Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема Україна на планеті Земля

Работа добавлена на сайт samzan.net:


НАША БАТЬКІВЩИНА – УКРАЇНА

УРОК 11

Тема. Україна на планеті Земля.

Мета. Дати дітям загальне уявлення про розташування України на карті; вчити правильно працювати з контурною картою; розвивати спостережливість, пам'ять, увагу; виховувати любов до своєї Батьківщини, бережне ставлення до природи.

Обладнання. Глобус, фізична карта України, картини природи України, контурні карти, карта півкуль, записи української народної музики.

Тип уроку:  урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

Ми радо гостей в нашім класі вітаєм.

І з настроєм гарним урок починаєм.

«Психоформула»:    Під час уроку ми будемо:

       Не просто слухати, а чути.

       Не просто дивитись, а бачити.

       Не просто відповідати, а міркувати.

       Дружно і плідно працювати.  

ІІ. Підсумок фенологічних спостережень.

За підсумками фенологічних спостережень слово для доповіді надається черговому синоптику:

За минулий тиждень 3 дні хмарних, 4 дні похмурих.

Щоранку опади у вигляді інею, що свідчить про зниження температури до мінусової вночі . Температура повітря вдень від +5 до +8.

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

1. Вступна бесіда

(Читання вірша під мелодію)

- Чи доводилось вам коли-небудь спостерігати таку картину:

Ніч відбула своє ,втікає

Чарівний ранок йде до нас

Вже помалесеньку світає

Бо ж сонечку вставати час

Край неба радісно світліє,

І голубіють небеса.

Легенько хмарка рожевіє.

У світ вертається краса…

… І стільки в цьому мудрості і дива,

Лиш придивись, прислухайся, постій…

І ти почуєш, що земля співає

І музика ця трепетна й жива.

Мелодія у серце проникає…

Чарівні звуки… Зайві тут слова.

Постій тихенько, прикипи душею

До ніжних звуків світлої краси.

Ти нерозривний з рідною землею

І диво це у серденьку неси.

Усе життя. Бо це твоя країна,

Вітчизна мила – це твоя земля!

Найкраща в світі – рідна Україна

До твого серця щиро промовля.

 Ми  з вами вже неодноразово говорили про Україну на уроках громадянської освіти.  Сьогодні ж вперше ми розпочинаємо вести розмову про нашу Батьківщину на уроках  природознавства, щоб дізнатись про місцерозташування України на карті світу, про її природні зони і багатства, про рослинний і тваринний світ, про господарську і природоохоронну діяльність людей багато нового і цікавого.   

2. Актуалізація опорних знань учнів.

2.1. Асоціювання, «ґронування».

— Запишіть слова та фрази, які спадають на думку з теми «Україна».

2.3. Робота в парах.

— Обміняйтесь роботами, порівняйте зроблені записи про Україну, зробіть спільний висновок.

3. «Коло ідей». Записування інформації вчителем на дошці.

— Пари, будь ласка, поділіться своїми думками про Україну.

Кожна пара по черзі озвучує лише один аспект обговорюваної теми. Учитель по колу запитує всі пари по черзі, поки вичерпаються думки. Це дає змогу кожній парі розповісти про результати своєї роботи, уникаючи ситуації, коли одна пара, що виступає першою викладає всю інформацію.

2.4. Саморефлексія.

Я, учень 4-го класу

                               Звідки походить назва нашої країни                     .

                               Державну та народну символіку                           .

                               Народні звичаї, традиції, обряди                           .

                               Державні свята в Україні                                       .

                               Славетних українців                                               .

                               Що в Україні най-най                                             .

                                   За що шанують українців                                        .

ЗНАЮ                     Місцерозташування  України на карті світу         .

                              Площу, яку займає територія Україна                   .

                              Протяжність України з півночі на південь            .

                               і з заходу на схід                                                     .

                              Загальну протяжність кордонів України               .

                              З якими державами межує Україна                        .

                              Форми земної поверхні України                            .

                              Водні ресурси України                                            .                                 

                              Клімат.__________________________________________________                                                                                                     

                              Історико-етнографічні регіони України                .

                             Вдумливо читати текст                                             .

                             Вибирати головне                                                     .

 ВМІЮ                      Робити висновки                                                       .

                             Читати географічні карти                                         .

                             Працювати з контурною картою                             .

                             Нові знання                                                                .

ЦІНУЮ                    Думки товаришів                                                        .

                                  Корисні поради                                                          .

  •  Що ви вмієте, знаєте й цінуєте позначте (+), а якщо ні – позначкою (-).

