У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Предмет мовознавства завдання та мета

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 26.12.2024

  1.  Мовознавство як наука. Предмет мовознавства, завдання та мета. Місце мовознавства серед інших наук, зв’язки мовознавства з іншими науками. Методи і методики вивчення мовознавства.

Мовознавство – це наука про мову, як суспільне явище. Мовознавство як наука – це підсумки вивчення якомога більшої кількості людських мов. Мовознавство встановлює закономірності розвитку мови і формулює мовні закони.У сучасному розумінні мовознавство порівняно молода наука. Початок вивчення – Вільгельм фон Гумбольдт. Вітчизняне мовознавство починає свій відлік з книги Олександра Опанасовича Потебні «Мысли и язик». Серед мовознавців, які вплинули на сучасне теоретичне мовознавство чільне місце посідає Фердинанд де Соссюр. Вивчення мовознавства – це теоретичне засвоєння внутрішньої структури мови і закономірності розвитку. Це є теоретичне знання мови, яке відрізняється від практичного. В основі мовознавства лежить порівняльно-історичний метод – система наукових прийомів відновлення (реконструкції) незафіксованих мовних фактів пізніших етапів історичного розвику двох чи кількох споріднених мов або їх діалектів. Його засновниками стали Раск, Бопп і  Грімм.

Предметом вивчення мовознавства є мова в усіх її найрізноманітніших проявах та аспектах, у функціонуванні та розвитку. Мова – це засіб спілкування людей, тобто це засіб вираженняі повідомення думок, почуттів і волевиявлень людини. Це «природна категорія» мислення.

Завданням мовознавства є:

  1.  вивчення природи і сутності мови;
  2.  походження та історичний розвиток мови;
  3.  система та структура мови;
  4.  класифікація мов світу;
  5.  виникнення і розвиток письма;
  6.  зв’язок мовознавства з іншими науками тощо.

Мовознавство як наука поділяється на конкретне та загальне. Конкретне мовознавство вивчає лише одну (конкретну) мову. Тобто, кожна мова відрізняється від іншої багатством власного словника, граматикою, мовними нормами тощо. Загальне мовознавство вивчає людські мови в загальному. Воно вивчає такі питання, як природа мови, її походження, зв’язок мови і мислення, формулює і розв’язує спільні проблеми, встановлює будову і розвиток мови на базі конкретної. Загальне мовознавство включає в себе 3 розділи: екстралінгвістику (вивчає мову як суспільне явище), інтралінгвістику (вивчає внутрішню структуру мови, її систему, одиниці та категорію) та компаративістику (виникла на початку як порівняльно-історичне мовознавство, яке спирається на фонетику та морфологію індо-європейських мов).

Мовознавство разом з літературознавством утворює таку науку, як філологія – наука про різні прояви людської мови: як усної, так і писемної. Оскільки мова – суспільне і водночас природне явище, то воно з одного боку пов’язане з гуманітарними науками (логіка, філсофія, історія), а з іншого боку – з природничими (фізіологія, нейрофізіологія, акустика тощо). Зв’язок мовознавства з історією очевидний, тому що історія мови є частиною історії народу. Мовознавство пов’язане з археологією – факти давньої писемності. Етнографія допомагає у вивченні національної специфіки мов світу. Мовознавство пов’язане із соціологією, бо мова функціонує лише у суспільстві. Воно також пов’язане з психологією, бо мова виражає менталітет народу, а також допомагає зрозуміти походження і сприйняття мовлення як психофізичного явища. Особливо мовознавство пов’язане з філософією, яка відображає найзагальніші закони природи, суспільства і мислення. Мовознавство зародилося у рамках філософії, проте пізніше виокремилося.

З природничих наук, мовознавство пов’язане з фізіологією, яка допомагає пояснити артикуляцію звуків. Факти мовознавства використовуються у психіатрії, дефектології, логопедії тощо. Пов’язане з фізикою, дані якої допомагають надати акустичні характеристики звукам мовлення. Пов’язане з географією, тому що мовні явища наносять на географічну карту, щоб показати ареал мовного поширення.

