Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Самостійне опрацювання
(ОЗНАЙОМИТИСЬ, ВИПИСАТИ ГОЛОВНЕ, НА ВАШУ ДУМКУ).
Тема: Психічна діяльність людини: стани , властивості, процеси.
Загальна інформація Психіка людини і безпека життєдіяльності
Психіка це здатність мозку відображати обєктивну дійсність у формі відчуттів, уявлень, думок та інших субєктивних образів обєктивного світу.
Психіка людини проявляється у таких трьох видах психічних явищ: психічні процеси, психічні стани, психічні властивості.
Психічні процеси це короткочасні процеси отримання, переробки інформації та обміну нею (відчуття, сприйняття, память і мислення, емоції, воля).
Психічні стани відображають порівняно тривалі душевні переживання, що впливають на життєдіяльність людини (настрій, депресія, стрес).
Психічні властивості сталі душевні якості, що утворюються у процесі життєдіяльності людини і характеризують її здатність відповідати на певні дії адекватними психічними діями (темперамент, досвід, характер, здібності, інтелект тощо).
Властивості людини можна класифікувати за трьома основними ознаками:
1. Атрибути це невідємні властивості, без яких людину не можна уявити і без яких вона не може існувати (стать, вік, темперамент, здоровя, мова, спрямованість).
2. Риси це стійкі властивості, що проявляються постійно, їх дуже багато (розум, наполегливість, сміливість, ніжність, самостійність тощо).
3. Якості це ті властивості, які мають різний ступінь вияву залежно від умов ситуацій (здібності, сприйняття, память, мислення тощо).
Людина має певний каркас постійних властивостей (атрибути та риси), який “зафарбовується” певними якостями.
1.Риси людини.
Як уже зазначалося, риси людини це стійкі особливості поведінки, що повторюються в різних ситуаціях. Вони суттєво впливають на життєдіяльність людини та її безпеку.
У різних видах діяльності та ситуаціях людина проявляє відповідні психічні властивості базові риси.
Серед базових рис людини можна відмітити риси з полярними ознаками (за Р.Б. Кеттелем).
Високі оцінки Товариськість Емоційна стійкість Наполегливість
Низькі оцінки Замкненість Емоційна нестійкість Покірність
Висока сумлінність Сміливість Ніжність Тривожність
Низька сумлінність Боязкість Суворість Впевненість у собі
Підозрілість Мрійність Проникливість Самостійність
Довірливість Практичність Наївність Залежність від групи
Високий самоконтроль поведінки Напруженість
Низький самоконтроль поведінки Розслабленість
Серед базових рис одні бажані, а інші не дуже. Але одні риси переважають в одній діяльності, інші в іншій. Отже, певні риси людини суттєво впливають на її життєдіяльність. Саме тому бажано, щоб обрана сфера діяльності мала позитивну кореляцію, тобто підсилювалась наявними рисами особистості.
Знання власних рис це шлях не тільки до ефективної діяльності, а й можливість уникнути небезпек або зменшити їх дію на організм людини, зберегти здоровя.
2.Якості людини. Якості людини це ті її властивості, які виявляються по-різному, залежно від умов, ситуацій(здібності, сприйняття, память, мислення тощо).
Розглянемо основні властивості людини, які значною мірою впливають на життєдіяльність людини: здібності, емоційні та вольові якості.
Здібності це психофізіологічні властивості людини, які реалізують функції відображення існуючого світу і регуляції поведінки: відчуття, сприйняття, память, увага, мислення, увага.
Загальні здібності притаманні багатьом людям, спеціальні це такі властивості, які дають змогу досягти високих результатів у якійсь галузі діяльності.
Особливі здібності, що виявляються у творчому розвязанні завдань, називаються талантом, а людей, яким вони притаманні талановитими. Найвищий ступінь у розвитку здібностей геніальність.
Природні можливості розвитку здібностей кожної людини називають задатком. До задатків належать психологічні процеси, ступінь їх прояву. Однією з особливостей психологічного процесу є відчуття.
Відчуття це основа знань людини про навколишній світ. Це відображення властивостей предметів, що виникають у людини при безпосередній дії їх на її органи чуття. Відчуття має рефлекторний характер, фізіологічною основою якого є нервовий процес, що стимулюється дією того чи іншого подразника на адекватний аналізатор. Відображення дійсності розуміють як сприйняття.
Сприйняття це відображення у свідомості людини предметів як цілісних образів при їх безпосередній дії на органи чуття. Цей процес залежить не тільки від інформації органів чуття, а й від настрою, очікувань, життєвого досвіду людини.
Особливе значення мають такі особливості сприйняття, як пороги зору та слуху, час реагування на небезпеки, надійність сприйняття в умовах дефіциту часу, сприйняття простору тощо.
Сприйняття взагалі та здібності щодо сприйняття інформації мають суттєве значення для реалізації інших психічних процесів, особливо памяті.
