використані пропозиції й рекомендації, раніше розроблені іншими авторами, переконливо обґрунтовано необхідність їх застосування в законодавстві або правозастосовчій практиці.

3. Пропозиції автора не відрізняються новизною, носять не конкретний характер і не обґрунтовані достатньою мірою.

4. У роботі відсутні пропозиції й рекомендації по вдосконаленню законодавства та правозастосовчої практики.

5

4

3

2

8.4.6

Впровадження результатів дипломної роботи

1. Основні результати роботи опубліковані у вигляді наукових статей, тез наукових доповідей у збірниках наукових праць, матеріалах і тезах конференцій або доповідалися на студентських наукових гуртках конференціях, або направлялися на всеукраїнські конкурси студентських наукових праць, або були відзначені на конкурсі студентських наукових робіт факультету (кафедри), або представлені у вигляді тез для опублікування, або є довідка про впровадження результатів роботи.

2. Є довідка (виписка із протокола засідання кафедри) про готовність впровадження результатів дипломної роботи в практичну діяльність (навчальний процес), у якій зазначені форма й передбачувані строки такого впровадження.

3. У роботі є документи щодо передбачуваного впровадження результатів дипломної роботи, які не відповідають вимогам, які пред’являються або в яких чітко не зазначені конкретні форми й строки такого впровадження.

4. У роботі відсутні будь-які документи, що свідчать про можливість  впровадження результатів дипломної роботи або представлені документи підтверджують можливість впровадження відсутніх у роботі результатів, або документи видані особами, не уповноваженими на вирішення  питань щодо впровадження.

5

4

3

2

8.4.7

Оформлення роботи та виконання календарного плану

1. Робота оформлена відповідно до запропонованих вимог, у ній відсутні граматичні помилки й стилістичні погрішності, виконано всі пункти календарного плану.

2. Є окремі незначні порушення порядку оформлення дипломної роботи або порушені проміжні строки, встановлені календарним планом.

3. Є ряд істотних порушень встановленого  порядку оформлення дипломної роботи або грубо порушений строк остаточного подання дипломної роботи на кафедру встановлений календарним планом.

4. Оформлення дипломної роботи не відповідає встановленим вимогам, не дотримані строки з усіх позицій календарного плану.

9. РЕЦЕНЗУВАННЯ ДИПЛОМНОЇ РОБОТИ

9.1. З метою отримання додаткової, об'єктивної оцінки незацікавленої  особи про якість і рівень дипломної роботи студента проводиться її рецензування. Списки рецензентів складаються усіма кафедрами до кінця квітня. Рецензентами можуть бути фахівці-практики, наукові працівники, які мають вищу освіту за спеціальністю "Правознавство".

9.2. Оформлена у відповідності з цими Методичними рекомендаціями дипломна робота передається кафедрою рецензенту не пізніше, ніж за 14 днів до захисту.

9.3. У рецензії має бути зазначено: значення дослідження цієї теми, її актуальність, оцінений зміст дипломної роботи - наскільки дипломник успішно впорався з відображенням теоретичних та практичних питань, характеристика кожного розділу дипломної роботи із зазначенням позитивних сторін і недоліків; доцільність та обгрунтованість сформульованих автором пропозицій та їх оцінка. Оцінюватися робота повинна за п'ятибальною системою. Обсяг рецензії повинен складати не менше 1,5 сторінки друкованого тексту комп'ютерного набору формату А-4.

Рецензія має бути підписана рецензентом із зазначенням місця роботи та займаної посади.

9.4. Підписана рецензентом рецензія разом з дипломною роботою повертається на кафедру.

Рецензія не підшивається, а додається до дипломної роботи.

9.5. У випадку, якщо рецензент дав негативну оцінку переданої йому дипломної роботи, лаборант кафедри інформує про це наукового керівника і завідувача кафедри. У цьому випадку дипломник має право забрати роботу на доопрацювання. Якщо оцінка при повторному рецензуванні також негативна, робота повинна бути повернута студенту на доопрацювання.