Метод – це процедура виявлення й опису специфічних особливостей предмета чи явища або певної його сторони, що дозволяє одержати нові знання про будову предмета, його властивості, особливості їх виявів тощо. У мовознавстві використовується велика кількість методів. Це пояснюєтья передусім складністю мови, як об’єкта дослідження. Усі існуючі методи дослідження мови можна за їх метою розділити на описові (дескриптивні) та реконструктивні. Описові методи оперують мовними фактами, даними у безпосередньому спостереженні. Вони служать для переліку, інвентаризації, а відтак і класифікації досліджуваних фактів. До описових належать:

  •  експериментальний метод (найбільше використовується у фонетиці);
  •  дистрибутивний метод (метод класифікації мовних форм за розподілом однієї відносно іншої);
  •  статистичний метод (за допомогою спеціального математичного апарату досліджує частотність, кількісний бік мовних явищ).

Реконструктивні методи дають змогу на базі мовних фактів, що дані в безумовному спостереженні, відновити, реконструювати такі мовні факти, які ми безпосередньо спостерігати не можемо. Така ситуація виникає при реконстркції фактів минулого на базі сучасних фактів чи фактів, зафіксованих у писаних пам’ятках. Існують такі методи, як:

  •  порівняльно-історичний метод, про який я вже говорила у моїй відповіді;
  •  метод внутрішньої реконструкції.

За шляхами досягнення мети у мовознавчих методах можна виділити індукивні та дедуктивні підходи. Індукція є методом дослідження, за якими від окремих фактів ідуть до загальних положень: конкретні факти наводять дослідника на висновок. Дедукція, навпаки, метод, за яким на базі загальних положень, що мають достовірний характер, виводять певні твердження, роблять висновки відносно окремих фактів, інтерпретації їх.

  1.  Розділи мовознавства. Проблеми мовознавства.

Традиційним і дуже зручним є виділення розділів мовознавства за одиницями мови. У ХХ ст., у зв’язку із значним розвитком мовознавства, про ці розділи вже можна говорити як про окремі мовознавчі дисципліни.

Отож, звуки, фонеми та інші явища звукової матерії вивчають:

  •  фонетика (розглядає звуки мовлення);
  •  фонологія (займається фонемами);
  •  акцентологія (вивчає наголос, його сутність, особливості і функції);

Другий, морфологічний рівень мови (рівень морфем) вивчає морфологія.

Слово як найважливіша одиниця мови вивчається:

  •  лексикологія (розглядає слова в цілому, словниковий склад і його закономірнсті);
  •  семасіологія (займається значенням, семантикою слова);
  •  етимологія (встановлює походження слів);
  •  ономастика (розглядає власні назви, відмінності їх від загальних, їх походження та функціонування);
  •  лексикографія ( узагальнює досвід укладання словників і виробляє правила їх укладання).

Проміжним розділом між морфологічним та лексичним рівнями мови є дериватологія (словотвір) – вивчає творення лів.

Найвищим синтаксичним рівнем мови займається розділ мовознавства є синтаксис (вивчає речення та засоби його побудови).

Фразеологія – вивчає застиглі словосполучення, що виконують лексичні функції.

Стилістика – вивчає різновиди мови – стилі, а також стилістичні засоби мови, добір та їх використання.

Мовознавство має свої проблеми:

  1.  Що таке мова? Відповідь на це запитання хвилює мовознавців з часів Платона, і продовжує обговорюватись і досі.
  2.  Як і чому розвивається мова? Розглядаючи закономірності мовного розвитку і його рушійні сили,вивчаючи внутрішні і зовнішні фактори мовних змін, все ж залишається багато нерозв’язаних питань.
  3.  З чого складається мова? Мовознавство з’ясовує склад мовних одиниць та сутність, їхнє функціональне навантаження.
  4.  Як організована мова? Йдеться про взаємодію мовних одиниць та їхній взаємозв’язок, про систему мови.
  5.  Як виникла мова? Це питання викликало до життя багато гіпотез і суперечок. Вчені досягли чималих успіхів у його розв’язанні, але залишилося ще багато нерозв’язаного.
  6.  Як класифікуються мови? Групування великої кількості мов є нелегкою проблемою. У наш час найкраще розроблене групування мов за спорідненістю (генеалогічна класифікація) та будовою (типологічна класифікація).
  7.  Якими методами найдоцільніше досліджувати мову? Мовознавство розробило чималу кіькість методів наукового вивчення мови.
  8.  Як мовознавство пов’язується з іншими науками? Закономірно пов’язуючись з великою кількістю наук, мовознавство має своїх ближчих і дальших «сусідів», на одні науки спирається, для інших – є надійною опорою.
  9.  Яку практичну користь має мовознавство? Ця проблема вирішується різними галузями прикладного мовознавства.
  10.  Які проблеми є ареною ідеалогічної боротьби в мовознавстві? Мовознавство, як і нші гуманітарні науки є ареною боротьби матеріалізму з ідеалізмом. Але справжня наука не сумісна з ідеальним, адекватним дійсності є матеріалістичне розуміння всіх явищ.

