Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
19
Львівський державний університет фізичної культури
ЖАДАН АНДРІЙ БОРИСОВИЧ
УДК 796.83
УДОСКОНАЛЕННЯ УДАРНИХ РУХІВ БОКСЕРІВ НА ОСНОВІ ВИКОРИСТАННЯ ТЕХНІЧНИХ ЗАСОБІВ КОНТРОЛЮ
24.00.01 - олімпійський і професійний спорт
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата наук з фізичного виховання і спорту
Львів
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі важкої атлетики та боксу Харківської державної академії фізичної культури Міністерства України у справах сімї, молоді та спорту.
Науковий керівник − кандидат біологічних наук, доцент
Сутула Василь Опанасович,
Харківська державна академія фізичної культури, завідувач проблемної науково-дослідної лабораторії.
Офіційні опоненти: доктор педагогічних наук, професор
Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова, завідувач кафедри фізичного виховання, олімпійських і масових видів спорту;
кандидат педагогічних наук, професор
Львівський державний університет фізичної культури, професор кафедри теорії і методики фехтування, боксу та національних одноборств.
Провідна установа − Державний науково-дослідний інститут фізичної культури і спорту, Міністерство України у справах сімї, молоді та спорту, м. Київ.
Захист відбудеться 22 грудня 2006 року о 12 годині під час засідання спеціалізованої вченої ради К 35.829.01 Львівського державного університету фізичної культури за адресою: 79000 м. Львів, вул. Костюшка, 11.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Львівського державного університету фізичної культури (м. Львів, вул. Костюшка, 11).
Автореферат розіслано 18 листопада 2006 року.
Учений секретар спеціалізованої вченої ради О.М. Вацеба
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність. Боксерські поєдинки характеризуються високою напруженістю, значними психічними, фізичними і емоційними стресами (Родионов А.В., 1995; Козин А.П., 1985; Савченко В.Г., 1996), вирівнюванням майстерності провідних спортсменів (Zaporozanov W., 1997; Volmer W.T., 1980; Нікітенко С.А., 2001). У звязку з цим зростає роль техніко-тактичної підготовленості боксерів (Щитов В.К., 2003; Кличко В.В., Савчин М.П. 2000; Thomas P., 1993). Традиційні методи вдосконалення технічної майстерності боксерів спрямовані на відпрацювання базових технічних прийомів (Гаськов А.В., 1999; Палатний А.Л., 2001), підвищення рівня їхньої фізичної підготовленості (Chowdry A., 1995; Voy R., 1993; Филимонов В.И., 2001). Як показує аналіз літератури, при цьому недостатньо враховуються індивідуальні психофізіологічні особливості боксерів (Saltin B., Kim C.K, 1996; Савченко В.Г., 1996; Платонов В.Н., 1997; Уэйнберг Р., Гоулд Д., 1998), а також біокінематичні та біодинамічні особливості виконання ударних рухів (Филимонов В.И., 2000).
Результати досліджень різних аспектів підготовки боксерів підтверджують високий рівень залежності результатів змагальної діяльності від рівня технічної підготовки боксерів, у якій головним аспектом є підвищення ефективності ударів (Белобродов Н.М., 2005; Гаськов А.В., 1999 та ін.). Отже, проблема вдосконалення техніки виконання ударних рухів боксерів на основі побудови індивідуальних біокінематичних і динамічних моделей ударів з урахуванням психофізіологічних особливостей та рівня фізичної підготовленості спортсменів є актуальною.
Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана на підставі Зведеного плану науково-дослідної роботи у галузі фізичної культури і спорту на 2001-2005 рр. Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України згідно з темою 1.4.8 “Розробка технічних засобів навчання руховим діям”(номер державної реєстрації 0101U006469). Роль автора полягала в розробці методики вдосконалення техніки виконання ударних рухів боксерів за допомогою використання спеціального пристрою.
Обєкт дослідження − технічна підготовка боксерів різної кваліфікації.
Предмет дослідження − методи вдосконалення техніки виконання ударних рухів боксерами різної кваліфікації.
Мета роботи полягає в теоретичному обґрунтуванні й експериментальній перевірці засобів і методів удосконалення техніки виконання ударних рухів боксерів різної кваліфікації.