При позитивній оцінці робота допускається до захисту.

10. ЗАХИСТ ДИПЛОМНОЇ РОБОТИ

10.1. Захист дипломної роботи студентом - це останній обов'язковий етап, метою якого є визначення рівня підготовленості випускника для здійснення професійної діяльності.

10.2. Попередній захист дипломної роботи.

Метою попереднього захисту є визначення готовності дипломної роботи та рекомендації її для допуску до захисту. Він організується кафедрою до офіційного захисту дипломної роботи. До попереднього захисту автору дипломної роботи необхідно ознайомитися з відгуком наукового керівника та рецензента, підготувати доповідь за темою роботи, підготувати відповіді на зауваження наукового керівника і рецензента.

Попередній захист дипломної роботи проводиться, як правило, на засіданні комісії з 2-3 осіб на кафедрі в призначений день і час.

У процесі попереднього захисту студент доповідає суть дипломної роботи, результати проведеного дослідження, їх обгрунтування, відповідає на зауваження наукового керівника і рецензента, на запитання членів комісії. Комісія приймає рішення про можливість допуску роботи до захисту в ДЕКу. У разі прийняття позитивного рішення про готовність дипломної роботи та допуск її до захисту в ДЕКу завідувач  кафедри ставить свою візу на титульному листі дипломної роботи.

10.3. Підготовка до публічного захисту дипломної роботи.

При підготовці до публічного захисту студент заздалегідь складає тези своєї доповіді, які подає для узгодження науковому керівнику. У них можуть міститися тільки та інформація, висновки, пропозиції, які мають місце в дипломній роботі.

Доповідь повинна включати наступні пункти:

1) дуже коротке обгрунтування актуальності теми, її мета;

2) розгорнутий виклад сформованих у роботі пропозицій щодо вдосконалення законодавства, практики його застосування, інших результатів, обгрунтування їх новизни, практичної значущості;

3) відомості про впровадження (апробацію) результатів дослідження із зазначенням організації, яка їх впроваджує.

Недоцільно будувати свою доповідь у формі переказу розділів роботи і перевантажувати її цифровими даними, які можуть викладатися тільки в тому випадку, якщо вони необхідні як доказ або ілюстрація того чи іншого висновку.

Рекомендується мати на захисті тези доповіді на випадок виникнення труднощів під час захисту дипломної роботи, враховуючи підвищений емоційний стан дипломника.

10.4. Публічний захист дипломної роботи.

До захисту допускається дипломник, який завершив підготовку дипломної роботи, за наявності позитивного відгуку наукового керівника та рецензії рецензента.

Захист дипломної робіт проводиться публічно, на відкритому засіданні ДЕК з обов'язковою присутністю рецензента. Участь наукового керівника у засіданні необов'язкова. На засіданні можуть бути присутніми, задавати питання та обговорювати доповідь випускника всі бажаючі, а науковий керівник роботи та рецензент користуються правом дорадчого голосу. Захист дипломної роботи може здійснюватися на підприємстві або в державному органі, за замовленням якого вона була виконана або за участю їх представника.

З метою підвищення ефективності засвоєння інформації, отриманої під час виступу дипломника членами ДЕК та присутніми, можливе використання наочного матеріалу. Під час виступу, при необхідності, дипломникові дозволяється користуватися своєю дипломною роботою.

10.5. Порядок публічного захисту дипломної роботи:

1) оголошення одним з членів ДЕК теми запропонованої до захисту дипломної роботи, оцінок наукового керівника за кожним критерієм і рейтингової оцінки, та недоліків, висловлених у відгуку;

2) усна доповідь студента про результати дослідження - не більше 7 хвилин;

3) відповіді студента на зауваження наукового керівника, питання членів ДЕК та присутніх осіб.

4) виступ рецензента або, за відсутності рецензента, оголошення одним із членів ДЕК оцінки рецензента та недоліків, висловлених у рецензії.

5) відповіді студента на зауваження рецензента.

