Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема 8. Міжнародна біржова діяльність.
План
1. Суть міжнародної біржової діяльності.
2. Організація міжнародного товарно-біржового ринку.
3. Класифікація міжнародних товарних бірж.
1. Суть міжнародної біржової діяльності.
Основою біржової діяльності є біржова торгівля. Виникнення біржової торгівлі пояснюється потребами розвитку виробництва і торгівлі, при цьому торгівля - сполучна ланка між виробництвом і зовнішнім середовищем.
Біржова торгівля виросла зі звичайного локального ринку і ярмарку.
Міжнародна біржова діяльність являє собою самостійну форму комерційної діяльності з метою одержання прибутку, конкретизується в місцях виробництва і споживання;
Правові форми бірж:
2. Організація міжнародного товарно-біржового ринку.
Керування біржовою корпорацією покладається на Раду директорів, що складається з 6 і більш чоловік. Оперативне керування здійснюється президентом і керівниками відділів і комітетів котирувального, статистичного, ревізійного, інформаційного й ін. При кожній біржі є розрахункова палата, яка реєструє всі строкові угоди, котрі укладаються на біржі, і здійснює безготівкові розрахунки між членами біржі.
Регулювання біржової діяльності - певне упорядкування
роботи бірж і укладання біржових угод на основі встановлених правил і вимог.
Товарна біржа це ринок масових, якісно рівноцінних товарів, на котрі укладаються угоди без їх наявності. Біржова торгівля дає можливість сконцентрувати попит і пропозицію на товари у певних географічних пунктах без обовязкового завозу туди товарів. На товарних біржах продаються тільки так звані біржові товари, що у масі своїй однорідні. Партії товарів при цьому можуть бути легко замінені: бавовна, каучук, цукор, зернові, шовк, шерсть, кольорові метали, нафта, соєві, боби, олія, кава, жива худоба, апельсиновий сік та ін.
Найбільші світові біржі:
Основними учасниками біржових операцій є члени біржі, тобто юридичні чи фізичні особи, що мають свої частки в статутному капіталі біржі, і посередники, брокери, що допомагають укладати угоди в біржовому кільці. Брокер не має права представляти інтереси покупця чи продавця. Його завдання знайти покупця чи продавця і надати їм допомогу в укладанні контракту. Брокер є постійним співробітником біржі. І за свою роботу він отримує винагороду у вигляді відсотка від укладеного контракту.
На товарній біржі розрізняють дві категорії біржових угод: угоди на реальний товар (угод "спот") і фючерсні угоди.
Міжнародні товарні аукціони
Міжнародні товарні аукціони це спеціально організовані, що періодично діють у певних місцях ринки. На них шляхом публічних торгів по черзі відбувається продаж попередньо оглянутих покупцями аукціонних товарів, що переходять у власність того покупця, що запропонував за них найвищу ціну, не перекриту іншими власниками торгів. Сьогодні до основних аукціонних товарів відносять: хутро, чай, тютюн, фрукти, рибу, антикварні вироби, предмети старовини, художні вироби.
Найважливіші аукціонні центри з продажу:
вовни Лондон, Ліверпуль, Сідней, Антверпен;
хутра Санкт-Петербург, Лондон, Нью-Йорк, Монреаль;
чаю Лондон, Амстердам, Калькутта, Коломбо;
тютюну Амстердам, Нью-Йорк;
прянощів Лондон, Амстердам;
антикварних і художніх виробів Лондон, Амстердам.
3. Класифікація міжнародних товарних бірж.
Міжнародні товарні біржі належать до організованих товарних ринків. Класичні визначення розглядають товарну біржу одночасно як особливий вид постійно діючого ринку, на якому здійснюються угоди з купівліпродажу масових, сировинних і продовольчих товарів, що мають спільні родові ознаки, якісно однорідні та взаємозамінні, і як ринковий механізм, завданням якого є виконання ряду стабілізаційних функцій в економіці, а саме: ліквідності та оптимального розподілу найважливіших сировинних товарів.
За своїм статутом товарні біржі є, як правило, громадськими організаціями об'єднаннями торговців і біржових посередників, які спільно несуть витрати з організації торгів, встановлюють правила торгівлі, визначають санкції за їх порушення, користуються певними привілеями.
Від інших видів ринку товарні біржі відрізняють певні особливості:
наявність чітко визначеного предмета торгівлі, який фіксується в її правилах, що сприяє концентрації біржової торгівлі, стандартизації контрактів і створює умови для високоефективної організації торговельних операцій;
проведення торгів на постійній і регулярній основі, причому час торгів є чітко обмеженим на рівні 46 годин на добу, що сприяє максимальній концентрації попиту і пропозиції на визначені товари у просторі і часі;
наявність розвинутої виробничої інфраструктури (складської і транспортної мереж);
відсутність права укладати угоди купівліпродажу від своєї особи (біржа виступає лише посередником);
специфічність суб'єктів торгівлі ними на біржі є не кінцеві споживачі та виробники товарів, а їх представники брокери і дилери, які є членами біржі;
можливість укладання угоди не тільки для купівліпродажу товарів, а й з метою страхування від майбутньої зміни цін на ринку;
відсутність впливу прямих дій держави на процес торгів;
гласність як можливість отримання всіма бажаючими інформації про кількість та ціни укладених угод.