  1.  Взаємозв’язок мови і мислення

За спільною працею Карла Маркса і Фредеріка Енгельса, мова є практична свідомість, яка існує для інших людей і лише завдяки цьому – для самого мовця. Це означає, що завдяки мові свідомість (а отже й мислення) однієї людини стає доступною для інших людей. Обмін думками між членами суспільства є вирішальною умовою у формуванні свідомості окремої людини. Проте мислення передує мові ще в онтогенезі людини.

Марксистське мовознавство твердо стоїть на позиціях єдності мови і мислення. Це означає:

  •  Мова і мислення – різні явища, які не можна ототожнювати. Ці пняття є співвідносними і взаємопов’язаними. Мова є засобом спілкування, а мислення – це активний процес відображення об’єктивної дійсності.
  •  Мова і мислення існують у нерозривному зв’язку, їх не можна відривати одне від одного.
  •  Мислення – ідеальна категорія, мова – категорія матеріальна, проте одночасно і ідеальна, оскільки всі слова мають зміст.

  •  Мова є знаряддям, інструментом мислення. Це означає не тільки те, що мова даж змогу передати результати мислення іншим людям, а й те, що мова бере активну участь у формуванні думки. Деякі сучасні мовознавці вважають, що відношення мови і мислення можна визначити як відношення форми і змісту, тобто що мова є формою мислення, а мислення є змістом мови. Проте більшість радянських мовознавців вважає таке розуміння хибним, обмежуючись тезою про те, що мова і мислення становлять діалектичну єдність.

    Говорячи про діалектичний зв’язок мови і мислення, виникає іще одне питання: мов багато, причому найрізноманітніших, то чи впливає мова на мислення? Вплив мислення на мову є очевидним, проте вплив мови на мислення викликало чималі суперечки. Існувала теорія «Сепіра-Уорфа», згідно з якою різні мови дають різні картини світу. Вона є невірною, оскільки тоді носії різних мов не змогли б порозумітися між собою, адже за кожною мовою стоїть свій особливий світ, своє особливе мислення. Не існує такого тексту, який не можна було б перекласти з однієї мови на іншу.

  1.  Мова і мовлення.

Мова і мовлення дуже тісно, невідривно між собою пов’язані. І мова об’єктивно існує, реалізується, виявляє себе тільки в мовленні. За влучним висловом Смирницького, мова видобувається з мовлення, як метал з руди.

Із охарактеризованої сутності мови і мовлення можна зробити висновок про такі відмінності цих взаємопов’язаниз явищ:

  •  Мовлення має прямолінійний характер. Будь-який текст, навіть найбільший роман, можна уявити собі вигляді одного дуже довгого рядка. Мова ж має ієрархічну організацію нелінійного характеру.
  •  Мовлення змінне, динамічне, мовні одиниці в ньому раз у раз перетасовуються залежно від конкретних потреб. А мова – досить стала, статична і стабільна.
  •  Кожен окремий акт мовлення належить одній особі, індивіду. Тому можна сказати, що мовленя є суб’єктивним, індивідуальним. А мова – це соціальне, суспільне явище, явище об’єктивне, незалежне від волі індивіда. У мовленні кожна людина –  творець і володар, у мові одна людина, як правило, нічого змінити не може.
  •  Кожен акт мовлення відбиває лише якусь невеличку частину мовного інвентаря та граматики. Сукупність же мовних актів повністю відбиває усе те, що є в цей час у мові.

  1.  Ієрархія функцій мови.