Що ви не знаєте? Отже,

наше завдання: дізнатися, де знаходиться Україна, з якими країнами межує, яку площу займає територія України на земній поверхні, навчитись показувати  найбільші міста в Україні, історичні землі, на яких вони розміщені;

працювати над розвитком уваги, памяті, вдосконалювати навички роботи з картою; плекати в своїх душах любов до рідної природи.

IV. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.

1.Розповідь з елементами бесіди й практичної роботи.  

Cтворення учнями опорного конспекту

  •  Якби ми з вами вирушили б в космічну подорож, то з ілюмінаторів ракети, що б нагадала нам наша планета? ( Мяч, або кулю, або глобус).
  •  Що таке глобус? ( Глобус – це модель Землі, її точне відтворення, зменшене у десятки мільйонів разів.)
  •  На якому б із шести материків ми б побачили територію України.
  •  Давайте подивимось на карту півкуль. У якій півкулі знаходиться цей материк? (У східній півкулі)
  •  У  якій її частині? ( В північній)

Раз ми вже почали подорожувати, зробимо зупинку на станції «Географічній» і змінемо вид транспорту, щоб краще, ближче роздивитись територію України.

  •  Які будуть пропозиції? ( Літак).

Наш літак піднімається над Україною. Ми бачимо велику за площею територію — 603 700 кв. км. Знаходиться в Центральній і Східній Європі. . Розмірами території вона поступається лише Росії та Казахстану, а в Західній Європі (показати на карті) перевищує площу найбільших країн — Франції(544 тис. кв. км.) та   Іспанії (505 тис. кв. км).

  •  Виконати обчислення й дізнатися на скільки? Бажаючі?

На 59 700 кв. км більша, ніж тер. Франції.

На 98 700 кв. км більша, ніж територія Іспанії

  •  Домашнім завданням вам було виміряти довжину на карті в см між найдальніми точками з півночі на південь, із заходу на схід.
  •  Давайте визначимо, які у вас вийшли відстані.
  •  Із заходу на схід – ___________
  •  Із півночі на південь – ________________
  •  Отже, поясніть, як використовуючи знання масштабу, визначити протяжність території на земній поверхні.( Знаючи, що в 1 см- 100 км, потрібно 27 см х 100 і отримаємо потрібну відповідь).

Отже, із заходу на схід Україна  простягається на 2700 (1270)км, а з півночі на південь — на 1900 (839) км.

Крайнім східним пунктом є селище міського типу Мілеве Луганської області,

а крайнім західним пунктом – м. Чоп Закарпатської обл..

Крайня північна точка – с. Мурав’ї Чернігівської обл.,

а південна – мис Сарич у Криму.

—    Порівняйте зображення нашої країни на глобусі, карті півкуль і карті України. Чому на глобусі Україна виглядає невеликою і ні мису Сарич, ні тим паче с. Муравї там не знайти, на карті півкуль вона більша, а на карті України вона величезна? (Тому, що зображення земної поверхні виконано в різних масштабах. Чим менший масштаб, тим менше об’єктів на карті. )

-  Покажіть кордони України на фізичній карті.

—  Визначте і назвіть країни, з якими вона межує.

 Наша держава має 7 сусідів. На заході Україна межує з Румунією, Молдовою, Угорщиною, Словаччиною та Польщею, на півночі — з Білорусією, на сході—з Росією. На півдні — широкий вихід до двох морів: Чорного й Азовського.

Загальна протяжність кордону країни – 7 643 км (6400).

1050 км кордону припадає на моря.

- Визначити, скільки на сушу?(7643-1050= 6 593 км)

Чорне море є частиною Атлантичного океану і займає величезну глибоководну заглибину з плоским дном. Його найбільша глибина — 2245 м. Уявіть і порівняйте: ваш ріст — 1 м, а глибина моря — 2245 м. Як ви знаєте, Україна омивається ще й Азовським морем. Тому вона має сприятливі умови для розвитку морського транспорту. Важливим видом водного транспорту є річковий. Давайте знайдемо на карті ріки, які є в Україні. Україна багата річками. На кожний квадратний кілометр її території припадає 250 м річок. На її території налічується до 73 тис. річок і струмків, переважно невеликі, лише 125 з них мають довжину понад  100 км. Найбільшими річками нашої країни є Дніпро, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець, Дунай.

Дніпро (довжина 2201 км) — це третя за величиною річка в Європі після Волги і Дунаю, належить до 27-ми найбільших річок світу. Живлять її приблизно 1200 річок. Він бере початок в Росії ( с. Клевцово Смоленської обл.), протікає землями Росії 485км,

Білорусії 735 км, а потім України . Впадає в Чорне море.