Робота і її захист оцінюються державною комісією за 5-ти бальною системою (відмінно, добре, задовільно, незадовільно), на закритому засіданні після закінчення захисту всіх призначених до захисту робіт. При оцінці роботи приймаються до уваги оригінальність, актуальність та науково-практичне значення теми, якість виконання та оформлення роботи, а також змістовність доповіді та відповідей студента. Оцінка оголошується ДЕК.


ДОДАТКИ

Додаток 1

Завідувачу кафедри

(назва кафедри)

доц. Петренку В.В.

студента 5 курсу

3 групи

денної форми навчання

спеціалізації _________

Іванова І.П.

ЗАЯВА

Прошу затвердити тему дипломної роботи „Проблеми правового забезпечення екологічної безпеки в аграрному секторі економіки Україні” та призначити науковим керівником к.ю.н., доц. Марчука Ю.А.

„__” _____________ 2009 р.           ______________                /_______________/

                                                                     (підпис студента)                         (ПІБ студента)


Додаток 2

ЗАТВЕРДЖЕНО:

Науковий керівник: доцент .........

(П.І.Б., посада)

_________________________

"04" вересня 2009 року

ДИПЛОМНЕ ЗАВДАННЯ

Іванов Ігор Павлович, студент 5 курсу денного відділення спеціальності "Правознавство"

1. Тема роботи: Проблеми правового забезпечення екологічної безпеки в аграрному секторі економіки України.

2. Термін здачі роботи керівнику для підготовки відгуку: 20.04.10 р.

3. Робота виконується на базі: Міністерства аграрної політики України.

4. Теоретичне завдання: аналіз спеціальної наукової літератури, законодавства України, інших країн та практики його застосування.

5. Практичне завдання: розробка пропозицій з удосконалення законодавства, що регулює відносини щодо забезпечення екологічної безпеки; підготовка тез, доповіді.

6. Сфера застосування результатів роботи: наукова та практична діяльність Міністерства аграрної політики України.

7. Завдання вручено студенту: 4 вересня 2009 р.

ПОГОДЖЕНО 

"3" вересня 2009 року

Зав. кафедрою ...

П.І.Б.


Додаток 3

ЗАТВЕРДЖЕНО:

Науковий керівник: доцент

(П.І.Б., посада) 

______________________________

"04" вересня 2009 року

КАЛЕНДАРНИЙ ПЛАН

Іванов Ігор Павлович, студент 5 курсу денного відділення спеціальності "Правознавство"

1. Тема роботи: Проблеми забазпечення екологічної безпеки в аграрному секторі економіки України.

Види робіт

План

Фактично

  1.  

Підбір наукової літератури та законодавства за темою дослідження.

1-15 жовтня 2009 р. 

  1.  

Підготовка першого розділу роботи та здача керівникові на перевірку.

16 жовтня - 15 грудня 2009р. 

  1.  

Підготовка другого розділу роботи та здача керівникові на перевірку.

16 грудня 2009 р. - 15 січня 2010 р. 

  1.  

Підготовка остаточного варіанту та оформлення роботи, підготовка відповідних документів для впровадження результатів.

15 січня - 20 березня 2010 р.

  1.  

Переробка першого та другого розділів і підготовка третього розділу, складання тез.

20 березня - 10 квітня 2010 р. 

  1.  

Підготовка реферату, анотацій та доповіді.

квітень 2010 р. 

  1.  

Оформлення і здача роботи на кафедру.

до 20 квітня 2010 р.

Студент                                                                                                        Іванов І.П.


Додаток 4

РЕФЕРАТ

Дипломна робота 70 с, використано джерел 145.

КЛЮЧОВІ СЛОВА: аграрний сектор економіки, екологічна безпека,  агрохімікати та пестициди, генетично модифіковані продукти.

ОБ'ЄКТ ДОСЛІДЖЕННЯ: суспільні відносини, які складаються у сфері забезпечення екологічної безпеки.