Властивості мови нерозривно пов’язані з функціями мови. Найголовнішою функцією є комунікативна. Вона служить для спілкування між членами суспільства. Низка інших функцій підпорядковані головній:

  •  мислетворча – функція формування і формулювання думки;
    •  репрезентативна – функція позначення світу речей;
    •  прагматична – функція вираження волі та бажань;
    •  фатична – функція контактоустановлювальна;
    •  когнітивна – пізнання світу;
    •  акумулятивна – нагромадження досвіду людства у мові;
    •  інформативна – функція передачі інформації;
    •  емотивна – функція вираження почуттів та переживань;
    •  експресивна – функція самовираження;
    •  естетична – функція вираження прекрасного;
    •  метамовна – функція використання однієї мови для опису іншої.
    •  імпресивна (апелятивна) – вплив мови на слухача.

Питання про функції мови є дуже складним, і мовознавці досі не прийшли тут до єдиної думки, щоправда, цілком одностайно визнаючи пріоритет комунікативної функції. У різних працях виділяється від 2 до 20 функцій мови. Маслов, наприклад, виділяючи лише 2 функції мови, комунікативну та мислетворчу, всі інші розглядає як часткові та окремі аспекти комунікативної функції.

  1.  Невербальні засоби спілкування. Поняття про паралінгвістику та паракінесику.

Невербальні засоби спілкування – це засоби, які не використовують мову прямолінійно, проте кожна людина може зрозуміти, що потрібно. Їх можна поділити на три групи.

По-перше, це міміка та жести. Міміка (зміна виразу обличчя, рух лицевих м’язів) та жести (рухи тілом, переважно руками) виражають певний сенс, почуття і можуть супроводжувати звукове мовлення або ж виступати самостійно, окремо від говоріння.Паралінгвістика – це наука, яка вивчає міміку і жести як засіб спілкування.

По-друге, до невербальних засобів спікування належать різні сигнали або системи сигналів технічної природи. Взірцем цього виду засобів спілкування є світлофор з його зеленим, жовтим та червоним кольорами. Приклади окремих комунікативних сигналів: гудок заводу, сирена швидкої допомоги. Прикладами окремих комунікативних систем є дорожні знаки, залізничні знаки, наукова символіка тощо.

По-третє, невербальними є певні види мистецтва, хоч кожен з них є, безперечно, комунікативним, асобом спілкування. Адже мистецтво становить собою специфічну форму суспільної свідомості, що відбиває дійсність у художніх образах. З усіх видів мистецтва винятково вербальну форму має тільки література (фігурує мова). У живописі засобом створення художніх образівє колір і малюнок, у графіці – малюнок, штрих, світло, тінь; у скульптурі використовуються об’ємно-просторові форми, у музиці – звукоінтонація, у балеті – танець. Звичайно, невербальні види мистецтва так чи інакше пов’язані з мовою – їх витвори можна описати, певним чином осмислити через мову. Однак до кінця сказати, о ж автор прагнув відобразити у цьому творі ми сказати не можемо, оскільки у кожного різний хід думок.

  1.  Традиційні та сучасні теорії про походження мови. Біологічні та соціальні теорії.

Мова становить собою певне явище, а всі явища діляться на дві групи – природні й суспільні. До якої ж групи слід віднести мову?

Ряд мовознавців ХІХ ст. відносили мову до природних явищ. Зокрема, відомий німецький лінгвіст Август Шлейхер розумів мову як своєрідний організм, що народжується, живе за своїми біологічними законами, розвивається, старіє і, нарешті, вмирає. Але мова не являє собою особливого окремого організму, а становить здобуток людства. Люди ж утворюють суспільство. Чимало властивостей людей пояснюється їх природою. Так, до природних властивостей належать расові ознаки: форма волосся і тип волосяного покриву, колір шкіри та очей, розміри і особливості черепа та обличчя. Проте мова належить до суспільних явищ, суспільних власивостей людини. Існують аргументи, які нібито промовляють за те, що мова є природним явищем.

  1.  Кажуть, що мова властива не тільки людям, а й тваринам, а тварини суспільства

не складають. Проте ніякої мови у тварин немає. Тварини можуть використовувати звукові сигнали для повідомлення. Курка одними звуками кличе курчат, іншими – повідомлює про небезпеку, третіми – виражає свій переляк. Та ці звукові сигнали – не слова і не становлять собою мови. Це – біологічні, рефлекторні явища, що грунтуються переважно на безумовних і почасти – на умовних рефлексах.