- Порахуйте, скільки? 485+735=1220 км, 2201– 1220= 981 км,хоча раніше довжина Дніпра була на 85 км довшою. А покоротшав наш Дніпро через будівництво водосховищ.

З ім'ям Дніпра пов'язана історія становлення слов'янської держави — Київської Русі. Про Дніпро складено багато пісень, віршів, поем, написано художніх творів.

Найбільшим озером є Ялпуг в Одеській обл..

Найглибшим озером є Світязь на Волині.

—  Погляньте на фізичну карту України і скажіть, який колір на ній переважає. Про що це свідчить?

—  Більша частина (95%) території України — рівнина. Височини займають четверту частину рівнин. Гори знаходяться тільки на крайньому заході (Карпати) та півдні (Кримські). Найвищою горою України є Говерла. Її висота над рівнем моря – 2061 м.

—  В Україні зима не дуже холодна, літо тепле і тривале, опадів достатньо, ґрунти родючі.

Нам випало щастя жити на цій чудовій землі, милуватися її красою, користуватися дарами. Але нині незаймані заповідні території та рукотворні ландшафти, природне середовище сіл, малих та великих населених пунктів потребують кмітливих і дбайливих господарів. Природа чекає від вас чуйності, доброти і розуму.

V. Осмислення учнями знань.

1. Робота з підручником.

До наступної «Товариської станції» пропоную добиратись на тандемі.

(Робота в парах « Я – тобі, а ти мені»)

  •  Відкрийте підручники на с.106, знайдіть текст « Україна на планеті Земля».
  •  Попрацюємо в парах за партами. Один із вас читає текст, а другий потім переказує.  Практичні завдання, повязані з роботою з картою виконуєте разом. По закінченню роботи в парах ви беретесь за руки і піднімаєте їх угору.

2. Узагальнююча бесіда.

—  Покажіть на карті, де розташована Україна.

—  З якими державами межує Україна? Покажіть їх розташування на карті.

  •  З якою країною кордон України найдовший, а з якою — найкоротший?
  •  Де знаходиться географічний центр Європи? Про що це свідчить?

— Які ріки протікають по території України? Яка з них найбільша?

— Куди несуть свої води ці річки?

—  Які моря омивають територію країни на півдні? Покажіть їх.

— Чи є в Україні гори? Які?

  •  Яке місто є столицею нашої держави?
  •  Які ще найбільші міста ви можете назвати і показати на карті?
  •  Харків, Дніпропетровськ, Одеса.

Фізкультхвилинка

Виконання під музику танцювальних рухів з елементами українського народного танцю.

  1.  Робота з контурними картами.

На станції «Картографічній» попрацюємо із контурними картами.

Позначте на них:

  •  кордони України;
  •  місто Київ;
  •  річку Дніпро;
  •  Азовське і Чорне море;
  •  країни-сусіди України.
  •  

4.    Наступна станція "Історична". (на дошці саморобна карта)

1) Розповідь.

Зараз ми помандруємо землями України, які в минулому були окремими князівствами, державами. Вони різні за розмірами, зараз не мають чітких меж, тому що з'єднані в одну велику державу. За історичними особливостями розвитку Україна поділяється на чотири великі регіони — Центральну Україну (або Середню Наддніпрянщину), Західну Україну, Південну (або Степову) Україну і Східну Україну. (Вчитель все показує на карті.) 

2) Об'єднання в «домашні групи», надання необхідної інформації

— У кожного з вас на парті лежить по одній кольоровій картці. Давай
те об'єднаємось у групи за кольорами.

Діти об'єднуються у групи за кольорами. Визначається місце роботи кожної
групи; '.       .

Займіть свої місця. Давайте в кожній групі визначимо відповідаль
ного за організацію роботи в групі.
(Діти обговорюють самостійно канди
датуру.)

Лідер слідкує за порядком у групі, визначає, в якому порядку ви бу
дете обмінюватись інформацією.

Давайте уточнимо, які питання вивчали члени кожної «домашньої
групи». Яке питання вивчали діти, які мають картки
зеленого кольору?

Середня Наддніпрянщина
Над якою темою працювали ті, кого об'єднали
жовті картки?

Західна Україна

Діти, в яких картки синього кольору, готували повідомлення про

Південну Україну
Повідомлення про
Східну Україну готували вдома учні, які отримали червоні картки.