Память одна із найважливіших функцій людського мозку. Якщо сприйняття це початковий етап пізнавального процесу, відображення обєктивної реальності, що діє на органи чуття в даний час, то память це відображення реальності, що діяла в минулому.
Память це здатність людини фіксувати, зберігати і відтворювати інформацію, досвід (знання, навички, уміння, звички).
Розрізняють такі види набутої памяті: рухову, образну, емоційну й символічну (словесну та логічну).
Набута память поділяється за формами на: миттєву, короткочасну, проміжну й довготривалу.
Миттєва память це форма збереження інформації впродовж незначної миті; інформацію не можна затримати в памяті, відтворити. Час збереження сліду інформації в миттєвій памяті 1060 с.
Частина інформації із миттєвої памяті потрапляє до короткочасної, час збереження якої декілька хвилин.
Інформація з короткочасної памяті після певного перекодування потрапляє до проміжної памяті, де вона зберігається, доки не зявляється можливість перевести її на довготривале утримання. Час збереження інформації у проміжній памяті становить години. Процес очищення проміжної памяті відбувається переважно у сні, й, можливо, саме цим значною мірою визначається його специфіка та призначення.
Обсяг довготривалої памяті практично не має обмежень, так само як час збереження в ній інформації. При необхідності використання інформації із довготривалої памяті вона знову переводиться до короткочасної.
Мислення це найвища форма відображення реальності та свідомої цілеспрямованої діяльності людини, що направлена на опосередкування, абстрактне узагальнене пізнання явищ навколишнього світу, суті цих явищ і звязків між явищами. Найважливіше значення в процесі мислення мають слова, мова, аналізатори.
Мислення спрямовується на вирішення певних завдань від найпростіших, елементарних, до складних, що їх ставить саме життя. Уся мислима діяльність (судження, умовиводи, розуміння, формування понять) складається з таких розумових операцій: аналіз, синтез, порівняння, узагальнення, абстракція і конкретизація.
Аналіз це поділ подумки предмета, явища на складові частини, ознаки, властивості та виділення цих компонентів.
Синтез поєднання подумки в єдине ціле окремих частин, ознак, властивостей предметів, явищ або понять.
Узагальнення виділення на підставі порівняння головного, загального, особливого або часткового, що є характерним для певного явища, предмета, обєкта.
Абстракція виділення суттєвих особливостей групи предметів, явищ або понять.
Конкретизація перехід від загального до часткового, звязок теорії з практикою, перехід до конкретної дійсності, до чуттєвого досвіду.
Увага це спрямованість та зосередженість у свідомості на обєктах або явищах, що сприяє підвищенню рівня сенсорної, інтелектуальної та рухової активності.
До основних функцій уваги належить вибір впливів, регулювання і контроль діяльності доти, доки не буде досягнута її мета. Увагу характеризують концентрація, стійкість, розподіл, переключення й обсяг.
Концентрація уваги це стан свідомості, необхідний для того, щоб включитися в діяльність, зосередитися на завданні.
Стійкість уваги це тривалість привертання уваги до одного й того самого обєкта або завдання. Стійкість мимовільної уваги, що виникає без зусилля, всього 23 секунди, довільна увага досягається вольовим зусиллям, послабляється через 15 хв. напруженої праці.
Розподіл уваги це здатність людини одночасно концентрувати увагу на декількох обєктах, що дає можливість виконувати одразу декілька дій.
Переключення уваги це зворотний бік розподілу уваги. Воно вимірюється швидкістю переходу від одного виду діяльності до іншого. Погане переключення уваги призводить до неуважності.
Обсяг уваги це кількість предметів або явищ, що їх людина утримує одночасно в своїй свідомості. Як правило, свідомість відбиває 7 2 предмети (магічне число “7”).
За всіх обставин управління увагою це передумова ефективної життєдіяльності та безпеки людини.
3.Емоційні якості людини , стрес.
Вплив конкретної ситуації на поведінку людини визначається тим, як людина переживає цю ситуацію. Переживання ситуації, різноманітні реакції людини на неї розуміють як емоції.
Емоції це психічні процеси, які відображають особисту значимість та оцінку зовнішніх і внутрішніх ситуацій для життєдіяльності людини у формі переживання.
Прояв емоційного життя людини відбувається у таких станах, як афекти, власне емоції, почуття, настрій і стрес.
Афект це найсильніша емоційна реакція. Афект повністю захоплює людину і підкоряє її думки і рухи. Він завжди ситуаційний, інтенсивний і відносно короткий. Афект постає як наслідок якогось сильного потрясіння. В афекті змінюється увага: знижується можливість переключення, забувається все, що відбувалося до події, яка викликала афектну реакцію (стан ейфорії після звільнення від небезпеки, ступор при повідомленні про смерть).