У процесі дослідження передбачалося розвязання таких завдань:
Методи дослідження: теоретичний аналіз та узагальнення даних науково-методичної та спеціальної літератури; педагогічні методи дослідження (спостереження, тестування, експеримент); стандартизований багатофакторний метод дослідження особистості; методика оцінки динамічних характеристик боксерських ударів на основі використання компютеризованого приладо-програмного комплексу; методика реєстрації біокінематичних характеристик ударних рухів боксерів на основі використання спеціального відеоелектронного устрою; компютерна методика реєстрації сенсомоторних реакцій боксерів; антропометрія; методи математичної статистики.
Наукова новизна результатів дослідження:
Практичне значення результатів дослідження:
1) розроблено та впроваджено у навчально-тренувальний процес методику вдосконалення техніки виконання ударних рухів боксерів на основі оцінки біокінематичних і динамічних характеристик ударів з урахуванням їхніх психофізіологічних особливостей і рівня фізичної підготовленості;
) запропоновано структуру, зміст і спрямованість тренувальних мікроциклів на підготовчому етапі, покликаних удосконалювати техніку ударних рухів боксерів.
Результати проведених наукових досліджень можуть використовуватися у практичній роботі тренерів з боксу в дитячо-юнацьких спортивних школах, а також у навчальному процесі спеціалізованих кафедр вищих навчальних закладів фізкультурного профілю під час викладання таких дисциплін: “Спортивно-педагогічне вдосконалення”, “Теорія і методика обраного виду спорту”, “Теорія і методика тренування спортсменів високої кваліфікації”.
Матеріали дисертаційної роботи впроваджено у практику підготовки збірної команди Харківської області з боксу, у навчальний процес Харківської державної академії фізичної культури для студентів спеціалізації “Бокс”(предмет − “Спортивно-педагогічне вдосконалення в обраному виді спорту”), про що свідчать відповідні акти (від 2 вересня 2005 р., 2 жовтня 2005 р.).
Особистий внесок автора полягає у самостійному визначенні напряму, мети, завдань дослідження, розробці методики вдосконалення технічної майстерності боксерів, нагромадженні експериментального і теоретичного матеріалу, аналізі отриманих результатів.
У роботах, виконаних у співавторстві, особистий внесок дисертанта є повноцінним і пропорційним та полягає в теоретико-методичних узагальненнях, отриманні емпіричних даних, а також інтерпретації результатів дослідження.
Апробація результатів дисертації. Основні теоретичні положення та висновки доповідалися на IX Міжнародному науковому конгресі “Олімпійський спорт і спорт для всіх”(Київ, 2005), Всеукраїнській конференції “Молода спортивна наука України”(Львів, 2005), науково-практичних конференціях професорсько-викладацького складу Харківської державної академії фізичної культури (2000-2005), а також на семінарах тренерів з боксу Харківської області (2003-2005).
Публікації. Результати досліджень відображені у 8 працях, серед яких є 1 монографія, 7 статей, опублікованих у збірниках матеріалів міжнародних, всеукраїнських наукових конференцій і конгресів, у тому числі у 6 фахових виданнях ВАК України.
Структура та обсяг дисертації. Дисертація складається зі вступу, шести розділів, висновків, практичних рекомендацій, списку літератури, додатків. Вона викладена на 170 сторінках друкованого тексту, містить 20 таблиць, 31 рисунок, 8 додатків. Список літератури налічує 199 джерел, з яких 36 іноземних авторів.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
У вступі обґрунтовано актуальність досліджуваної проблеми, визначено мету й завдання дослідження, об'єкт і предмет роботи, охарактеризовано рівень наукової новизни та практичне значення роботи, а також особистий внесок автора.
У першому розділі “Особливості формування технічної майстерності боксерів”зясовано, що опубліковані у вітчизняній і зарубіжній літературі матеріали свідчать про залежність техніко-тактичних дій боксерів від рівня розвитку їхніх психофізіологічних і фізичних якостей, а також від індивідуального освоювання техніки виконання ударних рухів (Савченко В.Г., 1997; Филимонов В.И., 2001; Ширяев А.Г., 2000; Остьянов В.Н., Гайдамак И.И., 2001; Атилов А.П., 2003 та ін.). Аналіз спеціальної літератури свідчить також про недостатнє вивчення біокінематики і біодинаміки ударних рухів боксерів різної кваліфікації з позиції внеску в удар швидкості руху біоланок, що беруть участь в ударному русі, а також “долученої”маси; індивідуальних особливостей виконання техніко-тактичних дій, професійно важливих властивостей психіки боксерів, психофізіологічних характеристик, що лежать в основі формування їхньої технічної майстерності.