Діти, в яких картки жовто-гарячого кольору, готували повідомлення про Кримську Автономну Республіку.

Зараз кожен із вас у своїй групі швидко розповість усе, що він за
пам'ятав з вивчених питань. Члени групи, по закінченню виступу можуть
задати питання для уточнення, внести поправки у відповіді своїх товаришів.
І тільки після цього ви повинні будете обрати доповідача, який виступить з повідомленням перед своїми однокласниками.

— За моїм сигналом роботу в групах припиняєте. Час у вас обмежений.

Протягом 5 хвилин учні працюють у домашніх групах. Подається звуко-
вий сигнал.

Час вичерпано. Робота в «домашніх» групах скінчилась. Доповідачів прошу ознайомити  з матеріалами, зібраними групами.

3) Виступи доповідачів

Середня Наддніпрянщина.

Землі середнього Дніпра разом із західноукраїнськими землями належать до територій найдавнішого проживання українського народу, творення перших його держав (Київська Русь, Галицько-Волинське князівство). Історичними землями є: Київщина, Поділля, Полісся. Тут народилися Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Котляревський, Павло Чубинський. На подільських землях відбулося повстання під проводом Устима Кармелюка, багато замків і фортець, які стримували агресію турків і татар.

Західна Україна.

Волинь, Галичина, Буковина, Гуцульщина і Закарпаття.

Історичні події. У Львові, Острозі, Почаєві зародилося книгодрукування. Визвольна боротьба під Зборовом, Збаражем, Берестечком. Народилися Іван Франко, Михайло Грушевський, композитор Михайло Вербицький.

Південна Україна

Південна Україна пов'язана з історичною долею козаків. Запоріжжя — землі перебування Запорізької Січі та козацького війська."

Східна Україна

. Історичними землями є Слобожанщина, Донщина, Кубань. Місто Харків повний час було столицею України. Уродженцем Слобожанщини був філософ Григорій Сковорода.

Кримська Автономна Республіка.

З Криму поширилося на Україну християнство. Місто Севастополь увійшло в історію як легендарне місто в обороні під час російсько-турецької та Другої світової війни.

  1.  На станції «Шифрувальній» пограємо в інтелектуальну гру  "Розшифруй і покажи".

— Розшифруйте  назви міст, річок, морів та покажіть їх на карті.

Львів Одеса Київ Херсон Чорне море

Південний Буг

VI. Домашнє завдання.

Позначити на контурній карті великі міста України та місто, в якому проживаєте. Знайти і прочитати додаткову літературу про Україну та її столицю. Виконати завд. 1 (с.    ) із зошита з друкованою основою.

VI .Узагальнення та систематизація знань учнів.

1.Насамкінець уроку хотілось би переконатися у міцності  ваших знань.

Давайте з них навколо карти України сплетемо вінок шани і любові до рідної Вітчизни. Отже , що означають числа:

  1.  603 700 кв. км  - площа України;
  2.  7 – кількість держав, з якими межує Україна;
  3.  7 643 км – протяжність усього кордону України;
  4.  1 050 км – довжина морських кордонів України;
  5.  6 593 км – протяжність сухопутного кордону;
  6.  Столиця України – м. Київ;
  7.  Моря – Чорне й Азовське;
  8.  2 245 м – найбільша глибина Чорного моря;
  9.  73 000  - кількість річок;
  10.  Найбільша річка – Дніпро;
  11.  2 201 км – довжина Дніпра;
  12.  981 км – протікає Дніпро землями України;
  13.  Найбільше озеро – Ялпуг в Одеській обл.;
  14.  Найглибше озеро – Світязь в Волинській обл..
  15.  Гори – Карпати й Кримські.
  16.  2061 м – найвища гора Говерла.

2. Оцінювання учнів. Аргументація оцінок.

VIІ. Підсумок уроку.

1. Складання сенканту.

Зараз ми узагальнемо наші знання  й складемо колективний сенкант.

  1.  Іменник, що відбиває тему:                                      УКРАЇНА
  2.  Прикметники:                                                              ВІЛЬНА, ВЕЛИКА
  3.  Дієслова:                                                                       ЖИВЕ, РОЗКВІТАЄ,ЗВЕСЕЛЯЄ
  4.  Фраза, що виражає особисте ставлення до теми: Я ДУЖЕ ЛЮБЛЮ УКРАЇНУ
  5.  Одне слово – синонім до назви теми:                      БАТЬКІВЩИНА              

2. Колективна творчість

  •  Слова, що йдуть від серця, найщиріші й найтепліші. Тому настав час скласти колективного вірша про Україну зі щирих і теплих слів. Я почну, а ви будете добирати останнє слово другого рядка в риму.