ПРЕДМЕТ ДОСЛІДЖЕННЯ:  екологічна безпека в аграрному секторі економіки.

МЕТА ДОСЛІДЖЕННЯ: підготовка пропозицій щодо вдосконалення правового регулювання відносин забезпечення екологічної безпеки в аграрному секторі економіки України; підготовка тез доповіді.

РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕННЯ: розроблений проект Закону України про внесення змін і доповнень у законодавство, що регулює відносини у сфері забезпечення екологічної безпеки в аграрному секторі економіки; 

підготовлені тези доповіді на тему "Правове регулювання пододження з ГМО в Україні"(Актуальні питання державотворення в Україні. Збірник наукових праць міжнародної науково-практичної конференції (24-25 квітня 2009року). – К.: ВГЛ "Обрії", 2008. – ч.3. - С. 208-209.)

СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ: законодавча практика; наукова діяльність.


Додаток 5

Анотація

Іванов І.П.. Проблеми правового забезпечення екологічної безпеки в аграрному секторі економіки України. Дипломна робота. Кафедра трудового, земельного і екологічного права юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

В роботі досліджено правову природу поняття екологічної безпеки в аграрному секторі економіки України; аналізується сучасний стан законодавства у сфері забезпечення екологічної безпеки у аграрному секторі економіки, визначено особливості забезпечення екологічної безпеки у тваринництві та рослинництві. Проведено порівняльно-правовий аналіз законодавства України та зарубіжних країн, а також норм міжнародних пормативно-правових актів у зазначеній сфері.

Розроблені пропозиції по вдосконаленню законодавства щодо забезпечення екологічної безпеки у аграрному секторі економіки України.

The summary

Ivanov IP. Problems guaranteeing environmental safety in the agricultural sector of the economy. The Diploma work. The department of labor, land and environmental rights of  law faculty Кiev Taras Shevchenko National University.

The paper examined the legal nature of the concept of ecological security in the agricultural sector of the economy; analyzed today's state legislation in the sphere of guaranteeing environmental safety in the agricultural sector, a particular environmental safety in livestock and crop production. The comparative legal analysis of the legislation of Ukraine and foreign countries and also provisions of the international statutes was carried out.

The developed proposals to improve legislation to ensure environmental safety in the agricultural sector.


Додаток 6

ЗМІСТ

Вступ.................................………………………………………………..………..... 3

1. Юридична природа екологічної безпеки в аграрному секторі  економіки України …………………......................................................................................... 12

2. Сучасний стан та перспективи розвитку законодавства України у сфері забезпечення екологічної безпеки в аграрному секторі  економіки................................................................................................................... 30

3.Особливості правового забезпечення екологічної безпеки у тваринництві та рослинництві за законодавством України………………………………........... 31

4. Юридична відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері забезпечення екологічної безпеки в аграрному секторі економіки України……………………....………………………………….……................... 70

Висновоки................................................................................................................. 71

Список використаних джерел .................................................................................75 

Додатки:

1.Тези доповіді на тему "Правове регулювання поводження з ГМО вУкраїні".78


Додаток 7

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

 Рекомендована література

1. Альгин А. П. Риск и его роль в общественной жизни / Альгин А.П.. — М.: Наука, 1989. — 120 с.

2. Андрейцев В. І. Екологічне право: Курс лекцій: Навч. посібн. для юрид. фак. вузів. Загальна частина / Андрейцев В.І. — К.: Вентурі, 1996. — 250 с.

3. Андрейцев В. I. Право екологічної безпеки: Навч. та наук.-практ. посібн. / Андрейцев В.І. — К.: Істина, 2002. — 327с.

6. Дубовик О. Л. Экологическое право: Учебник / Дубовик О.Л., Кремер Т.П.М.: БЕК, 2004. — 212 с.

7. Дудов В. И., Голиков А. Г., Потехин О. Е., Красовский О. А. Правовые вопросы межграничного перемещения генетически измененных живых организмов // Биотехнология. — 1999. — № 6. — С. 80-85.