  1.  Деякі автори пов’язували певні мови з певними расами людей. Проте між

мовою і расою немає ні найменшого зв’язку. Негри, що живуть у США, розмовляють англійською мовою, хоча належать до негроїдної раси, як і негритянське населення Африки. Дитина розмовляє мовою людей, серед яких вона зросла і від яких засвоїла мову. Відомо чимало випадків, коли немовлята зростали серед носіїв чужої мови. І завжди вона ставала для них ріною мовою. Межі мов і рас не зберігаються.

  1.  Досить цікавим аргументом прихильників природного характеру мови

так звані дитячі слова. Це слова на зразок «мама», «баба», «вава». Такий характер дитячих слів дійсно зумовлений природою, недосконалим, недостатнім оволодінням дитиною голосовими можливостями. Губи починають раніше слухатись дитини, ніж язик. Діти навчаються мови від оточуючих, а не засвоюють її від природи. Ще один приклад цьому – діти-мауглі.

ДОПИСАТИ із зошита!!!

16. Звуки мовлення. Три аспекти вивчення звуків мовлення.

Звуки і взагалі вся звукова матерія мови мають три сторони: фізичну (звук – те, що має реальну матерію), фізіологічну (звук – те, що вимовляється і чується) і лінгвальну, тобто мовну (звук – те, що виконує в мові певну функцію). Відповідно до цього виділяються три аспекти вивчення звуків.

  1.  Акустика звуків або акустичний, фізичний аспект, тобто безпосередній розгляд звукової матерії, завдяки якій мовлення може передаватися і сприйматися. З точки зору акустики, за своєю фізичною природою звуки являють собою коливання пружного середовища (повітря)
  2.  Фізіологія звуків або фізіологічний, чи біологічний аспект, який включає процес творення звуків апаратом мовлення, тобто артикуляцію і процес сприймання їх слуховим апаратом. Інакше кажучи, фізіологічний аспект вивчення звуків розчленовється на два компоненти – репродуктивний (відтворення звуків) та перцептивний (сприймання звуків).
  3.  Лінгвістичний аспект (соціальний, функціональний, мовний) – розгляд звуків з точки зору функціонального навантаження їх.

18. Класифікація голосних.

Усі звуки мовлення поділяються на голосні та приголосні.

Голосні – чисто тональні звуки. Вони складаються з тону. Голосні поділяються на три ряди:

- передній (і, е);

- середній;

- задній (у, о, а).

Також вони поділяються за піднесенням:

  •  високе (і, и, у);
  •  середнє (е, о);
  •  низьке (а)

За участю груп поділяються на лабіалізовані (о, у) та нелабіалізовані (а, и, е, і). В деяких мовах голосні поділяються на ротові та носові.

Існують особливі голосні, які називаються дифтонгами. Це особливий звук, що являє собою сполучення двох голосних елементів, які належать до одного складу і вимовляються в один прийом. Не всі мови мають дифтонги. Вони наявні у латинській (мертвій) мові, а також в англійській тощо. У деяких мовах наявні трифтонги – поєднання трьох голосних у одному складі.

Система голосних звуків певної мови називається вокалізмом.

19. Класифікація приголосних.

Система приголосних називається консонантизмом. Якщо голосні звуки тональні, то приголосні включають в себе шум. Артикуляція приголосних полягає у доланні перешкоди, внаслідок чого і з’являється шум.

Найперше приголосні поділяються за участю голосу і шуму:

  •  сонорні – звуки, в яких голос переважає над шумом (в, м, н, р, л, й)
  •  шумні, які в свою чергу поділяються на дзвінкі та глухі. У шумних дзвінких шум переважає над голосом, у шумних глухих – звуки утворюються лише за допомогою шуму.

Шумні звінкі  та глухі утворюють співвідносні пари:

  •  шумні дзвінкі: б-п, д-т, з-с, п-т, д-ж-ч, г-х, в-ф.
  •  губно-губні (білабіальні): б, п, т, в.
  •  губно-зубні (лабіо-дентальні): ф.

По-друге, приголосні поділяються за способом творення або характером перепони:

  •  щілинні (африкативні): в, ф, г, х, з, с, ш, ж, й;
  •  зімкнені:
  •  проривні: б, п, д, т, к;
  •  африкати (злиті): у, ч, ж, дж;
  •  зімкнено-проривні: м, н, л, р.

По-третє, приголосні поділяються за палаталізацією (пом’якшенням):

  •  пом’якшені;
    •  не пом’якшені.