У другому розділі “Методи та організація дослідження” подано опис методів, адекватних обєктові, предметові, меті й завданням досліджень, описано організацію та охарактеризовано основні напрямки дослідження. Для вивчення проблеми особистості боксерів, а також для зясування мотиваційної сторони спортивної діяльності було проведене анкетне опитування. В анкетуванні взяли участь 50 спортсменів. Серед респондентів кваліфікованих спортсменів та 25 спортсменів масових спортивних розрядів. Для виявлення професійно важливих властивостей психіки боксерів використовували стандартизований метод дослідження особистості (Собчик Л.Н., 2000). Під час дослідження були протестовані 58 боксерів різної кваліфікації (22 боксера високої кваліфікації, а також 36 боксерів низької кваліфікації). Результати проведеного дослідження представлені у формі узагальненого профілю особистості, що відображає характерні особливості особистості боксерів високої й низької кваліфікації.
Особливості прояву в боксерів сенсомоторних реакцій, що характеризують стан функціональних систем їхнього організму, оцінювали за результатами спеціальних тестів. За допомогою цих тестів реєстрували: 1) час реакції на слухові подразники; 2) час реакції на зорові подразники; 3) час реакції вибору; 4) час реакції на рухомий обєкт; 5) тест на відчуття часу з інтервалами затримки 1 секунда, 5 секунд, 10 секунд.
Під час дослідження змагальної діяльності боксерів різної кваліфікації (від ІІІ розряду до майстра спорту міжнародного класу) було проаналізовано відеоматеріали фінальних боїв з Ігор Олімпіади 2000 року; фінальних боїв з чемпіонатів Харківської області (2002-2003); боїв з кваліфікаційних змагань “Відкритий ринг”(2003).
Для оцінки біокінематичних характеристик ударних рухів використано відеоелектронну установку, а для контролю за біодинамічними параметрами ударів − приладо-програмний комплекс (рис. 1).
Рис. 1. Приладо-програмний комплекс
Педагогічний експеримент, спрямований на визначення ефективності розробленої методики вдосконалення техніки виконання ударних рухів боксерів, проводився у 2004 − 2005 роках. Для цього було сформовано дві групи боксерів (по 8 спортсменів) у вагових категоріях від 57 до 69 кг. Усі учасники експерименту мали спортивну кваліфікацію перший розряд або кандидат у майстри спорту з боксу. Педагогічний експеримент здійснювався двома етапами. Завдання першого етапу − сформувати мотиваційну орієнтацію боксерів, які брали участь в експерименті, на вдосконалення техніки виконання ударних рухів. На другому етапі перевірено розроблену методику вдосконалення техніки виконання ударних рухів боксерів на основі використання приладо-програмного комплексу, який дозволяє реєструвати динамічні характеристики ударів. Тестування запропонованої методики проводили в групі боксерів у підготовчому періоді річного тренувального циклу.
У третьому розділі “Психофізіологічні аспекти вдосконалення технічної майстерності боксерів різної кваліфікації” показано, що найбільш значущими мотиваційними чинниками, які спонукають підлітків до вибору цього виду спорту, є: можливість виокремитися, стати чемпіоном (44%), перейти у професійний спорт (68%). Вивчення змагальної діяльності боксерів різної кваліфікації показало, що більшість спортсменів надають перевагу веденню боксерських поєдинків у стилі атаки (64%) на середній і ближній дистанції (54%) та в ігровій манері (38%). Під час атаки спортсмени вважають за краще завдавати прямого удару (68%) у голову суперника (96%) із середньої дистанції (62%). Захищаються ж 18% боксерів за допомогою пересування кроками, 10% − за допомогою рук, 6% − за допомогою рухів тулубом, 36% − за допомогою комбінованого захисту, 32% здатні захищатися всіма видами захисту.
У результаті проведеного дослідження встановлено, що зі зростанням спортивної майстерності боксерів істотно збільшується кількість стійких кореляційних зв'язків між різноманітними сенсомоторними реакціями. У групі боксерів низької кваліфікації виявлено три такі залежності, а у групі спортсменів високої кваліфікації - девять.