8. Екологічне право України: Підруч. для студ. юрид. вищ. навч. закладів / В. К. Попов, А. П. Гетьман, С. В. Разметаєв та ін.; За ред. В. К. Попова та А. П. Гетьмана. — X.: Консум, 2001. — 245 с.

9. Андрейцев В.І. Екологічне право: Особлива частина: Підруч. для студ. юрид. вузів і фак.: Повний акад. курс / В. I. Андрейцев, Г. I. Балюк, М. В. Краснова та ін.; За ред. акад. АПрН України В. І. Андрейце-ва. К., 2001. - 544 с.

10. Кравченко С. М., Андрусевич А.О., Бонайн Дж. Актуальні проблеми міжнародного права охорони навколишнього середовища: Підручник / За заг. ред. проф. С. М. Кравченко. Львів, 2002. — С. 272-287.

11. Красовский О. А. Правовые основы генной инженерии / Красовский О.А. — М.: ЮристЪ, 1998. – 155 с.

12. Микієвич М. М. Європейське право навколишнього середовища: Навч. посібн. / Микієвич М. М., Андрусевич Н. І., Будякова Т. О. — Львів, 2004. —  570 с.

13. Нурмухаметова Э. Ф. Международный экологический правопорядок и экологические права человека / Нурмухаметова Э.Ф. — М.: Политика, 2004. — 370 с.

14. Обеспечение безопасности населения и территорий (организационно-правовые вопросы). — М.: Мысль, 1994. —  210 с.

15. Попова Т. Е. Биотехнология и социум / Попова Т. Е., Попова Е. В. — М., 2000. — 570 с.

16. Правовое регулирование проблем безопасности / Под. ред. Н. А. Махутова. — М., 2002. —  570 с.

17. Тустановська І. Правова регламентація поводження з генетично-модифікованими організмами в деяких міжнародних документах / Тустановська І. // Вісник екологічної адвокатури. — 2001. — № 16. — С. 15-18.

18. Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів: Закон України вiд 31 травня 2007 // Відомості Верховної Ради України.-  2007.- N 35. Ст. 484.


Додаток 8

Штамп

в т.ч. дата, №

вихідної кореспонденції

ДОВІДКА ПРО ВПРОВАДЖЕННЯ

Довідка  підтверджує, що правовий результат дипломної роботи студента Іванова І. П. за спеціальністю "Правознавство" на тему "Проблеми правового забезпечення екологічної безпеки в аграрному секторі економіки України" представлений у вигляді "Концепції щодо вдосконалення підзаконних нормативно–правових актів у сфері забезпечення екологічної безпеки в аграрному секторі економіки України" використовується Міністерстовом аграрної політики України згідно з наказом № 29 від 20 квітня 200.

Міністр       І.П. Петренко

Печатка

Штамп

дата, № вихідної

кореспонденції

ДОВІДКА

Дана про те, що результати дипломної роботи студента Іванова І.П. за спеціальністю "Правознавство" на тему "Проблеми забезпечення екологічної безпеки в аграрному секторі економіки України", представлені у вигляді "Концепції щодо вдосконалення підзаконних нормативно –правових актів у сфері забезпечення екологічної безпеки в аграрному секторі економіки України" розглянуті в Міністерстві аграрної політики України 20 квітня 200. і рекомендовані до використання.

Міністр        І.П. Петренко

Печатка


Додаток 9

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

юридичний факультет

Виписка з протоколу № 9

від 19 травня 2009 року

засідання кафедри трудового, земельного і екологічного права

СЛУХАЛИ: ст. викладача Ю.А. Мойсеєва про доцільність  використання в навчальному процесі результатів дослідження, що містяться у дипломній роботі, на тему "Договори в екологічному праві України" студента денної форми навчання 5 курсу, спеціальності "Правознавство" І.М. Петренка, представлені у вигляді зведеної таблиці на тему "Класифікація екологічних договорів: поняття, види, відмінності, особливості укладення, виконання, відповідальність за невиконання".