Звуки, що утворюються за допомогою додаткового пом’якшення в артикуляції називаються палаталізованими. Завжди м’яким є лише один звук – й. Це його основна артикуляція, тому він називається палатальним.

20. Фонологія. Функції фонеми. Система фонем.

Фонологія – окремий розділ мовознавства, що вивчає фонеми. В 70-80ті роки ХІХ ст. видатний вітчизняний мовознавець І. О. Бодуен де Куртене створив учення про фонему як відмінну від звука величину, а його учень М. В. Крушевський увів для позначення цієї величини термін фонема.

23. Фонетичне членування мовленнєвого потоку.

Якщо фонема – це мінімальна одиниця звукової будови мови, то мінімальною одиницею мовленнєвого потоку є склад (а не звук і не фонема).

Навіть звуковий потік невідомої нам мови ділиться на якісь шматки, уривки.

З фонетичної точки зору увесь потік мовдення складається з розділених паузами фраз. Фрази членуться меншими паузами і наголосом або тільки наголосом на такти (фонетичні слова). А такти побудовані із складів. Текст «Досвітні огні, переможні, урочі, Прорізали темряву ночі» являє собою одну фразу, яка розділена на 7 тактів: «Досвітні)огні)переможні)урочі)Прорізали)темряву)ночі»

Практично розділити такти на склади, як правило, дуже легко: про-рі-за-ли, тем-ря-ву, но-чі. Але теоретично обгрунтувати цей поділ складніше. Адже склади, на відміну від тактів, паузами та наголосом не виділяються.

25. Склад. Теорія складу. Принципи складоподілу.

Склад у більшості мов є чисто фонетичною, звуковою одиницею, яка не відповідає значеннєвим одиницям – морфемам і словам.

Існує кілька теорій складу:

  1.  склад утворюється єдиним дихальним поштовхом (Р. Стетсон); експериментальна перевірка заперечує цю теорію: насправді складів більше, ніж дихальних поштовхів.
  2.  склад утворюється єдиним імпульсом м’язової напруги (М. Граммон, Л. В. Щерба);
  3.  склад визначається не цими артикуляційними показниками, а своєю акустичною характеристикою – хвилею сонорності, хвилою наростання і послаблення звучності (О. Єсперсен, Р. І. Аванесов)

45. Морфема, види морфем. Морфемний аналіз слова.

Морфема – це найменша значуща одиниця мови, виражена одною фонемою чи певним їх сполученням. Цей термін запроваджений І. О. Бодуеном де Куртене в 70-ті роки ХІХ ст. Морфема завжди є складником слова, його будівельним матеріалом.

Існує три типи значення морфем – речове, дериваційне та реляційне. Речове значення – це узагальнена вказівка на об’єктивну дійсність, узагальнене відображення дійсності. Морфеми з речовим значенням називаються коренями. Усі інші морфеми, крім кореня, називаються афіксами. Вони не вказують безпосередньо на об’єктивну дійсність, як корені.




1. тема вищої освіти України Структура вищої освіти України розбудована відповідно до структури осв
2. ТЕМА 2АВТОМАТИЗАЦИЯ ПРОЕКТИРОВАНИЯ ГОРОЧНЫХ ГОРЛОВИН СОРТИРОВОЧНЫХ УСТРОЙСТВ
3. Тема 1 Юридична діяльність- методологічні підходи до розуміння та статус 1
4. Типы профессиональных умений обусловленные особенностями ориентировочной основы действий при их формиров
5. Київський коледж зв`язку
6. 2014 г Даутова И
7. Филогенез черепа
8. Личность как предмет исследования в социальной психологии
9. ПЕТЕРБУРГСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ УНИВЕРСИТЕТ ТЕХНОЛОГИИ И ДИЗАЙНА Князев Г.html
10. тема листьев Строение типы
11. Реферат- Фонд поддержки малого предпринимательства
12. Индикативное планирование в экономике
13. Сущность человеческого бытия
14. Контрольная работа- Экуменизм
15. Месопотамская культура и космогонические мифы Древнего Шумера
16. Детский сад 2 городского округа закрытое административнотерриториальное образование город Межгорь
17. Дм Требования к машинам узлам и деталям
18. Научно~технический прогресс- сущность проблемы воспроизводства экономической системой 1
19. детское чтение в сферу которого могут входить произведения изначально предназначенные авторами для взро
20. Конституційне право України для студентів спеціальності 5