(Читання вірша супроводжується переглядом презентації). 

(На жаль її  розмір більше 23 МБ .При потребі , пишіть на скриньку nik_7_1@list.ru. Поділюсь )

Ось небо блакитне і сонце в зеніті!

Моя Україна - найкраща ... (у світі).

Моя Україна — це ліс і озерця,

Безмежні степи і чарівні ... (джерельця).

Красиві пейзажі і гори високі,

Маленькі струмочки і ріки ... (глибокі).

Міста старовинні і замки прекрасні,

Великі будови і дуже ... (сучасні).

Сади чарівні, мальовничії села,

Моя Україна - це пісня ... (весела).

Це щира, багата, як світ, її мова,

Крилата, така мелодійна, ... (чудова!)

Її обереги - верба і калина,

Найкраща у світі — моя ... (Україна).

Бо нам найрідніша, Вітчизна і мати,

То як же нам, дітям, її ... (не кохати).

Моя Україна - козацькая слава,

Така волелюбна і мирна ... (держава).

Вона дорога нам, і рідна, і мила,

Бо світ перед нами, як мати, ... (відкрила).

Вітчизна свята, дорога Україна,

Для кожного з нас ти у світі ... (єдина).

Додаток 1

Зміст домашньої роботи кожної з груп

Практична робота

Завд. №1. Зафарбувати історико-етнографічні регіони України різними кольорами.

Завд. № Підготувати розповідь про один із історико-етнографічних регіонів, користуючись довідковою літературою.

Середня Наддніпрянщина. Землі середнього Дніпра разом із західноукраїнськими землями належать до територій найдавнішого проживання українського народу, творення перших його держав (Київська Русь, Галицько-Волинське князівство). Історичними землями є: Київщина, Поділля, Полісся. Тут народилися Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Котляревський, Павло Чубинський. На подільських землях відбулося повстання під проводом Устима Кармелюка, багато замків і фортець, які стримували агресію турків і татар.

Західна Україна. Волинь, Галичина, Буковина, Гуцульщина і Закарпаття.

Історичні події. У Львові, Острозі, Почаєві зародилося книгодрукування. Визвольна боротьба під Зборовом, Збаражем, Берестечком. Народилися Іван Франко, Михайло Грушевський, композитор Михайло Вербицький.

Південна Україна пов'язана з історичною долею козаків. Запоріжжя — землі перебування Запорізької Січі та козацького війська."

Східна Україна. Історичними землями є Слобожанщина, Донщина, Кубань. Місто Харків повний час було столицею України. Уродженцем Слобожанщини був філософ Григорій Сковорода.

Кримська Автономна Республіка. З Криму поширилося на Україну християнство. Місто Севастополь увійшло в історію як легендарне місто в обороні під час російсько-турецької та Другої світової війни.

Додаток 2

Гра "Піраміда міст" (робота в групах).

Користуючись картою, за 2 хв скласти із назв міст України піраміду так, щоб кожна наступна назва була на одну букву довша за попередню.

PAGE  10




1. Поняття предмет принципи та функції трудового права Протягом усього життя людина не може обійтися бе
2. Анализ, оценка и основные формы материального стимулирования персонала организации
3. Правовые отношения
4. Платон и Сократ
5. Сущность и характеристика административной ответственности
6. Лабораторная работа 2 Тема- Пределы
7. тематичні напрямки конференції- Загальнотеоретичні та історикоправові питання розвитку інституту а
8. біріне т~уелсіз ~андай ~ш б~та~тан т~радыЗа~ шы~арушы ат~арушы сот ХІХ ~асырды~ ая~ында ХХ ~асырд
9. Пояснительная записка Класс- 9 Количество часов- 1 час в неделю
10. Умение управлять самим собой
11. РЕФЕРАТ Несторлітописець бл
12.  Отчет о движении денежных средств если он используется вкупе с остальными формами финансовой отчетности
13. ТЕМА Классиф. нейроны- афферент встав эфферент
14. мадрс в Центральной Мексике была остановкой для моей последней встречи с доном Хуаном и доном Хенаро и их дву
15. задание ’3 Расчёт симметричного мультивибратора Вариант работы ’16 Выполнил студент
16. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук ЛЬВІВ 2000
17. По теме - Общая спортивная и физическая подготовка в
18. по теме- Изобразительные средства языка 1
19. Затверджую Затверджую Директор Інституту гум
20. Поняття і ознаки держави