ПОСТАНОВИЛИ:

1. Рекомендувати до використання в навчальному процесі при читанні навчального курсу "Екологічне право України" і в організації НДР студентів спеціальності "Правознавство" всіх форм навчання зведену таблицю "Класифікація екологічних договорів: поняття, види, відмінності, особливості укладення, виконання, відповідальність за їх невиконання", підготовану І.М. Петренком.

2. Внести відповідні зміни в робочу програму курсу "Екологічне право України".

Зав. кафедрою         К.А. Сирецька

Ст. лаборант         М.М. Митрофанова
Додаток 10

РЕЦЕНЗІЯ

на дипломну роботу

студента (ки) юр.ф-ту КНУ

___________________________________________________________

(П.І.Б.)

1.  Актуальність теми

2.  Наукова новизна отриманих результатів

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3.  Якість проведеного аналізу проблеми

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

4.  Практична цінність висновків і рекомендацій

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

5.  Наявність недоліків

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

6. Загальний висновок і оцінка дипломної роботи

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Рецензент

(підпис)       (ініціали, прізвище)

_________________________________________

(посада)

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

                                                                   (місце роботи)

Печатка   "__________" ____________________200_р.

                                                                                              (дата)


Додаток 11

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

юридичний факультет

кафедра трудового, земельного і екологічного права

Допустити до захисту в ДЕК

зав.кафедрою трудового, земельного

і екологічного права

к.ю.н., доц. Петренко В.В.

__________________

_____  ______2009 р.

Дипломна робота

на тему:

ПРОБЛЕМИ ПРАВОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ БЕЗПЕКИ В АГРАРНОМУ СЕКТОРІ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ

Виконав:

студент 5 курсу

денної форми навчання

Іванов І.П.

Науковий керівник:

к.ю.н., доц. Марчук Ю.А.

Київ - 2009

Зміст:

1. Загальні положення………………………...…….……………………………….3

2. Графік підготовки дипломної роботи ………………………………………...…4

3. Науковий керівник і його завдання …………………………………………..5

4. Права та обов'язки дипломника…………………….…………………….…..….5

5. Вибір теми дипломної роботи та її затвердження ………………………...........6

6. Структура та зміст дипломної роботи ……………………………………..........7

7. Оформлення дипломної роботи ………………………………………………..12

8. Рейтингова оцінка дипломних робіт…………………..………………………..13

9. Рецензування дипломних робіт………………………………….……………...18

10. Захист дипломної роботи ………..……..…………………………………...18

Додатки………………………………………………………………………….…..21


Методичні рекомендації з підготовки дипломних робіт та їх рейтингового оцінювання для студентів спеціальності "Правознавство"

ХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХ

ХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХ

ХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХ

ХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХ

Редактор

____________________________________________________________________

Підписано до друку 2009 р. Формат 60x84 1 / 16. Папір офсет. Друк офсетний. Усл.-печ. л. 2. Тираж 300 прим. Замовлення №

____________________________________________________________________

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

Юридичний факультет

вул. Володимирська, 64

01601 Київ, Україна.




1. тематике. Хорошо что ручка которую дал ему мистер Браннер учитель латинского языка превращается в настоящи
2. Тема- Знакомство с оборудованием и аппаратурой гистологической лаборатории
3. Реферат на тему- Диагностика малых групп Выполнил- студент группы 1бУП2 Журавлев Ф
4. Формування бюджетів фондів загальнообов язкового соціального страхування в Україні
5.  Для того кто понял эту и две последующие главы этой книги становится ясным искажение истинной сущности Исл
6. Вершины карьеры не предел развития
7. Что предполагает затратный подход в оценочной деятельностианализ балансовых счетов предприятия и их корре
8. Тема 4. Предпринимательство 4.html
9. Тема- Налагодження маршрутизатору Мета- Навчитися налагоджувати маршрутизатор Хід роботи 1 Маршрутиза
10. Право, сила, принуждение- современный взгляд на их соотношение