Вивчення особливостей прояву особистості боксерів, які мають різну кваліфікацію, показало такі психологічні особливості: нестійкість настрою, активна особиста позиція, імпульсивність, висока пошукова активність, переважання мотивації досягнення, оптимістичність, упевненість у собі. Основними психологічними якостями боксерів, які не залежать від рівня їхньої спортивної кваліфікації, є імпульсивність та оптимістичність. Варто також відзначити, що зі зростанням майстерності боксерів відбувається зниження до рамок “ідеально-нормативного”профілю показників за базисними шкалами стандартизованого методу дослідження особистості (Собчик Л.Н., 2000), а це свідчить про оптимізацію сприйняття спортсменами своєї діяльності та про гармонійний розвиток особистості (рис. 2).
У четвертому розділі “Особливості реалізації технічної майстерності боксерів різної кваліфікації”на основі вивчення змагальної діяльності боксерів різної кваліфікації встановлено: зі зростанням кваліфікації боксерів збільшується коефіцієнт надійності захисту і щільність бойових ударних дій; під час бою спортсмени більше застосовують прямі удари (68%). Результати дослідження показали, що біомеханічні відмінності у виконанні прямого удару в боксерів різної кваліфікації проявляються у тому, що у кваліфікованих спортсменів під час активного руху наростає спочатку швидкість руху плеча, потім ліктя й запястка, водночас як у спортсменів низької кваліфікації спочатку активно рухається лікоть і запясток (за рахунок розгинання в ліктьовому суглобі), а потім плече.
Рис. 2. Узагальнений профіль особистості боксерів високої та низької кваліфікації
Дослідження індивідуальних біокінематичних особливостей виконання ударів знизу свідчить, що для виконання цього удару боксери низької кваліфікації використовують більшою мірою нахил тулуба і розгинання плечового суглоба, тоді як кваліфіковані боксери обертальний рух тулуба і розгинання ліктьового суглоба.
У результаті вивчення біодинамічних умов виконання ударів боксерами різної кваліфікації встановлено, що реакція обєкта, якому завдають різні види ударів, проявляється в однаковому характері змін прискорень, які при цьому виникають (наявність двох вигинів на відповідних графіках) (рис. 3).
Зауважена тенденція до зміни величини прискорень характерна для всіх видів ударів (прямих, бокових, знизу). Вона є наслідком пружної реакції нежорсткого зєднання біоланок руки, яка бє. Перший вигин характеризує пружну реакцію, що виникає у променевозапястному суглобі, другий у ліктьовому. Описаний механізм пружної реакції нежорсткого біокінематичного ланцюга розкриває біомеханічну суть процесу виникнення “долученої”маси під час виконання ударних рухів у боксі.
Рис. 3. Зміна прискорення під час виконання прямих ударів боксерами різної кваліфікації
У пятому розділі “Експериментальне обґрунтування методики вдосконалення техніки виконання ударних рухів боксерів”описано результати педагогічного експерименту, спрямованого на вивчення ефективності розробленої методики. Під час констатуючого педагогічного експерименту кожному спортсменові з експериментальної групи було запропоновано ряд спеціальних вправ на зміцнення променевозапясного і ліктьового суглобів, а також на підвищення узгодженості в русі біоланок, які беруть участь в ударі. Їх використано як засоби силової підготовки у стандартній програмі підготовки. Кожному спортсменові з експериментальної групи в період проведення експерименту надавали докладну інформацію про результати тестування з поясненнями і демонстрацією відповідних відеоматеріалів, що відображають кінематичні особливості виконання ударних рухів, а також графіків, одержаних за допомогою компютеризованого приладо-програмного комплексу, які характеризують зміни прискорень під час виконання різних боксерських ударів.