Власне емоції це більш тривалі реакції і ті, що виникають не тільки внаслідок події, яка сталася, а й ті, що передбачаються або згадуються.
Почуття стійкий емоційний стан, який має чітко означений предметний характер і висловлюють ставлення як до конкретної події або людей, так і до уявлення.
Настрій найстійкіший емоційний стан. Настрій відображає загальне ставлення щодо сприйняття або несприйняття людиною світу. Настрій може бути похідним від темпераменту.
Стрес це неспецифічна реакція організму у відповідь на несподівану та напружену ситуацію. Це фізіологічна реакція, що мобілізує резерви організму і готує його до фізичної активності типу боротьби, втечі. Під час стресу виділяються гормони, змінюється режим роботи багатьох органів і систем (ритм серця, частота пульсу тощо). Стресова реакція має різний прояв у різних людей: активна зростає ефективність діяльності, пасивна ефективність діяльності різко зменшується.
Отже, емоціональна урівноваженість сприятливо впливає на життєдіяльність людини і зменшує її схильність до небезпеки.
Пізнавши психіку людини, можна знайти шлях до підвищення її безпеки життєдіяльності.
ОЗНАЙОМИТИСЬ
Вольові якості це відносно стійкі, незалежні від конкретної ситуації психічні утворення, що засвідчують досягнутий особистістю рівень свідомої саморегуляції поведінки, її влади над собою. До їх числа відносять: мужність, цілеспрямованість, рішучість, самостійність, наполегливість, ініціативність, витримку тощо.
Рішучість - це індивідуальна властивість волі, пов'язана зі здатністю і вмінням своєчасно і самостійно приймати відповідальні рішення і неухильно реалізовувати їх у діяльності.
Цілеспрямованість - можна визначити як здатність свідомої концентрації на певній меті. Ця якість містить у собі не тільки чітке усвідомлення мети, а й вибір найбільш ефективних шляхів її досягнення, здатність до планомірного здійснення дій для досягнення мети.
Наполегливість - це здатність до стійких, активних, енергійних дій, результативність у подоланні перешкод. Наполегливість особливо яскраво виявляється тоді, коли людина знаходиться в проблемній ситуації, коли є труднощі, перепони на шляху до досягнення мети.
Терплячість - це здатність до тривалої протидії несприятливим чинникам. Воля в даному випадку виявляє свою ініціюючу функцію, спонукаючи людину зберігати актуальний стан всупереч ситуації, що склалася. Принциповість. Виявляється в умінні людини керуватися у своїх діях і вчинках стійкими принципами і твердими переконаннями, в істинності яких вона впевнилася і які прийняла як керівництво до дій. Принципові люди в повсякденному житті твердо відстоюють свою позицію, свої думки і погляди, не йдуть на сумнівні компроміси. Негативною вольовою якістю є безпринципність.
Самостійність. Це вміння людини обходитися у своїх діях без сторонньої допомоги і критично ставитися до чужих впливів, оцінюючи їх відповідно до своїх поглядів і переконань. Вона виявляється в здатності за власною ініціативою ставити нові цілі, шукати власні оригінальні шляхи вирішення проблем, а не задовольнятися шаблонами. Несамостійність є типовим проявом слабовілля. Вона виразно виступає у формі навіюваності схильності легко піддаватися чужим впливам і порадам.
Витримка. Виражається в умінні своєчасно стримувати небажані спонукання, дії і вчинки. Це властивість особистості, в якій виражена і закріплена гальмівна функція волі. Стримана людина завжди може керувати своїми почуттями, їх зовнішнім виявом, придушувати імпульсивні дії. Вона обирає такий рівень активності, який відповідає умовам, що склалися. Протилежною, негативною, рисою є нестриманість.
Ініціативність це вольова якість, яка виявляється в здатності до активних дій, що викликані власними установками, уявленнями, переконаннями людини. Ініціативність виявляється в творчості, новаторстві, самостійності, стійкості до зовнішніх впливів.
Самовладання - передбачає збереження ясності думки, володіння емоціями в складній ситуації, здатність керувати своїми діями в стані стресу.
Самостійність волі передбачає при врахуванні думок інших людей, їхніх порад, певну критичність щодо цих думок і порад.
Велике значення для аналізу вольових якостей особистості має моральність волі, яка виявляється в тому, які цілі людина перед собою ставить, які засоби для їх досягнення вона вибирає; які при цьому реалізує спонукання; якими принципами вона керується. Слід на завершення відзначити, що далеко не за всіх обставин може сформуватися потрібна вольова якість. Наприклад, для виховання наполегливості не підходять короткочасні справи. Для її формування необхідні справи, які виконуються тривалий час. Для виховання витримки необхідне емоційне та фізичне напруження. Більше того, ці якості мають свою специфіку та своєрідність залежно від специфіки діяльності людини. Так, рішучість спортсмена не тотожна рішучості лікаря, а сміливість парашутиста - сміливості вченого.