Педагогічний експеримент, спрямований на вдосконалення техніки виконання ударних рухів боксерів на основі використання технічних засобів контролю за біомеханічними та кінематичними характеристиками ударів, показав, що в експериментальній групі порівняно з контрольною покращилися результати в тестах “згинання і розгинання рук в упорі лежачи”, “сила мязів кисті”, “час простої реакції”, а також вирівнялися результати в тесті “реакція на рухомий обєкт”. За період експерименту в експериментальній групі середній приріст величини початкового прискорення під час виконання прямого удару склав 6,3%, тоді як у контрольній групі − 2,7%; під час виконання удару знизу − відповідно 18,9 і 12,7% (табл. 1). В експериментальній групі під час виконання прямого удару й удару знизу зменшилися порівняно з контрольною групою величини варіації першого і другого прискорень. У контрольній групі сумарне зменшення склало 52%, тоді як в експериментальній групі ,3%. Результати педагогічного експерименту показали більшу ефективність розробленої методики (експериментальна група), ніж традиційних методів удосконалення техніки виконання ударних рухів (контрольна група).
У шостому розділі “Аналіз і узагальнення результатів дослідження”підведено підсумки проведених досліджень. Отримані результати, які характеризують специфіку застосування техніко-тактичних дій боксерів (манера ведення бою), підтверджують висновки щодо тенденцій розвитку техніки боксу (Мокеев Г.И., 1987; Дегтярев И.П., 1985; Головников Л.Н., 1973; Савченко В.Г., 1997, Филимонов В.И., 2001 та ін.). Результати дослідження підтверджують положення про те, що техніка боксу залежить від індивідуальних психофізіологічних особливостей спортсменів, від рівня їхньої фізичної підготовленості та освоєння базової техніки боксу (Джероян Г.О., 1979; Дмитриев А.Б., Фролов О.П., Худадов Н.А., 1975; Калмыков Е.В., 1996; Филимонов В.И., 2000; Остьянов В.Н., Гайдамак И.И., 2001 та ін.).
До результатів, що доповнюють відомі раніше дослідження, належать дані вивчення прояву психомоторних функцій боксерів, які показали, що зі зростанням спортивної майстерності боксерів збільшується кількість стійких кореляційних звязків між різноманітними сенсомоторними реакціями (Клещев В.Н., 1984; Филимонов В.И., 2000, Савченко В.Г., 1996 та ін.). Зроблений висновок має достатньо загальний характер і відповідає загальновизнаним положенням теорії спорту (Платонов В.Н., 1997; Савчин М., 2003)
Таблиця 1
Зміна величини прискорення під час виконання ударів боксерами контрольної та експериментальної груп
Одержано нові знання про біодинамічні умови виконання різних ударів у боксі. Виявлено механізм пружної реакції нежорсткого біокінематичного ланцюга, який розкриває біомеханічну суть процесу виникнення “долученої”маси під час виконання ударних рухів боксера.
Уперше встановлено, що механічним наслідком боксерського удару є наявність двох явно виражених зменшень величини прискорення обєкта, якому завдають удару, на початку удару і в період досягнення максимальної сили, яка є наслідком пружної реакції нежорсткого зєднання біоланок руки, що виникає спочатку у променевозапясному суглобі, а потім у ліктьовому. На основі цього запропоновано оптимальну побудову тренувального процесу, спрямованого на вдосконалення техніки виконання ударних рухів боксерів.
Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми вдосконалення технічної майстерності боксерів. Перспективи подальших досліджень убачаємо у вивченні можливостей розробки індивідуальних програм удосконалення техніки виконання ударних рухів боксерів на основі використання спеціального приладо-програмного комплексу, який дозволяє реєструвати біодинамічні характеристики ударів.
ВИСНОВКИ
СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ
АНОТАЦІЇ
Жадан А.Б. Удосконалення ударних рухів боксерів на основі використання технічних засобів контролю. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.01 олімпійський і професійний спорт. Львівський державний університет фізичної культури, Львів, 2006.
Дослідження присвячене вивченню особливостей побудови навчально-тренувального процесу направленого на вдосконалення технічної підготовки боксерів. Предметом дослідження є методи вдосконалення техніки виконання ударних рухів боксерами різної кваліфікації. Мета роботи полягала в оптимізації процесу технічної підготовки боксерів шляхом використання технічних засобів контролю. В центрі уваги дослідження були такі проблеми:
Новизна роботи полягає у тому, що вперше розроблена та впроваджена в практику спортивної підготовки боксерів методика контролю жорсткості удару на основі спеціального приладо-програмного комплексу.
Ключові слова: техніка виконання ударів, технічна підготовка боксерів, жорсткість удару, боксери різної кваліфікації, технічні засоби контролю, спеціальний приладо-програмний комплекс.
Жадан А.Б. Совершенствование ударных движений боксеров на основе использования технических средств контроля. Рукопись.
Диссертация на получение ученой степени кандидата наук по физическому воспитанию и спорту по специальности 24.00.01 олимпийский и профессиональный спорт. Львовский государственный университет физической культуры, Львов, 2006.
Диссертация посвящена актуальной проблеме технической подготовки боксеров, разработке эффективной тренировочной программы совершенствования техники выполнения боксерами ударных движений на основе использования специального приборно-программного комплекса, позволяющего регистрировать биодинамические характеристики ударов.
Объектом исследования является процесс технической подготовки боксеров. Предметом исследования является техника выполнения ударных движений боксерами разной квалификации.
Цель работы заключается в оптимизации тренировочного процесса технической подготовки боксеров посредством акцентированного использования средств скоростно-силовой подготовки, направленных на совершенствование эффективности выполнения ими ударных движений.
Методы исследования: теоретический анализ и обобщение данных научно-методической и специальной литературы; педагогические методы исследования (наблюдение, тестирование, эксперимент); стандартизированный многофакторный метод исследования личности; методика оценки динамических характеристик боксерского удара на основании использования компьютеризованного приборно-программного комплекса; методика регистрации биокинематических характеристик ударных движений боксеров на основе использования специального видео-електронного устройства; компьютеризованная методика регистрации сенсомоторных реакций боксеров; методы антропометрии, методы математической статистики.
Научная новизна результатов исследования состоит в том, что впервые разработано и внедрено в практику подготовки боксеров методику контроля жесткости удара на основе использования специального приборно-программного комплекса.
Дополнены знания об особенностях проявления сенсомоторных реакций у боксеров разной квалификации. Расширены представления относительно арсенала технико-тактических действий, которые используются боксерами во время поединков на соревнованиях разного уровня.
Обоснована эффективность использования разработанных средств контроля техники выполнения боксерами ударных движений в процессе совершенствования их технического мастерства.
Практическая значимость исследования заключается в разработке системы тренировочных заданий, направленных на совершенствование техники выполнения боксерами ударных движений.
В исследовании раскрыты возможности дальнейшего повышения эффективности технической подготовки боксеров путем внедрения в учебно-тренировочный процесс специального приборно-программного комплекса, предназначенного для регистрации биомеханических параметров ударов. Данные, полученные в результате исследования биомеханики ударных движений, показали, что реакция объекта, по которому наносятся разные виды ударов, проявляется в сходном характере изменений ускорений, которые при этом возникают.
Результаты проведенных научных исследований могут использоваться в практической работе тренеров по боксу, а также в системе высших учебных заведений физкультурного профиля.
Основные положения диссертации используются в практике спортивной подготовки сборной команды Харьковской области по боксу, в учебном процессе Харьковской государственной академии физической культуры.
Ключевые слова: техника выполнения ударов, техническая подготовка боксеров, жесткость удара, боксеры разной квалификации, технические средства контроля, специальный приборно-программный комплекс.
Zhadan А. Improvement of shock motions of boxers on the basis of the use of means of control. - Manuscript.
Dissertation for obtaining scientific degree of Candidate of Sciences in Physical Education and Sport in speciality 24.00.01, Olympic and Professional sport. Lviv State University of Physicale Culture, Lviv, 2006.
The educational-training process of training boxers of different qualification is a research object. The structure, maintenance and methods of perfection of technique of performance of shock motions by the boxers of different qualification is the article of research. The purpose of work deals with optimization of process of technical preparation by the use of means control. The following tasks represents the process of research:
The novelty of work consists in the development of method of control of inflexibility of blow that inculcated in practice of preparation of boxers on the basis of the special applied-programmatic complex (APC). The method of perfection of shock motions of boxers of different qualification on the basis of the APC use obtained subsequent development, which allows to control biokinematies descriptions of shock motions and dynamic indexes of co-operation of fist of boxer with an object on which is buffeted. Efficiency of the use of the developed control technique of performance of shock motions by the boxers of different qualification lealls to the process of improvement of their technical skill.
Key words: technique of the blow performance, technical preparation of boxers, stiffness of blow, boxers of different qualification, technical means of control, special applied-programmatic complex.